Blackout - Zítra bude pozdě

Blackout - Zítra bude pozdě

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324894/blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4.1316

Blackout: Morgen ist es zu spät (2012)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Omega

martinaandulka
včera

Elektrizující.V napínavém trhilleru autor popisuje vražedné důsledky celoevropského výpadku elektrických sítí.Kniha neměla hluchá místa,byla napínavá a ukazovala jak by scénář vypadal kdyby nebyla elektřina,byla jsem napnutá do poslední stránky .Bohužel jsi myslím,že to může být reálné být bez proudu a je to opravdu zlá představa.... .V blízké době bych jsi ráda přečetla Vteřinu poté a Rok poté.

Mia77

Výborné téma, už trochu jeho horší zpracování, ale myšlenka super. Měla jsem dle recenzí více očekávání. Škoda že to nebylo více propracované.

nase_zuzu

Docela zklamání od druhé poloviny. Asi jsem měla jiné představy, ale začátek parádní.

donnell

Já to nadšeně zhltl jedním dechem. Mám blízko k technologiím, tak mi možná kniha přišla o to zajímavější. Žena se první polovinu knihy trochu nudila. Každopádně za mě skvělá kniha, kterou doporučuji k přečtení (i následnému zamyšlení :-))

bigben

Chvílema mě mrazilo, kdyby se to všechno opravdu stalo...jaké nedozírné následky jsou a budou...

OndřejMergl

Téma globálního výpadku elektřiny patří mezi naprosto reálné scénáře, se kterými bychom měli jako lidstvo počítat. Přinejmenším bychom se měli zamyslet nad dosavadním životním stylem a naší (ne)připraveností na jakoukoliv katastrofu.

Je tedy dobře, že kniha toto téma rozebírá, ovšem nemůžu vůbec souhlasit s popsaným vývojem událostí. I bez elektřiny si lidé vesele volali, zpravodajské stanice nadále fungovaly, auta jezdila, banky vydávaly peníze a lidé místo paniky poslušně čekali, až hrdina hacker se sličnou pomocnicí pochytá zloduchy a spasí svět.

Sliboval jsem si od tohoto tématu daleko víc, především mnohem černější scénáře a daleko zásadnější důsledky pro lidstvo. Jako výstraha poměrně slabé.

petra5588

Jedním slovem dechberoucí. Hlavně když si uvědomíte, že tahle fikce není tak úplně nereálná...

minek

Člověku až zatrne, když si uvědomí, že by se tento příběh mohl klidně stát realitou. Elektrickou energii bereme jako naprostou samozřejmost a de facto si nepřipouštíme, že by mohla najednou chybět. Až když chybí, tak nám dochází jak jsme na ní v každodenním životě závislí. Jakkoli jsem ateista, nezbývá mi než poprosit "Bůh nás ochraňuj od takovéto katastrofy".

heavy66

Román není špatný, jenom trochu sterilní. Zápletka je hlavně o tom, jak se při blackoutu daří elitám a jejich rodinám. Ostatní lidé jsou zahrnuti pod "miliony tam venku". Vyšetřování příčin blackoutu není nijak napínavé, ani závěr to moc nevylepší. Postrádal jsem pocit zadostiučinění, že zlo bylo po zásluze potrestáno. Emočně nejvypjatější scéna v nemocnici je inspirována událostmi v New Orleans po hurikánu Katrina. Znepokojivý a pravdivý je obraz prodejných politiků a nadnárodních firem, pro které je jediným měřítkem zisk za jakoukoliv cenu. Zaplatili jsme více než 100 miliard z našich daní za Temelín (který je v knize zmíněn), a výsledkem je pouze stále dražší elektřina, reálná hrozba blackoutu když se naší rozvodnou soustavou řítí elektřina z německých větrných parků , o "zelené" energii ze solárních panelů radši ani nemluvě.

Metroušek

Precizně, ale až příliš "poněmecku" detailně a odborně popsaný celoevropský výpadek elektřiny, takže celý ten thriller se v tom trochu ztrácí. Čekal jsem ještě o něco víc. Ale poukazovat na přílišnou složitost a nebezpečnou křehkost současného stupně vývoje civilizace (např. díky elektřině za sebou máme cca 200 neviditelných sluhů, kteří vypnutím proudu přestanou pracovat) není nikdy na škodu... než bude opravdu pozdě. Neffovy české blackouty Tma a Tma 2.0 ve mně však zanechaly větší dojem...

Sharru-ken

Velmi dobré! Tato kniha se dá jen doporučit. Osobně bych klidně vynechal akčnější části, ale celkový dojem to moc nekazí. U této knihy je totiž nejdůležitější ten kontakt s realitou, při kterém si čtenář začne klást otázky více, než je obvyklé. Někde tam v mozku se usídlí myšlenka, která se dere na povrch pokaždé když koukáte např. na barel vody, plynový vařič nebo bankomat.
Děsivý scénář je velmi dobře napsaný a zvládá elegantně přepínat mezi řešením problému a bojem o přežití. Občas bych ocenil trochu hlubší sondu do života běžných lidí v dané situaci a jejich schopnost či neschopnost se s ní vypořádat. Samozřejmě ne na úkor části ve které se problém řeší, a ačkoli bude mít své technické chybičky, je velmi dobře vysvětlený , zvláště pro laiky.

duben

Bavilo mě to, přeskakování mezi hodně místy mi nevadilo, naopak podle mě k ději dobře sedí i když ze začátku to vypadalo na moc dějů na moc místech. Hodně překvapila technická část na které je kniha založena, protože je opravdu blízká realitě a nejsou tam vyloženě místa která by po technické stránce nedávala smysl a ohledně počítačů byla mimo realitu. Konec mi přišel utnutý až moc rychle, ale to je z mého pohledu asi jediné negativum.

muchomurka

Knížku jsem málem odložila, protože mě na začátku nebavila. Prvních 50 stran bylo pro mě nudných, divná jména, místa. Ale vydržela jsem a nelituji. Napínavý příběh, který velmi mrazil, když jsem si uvědomila, jak moc je reálný, jsem nakonec zhltla na jeden zátah.
Co mi trochu vadilo, bylo přílišné střídání různých scén, obešla bych se bez některých postav - kapitol. A také mě fascinovalo, jak hlavní hrdina vždycky dostal najíst a sprchu, i když se všechno hroutilo.
Naopak se mi líbilo, že autor se nebál a narovinu v knize napsal všechny důsledky výpadku proudu. A co čekalo zemi po nahození - to mě ani nenapadlo, že to všechno bude mít tak dalekosáhlé důsledky - v takovém měřítku. Doufám, že toto zůstane jen na stránkách knihy a nikdy to nezažijeme.

kytarka

Blackout, knihu jsem znala z fotek na instagramu. Než jsem ji začala číst, tak jsem vůbec netušila o čem kniha je. Má opravdu hodně zajímavé téma. V Evropě a následně v USA hackři vypnou elektřinu. Ty katastrofální dopady co přijdou kvůli vypnutí elektřiny jsou neskutečné. Příběh upozorňuje co vše by to mohlo způsobit a jak by mohla tato situaci vypadat. Výsledek je šílený! Zde jde vidět jak moc jsme závislý na ostatních zdrojích...

tomikste

Skvělá kniha, Elsberg zachytil toto téma tak, jako nikdo před ním. Podle mě velmi realisticky, někdy až chladnokrevně popisované problémy a změny ve společnosti. Člověk hltá každou kapitolu a přitom přemýšlí, jaké by to bylo doopravdy. Pro české čtenáře je malým bonusem, že se v knize řeší také problémy Temelína. Tím vás kniha ještě víc vtáhne. Po celou dobu jsem se sám sebe ptal - co bych asi dělal? Jak bych přežil? A přitom je to "jen" elektrika...

Mahuleno

Dost děsivá představa, zvlášť když si uvědomíme, že není tak zcela vyloučená tato eventualita. A nemusela by vzniknout cílenou akcí nějaké hybridní války. Snad ne
v takovém rozsahu, ale se stejnými dopady, byť třeba omezenými na menší území než v románu.
Navíc v knize nejsou příliš zdůrazňovány vedlejší aspekty vyvolané takovou krizí - rozpad společenských a politických struktur a kriminalita, která by byla podle mého nepochybně větší a její nárůst rychlejší. Autor se spíše zabývá technickou podstatou vzniku krize a pátráním po původu, či původcích. Nicméně naznačuje, jak jsme závislí na technice a speciálně elektrické energii, která fatálně zasahuje v podstatě do všech odvětví lidské činnosti a života.

penthyn4419

Nebyl to sice zrovna můj šálek kávy, ale i tak jsem si knihu, zvlášť díky dobré napsanému příběhu, originalitě a velmi realisticky vyobrazené možné katastrofě, docela oblíbil. Nejdříve jsem si myslel, že to bude vypadat jak akční film od Hollywoodu, kde hlavní hrdina předvede něco neuvěřitelného a zachrání úplně všechny, ale autor se rozhodl, že si s lidmi nebude brát servítky a snad i díky tomu to vypadalo tak reálně.

markyticka

Začátek neskutečný zmatek - tolik měst, lidí, příběhů. Ale když jsem se zorientovala, tak mne to chytlo. Třeba u krav jsem si říkala, že by nemusely nutně všechny zemřít nepodojené, že by se asi víc lidí snažilo jim pomoci a sami pro sebe tak získat zdroj obživy... Celkově se mi kniha líbila a teď přemýšlím, kde si zřídím bunkr a kolik zásob v něm nechám.

between

Závěr knihy mi přišel příliš rychlý a zápletka kolem další vlny problémů až moc jednoduše vyřešena.
Jinak super. Jak příběh, tak podnět k zamyšlení.

ewkat

Kniha je zajímavá, čekala jsem od ní víc, ale moc nevím co :-D. Některé situace mi tam přišly méně věrohodné, ale sám autor na konci píše, že musel pár věcí pozměnit nebo nadsadit. Určitě po přečtení se člověk donutí zamyslet jak by on v takové situaci reagoval a jak moc jsme na té elektrice závislí!

Dymond

Velice dobrá kniha, která vede k zamyšlení...

BarbaNechanicka

Knížku jsem přečetla docela rychle.Na začátku jsem byla hrozně zoufalá z obrovského množství jmen,postav,míst,dějů,takže jsem se pořád vracela zpět,abych si připomněla,kdo je kdo. Chyběl mi tam nějaký pořádný osobní příběh některé postavy. Každý byl jen zlehka nastíněný a vy jste si museli říkat, chci vědět víc, ale o moc víc jste se nedozvěděli. Knížka mi přišla spíše jako úvaha nad problémem než příběh. Některé pasáže o výpadku jsou děsivé, Člověk si řekne že bez elektřiny v domě, mobilu,světla, nějak přežít dokáže, pár dní, ale nedokáže si představit že bude muset přežít i bez lékařské péče, dovozu léků potravin a hlavně benzínu. Je zajímavé si uvědomit, co všechno v našem světě potřebuje elektřinu, aby bylo schopno fungovat.

Bohynek

Kniha je velmi zajímavá. Vytkl bych možná až moc časté přeskakování děje z místa na místo, ale dá se na to zvyknout. Hlavní dějová linka s Manzanem je ale skvělá a moc jsem se bavil.

FillaSFC

Námět je sám o sobě zajímavý, zpracování už pak horší. Jak už tady několikrát padlo, kniha určitě donutí přemýšlet, umím si ale představit, že by byla napsána lépe. Chvílemi jsem se ztrácel ve velkém množství postav a v podstatě k žádné z nich jsem si nevytvořil nějaký vztah nebo sympatie, na druhou stranu možná právě proto nepůsobí kniha jako nějaký "americký akčňák", ale o to realističtěji. No, má zkrátka svá pro i proti, za přečtení ale rozhodně stojí.

ArwenAragorn

Naše společnost je bohužel postavena tak, že kdyby došlo k blackoutu, stane se přibližně to, co v knize (i když chápu, že je to fikce). Tenhle román mě dokázal silně vynervovat.

xmajl

Slabota, v podstate nezazivne cte a ke konci uz uplne utrpeni. Pointa super, ale absolutne fadni popis “hrouceni” spolecnosti. Celkove 2 hvezdy max

Ainslee

Tak nevím. Neříkám, že je kniha napsaná špatně, své čtenáře si určitě najde, ale mě absolutně nebavila. Asi 200 stránek jsem četla opravdu poctivě, pak už jsem přeskakovala jen na pasáže s Italem Manzanem. Kdysi jsem četla knihu na stejné téma, výpadek elektřiny a zatímco tam se děj točil okolo problémů obyčejných lidí s tím spojené, což mě bavilo, tady byla kniha zaměřena spíš na technickou stránku problému. Navíc, přehršel jmen, přeskakování z místa na místo. Tohle mi prostě nesedlo.

Káča2015

Zápletka byla jasná, trávila jsem čas tím, že jsem porovnávala, které problémy vyplývající z blackoutu mě napadly stejně, co jsem zapomněla, co bych nečekala. Ale jinak jsem se celkem dost nudila.

buldozer5

Kniha mě nijak neoslnila. U příběhů s podobným žánrem mám rád, když děj rychle ubíhá a pořád se tam něco děje. Což se o téhle knize říct nedá.

Woolsey

Kniha prijemne prekvapila... Clovek si uvedomi v jakem zijeme luxusu a to doslova. Bacha maly spojler-Pro me bylo nejhorsi pasaz (predstava),jak lidi uvezneni v metru,nemaji sanci se dostat ven a pomalu umiraji v panice... Nebo zvirata ze zoo chodi po ulici a lide se jimi krmi...... :/

thrillery blackout, výpadek proudu

Marc Elsberg

Marc Elsberg
rakouská, 1967

• Blackout - Zítra bude pozdě (2017)
  • Zero (2018)