Blackout - Zítra bude pozdě

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 3.9839
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Omega

Blackout - Morgen ist es zu spät, 2012

Kniha Blackout - Zítra bude pozdě

BabaJaga11

Napínavé od začátku až do konce. Sice prvních pár stránek to vypadalo, že knížka bude na mě moc "technická" – plno detailů z chodu a řízení elektráren a dalších strategických podniků – ale veškeré informace důležité pro pochopení se čtenář dozví z rozhovorů zúčastněných osob. V knize samozřejmě vystupuje velká spousta lidí, ale hlavní pozornost je soustředěna jen na několik z nich. Brzy jsem si zvykla i na rychlé střídání míst děje, podle toho, jak se kde katastrofa prohlubovala a kdo se angažoval ve snaze najít řešení...

Přiznám se, že jsem vlastně zpočátku nevěděla, zda mám čekat dobrý konec... a ještě v závěru se vše najednou zhouplo... nezbylo než držet palce Manzanovi, Bollardovi a dalším... I když můžu mít vůči naší civilizaci mnohé výhrady, včetně toho, že by bylo lépe mít méně "chytrých" technologií a více zapojovat mozek, i když planeta i naše lidství jsou v ohrožení a mnoha různými způsoby volají o pomoc, nemyslím si, že způsob popsaný v knize k nastolení spravedlivějšího světového řádu by mohl přinést něco pozitivního. V knize je popsáno, co se v lidech probouzí, ocnou-li se v ohrožení, bohužel to není jen solidarita, často je to spíše naopak, to ostatní vidíme i v dnešní době dost jasně.

Knížka je děsivě realistická a bohužel to, co popisuje, by se skutečně mohlo stát. Přečtěte si ji, ano, právě v této době si ji přečtěte – a budete vděčni, že vám doma svítí světlo, teče teplá voda a topí topení. A dokonce jede internet, přes který si můžete objednat a až do domu nechat doručit to, co nemůžete koupit v obchodě, protože příslušný obchod má z nařízení vlády zavřeno. Doba není lehká, ale mohlo by být i hůř... tak neztrácejme naději a dělejme, co můžeme a umíme, aby bylo líp!

Ještě drobná vsuvka: ke knize bych se možná vůbec nedostala, nebýt zvláštní náhody. Měla jsem na poště uloženou zásilku. Napoprvé se nepodařilo vyzvednout, neb pošta zrovna omezila otevírací dobu. Napodruhé se povedlo – a ejhle, co se urodilo v policích pro vyřazené knihy z obecní knihovny, které jsou umístěny ve stejné budově jako pošta. Někdo dělal doma "probírku" knih. Spousta nových, max. 1x četných, krimi, thrillerů a dalších. Nějaké jsem odnesla s sebou domů, s cílem přečíst a posunout dál, nejspíš do nějakého charitativního bazaru. Blackout je první z přinesených knih, které jsem přečetla – a věřím, že v bazaru o něj bude zájem a přinese peníze na dobrou věc :-).

genie

Děj slušně ubíhal, námět se mi opravdu líbil, ale na můj vkus byla knížka trochu povrchní (zejména postavy). I když - pro představu potenciálních následků (zejména pro obyčejného člověka) to stačilo.

Joujalicka

Miluji postapo. literaturu. Na knize je vidět, že autor před napsáním dělal rozsáhlé a podrobné rešerše. To oceňuji. Někomu vadí, že děj přeskakuje mezi postavami a místy děje, ale mě se to naopak líbilo. Kniha ke velice čtivá a děj odsýpá. Podobný žánr jsem četl v knize Tma od Neffa. Tam se autor věnuje životu po totálním celosvětovém výpadku elektřiny a je to drsné čtení. Tady jsem byl rád, že zde nebylo tolik rabování, vraždění a bezcitnosti, ale děj se věnoval převážně vyšetřování příčin výpadku. Doporučuji všem, kdo má podobná témata rád.

elenai

Tak já nevim... Já pro ty naše německy hovořící sousedy asi nemám pochopení. Přitom jsem se na čtení moc těšila, ale sešlo se nejspíš víc faktorů, proč tuto knihu radši ani neotevírat. Zjistila jsem tedy, že za a) fakta a rozsáhlé popisy a výčty v beletrii mě nudí, za b) postapo sci-fi je lepší než thriller (tímto děkuji za napsání Tmy panu Neffovi), za c) nečíst tuhle knihu po něčem, co vás totálně rozseká, a tudíž nejste naladěni na něco suchopárného, za d) pokud lpíte na dobře vykreslených charakterech, tak ruce pryč! Tady je sice postav jako mravenců v mraveništi, ale měla jsem v nich totální maglajz, takže mi bylo absolutně fuk, jestli se jim něco přihodí. Tudíž s radostí knihu vrátím do knihovny a budu si blahorečit, že jsem si ji nekoupila.

tlackacka

Svým způsobem mi to připomnělo Monu od D. Sehlberga - celkem rychlé přeskakování mezi pohledy různých osob na různých místech, takové klidné pomalé napětí. A to vše spojeno počítači a terorismem.
Pěkné, svižné čtení.

střapatá

Ve třetině, kdy se v knize pořád nic nedělo, jsem Blackout odložila. Možná někdy knihu dočtu, ale jak se říká - život je příliš krátký na to, aby člověk četl nudné knihy.

motokatty

Stejne jako od Zero, jsem se i od Blackoutu nemohla odtrhnout.
Dobre napsane, je to takovy zvlastni mix literatury faktu, fikce a thilleru. Stejne jako Zero, tak i tady vam pribeh utkvi v pameti, protoze i presto, ze je to fikce tak v hloubi duse porad budete vedet, ze se to kdykoliv muze stat nasi realitou :-)

Didi15

Rozhodovala jsem mezi 3 a 4 *, protože téma je pěkně zpracované, a teoreticky celkem reálné. Ale v porovnání s ostatními knihami, které mě udržují více v napětí, jsem rozhodla bodovat nižším počtem.

Ostrov sviní
Ostrov sviní