Rytíř Sedmi království

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn, dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království, ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Černožárova vzpoura, křižoval krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk, co vypil truňk? Je totiž hodně nízkého rodu a ke svému rytířství přišel, sám neví jak. Zemí stále zmítají následky dynastické roztržky, vládnoucí rody spřádají intriky a nikdo pořádně neví, jestli vládne král, anebo jeho Ruka, lord Krvevran s pověstí černokněžníka, který má všude svoje špehy. Ser Duncan je trochu naivní mladík, který bere rytířskou čest až příliš vážně a všechno raději řeší selským rozumem a silou svalů svého nadměrně narostlého těla. Ale je těžko se do mocenských pletich nezamotat, když jej na cestách provází panoš Egg, který je něčím víc, než se zdá být. Trojice propojených novel George R. R. Martina, zasazená do doby před dějem Hry o trůny, nabízí všechno, co jeho světově proslulá sága, jen v sevřenějším a údernějším balení. Všechny tři příběhy vycházejí společně vůbec poprvé a navíc dříve než v USA. Za zmínku stojí i skvělý překlad Richarda Podaného....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219326/pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-Nqg-219326.jpg 4.3837

Píseň ledu a ohně

The Hedge Knight, The Sworn Sword and The Mystery Knight (2014)

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Argo

Kniha Rytíř Sedmi království

Nočnípták

Nečekala jsem Hru o trůny, a tak jsem spokojená. Kniha se mě líbila. Příběhy byly přesně takové, aby čtenáři přiblížily dobu před ságou. Jestli kniha někomu dokáže vyplnit čekání na další díl, to nevím. Mně to čekání spíš dělá ještě netrpělivějším.

Kaytria

vlastně to bylo to, co jsem od toho očekávala. Prostě příběh rytíře, který tak úplně neputuje, ale vždycky se někde zastaví a tam ztropí nějakej malér, že to dá na povídku. Je dobrý mít u toho vytištěnej rodokmen rodu Targaryenů, občas jsem se dost ztrácela :D Ale jinak pěkný příběhy, který vyplnily čekání na poslední sérii seriálu; zázrak se nekonal, ale ani v nejmenším mě neurazil =)

Celestino

Za mě spokojenost, leč nepohrdl bych podrobnějšími popisky - nebál bych se jít na více stránkovou knihu... Ale příběhy jinak opravdu skvělé. Všechny tři mě bavily, všechny tři přečtené za devět dnů. Je skvělé dozvědět se něco nového o svém oblíbeném fantasy světě. Ale uznávám, že pro "nezasvěcené" fanoušky, mohl nastat nemalý chaos v erbech - potažmo spravovaném území mocnými rody.
Hlavní hrdina byl sympatický (leč nemohu říct, že by mi byl povahově blízký), stejně tak Egg. Martin nezklamal a neproměnil "Píseň" v černo-bílý (nebo snad černo-rudý???) svět, ale držel svůj obvyklý styl, kdy se z přítele může během stránky stát "slizký zrádce".
V každém příběhu jsem si našel nějakou postavu, kterou jsem si oblíbil, ovšem nejvíce mi učaroval Bloodraven - tajuplný černokněžník s hřívou stříbrných vlasů a s Temnou sestrou u pasu.

Michaeles

Děj knihy byl skvělý, určitě doporučuji fanouškům GoT, ale občas jsem se ztrácel v erbech a rodových liniích. Některé pasáže opravdu složité na čtení, ale celkový dojem ze knihy je dobrý.

Mabie
28.11.2018

Čekala jsem daleko více, natěšená na “předehru” Hry o trůny. Za mě slabý průměr.
Knihu jsem četla hodně, hodně dlouho a ztrácela se v záplavě rodových jmen, znaků, erbů. Samotné povídky se mi ale líbily a doufám, že Hra o trůny bude o level výše.

D_yabel
25.11.2018

Vtipný, odlehčený příběh ze světa Západozemí. Pokud si chcete zkrátit čekání na pokračování hlavní ságy, Rytíř je ideální.

petrulka
03.10.2018

Poměrně jednoduché téma, čtivé. Děj se točí kolem turnajů, některých rodů a mnoha erbů. Fajn bylo bližší seznámení s Targaryeny.

milos3533
21.08.2018

Taková vstupenka do sedmi království :-D

sarekaslukova
10.08.2018

Pěkné doplňkové čtení. Dozvěděla jsem se maličko více o rodu Draků a čestnosti rytířů.

Ešína
07.08.2018

Příběh mě extra nedostal, ale pro fanoušky George R.R. Martina doporučuji.

špulo
02.08.2018

Menej politiky a intríg. Viac humoru a odľahčenosti. Nie je to geniálne, ale ako skrátenie čakania na ďalšiu knihu tejto ságy výborné...

marie-anna
25.07.2018

Nebylo špatné vrátit se do známého světa s jiným příběhem. Kniha se četla dobře, děj byl milý, ale nijak extra mě nenadchl.

Malýmedvěd
10.06.2018

Je příjemné se po čase vrátit do známých reálií, výborné oddechové čtení, profesionálně řemeslně zpracované, ale asi ultra fanoušky nenadchne.

jitka7047
10.05.2018

Trochu predvidatelne. Jako by to psal jiny autor. Zadne zvraty, necekane umrti. Krasny idilicky závěr. Prostě to jednoduše plyne až to uspí!

xxxtopol
30.04.2018

Úplně souhlasím s babsi66! Po více než třech letech od přečtení knihy mi v hlavě z příběhu nezůstalo skoro nic. Jen pocit nudy a zklamání. Vím, že tím teď naštvu hodně přispěvatelů komentářů, co sem píší, ale musím říct, že Martin je důkazem mistrného autora-rutinéra, který dokáže vzít prakticky prázdnou fabuli a použít na ni líbivý syžet, aby oklamal čtenáře. Kniha prostě ničím nepřekvapí. Přesto Martina pořád miluji, nebojte! Všem, které jsem urazil, se omlouvám. Každý holt máme jiný názor.

Razič
28.03.2018

Tohle je slušné ukrácení čekání na Vichry zimy. Pěkně se to čte, je tam napětí, jsou tam dějové zvraty. Pro mne jako pro fanouška Písně ledu a ohně tohle bylo příjemné čtení. A není to tak dlouhé a rozvláčné. S hrdiny se mi dobře sžilo, jen v poslední povídce jsem se ztrácel ve větším množství postav. Dobré, dobré.

gubesh
15.02.2018

První kniha ze série Píseň ledu a ohně, kterou jsem přečetl. Viděl jsem ale seriál a opravdu děj nijak přímo nesouvisí s Hrou o trůny. Knížka je složena ze tří povídek, které na sebe chronologicky navazují. Hlavním hrdinou je Ser Duncan, potulný rytíř, čestného charakteru, který má více štěstí než rozumu, jehož panošem se stane princ Aegon... už tohle nám naznačuje, že povídky jsou humorného charakteru. Vtipné je to opravdu od začátku až dokonce. Autor píše poutavě a celé to působí až pohádkovým dojmem. Příjemná odpočinková četba, hodnotím kladně a doporučuji i těm co nemají zrovna v lásce GoT.

cca
01.02.2018

Líbilo se mi že příběh nijak přímo nesouvisí s Písní ledu a ohně. Zajímavý styl psaní - celé to působí jako pohádka a pak se tam objeví nějaká "drsnější" pasáž - (viz. Baelorův mozek). Je to takové lehčí čtení na odreagování a svůj účel to plní velmi dobře. Moc jsem si knížku užila.

KAREL6725
01.02.2018

Tři příběhy ze Sedmi království, než se to celé podělalo. Příběhy nejsou špatné , ale tahle kniha je důkazem Martinovy , neschopnosti dopsat sérii Písně ledu a ohně. Proto je lepší napsat tohle nebo se věnovat Divokým kartám. Vichry zimy v nedohlednu , pan Martin mě sere asi jako většinu fanoušku na celém světě.

Adhara
23.01.2018

Označovať túto knihu ako predohru k Hre o tróny mi pripadá trochu prebujnená reklama. Príbeh sa odohráva totiž dávno pred ňou a na jej udalosti nemá skoro žiadny vplyv. Hoci v jednom momente Dunk zdá sa nechtiac zmení celé dejiny Západozeme, nijaká iná spojitosť s udalosťami ságy Pieseň ľadu a ohňa tam nie je. Odohráva sa to v čitateľom ságy známom prostredí, vlastne vzhľadom na veľký časový rozdiel deliaci toto dielo od začiatku ságy až prekvapujúco podobnom, nemá však jej šmrnc. Autorov štýl je síce čítavý ako vždy, no tým, že nerozoberá nič závažné, len bezvýznamné príhody bezvýznamného rytiera, sú tieto príbehy asi určené skôr tým skalnejším priaznivcom. Nájdeme tu autorove typické pozitíva a negatíva: pozitíva sú dobre vykreslená atmosféra a detaily, negatíva vražedné množstvo postáv, z ktorých mnohé sa na čitateľa vyvalia bez väčšieho predstavovania a ktoré sú navyše až na dvoch hlavných predstaviteľov od novely k novele iné. V knihe nie je ani stručný prehľad rodov, na ktorý sme boli zvyknutí z Hry o tróny. Vyvražďováky však nečakajme – na to je tých hlavných postáv v knihe predsa len príliš málo...

Hajana
03.01.2018

Kniha se mi líbila, byla to má odměna za státnice, ano oproti Písni a ledu je to pohádka ale i tak určitě stojí za přečtení.

babsi66
02.01.2018

Po Hře o trůny slabý odvar. Příběhům Dunka a Egga chybí trochu šťáva a působí unyle a tuctově. Kdyby se děj neodehrával v Západozemí a neobsahoval odkazy na Targaryeny, železný trůn, dračí vejce apod., zaujal by mne ještě méně. Na to, jak jsem hlavní knižní sérii hltala, tak tohle jsem dočetla s tím, že když už to Martin napsal a odehrává se to v Západozemí, tak to teda doklepu.

Audrina
30.12.2017

Nějak moc nevím, co si o příběhu myslet. Napsaný je skvěle, Martin psát umí a to víme...příběhy rytíře Duncana a panoše Egga však byly takové nemastné, neslané. Pro fanouška příběhu je to dobré doplnění historie, ale zase nic, co by musel nutně znát.

Aleen
15.12.2017

Poslouchala jsem na CD a musím se přiznat, že ačkoliv příběh se mi moc líbil - klasika o boji dobra se zlem - výčet jmen, rodů, erbů, znaků, oblečení, výzbroje a zbroje mně naprosto ubíjel. Díky němu se samotný příběh odsunul kamsi stranou a nebylo možné si jej vychutnat. Je mi líto, že mé první setkání s opěvovaným autorem se úplně nezdařilo.

papajapa
02.11.2017

Musim rict, ze tato kniha me bavila vic nez nektere zdlouhave dily z Pisne ledu a ohne. Urcite doporucuji.

PavelKrnak
27.10.2017

Kamenujte mě, ale mně se osobně nejvíce líbila prostřední povídka.
První a poslední jsou sice skvělé v tom, jak se v nich naše dvojice volky nevolky (ach, kniha mne nakazila, pardon :-D) přichomítne do významných "historických" událostí, ale zároveň je to podle mě jejich slabina. První novela je navíc taková úvodní a ve třetí se mi zase moc nezamlouval konec, který je poněkud uspěchaný. A neseděl mi ani Krvevran jakožto deus ex machina.
Prostřední je taková líbezná, laskavá, rozkošná (jako Rudá Vdova sama :-P) a hlavně minimalistická. Prostě jedna příhoda z mnoha dobrodružství, jež Dunk s Eggem prožili.

Karcoolka2210
08.10.2017

Dávam 4, ale len z jediného dôvodu- a to slovenský preklad. Martinov svet poznám len v angličtine, čo sa týka kníh aj seriálu a preto čítať Rytiera v slovenčine bol ťažký údel ;) Bolo ťažké orientovať sa kto je kto a kto ku komu patrí. Čo sa však samotných príbehov týka, tak dávam 5 hviezd :)

HermionaKnihom
25.09.2017

Kniha nebyla špatná. Ale spíše takový průměr.
Upřímně jsem Rytíře četla hodně dlouho s delšími pauzami, takže to na dojmu pravděpodobně ubralo.
Přečtení ale nelituji a pokračování bych se nebránila.

dexterman
20.09.2017

Tak pokud tohle udělá HBO jako sin off tak se těším Sice Musím říct že v poslední povídce jsem se už ztrácel kdo ke komu vlastně patři a jak to je . Jinak ale podle mého kniha napsána famozně . Četlo se to samo . Autor na mne udělal velice dobrý dojem . Je to mé první setkání z jeho tvorbou . Pokud je takto podobně psána Ha o trůny tak se velmi těším . Jediné co trochu kazilo dojem byl překlad a pár tiskařských překlepů . Jinak jsem se ale Bavil

kaca3606
15.09.2017

mně se kniha líbila, sice nebyla nějak extra super zaživná , až ke konci jsem si vygooglila který z tech všech Targeryenů byl Egg :), jsem ráda ,že jsem jí četla

rytíři turnaje rytířské čest

George R. R. Martin