Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1246 1246

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

nai.ivka
09.07.2024 5 z 5

Nemohla jsem knihu odložit. Je až nepříjemně realistická v popisu chování některých lidí. To by byl hnedle divoký západ.

Veronika_mad
08.07.2024 4 z 5

Velmi zajímavé téma. Akorát jsem měla trochu problém se začíst. Bylo tam hodně technických věcí, o kterých nemám ani páru. Hodně postav a míst, ale nakonec jsem se v nich docela vyznala :) Kdyby mě nezajímalo, jak to dopadne, knihu bych asi odložila.
Když jsem měla knihu rozečtenou, tak jsem si ráno žehlila vlasy a najednou rána a byt bez proudu. Umřela žehlička a já málem taky :D Krve by se ve mě nikdo nedořezal.

01evik
01.07.2024 3 z 5

K zamyšlení. Před přečtením této knihy mě ani nenapadlo, jaké důsledky může výpadek elektřiny mít.
Kniha se mi četla hůř, na mě moc postav, míst, technických údajů. Trvalo mi několik dní, než jsem knihu přečetla, a to čtu relativně rychle. Znova už si ji nepřečtu. Ale jak říkám, myšlenka je zajímavá.

PájaHája
21.06.2024 4 z 5

Strašidelná představa. Opravdu k zamyšlení, co se může všechno stát, po výpadku proudu.

Maki21
20.06.2024 4 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem se chystala několik let a teprve teď na ní došlo. Dodnes si pamatuju jaký boom kniha přinesla, jelikož ukazuje co by se mohlo stát kdyby....
Za mě super nápad, dobré zpracování. Občas na mě až moc vědecké ale to je můj problém a upřímně jsem se celou dobu bála že to špatně dopadne jelikož konec nebyl úplně v dohlednu. Naštěstí závěr šťastný všechno šťastné? No snad ano i když tato situace může lehko nastat.

bozena3656
20.05.2024 4 z 5

Velice realistický pohled na to co by se mohlo stát, kdyby Evropa přišla o dodávky elektrického proudu. Pravdou je, že jako společnost jsme na energiích závislí čím dál víc a méně a méně lidí by se o sebe dokázalo bez proudu a plynu postarat. Velice doporučuji přečíst i zamyslet se nad možnými scénáři.

jana-cisarova
18.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Velice napínavý thriller Marca Elsberga, který se podle mínění čtenářů může kdykoliv stát realitou. Když jednoho únorového dne zhasla světla v Italském Miláně, poté bylo totéž hlášeno ze Švédska a postupem následujících hodin z téměř všech států Evropy, vypukl velký zmatek. Byly hlášeny první oběti. Zpočátku šlo o havárie automobilů na dálnici, když rázem zhasly semafory, všechno kolem zahalila neproniknutelná tma, automobily vrážely jeden do druhého, sypala se skla, demolovaly se karosérie.
Piero Manzano, italský programátor a bývalý hacker, brzy objevil, že to, co se stalo, není náhoda nebo nějaká náhle vzniklá havárie. Šlo o globální výpadek elektrické sítě v celé Evropě a s ní všechny následky, co způsobí výpadek energie. Bylo jisté, že ve skutečnosti jde o teroristický čin jednoho nebo několika jedinců, kteří chtějí ochromit ekonomiku Evropského kontinentu. Po několika dnech došlo k výpadku elektrické energie i ve Spojených státech.
Knihu jsem četla s velkým napětím, události se střídaly po kapitolách v různých městech a různých státech Evropy. Zpočátku byl problém si zapamatovat tolik osob, které v jednotlivých kapitolách vystupovaly. Bylo to moc zajímavé, ale hodně odstrašující při představě, že stačí málo, a toto všechno se může stát kdekoliv ve světě, nebo i u nás.

Jirka92333
05.05.2024 5 z 5

Celou knihu jsem uvažoval o jednom. Dokázal by v tak kritické situaci jednat správně? Nebo bych sobecky sehnal zásoby a snažil se to přečkat pouze v kruh svých nejbližších. Člověk si říká, dokud se mám dobře jsem ochotný pomáhat. Ale když jsou v úzkých všichni.. Jak rychle se vrátíme k právu silnějšího?

cziss
06.02.2024 2 z 5

Román jsem si chtěl přečíst už dlouho, ale dostal jsem se k němu až teď díky vydání audioknihy. Kniha se snaží prezentovat se jako thriller, který by nás měl varovat před přílišnou závislostí na elektřině a vlastně moderním způsobu života. No, proč ne, tohle téma přece mě ke knize nalákalo... Bohužel cestu, která k této pohromě vede, autor načrtl tak, že vypadá hodně jako sci-fi. A i když se čtenáře snaží přesvědčit o tom, jak by vlastně tento stav mohl v realitě nastat, já tomu jednoduše nevěřím. Mezer je v průběhu příběhu více, např. rozpad společnosti a krizových složek je příliš rychlý, odpovědné osoby příliš nekompetentní, všechno nakonec zahraňuje jeden bývalý hacker atd. Na jedno přečtení není knížka špatná, ale realita, kterou nám autor překládá, je až moc zjednodušená a napasovaná na (zřejmě) jeho světonázor.

Nedá mi to, ale v knize mi hodně vadí snad až nepokrytý odpor k jaderné energii a (de)naivitě ohledně zabezpečení těchto zařízení. Jedna věc je napsat nedomyšlenou knihu, druhá je propagovat v ní scestné vymyšlené ideologie.

cornetka
26.01.2024 3 z 5

Pěkná ukázka toho, jak jsme závislí na elektřině. Nicméně zpracování mě tolik nenadchlo a místy jsem se ztrácela ve jménech a místech.

ElizPetrova
10.01.2024 3 z 5

Námět knihy byl skvělý, jeho finální zpracování už tolik ne. Upřímně jsem čekala trochu něco jiného. V mnoha ohledech byl příběh nedotažený a postavy postrádaly hloubku, žádné napětí jsem nepociťovala, což bych u takového tématu předpokládala. Ale na jedno, dvě odpoledne jako oddychovka by to šlo.

burg
03.01.2024 3 z 5

Výzva 2024 - kniha s více než dvěma perspektivami vyprávění.
Inu... o rakouské stupiditě a idiotském pohledu ohledně jaderné energie si myslím svoje. Ohledně Elsberga (a výběru témat, o kterých píše) si začínám myslet totéž.
Spousta věcí tu navozuje dojem, že jáderná elektrárna je ta nejhorší věc od dob Barbry Streisand a že bychom se měli ideálně vrátit minimálně do jeskyní a lovit kyjem (ne-li se vrátit přímo do oceánů a žrát jeden druhého nabroušenými zuby).
Z vlastní zkušenosti vím, že zápletka v podobě "hacknutí" systémů všech elektráren jedním příkazem je hovadina hodná tak maximálně ekofašounů přilepivších se k silnici a propichujících gumy eSUVéček u vás v ulici. Každá (moderní?) elektrárna má ve svém repertoáru několik desítek systémů a podpůrných struktur, které mají podobným excesům zabránit.
A propos: věděli jste, že Temelín má rezervu nafty pro provoz dieselgenerátorů minimálně na deset dní v kuse (a tyto generátory jsou v záloze právě pro případ, že elektřina "dojde") a budou honit hlavní cirkulární čerpadlo jen proto, aby se palivo v reaktoru "nepropálilo" podlahou a nedošlo k dalšímu Černobylu / Fukušimě / Three mile islandu??
Souhlasím, že na elektřině jsme už prakticky závislejší, než héráčníci na své dávce. Bohužel do žádné z postav jsem se nedokázal vcítit a bylo mi prakticky jedno, jak to s ní (potažmo s civilizací) vlastně dopadne. Takže škoda, že se nejedná o pořádně hutné post-apo, kde radioaktivita a degenerace budoucího genofondu prýští z každé stránky. Přesto (a snad proto) to bylo celkem oddechové, dobře odsýpající (a jednoduché) čtení mířené pro všechny jednoduchý levičácký sluníčkáře.

jaroiva
01.12.2023 3 z 5

Hledám, jestli je to YA nebo pro děti, nebo kdo je cílová skupina.
Podle mého je to dobrý námět, je správné upozornit na rizika a závislost lidstva na elektřině. Co všechno nebude fungovat, pokud nebudeme mít záložní řešení.
Ale přesto se mi kniha nakonec moc nelíbí.
Je to moje první kniha od tohoto autora. Už v počátku jsem poznala, že je Rakušan. A jeho rakouský světonázor mi trochu vadil (úplně jsem viděla ty rakouské protesty proti Temelínu před lety). Na jedné straně dokážu pochopit rakouské stanovisko, ale na druhé straně na ně nejsem zvědavá, aby mi to někdo podsouval v beletrii.
Navíc je ta kniha psaná tak nějak naivně. Trochu jsem si vzpomněla na slabší kousky Dana Browna, ale ten píše aspoň napínavě. Tohle mě nechávalo poměrně chladnou, pokud nepočítám hlášku o neschopných operátorech call centra, kterou sice pronesla nesympatická knižní postava, ale stejně mě to uráželo (jakožto kdysi dávno operátora call centra).
Měla jsem v plánu přečíst i jeho další knihy, ale jestli je to všechno psané tímto stylem (jak chytrý Honza překonal všechny překážky a stal se králem), asi mě to už neláká.

Pasadenka
26.11.2023 4 z 5

Zajímavá knížka z německých břehů. Dostáváme tradiční opulentní katastrofický thriller, jen místo USA se pohybujeme primárně v západní části Evropské unie. Což je samozřejmě svého druhu nezvyk. :D

Je to hezká, napínavá knížka, které se snaží popsat problém energetických sítí. Autor se snaží ukázat možný scénář, jak by to mohlo vypadat. Děj je místy volice napínavý, ale pak se stane, že se překlopí do zdlouhavého líčení něčeho, co mě vůbec nezajímá. Přepínáme se mezi různými lidmi, jak to bývá u katastrofických knih/filmů zvykem ale dominují oficiální a neoficiální vyšetřovatelé.

Některé myšlenky mi přišli nedotažené a motivace padouchů taková nejasná. Celkově mne však knížka dost bavila, ale nebylo to na jeden zátah. :)

midloch
24.10.2023 3 z 5

Námět knihy super. Zpracování - slabší. Tím slabší mám na mysli hlavně to, že všechno stojí a padá na "geniálním" hackerovi, kterému dochází i ty nejmenší souvislosti, takže musí radit tajným službám napříč evropou, přitom teroristi po sobě nechávají stopy jak slon v porcelánu...

Nebyl by to rakouský autor, kdyby se nevymezil proti jaderné energetice. Výbuch elektrárny po protavení jádra reaktoru? Co by tam mělo explodovat se ale od autora nedozvíme... Temelín je samozřejmě v problémech (o Dukovanech ani slovo, neb tu elektrárnu v Rakousku asi ani neznaj...).

Za námět a popis víceméně reálných scénářů, co vše by ve společnosti selhávalo jsou to ale stále tři hvězdy.

mybrave
30.09.2023 4 z 5

Kniha popisuje závislost naší civilizace na elektřině a co by se mohlo stát pokud by najednou nebyla dostupná. Poukazuje na to, že bez elektřiny přestane fungovat prakticky všechno od vytápění, vodu, kanalizaci, zásobování po zdravotní péči a dodávky léků. Kniha poukazuje i na další zranitelnost naší cilivizace a to jsou technologie a závislost na nich.

Kniha a její příběh je romantizovaný a zjednodušený, ale dobře se četl. Techničtější pasáže jsou zjednodušené někdy až moc. Například představa, že hackeři budou komunikovat přes chabě zabezpečenou webovou stránku a budou si psát leetem je úsměvná.

Lucienka
15.09.2023 4 z 5

Hackerské pojetí výpadku proudu. Čtivé a napínavé, ale podle mě je realističtější pojetí blackoutu dle knihy Tma od Ondřeje Neffa. To se nečte tak snadno jako tato kniha a je mnohem temnější..

JaniMa
27.08.2023 5 z 5

Tohle stálo za přečtení. Zpočátku jsem byla skeptická, ale vyklubalo se z toho originální a napínavé čtení, které přináší poměrně dost materiálu k zamyšlení. Líbil se mi doslov autora, ze kterého je patrné, že se o problematiku, kterou v knize nadnesl, opravdu velmi aktivně zajímal a příběh vystavěl na lešení z mnoha faktů.

Christeene
28.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Nebylo to spatne. Uvaha zajimava, nektere momenty byly az absurdni (vse odhali jeden Ital a vzdy ma pravdu, ale agenti mu neveri-takovy trosku Beckovy horor)...vubec by knize neuskodilo tak o 100 stran mene ;) ale jako oddychovka asi dobry.

pastelkaX
27.06.2023 5 z 5

Myslím, že až příště vypadne proud, už pokaždý si vzpomenu na tuhle knihu.
Co by vlastně takový velký výpadek znamenal? No to, že bychom nemohli půl dne bezduše brouzdat na instagramu, je zdaleka to nejmenší. Tenhle příběh je tak děsivý, protože následky blackoutu popisuje opravdu věrně a do sebemenších detailů, které by vás ani ve snu nenapadly. Pro vlastní klid v duši chci věřit, že je to vlastně přece jen malinko přehnané. A taky doufám, že si to přečetli všichni bezpečnostní experti.
V knize je hromada technických detailů z oboru elektro a IT, ale zážitek ze čtení to určitě nerušilo, naopak jsem si leckde rozšířila obzory. Příběh plyne lehce, poutavě a i přes místy otravně rychlé přeskakování mezi jednotlivými linkami, kterých je alespoň v první půlce knihy fakt dost, si stihnete hrdiny zamilovat. Hlavně Italovi a novinářce se prostě nedá nefandit.

Štítky knihy

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Autorovy další knížky

Marc Elsberg (p)