Rytíř Sedmi království

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn, dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království, ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Černožárova vzpoura, křižoval krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk, co vypil truňk? Je totiž hodně nízkého rodu a ke svému rytířství přišel, sám neví jak. Zemí stále zmítají následky dynastické roztržky, vládnoucí rody spřádají intriky a nikdo pořádně neví, jestli vládne král, anebo jeho Ruka, lord Krvevran s pověstí černokněžníka, který má všude svoje špehy. Ser Duncan je trochu naivní mladík, který bere rytířskou čest až příliš vážně a všechno raději řeší selským rozumem a silou svalů svého nadměrně narostlého těla. Ale je těžko se do mocenských pletich nezamotat, když jej na cestách provází panoš Egg, který je něčím víc, než se zdá být. Trojice propojených novel George R. R. Martina, zasazená do doby před dějem Hry o trůny, nabízí všechno, co jeho světově proslulá sága, jen v sevřenějším a údernějším balení. Všechny tři příběhy vycházejí společně vůbec poprvé a navíc dříve než v USA. Za zmínku stojí i skvělý překlad Richarda Podaného. Přeloženo z: The Hedge Knight (1998), The Sworn Sword (2004) a The Mystery Knight (2010)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219326/big_pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-Nqg-219326.jpg 4.31023
Literatura světová, Novely, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Hedge Knight / The Sworn Sword / The Mystery Knight

Kniha Rytíř Sedmi království

Verunka289
16. listopadu

Hru o trůny jsem zatím nečetla, takže nemám souvislosti. Za mě byly povídky milé, ale rozhodně nic napínavého, od čeho bych se nemohla odtrhnout. Ve velkém množství postav jsem se bohužel docela ztrácela.

mi-380

Tři povídky, skoro novely, tři chytře vzájemně propletené pohádkové příběhy, zalidněné stovkami postav serů, lordů, panošů i prostých lidí, které dokáže takhle marnotratně chrlit snad jen JRRM. Ústřední postava rytíř ser Duncan Vysoký patří určitě mezi nejsympatičtější hrdiny světové literatury, zvlášť když ho porovnáváme se všemi intrikány a podvodníky Martinova světa. A pro nadšence PLaO je to povinná četba - hlavně díky detailním popisům rodu Targaryenů.
85 % (1009 hodnotících, 85 %).

GošaGoša

Působí to jako součást velkého celku a ne jako tři navazující povídky. Nevím, jestli víc prostředí slouží příběhům, nebo jestli příběhy nejsou jen záminkou pro prezentaci Sedmi království. K čemu jinak je nadmíra heraldiky, genealogie, když to pro děj není nutné. Řemeslně je to zvládnuté, ale turnajové pasáže, kdo koho shodil z koně a jak, jsem přeskakovala. V nejedné postavě jsem poznávala předobrazy postav z Hry o trůny jako John Snow, Cersei, Pavouk. Jednou tahle knížka stačila.

Lucka.Kniholka

Můj možná nejoblíbenější Martin. Klade větší důraz na příběh a je zde méně postav, než je zvykem. Proto vše skvěle funguje a dynamika obou hlavních hrdinů je nádherná. Mohu doporučit i audio podobu. Ta je taktéž úchvatná.

Terie

Oproti sérii Píseň ledu a ohně teda celkem slabota. A při překladu druhé povídky si měl překladatel rozmyslet, jestli bude přízvisko sera Lucase Lučiště nebo Inchfield - na začátku strany tak, na konci zas onak.

Cimeřan

Nevědět, že kniha volně navazuje na Píseň ledu a ohně, tipnul bych to na rytířské příběhy ze středověku s prvky fantasy. Popravdě, Martin mě touto knihou příliš neuchvátil. Je tu spousta postav na relativně malém prostoru a taky spousta vaty. Po celkem slibné první části měly další dvě sestupnou tendenci a ve finále mi bylo snad i fuk, jak to dopadne. Škoda. 63/100

nai.ivka

Nemůžu se dočkat dalšího dílu her o trůny ... seriál jsem opustila ve třetí řadě už dost znechucená jak se to odklání čím dál víc od knih. Autor pracuje na scénářích ... takže asi už nedokončí vzhledem k jeho věku a pandemii. Tak alespoň povídky a tyto se mi líbily.

Mi--LADA

Hra o trůny to sice opravdu není, alespoň co se týká dynamiky příběhů, děje, napětí, psychologie postav a propracovanosti světa. Přečíst se to dá, jenom tohle fantasy nesmím srovnávat s dílem, které je prostě V.I.P. mezi bestsellery a které už bohužel asi nikdy nebude dopsáno. Škoda, že dokončení GOT už Martin s největší pravděpodobností vzdal a múza ho opustila. Bude možná ještě hodně knížek ze světa ledu a ohně, jen ne dokončení hlavní ságy, kterou to všechno začalo. I to se někdy stává, že dojde síla, nápady a nebo chuť pokračovat ve svém životním díle. Osobně, už vzhledem k věku autora a ochoty, s jakou chrlí jiné příběhy a seriály i ze zcela jiných světů, nevěřím, že připravované Vichry zimy a Sen o jaru ještě někdy vyjdou (a nebo přece jenom ano, ne však v kvalitě, na kterou jsem byla zvyklá).
A že sem podobný komentář tak úplně nepatří? Já myslím, že ano. Proč psát o něčem, co bylo dlouho před událostmi, které ještě nemá autor ani dokončené???