Blackout - Zítra bude pozdě

Blackout - Zítra bude pozdě

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324894/blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4.1383

Blackout: Morgen ist es zu spät (2012)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Omega

Kukicka

Napad uzasny a za to udeluji take tak vysoke hodnoceni. Clovek si v dnesni dobe vubec neuvedomuje co vse bere jako naprostou samozrejmost a jak vse se vsim souvisi. Vse bylo naprosto realne a o to desivejsi. Jinak zpracovani knihy a styl psani me uz tolik nezaujal. Nektere pasaze me vubec nebavily. Muzu pridat dokonce i osobni zazitek :-D Mela jsem precteno asi 3/4 knihy, syn mel v noci teplotu, tak ze mu dam cipek, vstanu a zjistila jsem, ze nejde proud. No musim se priznat, ze jsem malinko zpanikarila :-D Nastesti manzel ma celovku a s malym ditetem a vsemi hrajicimi hrackami mame dostatek baterii po celem byte, ale neusinalo se mi uplne nejlip. Nastesti rano uz vse fungovalo...

1v8na

Kniha byla čtivá a akční již od samého začátku. To velmi oceňuji. Je uvěřitelná. Jde o román, který se může stát skutečností. Je taktéž realistická. Oceňuji psaní z různých pohledů a různých států, nejen Evropy.
Celkem jsem si oblíbila Manzana.
Trochu mi vadily některé odbornější výrazy a dlouhé kapitoly. Čekala bych taktéž více popisu paniky a více rabování u obyčejných lidí - nejen z pohledu vlády.

Darami87

Vynikající kniha!!! Vůbec mi nevadilo, že kniha byla spíše zaměřená na vládu a příslušné orgány a obyčejné obyvatele zmiňovala jen okrajově. Takových katastrofických knih o osudech "postižených" tu už bylo. Tohle je konečně něco z jiného soudku. Některé odborné pasáže jsem musela číst dvakrát, abych jim úplně porozuměla, ale ani to mě nedonutí snížit hodnocení. I já, asi jako každý, kdo čte takovou knihu, jsem se musela zamyslet. Situace která nastala v knize se může stát. A my na to absolutně nejsme připraveni. Začala jsem uvažovat o tom, jak by člověk musel být připraven, aby něco takového přežil alespoň dva týdny. A začala jsem přemýšlet- moji rodiče mají starý dům, ve kterém je možné zatopit v kamnech, na kterých se dá i uvařit a mají i pár zvířat. Ale co dál? Je třeba zajistit vodu. HODNĚ VODY. Taky jídlo v konzervách, těstoviny, rýži, mouku.... A svíčky. A baterky. A baterky do baterek. A vlhčené ubrousky. Pytle na odpad, powerbanku k telefonu, léky..... A jak tak člověk začne uvažovat nad tím, co vše by potřeboval, aby byl připraven, uvědomí si, že na takovou situaci zkrátka není možné být připraven.
Obdivuji autorův smysl pro detail, díky kterému byl schopen vykreslit tuto situaci do téměř titěrných detailů. Když nejde elektřina, každému dojde, že si nenakoupí a nezapne televizi. Ale ostatní věci jako úhyn zvířat, ekonomické škody, propady na burzách, znečištění vody..... Je vidět, že Marc Elsberg nešil horkou nití. Naopak- studoval a promýšlel a to se cení!

Teprve když čtete, začnete si uvědomovat opravdovou sílu elektřiny v našem běžném životě. Co všechno způsobí, vypadne-li v celé Evropě, (a nejen to) elektrický proud, se zde dočtete, plus nalezete brilantně napsaný příběh. Skvěle vykreslené postavy, a takové ty pravé "seriálové" nedokončené konce, kdy prostě musíte číst dál.

BarbRyc

Ohromně zajímavé. Tím spíš, že líčení celého příběhu bylo naprosto uvěřitelné a o to děsivější. Moc se mi líbilo prolínání se různých pohledů na situaci. Občas mě však některé pasáže trochu nudily, proto čtyři hvězdičky.

DericCaster

Tak mě se kniha líbila velmi. Už jen proto, že i když je to fikce, uplně jasě si ji dovedu představit jako realitu. Blackout jako teroristický čin... Když se nad tím člověk zamyslí trochu hlouběji, tak celkové dopady by asi byly mnohem horší než nějaká bomba v letadle apod...

Taj-ka

Nejde odložit. I když Vás deprimuje, nutí přemýšlet jestli je to vůbec reálné, vytváří paranoiu a celkově vysává, nejde odložit.

veruzz_

Kniha určitě stojí za přečtení.. a líbí se mi fakt, ze bude nebo již je přidáná na seznam povinné četby.

Peetullka

Velmi zajímavý námět knihy. I když jsem čekala “něco” malinko více. Některé úseky mě až nebavili, ale určitě to stojí za zamyšlení. Knihu doporucuji všem, co mají rádi tyto knihy.

skyline

Musim uznat, ze jsem od knihy cekala vic napeti, vetsi drama... coz se nekonalo a je to skoda. Kdyz se clovek do deje vzije, je to opravdu desiva predstava, kdyby vse zkolabovalo. Ale knize chybelo "to neco" ... technickych a politickych reci az az...ale co ten zmatek,hruza a zoufalstvi obycejnych lidi..?

Ennie

Ze začátku se mi zdálo, že by ta kniha mohla být i pro mě bestseller. Ale bohužel ne. Líbí se mi, že si člověk díky této knize uvědomí, co vše by bez elektřiny nebylo možné. Líbily se mi pasáže, kde byl Manzano a Shannonová, ale jinak docela nuda…

Knihomolkajá

Nad vymýšlením počtu hvězdiček jsem strávila dlouhou dobu, než jsem se rozhodla. Už jen proto, že normálně čtu naprosto jiný žánr. Chtěla jsem dát čtyři, ale pak jsem se zamyslela a připadalo mi nefér dát jí stejný počet, jako třeba Projektu Kronos.
Tohle byla prvotřídní ukázka toho, když se někdo rozhodne zpracovat napínavý příběh, který by měl lidem nahnat strach a dohnat je k zamyšlení, ale nějak to nevyjde. Tedy rozhodně ne u mě. Možná by se to i podařilo, kdyby mou fantazii neubil neuvěřitelně dlouhými kapitolami, které se zaměřovaly pouze na systém fungování určitého softvéru či nějaké části jaderné elektrárny. I když vím, že bez nějaké té technické části by se to neobešlo. Kapitola, kde muž A mluví s mužem B o nějaké části reaktoru, pro mě byla naprosto nezajímavá a v polovině knihy jsem to vzdala a takové kapitoly jsem přeskakovala.
Co mě ale bavilo, byla část Shannonové a Piera. Nebýt jich, tak je kniha naprosto o ničem a zařadila bych jí do věděckých příruček.
Konec byl ale vydařený a četl se velmi dobře. Nakonec tedy dávám tři hvězdičky. Určitě doporučuji. Podobnou knihu by si měl člověk alespoň jednou za život přečíst.

homeck

Tuhle knihu jsem si nechal dát od Ježíška, ale nedočetl jsem ji. Nápad je skutečně zajímavý, ale výsledné dílo není podle mých představ :-) Vím, to není cílem žádné knihy, krom té mé :-) Chybí mi tam více "sociálna", všemocná EU je spasitelem, ČR jako nejdůležitější energetický uzel v Evropě není zmíněna vůbec. Možná by se autor měl spojit s paní Drábovou a doplnit si odbornost :-)

kouzelnik3

Kniha byla napínavá o to víc, když si člověk uvědomí, že to není až taková fikce, ale dost možná realita respektive její představa, která může realitou v dnešní době být. Jak autor na konci píše, je čerpáno z dosavadních událostí, takže to takové sci-fi není. Knížka ale dobrá.

marek7167

Já nějak nevim. Na knihu jsem se strašně těšil, a nadchnul mě nápad na výpadek el. sítě po Evropě a ma důsledky s tím spojene. Doufal jsem ale, ze dostanu mnohem podrobnější popis chování lidí v takove situaci a místo toho jsem spíše dostal hledání osoby, která za to může... A i to mi pripadlo strašně “osekané”. Nápad senzační, některé pasáže vynikající, ale po dočtení jsem hledal dalších 150 stran závěru. Za me 70 %.

Ticiana

Trosku mne mrzi, ze nebyla vydana plna verze. Knizka na zamysleni.

Palorizek85

Mňo, mám smíšené pocity. Na jedné straně to byla příjemná změna a zajímavý počin, ale na straně druhé to bylo trochu moc "fantasy". Ne že bych nevěřil, že by něco podobného snad nemohlo být možné, ale chování některých postav mi přišlo trochu "mimo mísu". Ale jinak hodnotím pozitivně. PS: Na to jaké měla kniha recenze jsem ale čekal více.

Oliva2010

Tato kniha ze me udelala preppera :-) nedokazala jsem poctive sledovat vsechna mista a pribehy, nektere veci jsou tezko uveritelne, ale knizka si zaslouzi pozornost svym tematem a ma nam vsem co rict.

roman9276

Neotřelej nápad na docela zajímavej thriller, se kterym jsem se ještě nesetkal. Kupodivu jsem neměl ani guláš v postavách a výhoda jsou krátký kapitoly. Jako sice je to pěkně popsaný, jak by asi probíhal takovej světovej výpadek proudu a jakej by to mohlo mít vliv na psychiku lidí. Na druhou stranu bych čekal od takovýho děje víc akce, ale konec celkem obstojnej.

koczanska

Tak jsem se rozhodla, že si domů pořídíme agregát. :-) Teď vážně: myšlenka dobrá, četlo se mi to dobře, ale občas mi děj přišel přitažený za vlasy (hlavně v té druhé polovině knihy). Celkově musím hodnotit kladně.

Atak

Jako vždy jsem na začátku měl chaos v postavách, některé postavy jen příběh ucelují aby člověk lepe byl vtažen do dění. Super myšlenka zároveň šílená představa. Doporučuji přečíst jedním dechem :)

dzafik

Tema je to hodne zajimavy, clovek si uvedomi, jak moc je na proudu zavisly. Ale to zpracovani..dost jsem se ztracela v mistech, postavach. Mohlo to byt pojaty lip.. (Mimochodem ještě jednu korekturu by to sneslo - nechápu, jak může projít termín "od znova" - dokonce několikrát! Rve to oči!)

mario.nette
01. červenceodpad!

Nuda!! Nedalo se, nedočteno.

martinaandulka

Elektrizující.V napínavém trhilleru autor popisuje vražedné důsledky celoevropského výpadku elektrických sítí.Kniha neměla hluchá místa,byla napínavá a ukazovala jak by scénář vypadal kdyby nebyla elektřina,byla jsem napnutá do poslední stránky .Bohužel jsi myslím,že to může být reálné být bez proudu a je to opravdu zlá představa.... .V blízké době bych jsi ráda přečetla Vteřinu poté a Rok poté.

Mia77

Výborné téma, už trochu jeho horší zpracování, ale myšlenka super. Měla jsem dle recenzí více očekávání. Škoda že to nebylo více propracované.

nase_zuzu

Docela zklamání od druhé poloviny. Asi jsem měla jiné představy, ale začátek parádní.

donnell

Já to nadšeně zhltl jedním dechem. Mám blízko k technologiím, tak mi možná kniha přišla o to zajímavější. Žena se první polovinu knihy trochu nudila. Každopádně za mě skvělá kniha, kterou doporučuji k přečtení (i následnému zamyšlení :-))

bigben

Chvílema mě mrazilo, kdyby se to všechno opravdu stalo...jaké nedozírné následky jsou a budou...

OndřejMergl

Téma globálního výpadku elektřiny patří mezi naprosto reálné scénáře, se kterými bychom měli jako lidstvo počítat. Přinejmenším bychom se měli zamyslet nad dosavadním životním stylem a naší (ne)připraveností na jakoukoliv katastrofu.

Je tedy dobře, že kniha toto téma rozebírá, ovšem nemůžu vůbec souhlasit s popsaným vývojem událostí. I bez elektřiny si lidé vesele volali, zpravodajské stanice nadále fungovaly, auta jezdila, banky vydávaly peníze a lidé místo paniky poslušně čekali, až hrdina hacker se sličnou pomocnicí pochytá zloduchy a spasí svět.

Sliboval jsem si od tohoto tématu daleko víc, především mnohem černější scénáře a daleko zásadnější důsledky pro lidstvo. Jako výstraha poměrně slabé.

petra5588

Jedním slovem dechberoucí. Hlavně když si uvědomíte, že tahle fikce není tak úplně nereálná...

thrillery blackout, výpadek proudu

Marc Elsberg

Marc Elsberg
rakouská, 1967

• Blackout - Zítra bude pozdě (2017)
  • Zero (2018)