Hra o trůny

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356617/hra-o-truny-U29-356617.jpg 4.74551

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa (1.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

The Game of Thrones (1996)

Kniha Hra o trůny

konformita

Nádhera, lahůdka, pohádka. Těším se na další díl a až skončím, pustím se do filmu. Duše plesá, srdce bije, taková krása :-)

tetes
29. červenceodpad!

Ľudia sú buď dostatočne hlúpi, alebo zaslepení komerciou, americkou propagandou a seriálom (ktorý je v tomto prípade lepší ako kniha už len preto, lebo celý ho máte pozretý za cca 75 hodín).
K autorovi: prirovnávať Martina k Tolkienovi je nezmysel. Amerika už ponúkla v literárnom svete svetu všetko, no ešte „netromfla“ anglického Tolkiena. Ani Martinom ho „netromfla“, pokiaľ sa nepreteká na počet strán. Tolkienove knihy majú hĺbku a majú odkaz do budúcnosti, knihy Martina majú akurát veľký počet zbytočných slov. Martin sa dokonca nerovná ani Ericssonovi a jeho „Malazskej knihe padlých“.
Nuž a teraz bližšie:
Čítal som knihy, potom videl seriál = aspoň takto fanúšikovia porovnávajú ne/priaznivcov Hry o tróny.
A po ďalších odstavcoch prídu výhovorky priaznivcov, že som nepochopil deju a že je to fantasy, takže je to dobre tak, ako to je (pripomínam; či by mal Martin toľko fanúšikov, keby nebol natočený seriál):
1.Juh je na juhu, sever na severe? Múr je na severnej strane? Je zem v tomto svete guľatá, alebo plochá? Lebo pokiaľ je guľatá, tak si hentí za múrom nemusia trepať hlavy o múr, jednoducho to prejdú (alebo sa preplavia) druhou stranou, nie? Alebo, ak by to bolo ďaleko, prečo to nevezmú bokom?
2. Všetci sú v knihe múdri, vynaliezaví a bojaschopní, ale nevedia a boja sa udržať „najtenší priesmyk“ v celej krajine – Múr. Nie je to na smiech? Existuje 7 kráľovstiev, hromada vládcov a bojovníkov, hromada všetkého, ktorá vie, že musí brániť múr pred najhroznejším nepriateľom a namiesto toho sa radšej všetci bijú medzi sebou.
3.Keď z celej ságy vynecháte kapitoly s Daenerys, o nič neprídete. Jej kapitoly v ságe sú dokopy zhruba 1000 strán, pritom celá táto postavička je zbytočná asi až do posledného dielu (ktorý autor zrejme nedopíše), pretože o nej každý začne hovoriť presne to, čo ste o nej čítali v danej kapitole. Teda, čítate 15 strán o niekom, o kom niekto niekedy neskôr povie 2 stranový obsah. = a aj takouto formou získal autor hrúbku svojich kníh. Nehovoriac o tom, že v ságe je niekoľko „zbytočných“ postáv, o ktorých sa tiež píše a potom obsahovo zhrnie, a nakoniec zomrú, takže ste tie kapitoly vlastne čítali nanič.
4.Že Joffrey umrie bolo jasné od začiatku, lebo na scéne je príliš veľa zradných a negatívnych postáv a Joffrey sa stal kráľom v 2.knihe, takže kapitoly v 1-4 knihe s Joffreym môžete pokojne vynechať. Dokonca, keby boli samostatné kapitoly s Tommenom (jeho bratom) ako kráľom od 4 – X knihy, aj tie by boli zbytočné, rovnako tak kapitoly Eddarda, Catelyn, Sansy, všetkých Greyjoyovcov... Podstatné sa aj tak dozviete neskôr, lebo vždy príde niekto, kto všetko obsahovo zhrnie.
5.Arrya, Bran, Brienna (a Jaime) sú rovnaké kapitoly = každý niekam ide niekoľko kníh, každý stretáva v podstate rovnakých/podobných ľudí, iba na nich ináč reaguje (lebo má iný vek a postavenie).
6.autor nechá Tyriona v poslednej knihe zrejme zabiť, pretože je to jediná postava, ktorá sa mu podarila, a on to vie. V príbehu ide Tyrion od tuším 5.knihy za Daenerys. Keď sa tí dvaja stretnú, nebudem sa čudovať, keď sa spolu vyspia, pretože každý, kto Daenerys vidí, chce sa s ňou vyspať a Tyrion sa vyspal doteraz s každou. A príbeh je tak lacný, že keby sa tí dvaja spolu vyspali, nebude to ani prekvapujúce, navyše, kniha je sama o sebe „bordelom“ = tu spí doslova každý s každým. Je na zamyslenie, či sexuálne scénky sa dajú porovnať s Tolkienovým Pánom prsteňov...
Teda: Martin napísal dodnes 5. kníh, z ktorých keď vynecháte Daenerys a zbytočné postavy, zbytočné scénky a zdĺhavé opisy a opakujúce sa štruktúry kapitol, ostane vám z cca 4500 strán zhruba 1000. Čo si myslím, žeby bola celkom dobrá, priemerná kniha, ktorá by sa síce nemohla rovnať Tolkienovi (čo sa nerovná ani teraz), ale snáď by to bol lepší Eragon.

aginecka

Na ten počet stránek a postav se toho stane překvapivě málo a udržet si přehled, kde se co právě děje, není snadné, ani když znáte seriál. I tak jsem ale u knížky byla přilepená od první do poslední stránky. I když, přiznávám, pasážím s Daenerys a Tyrionem se přece jen dostávalo pozornosti o něco víc. :)

Jessybelle

Ač jsem o svět fantazy zpočátku moc nestála, musím přiznat, že mě chytil...a tak jsem se rozhodla přečíst i tuto ságu... V knihovně půjčit téměř nadlidský výkon...
A dojmy z knížky: svět, který je zde stvořen, je zajímavý, postavy mi přirostly k srdci, tedy alespoň některé.
Výhodou a zároveň i nevýhodou je střídání vyprávějících postav...
Každopádně budu pokračovat a uvidíme, jak se to bude jevit dále.

Kira283

Hru o trůny jsem četla v češtině, viděla jsem i seriál. Nedalo mi to a přečetla jsem si knihu i v originále. A opět mě nezklamala. I když příběh znám, vždy se najde něco, co mě překvapí. Navíc si všímám detailů, které mi předtím unikly. Tuhle knihu doporučuji všemi deseti. Každý si v ní najde to své, napětí, humor, intriky, lásku, dobrodružství, nadpřirozeno. Příběh celé série Hry o trůny zůstane jedním z mých nejoblíbenějších příběhů a první díl je jednoduše báječný. Těším se, až si přečtu v originále další díly.

Vera Silent

Největším lákadlem této knihy jsou za mě postavy. Jsou poutavé, rozdílné, komplikované, zkrátka vás začne jejich osud zajímat a kvůli tomu to čtěte. Rozdělení do rodů s vlastním erbem a heslem pobaví a změny pohledů postav místo kapitol je geniální řešení, které skutečně dodá komplexnost i právě každému čtenáři možnost najít si svou oblíbenou verzi příběhu.

Co se děje týká, tak to už je mé nadšení poněkud omezené. Prvních 300 stran byla jízda, hrozně mě to bavilo! Někde kolem té 500 je zlom, kdy už jsem pochopila, že jde vše do kýble a upřímně mě někdy všechny ty strasti vyčerpávály až nebavily. Nebyl tam žádný oddych, žádný lorien, kde by se postavy a čtenář trošku vydychal a zároveň se ta emocionální tortura táhla. Také příběh Dany, ač moc zajímavý a dodávající veškerý sexuálně zvrhlý šmrc tohoto dílu, opravdu ruší. Je to úplně paralelní dějová linka odehrávající se v jiném světě a dala by se číst v kuse lépe. Takhle rozkouskovana, když po otočení stránky napínavé kapitoly vidíte to Daenerys, vás to bohužel maximálně nas*re.

Ale hej, pořád je to skvělé dílo fantasy s notnym středověkým šarmem. Jen doufám, že další díl mě nadchne na ten plný počet.

EvaStark

Miluju knihu a miluju seriál!!!! Prostě bomba. Moc doporučuji. Trošku mi vadilo že má kniha tak hodně moc stran, takže mi celkem dlouho trvalou než jsem ji přečetla.
Po odvysílání poslední řady mi seriál tak chyběl, že jsem si musela koupit i knihy. Tak jsem zvědavá na další díly:)

Monika_cz

Ohromné dílo ohromný svět. Asi jako většina jsem jako první viděla seriál a teď, po tolika letech, když skončil, tak jsem se konečně pustila do knihy. Za mne kniha srovnatelná se seriálem, jen doufám, že v knihách bude více kouzel. Kniha se velice dobře čte, je napínavá a nutí k dalšímu čtení. Velice oceňuji nápad se změnou postav podle kapitol, kdy vyprávění pokračovala, neopakovalo se, ale zároveň se další děj odehrál z pohledu dané postavy. Občas jsem se ztrácela v postavách, ale k tomu mi pomáhal dodatek, kde jsou postavy vypsané. Co je děsivé, že má tolik dlouhých pokračování a obávám se toho, že víc jak polovinu zapomenu, než se dostanu k dalšímu dílu.

Váhání
Váhání