Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5854 747

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

Hor89
16.12.2022 5 z 5

Skvělá úvodní kniha ságy Písně ledu a ohně - velice čtivá s propracovaným a uvěřitelným světem. Postavy jsou zapamatovatelné a výborně napsané. Příběh má spád a je v něm spoustu dějových zvratů. Nejvíc mě bavily kapitoly s Eddardem, Jonem, Aryou, Tyrionem a Daenerys. Knihu jsem četl jak v překladu z Talpressu tak i Arga - a druhý z nich (od Michaly Markové) je o dost lepší.

xulij01
13.12.2022 5 z 5

Rozsáhlá fantasy sága (hodnotím všechny díly), která vyniká bohatým příběhem, množstvím postav a nečekanými zvraty. Je to ten typ knížky, který čtenáře vtáhne do děje a nepustí, dá se říci, že se tam stále něco děje (lyrické popisy jako u Tolkiena zde příliš nenajdete). Zvláštností je pojmenování kapitol, které nesou jméno postavy, o které je vyprávěno (takže tam najdete x-kapitol se stejným názvem). Vyprávění je tedy primárně sledováno vždy z pohledu jedné konkrétní postavy, ke které se autor zpravidla vrátí po několika jiných kapitolách.

Autor se s tím příliš „nemaže“ a klidně z příběhu nechá vypadnout postavu, která se jevila jako klíčová, naopak nějaká zdánlivě nezajímavá postava se později stane postavou nosnou. Spisovateli se parádně podařil zachytit postupný vývoj jednotlivých postav vlivem vnějších okolností. Velmi zjednodušeně příběh sleduje soupeřící rody o moc s přidanou špetkou magie. Sága by se dala přirovnat k rozvětvenému „historickému“ románu s řadou intrik a nečekaných rozuzleních.

Majto
12.12.2022 3 z 5

Opäť raz asi proti prúdu, no mne táto kniha nejak extra neučarila a nemá to nič spoločné s tým, že som videl skôr seriál (ktorý ma tiež chytil až neskôr aby ma posledné série rozčarovali), ako skôr s tým, že sa mi niektoré veci zdali akési čisto výplňové. Nemyslím si však, že je to úplne zbytočné dielo, práve naopak. Len mi to zrážalo dobrý dojem. Mám kúpený aj ďalší diel, potom uvidím či sa vrhnem aj do kúpy ďalších.

boruf
29.11.2022 5 z 5

Fantasy ságy patří k mému nejoblíbenějšímu čtení. Na měsíc, dva, nebo klidně i déle se prostě nechat vtáhnout do úplně jiného světa a nechat se jím unášet.
Mezi ty které jsem četl a jsou mými oblíbenými patří Svět řeky od P.J.Farmera (4 knihy), Trhlinové války od R.E.Feista (38 knih), DUNA od Franka a později i Briana Herbertových (22 knih) a samozřejmě Pán prstenů a Hobit od J.R.R.Tolkiena.
Každá z těchto ság je něčím zvláštní a výjimečná. A podle prvního dílu má dobře nakročeno i Píseň ledu a ohně. Jen co to dopíšu, hned se pustím do druhého dílu ságy.

Eva_Skala99
17.11.2022 5 z 5

Nejlepší série všech dob! Čtěte, čtěte, ale pozor je to návykové, jak začněte, nemůžete přestat. Doporučuji !

veronica 01
12.11.2022 5 z 5

Miluju to! Po přečtení knihy Oheň a krev jsem si řekla, že bych v tomhle Martinově světě ještě ráda zůstala. Sáhla jsem tedy rovnou po prvním dílu ságy Píseň ledu a ohně a ihned mě to vtáhlo zpět do Západozemí!

Kniha je napsaná neskutečně čtivým způsobem. Svědčí tomu i rozčlenění do poměrně krátkých kapitol, které se vždy odehrávají okolo jedné z hlavních postav. Pro mě osobně kniha téměř neměla slabá místa (nebavil mě snad jen výstup na Orlí hnízdo).

Knihu jsem odkládala jen když už jsem nevěděla jak si sednout/lehnout, aby mě nebolel zadek nebo záda :D Někdy jsem zase četla až do noci a nemohla jsem přestat i když jsem pak druhý den vstávala do práce... Vážně jsem nečekala, že mě to bude takhle bavit, když už děj samotný znám ze seriálového zpracování.

Zařazuji mezi oblíbené knihy a těším se na další díl!

DennisMoore
11.11.2022 5 z 5

Můj komentář z roku 2016:
Velmi čtivá fantasy záležitost, která se nepodobá asi ničemu, co jsem kdy z tohoto žánru četl. Do poslední zhruba stovky stran jsem se ale musel už trochu nutit, protože George R. R. Martin tam už spíše rozdával karty pro další díl a s výjimkou poslední kapitoly věnované Daenerys (mimochodem to členění podle postav se mi líbí moc) se toho už příliš nestalo.

Můj aktuální komentář:
Po šesti letech jsem se vrátil ke Hře o trůny s tím, že tentokrát už budu číst i další díly. Jestli se mi něco především líbí, pak je to jedinečný Martinův svět - jakýsi alternativní středověk, v němž sice kdysi byli draci, ale byla to zvířata, a v němž sice (asi) neexistuje magie, ale zato různé pohanské rituály, které ji připomínají. Člověk navíc úplně cítí tíhu, která příslušníkům všech těch starých rodů leží na ramenou, většinu hrdinů si oblíbí, a ti, které si neoblíbí, ho alespoň zajímají. Nový překlad Arga je fajn, ačkoliv i v něm zůstaly nějaké chyby, změny většinou dávají smysl a kniha rozhodně nijak neutrpěla, naopak díky většímu formátu a hezčí obálce vypadá ta cihla v poličce tak nějak důstojněji. Je tu ale záhada! Když čtu svůj původní komentář, říkám si, kam v novém vydání zmizela ta "poslední zhruba stovka stran", která mě minule nudila! Ne, vážně, kde jsou ty stránky? To mi tedy vysvětlete :) Do další knihy se pustím brzy, protože jsem opravdu zvědavý, co se bude se všemi těmi skvělými (tj. úplně všemi) postavami dít dál, jaké nové k nim přibudou... A jaké ubudou, protože i to se děje.

Dejf_ano
11.11.2022 5 z 5

Po několika letech a znovu přečtení je kniha výborná a dokonce bych řekl stále lepší.

Prostředí a lokace
Svět, ve kterém se děj odehrává, je naprosto fascinující. Každý fanoušek historie, hradů a záhad musí být nadšený. Autor Vás zavede do sídel mnoha rodů v Západozemí a například Cailinská držba je naprosto úchvatné místo. Neméně zajímavé jsou planiny, kde žijí Dothrakové a zmínky o svobodných městech dotváří celou atmosféru.

Vypravěči
Koncept, kde jedna událost je popisována různými postavami, kde mnohé jsou od sebe věkově vzdáleny i mnoho let je také velké plus. Příběh v podání Neda Starka je úplně jiný než stejná zápletka očima Aryii. Zároveň vývoj jednotlivých postav je přirozený a logický na základě událostí, které se před nimi objevují.

Kniha rozhodně stojí za přečtení a nutno říct, že je mnohem lepší než seriál byť ten byl také vynikající.

Kami33
09.11.2022 5 z 5

Seriál jsem neviděla a chystám se na něj podívat, teprve až dočtu všechny díly. Knížka je super. Vtáhne vás do děje během chvilky a už vás nepustí. Jako každý mám dějové linky, které mě baví víc, ale jsem zvědavá, jak to s každým z nich bude pokračovat.

mfajmanova
02.11.2022 3 z 5

Viděla jsem před lety seriálové zpracování a moc mě bavilo. O knížce ale bohužel to samé říct nemohu. Bylo to na mě moc zdlouhavé a měla jsem velký problém se tím prokousat. Určité části mě bavily, speciálně Zeď a Jon Sníh, ale většina byla pro mne nudná a zbytečně přeplněná milionem postav, ve kterých jsem se ztrácela. Pravděpodobně je můj problém s touto knihou způsobený tím, že si ze seriálu pamatuji zásadní zvraty a tudíž mě v knížce už nic moc nepřekvapuje, každopádně jsem to těsně za polovinou vzdala a nejspíš se k tomu už nevrátím.

knihomolkarozi
16.10.2022 5 z 5

Hodnocení píšu až dlouho potom, co jsem knihu poprvé četla a můžu říct jediné. Pokud je tady někdo, kdo má děti, prosím postarejte se o to, aby se mu nic od Martina nedostalo do rukou dokud si nejste jisti, že jsou na to připravení. :)
Když jsem Hru o Trůny četla poprvé, bylo mi dvanáct. A teprve až po následné zkušenosti s prvními třemi díly Zaklínače jsem se dokázala s tímhle poněkud drsnějším stylem literatury zžít.
Jinak kniha je skvělá i následující díly jsou úžasné, i když to možná nesedne každému. Pokud však máte rádi fantasy, zejména pak to středověké s propracovaným světem a historií, je tohle pro vás jedna z nejlepších sérií.

evickakyticka
11.10.2022 2 z 5

Tak jsem se konečně prokousala tím, co většina lidí už zná a dokonce i viděla jako seriál. Já doteď vůbec netušila, o co jde. Ale chtěla jsem vědět..... Tak teď to teda vím. A celkem nic se nestalo. Asi jsem nepochopila, co na tom je tak superskvělého. Určité části knihy mě bavily, jako třeba Zlovlci a Zeď. Ale množství postav, různé pletichy a kdo s kým a proč - to už mě nebavilo vůbec. Ztěží jsem dočetla a jsem ráda, že je to za mnou.

dpxcz
08.10.2022 5 z 5

I přes to, že jsem seriál viděl dříve, než jsem se pustil do knihy a s přečtením jsem právě proto váhal, mě "Hra o trůny" nesmírně bavila a vůbec nevadilo, že děj dopředu znám. Právě proto jsem se těšil na každý zvrat, jak bude v knize popsán. Pokaždé mi čtení dobarvilo již známé scény. Nesmírně mě bavilo i rozdělení do kapitol, které se vždy věnovaly hlavně jedné postavě. A že těch postav tam bylo.

Poctivě jsem přečetl všech 800 stran a celou sérii "Píseň ledu a ohně" se samozřejmě chystám přečíst (jen v novém překladu).

A na konec ještě musím vyzdvihnout výborný nový překlad Michaly Markové z nakladatelství Argo.

Kackac77
08.10.2022 5 z 5

Viděla jsem první sérii seriálu, ale byl na mě moc drsný, krvavý, krutý. Mám ráda fantasy, ale víc mě baví ty vymyšlené světy, než krváky. Svět, který stvořil George Martin je skvělý, až tak, že dokážu vydržet ty stovky mrtvol. V knize je to pro mne snesitelnější než ve filmu. Pokračuji ve čtení a těším se, že už teď nebudu znát děj ze seriálu.
Zatím se mi ten příběh moc líbí, je tam hodně napětí, emocí, akce, zvratů. Jak si někoho oblíbím, tak umře ( no to se mi tedy zas tak moc nelíbí), ale skvělé je, že to není předvídatelné. Některé postavy fakt žeru - Tyriona, Jaimeho, Aryu, Jona. A naopak nesnáším - Joffreyho, Cersei, Tywina,..

jozor
02.10.2022 2 z 5

Najprv som videl seriál, potom som získal audioknihu v ktorej som asi v 3/4 a môžem len konštatovať že je to naťahované, zdlhavé nudné a preplácané postavami s nezmyselnými menami ktoré sa nedajú zapamätať, ešte že polovica z nich je nejaký "sér". Tak sa asi vy sér em na daľšie diely.-)

aishimizu
22.09.2022 4 z 5

I přestože jsem knihu začínala číst s maličkým odporem, který ve mně započal po shlédnutí několika sérií seriálu, byla jsem při čtení knihy velice překvapená. Ano, sice je dost popisná a možná by se dala o 200 stran scvrknout, ale nebyla jsem z ní rozhodně zklamaná. Spousta postav, která mi byla v seriálu nesympatická, se mi nakonec jevila naprosto jinak. Snad mohu i říct, že tyto postavy řadím teď mezi své oblíbené. Uvidíme, co přinesou následující díly.

Knihy_nad_zlato
22.09.2022 5 z 5

Kdysi jsem si říkala, že bych si tuhle sérii přečetla, jenže pak jsem si místo toho pustila seriál a už jsem neměla chuť to i číst, když už jsem ten příběh znala. Jenže, jak teď začal vycházet Rod draka, najednou jsem si potřebovala přečíst alespoň ten první díl. Zjistit, jestli je to tak dobrý jako seriál.
Tak jsem pořídila první díl a začala číst. A byla jsem dost překvapená, vážně jsem nečekala, že se mi to bude tolik líbit, když znám příběh, znám postavy, znám svět, když mě tam vlastně nemůže nic překvapit. Čekala jsem, že to bude dobrý, to samozřejmě, ale nemyslela jsem si, že až tak.
Arya je úžasná, dost podobná své seriálové podobě, stejně tak Jon nebo Tyrion. A stejně tak i Sansa nebo Cercei. Jo, já vím, divný, ale i tyhle postavy mám ráda. Přijde mi, že i v seriálu jsou všechny postavy dobře zpracovány, ale je fakt, že v knížce jim přece jen vidíme víc do hlavy. Upřímně v seriálu jsem Daenerys nesnášela hned od začátku, kdežto tady v knížce jsem ji měla skoro i ráda. Jinak bych opravdu řekla, že kdo mi sedl v seriálu, sedl mi i tady, kdo ne tak ani tady ne.
Příběh. No jasně, že je celkem pomalej, ale co jinýho čekat, vždyť je to roztáhlý na 800 stran, a to je jen první díl. Každopádně mi to vůbec nevadilo. Naopak bych řekla, že se k tomuhle příběhu hodí to pomalejší tempo.
Svět byl úžasnej, jak jinak, že. Parádně rozsáhlej, a neuvěřitelně dobře popsanej. Já jsem si fakt naprosto všechno dokázala živě představit, i když jsem si nepamatovala, jak to vypadalo v seriálu.
Navíc se to četlo opravdu dobře, takže si rozhodně přečtu i další díly.

samkko
15.09.2022 5 z 5

I když jsem Pána prstenů nečetl, teď už se k němu nemám důvod vracet vůbec, protože tenhle neuvěřitelný svět jen tak něco nepřekoná. Všechna ta manipulace, intriky, tajemnství a nenávist se čte skvěle a já se s radostí pustím do druhého dílu.

Lastodont
27.08.2022 4 z 5

Přečetl jsem první díl, ale do dalších už asi nepůjdu. Je tam spousta postav, které si člověk nemá šanci zapamatovat, musí se vracet a hledat, kdy jsme koho, kde a s kým viděli. Děj je napínavý, později se to docela dobře i čte, ale závěr (porod a kojení) už mně přišel dost přitažený za vlasy, a to i na fantasy žánr.

p.pavlina
25.08.2022 2 z 5

Tak tohle opravdu není můj šálek kávy. Kniha se mi četla velmi těžko, nebavila mě a stále jsem čekala, že se bude dít něco zajímavého a ono nic. Nechápu, proč to má tolik dílů. Nicméně dám šanci i druhému dílu a uvidíme.