Vraní dívka

kniha od:

Vraní dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182401/bmid_slabost-victorie-bergmanove-vrani-d-EXF-182401.jpg 3.8 1471

Slabost Victorie Bergmanové série

1. díl >

Vraždy a psychoterapie. Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích).... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Book 1: Krakflickan , 2010


více info...

Komentáře (400)

Komentáře 400 Recenze 17

postrach
postrach
03.12.2023 4 z 5

Snad se v následujících dílech bude dít víc.

Marquis
Marquis
20.11.2023 5 z 5

Spočiatku sa mi do toho nedarilo preniknúť; prvých niekoľko strán je napísaných dosť kostrbato a hromada švédskych mien a názvov mi s koncentráciou taktiež moc nepomohla.

Potom prišiel zvláštny kontrast skutočne pútavých (hoci značne obscénnych) scén a kontroverzných tém s akousi vatou na doplnenie stránok k plnohodnotnému románu.

(Čosi ako keď prvýkrát čítate Hru o tróny a tešíte sa na ďalšie kapitoly s Daenerys.)

A v tej chvíli, práve keď si hovoríte, že je to celkom solídne krimi, ostatne nie zas tak iné od iných severských súrodencov, príde TO.

Takmer ku koncu knihy Vás toto poznanie rozseká a všetka tá zdanlivo nadbytočná výplň odrazu začne dávať zmysel a byť nepostrádateľná.

Následne už ani neviete ako a beriete do rúk druhý diel. Ako ja.


Aya81
Aya81
13.11.2023 4 z 5

Hodnocení si asi nechám spíš až po dočtení série, zatím je vše zajímavě rozběhlé. Je to drsné, ale to jsem podle recenzí čekala.

technik1965
technik1965
05.10.2023 4 z 5

čakám na druhú časť, zatiaľ super.

JaniMa
JaniMa
02.07.2023 4 z 5

Na knížku z druhé ruky dobré.
Při čtení opravdu mrazí. Kdo nemá rád flashbacky bude tuto knihu proklínat. Skákání sem a tam v čase je tu tolik, až to místy působí zmatečně. Děj je ale strhující, a protože text není zbytečně natahovaný zdlouhavými popisy, není těžké se nechat unést strohým, ale poutavým líčením dění skrytého pod rouškou severské dokonalosti Jen je škoda, že mi ani vyšetřovatelka nebyla sympatická, a že si napříč prvotním očekávám budu muset opatřit ještě další knihy, abych zjistila, o čem jsem to vlastně celou dobu sbírala informace....

absa2611
absa2611
31.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Víte, kdo to dělá? Nevíte. Počkejte si na druhý a hlavně třetí díl.
A pokud je toto čtení označeno "jen pro silné povahy", hodnotitel toho asi moc načteno nemá, případně je on sám velice "měkký".
Spíš si ale myslím, že je ke knize slogan vložen pouze proto, aby nalákal více čtenářů.
Po přečtení oslavných komentářů u tohoto i dalších dílů trilogie jsem měla asi velmi přehnaná očekávání, která se však nenaplnila.
Není to vyloženě špatné, ale četla jsem už mnohem lepší díla.
50%

koubin007
koubin007
30.12.2022 3 z 5

Na knize mě spíše než motiv záhadných sadistických vražd mladých chlapců a hledání pravdy bavil psychologický profil a osobní život tří žen příběhu (psycholožky, oběti a policistky). Jinak hlavní nosná linka příběhu i zpracování mi připadala jako 100x ohrané téma v detektivních seriálech ze "Severu", např. Most...
Nevím proč ti spisovatelé "nahoře" se pořád točí kolem toho stejného. Larsson, Nesbo atd. Taky jsem si velmi silně uvědomil, jak Švédsko zasáhla a poškodila migrační vlna. Je mi líto, že tak krásná země se stala obětí africké migrace, se kterou nemá pranic společného.

luckykniznisvet
luckykniznisvet
07.11.2022 5 z 5

Wow! Wow! Wow! Tohle byla jízda! Jsem ráda, že jsem se konečně ke čtení téhle série dostala. A jsem nadšená! Jedná se o napínavý a temný psychologický thriller, který pojednává o tématu zneužívání dětí. Čtení bylo pro mě trochu náročnější a musela jsem knížce věnovat více času, ale vhledem k tématu je to pochopitelné. Zároveň jsem se ale nemohla od knížky odtrhnout. Dalším plusem je i to, že kapitoly jsou docela krátké. Zkrátka a dobře můžu knížku všemi deseti doporučit!

megamysl1901
megamysl1901
19.08.2022 5 z 5

Na tuto sérii jsem se velmi těšila, koupila jsem hned všechny tři díly. První díl byl fantastický a už se vrhám na druhý. Nálepka "jen pro silné povahy" nelže. Navíc jsem zatím u žádné knihy neviděla, že by obálka nesloužila jen pro zaujmutí čtenářů. Neprozradím více, jelikož by to byl spoiler. Za mě 5*.

iv.ča
iv.ča
14.08.2022 5 z 5

Napínavé, čtivé. Jsem zvědavá na další díly. Co člověk dokáže udělat druhému člověku je ohavné. Ať je to jeho vlastní krev či úplně cizí osoba.

pakoshka
pakoshka
25.07.2022 2 z 5

Vraní dívku jsem si chtěla přečíst už před lety, ale nějak k tomu nedošlo... Až teď. No, průměrnej psychothriller, plot twist odhalenej celkem rychle, ne moc sympatický postavy. Další díly nepotřebuju.

Margerite
Margerite
21.02.2022 4 z 5

Výborná, skvěle napsaná kniha. Jediné, co mě mrzelo, bylo, že jsem hlavní twist odhalila hned ze začátku. Ale jinak super, těším se na další díl. 80 %.

Kulda1981
Kulda1981
23.01.2022 5 z 5

První díl trilogie. Celou jsem zhltla jedním dechem. Výborné, dokonalé, super. Dala bych 10 hvězdiček, kdybych mohla.

Nula.nula.nic
Nula.nula.nic
25.11.2021 5 z 5

Tuto trilogii jsem sháněla opravdu dlouho, ale moc jsem ji chtěla a tak se nevzdávala.
Nakonec jsem sehnala na jednom bazaru a brzy potom byla doma.
Do knih jsem se hned pustila a dokud jsem se nedostala na konec této poslední, nemohla jsem myslet na nic jiného.. GENIÁLNÍ, ÚŽASNÝ, naprosto dle očekávání - možná i něco navíc. Jedna z největších srdcovek!

Iren80
Iren80
26.10.2021 5 z 5

Tato kniha byla pro teda silným zážitkem. Náročnější čtení, proto jsem ji četla delší dobu a plně se soustředila. Za mě je správné označení „jen pro silné povahy“, týraní, zneužívání a jiné zvrácenosti, bylo tam toho teda dost. Za mě výborně napsané a těším se na další díly.

apq
apq
01.08.2021 2 z 5

Kniha se četla dobře a postupně nabývala na napětí, ovšem ten konec to definitivně zkazil, neboť žádný ani nebyl.

monushka
monushka
22.07.2021 3 z 5

Čtení této knihy jsem odkládala dlouhou dobu a čekala, až seberu odvahu "pro silnější povahy". Kdybych věděla, že se jedná pouze o reklamní tah, měla bych Vraní dívku přečtenou již před několila lety. Nebylo to špatné, ale četla jsem mnohem lepší knihy. Doma mám i další dva díly, tak doufám, že budou leší než tento.

Bee240
Bee240
15.07.2021 2 z 5

Kniha označována titulem
- JEN PRO SILNÉ POVAHY -
Byla pro mne zklamáním. Považuji se za velmi silného člověka a málo věcí mě rozhodí ale říkala jsem si třeba je to ta kniha která mě zasáhne...ale ono nic...
Podle mého je kniha napsaná pro čtenáře kteří nejsou zvyklí číst psychothrillery. Já jako čtenář co přečetl velké množství detektivek a thrillerů nejsem ničím překvapena ani nijak zaskočena.
.
Ale knihu bych nehodnotila jen špatně - psychologické profily pacientů byli zajímavé a také počet osobností každého z nich. A také kniha je napsané dost jednoduše a kapitoly byli krátké...a myslím že postavit příběh na psychologičnu víc než na brutálních detailech taky nebyl úplně špatný nápad. Potenciál kniha rozhodně má.
ALE...
Mizerná práce policie a postavy které jsou jedna horší než druhá mi brala radost ze čtení. A jako ten konec tak to jako ne.....chápu že se jedná o trilogii, ale podle anotace druhého dílu se snad budou pachtit stále s tím samým.
.
Prostě je to kniha která Vás naláká obálkou a slibnou anotací...ale bohužel podle mého je to jen marketingový tah jak přimět čtenáře kupovat a kupovat....vevnitř už to taková hitparáda není.

Pavčule
Pavčule
17.05.2021 2 z 5

Šokující ? Kvůli tomu jsem si to koupila a zklamání .Tohle mě jako šokující nepřišlo . Nevím, asi je to tím, že vyhledávám horory a drsnotu , takže mě jen tak něco nerozhodí . Ale marketingovej tah - "šokující až se vám budě dělat zle "myslím vyšel .

Arkagas
Arkagas
27.04.2021 5 z 5

Kniha, kterou jsem nyní přečetla potřetí. Kniha, která není brutální ve smyslu barvitých nechutných scén, ale která je drsná a jdoucí až do morku kostí svým psychologickým stylem. Kniha, která se zabývá otázkou zneužívá dětí v té nejhorší a nejnechutnější variantě (samotnými rodiči, kteří je dál prodávají). Autoři tu vystavěli dokonalou psychologii postav, ze které Vám sice nebude dobře, ale nebudete se moci odtrhnout od čtení. Je zneužívání v dětství faktorem, který z Vás udělá vraha, nebo je to ještě trochu jinak?

Vraní dívka nám představuje několik hlavních postav a jejich problémy od dětství až do současnosti (kapitoly označeny minulost, nebo přítomost). Některé postavy si zamilujete, jiné budete nenávidět a připadat si bezmocní, že nemůžete nic udělat. A to vše je teprve začátek..

Vraní dívka je sice ukončená kniha, která má ale další dva díly, které jdou ještě víc do hloubky a odhalují mnohem víc z myšlení postav, které nám byly v 1. díle představeny.

Při každém čtení jsem se zaměřila na něco jiného a musím říct, že každé čtení ve mě vyvolalo úplně jiné pocity.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
27.04.2021 4 z 5

Varování na obálce "Jen pro silné povahy" evokuje něco drsného.
Kniha, ale zase tak drsná není. Pokud jste četli další krimi nebo thrillery tak se dá narazit na mnohem brutálnější knihy, které podobně varování neobsahují.
Co, ale už docela drsné je, je psychologie hlavních postav.
Celou dobu při čtení máte pocit, že se zatáhlo a už nikdy by slunce nemělo vyjít.
Kniha vás nutí neustále přemýšlet o tom co se děje a pokusit se to "pochopit".
Líbilo se mi, tě jsou stránky označeny jako "přítomnost" a "minulost" a to hodně pomáhat se orientovat.
Každopádně i po dočtení jsem pořád zmatený a nevím.
Ono to ani jinak nejde. Kniha vlastně nekončí.
Je nutné přečíst další dva díly a brát trilogii jako spíše jako jeden celek.

jitka1585
jitka1585
26.03.2021 5 z 5

Knihu jsem po přečtení hodnocení brala nejistě do rukou.Ovšem už po pár stránkách byly mě pochyby zbytečné. Pro mě kniha byla nesmírně zajímavá a to hlavně z důvodu snahy spisovatelů o pochopeni, co se děje v myšlenkách a v hlavě nemocných lidí.Lidí, kteří onemocněli ze strašných věcí,které jim způsobili nejbližší.. Kteří je měli milovat a místo toho je znásilňovali, psychicky týrali... .Až z obětí vyrostly další zrůdy,které jen nicily a tryznily další oběti. Kniha pro mě byla až do poslední stránky zajimava,nemohla jsem ji však číst delší dobu,po desítkách stránek jsem musela o všem přemýšlet a pak pokračovat dál.Kniha je pro silné povahy,ne jen kvůli zvracenostem,ale převážně v tom,co se děje v v hlavách hlavních postav.A to co se tam děje není fikce,ale skutečnost,proto je kniha tak děsivá. Přečetla jsem za 4 dny.Další díl budu samozřejmě číst.

MarqueeMoon
MarqueeMoon
30.01.2021 1 z 5

Pred pár minátami dočítané. Asi som mal dobrý podvedomý dôvod nesiahnuť po tomto darčeku tri a pol roka. Nesúď knihu podľa obalu - ten je výborný. A ja som podľahol a usúdil, že to môže byť fajn a ani som nevedel, že je to prvá časť trilógie, čo ma teraz mrzí lebo by som to bol odložil v polovici. Pseudo-psychologické krimi, štruktúra knihy nesúrodá, totálne nezáživné vyšetrovanie s nesympatickými postavami, tie vnútorné dialógy boli skôr smiešne - pri tom diktafóne som zaspával tiež milá hlavná hrdinka, nielen tvoje alter-ego, autori asi prečítali niečo z Freuda, pár článkov z netu, inšpirovali sa severskými chúťkami k deťom a nápad bol na svete. Nevravím, že zlý - ale šialene plochý a nedotiahnutý, z môjho pohľadu a to nie som nejaký literárny kritik, čo zjedol všetku múdrosť, iba laik na ktorého to z tých stránok vyskakuje. O ďalších negatívach sa nebudem už rozpisovať z úcty k času, ktorý nad tým autori strávili. Pozitíva - obálka, ale to som už myslím písal. Akúrat ten bestseller zlatými písmenkami mi k tomu nepasuje, ale tak, kde je dopyt, tam je ponuka.

MarkétaI.
MarkétaI.
25.12.2020 3 z 5

Na Vraní dívku (a i další dva díly) jsem se chystala opravdu dlouho. Hodně mě zaujala obálka knihy a i označení Bestseller. Po přečtení mám ale smíšené pocity. Kniha není vyloženě špatná, ale občas jsem se do čtení musela nutit.
Osobně by mi stačilo, kdyby byl pouze jeden díl, ale třeba názor změním při čtení druhého dílu.

mona.benny
mona.benny
14.11.2020 2 z 5

Začátek mě zaujal ihned,ale postupně to nějak ztrácelo napětí. Od půlky knihy,kdy už jsem tušila jak je na tom Sofie, se to za mě strašně táhlo a poslednich 50str. bylo doslova nekonečných a ještě k tomu ten konec...dám si teď oddech u jiné knihy a uvidím kdy se vrátím k pokračování.

Tupoun
Tupoun
13.11.2020 1 z 5

Až na velmi světlé výjimky nemám severské krimi, nebo jak se dnes píše thrillery, rád. Ale podlehl jsem nálepce bestseller. Co mně trhalo žíly mimo samotný příběh, to byl bedekr švédského názvosloví jednotlivých ulic a čtvrtí měst. Asi tři a půl kilometrová slova se samými přehlasovanými samohláskami a písmeny poskládanými tak, že zaručeně došlo ke zlomenině jazyka (a to i při čtení očima), to bylo něco na mě. Obě hlavní postavy řešily psychologické problémy druhých, ale samy byly přímo excelentními případy pro psychiatry. Samotný způsob vyšetřování a vztahy v systému švédské policie působily jako příběh z rozvojové země. Tak hrubé nedostatky opomenutí ve vyšetřování Jeanette Kihlbergové... Chtěl jsem dát jednu hvězdičku pro sebe, za odměnu, že jsem dočetl do konce. Ale zase nechci tvrdit, že se jedná o odpad. Je to můj osobní názor a pro druhé to klidně může být bestseller. Pro mě ne!

RMarkéta
RMarkéta
10.11.2020 4 z 5

Lidská osobnost má mnoho vrstev a zákoutí, zvlášť, když je něčím pokřivená nebo zformovaná. Styl psaní pánů autorů mi sedl přesně akorát. Kapitoly jsou krátké. Nic se zbytečně nerozepisuje a to i když se tu píše o hnusných a zvrácených věcech. Autoři se rozhodně v jejich popisu nevyžívají a nepodávají je detailně. Kniha vyžaduje soustředěnost, protože se tu prolínají dvě linie příběhu, respektive, přítomnost s minulostí. To považuji za chytrý tah. Nálepka "Jen pro silné povahy" je velmi dobrý marketingový tah. Tím ale nechci znevažovat a zlehčovat téma příběhu. Jde o ožehavé záležitosti. Jako úvod do série mi to stačilo.

Booksaddict
Booksaddict
17.10.2020 2 z 5

Další kniha se zlatou nálepkou bestselleru, která mě moc nenadchla. Zhruba do půlky knížky jsem přemýšlela, jestli ve čtení pokračovat, pak už jsem začala tušit, kdo je Sofie a chtěla jsem jen vědět, jak to dopadne. Na pokračování se zatím nechystám, ale uvidíme...

gnolf
gnolf
11.10.2020 2 z 5

(SPOILER) Kniha mě relativně bavila. Neměl jsem problém se čtením. Vadilo mi však, že popisovala jednu bezvýchodnou situaci za druhou. Není to tak úplně kriminálka jako spíš psycho. Jedna holka tam prožívá jednu hrůzu za druhou, ale prožívá to a popisuje jako by s odstupem, jako robot, úplně bez emocí, tak zvláštně, jakoby si to snad i vychutnávala. Samé pedofilní zážitky, odpornosti a vraždy malých dětí. A detektivka žije úplně nudný život se svým nudným partnerem závislým na ní. Když se v knize začíná dít konečně něco zajímavého a "dobrého." Najednou se vše přetočí a je vše úplně zvrácené. Fuj. Ano kniha o zvrácenostech, která se sama dějově zvrátí. Nic pro mě. A často byly dle mého popisovány úplné zbytečnosti, které dost nudily, jen aby vyplnily děj.

Nestorkea
Nestorkea
06.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha na mne působila trochu rozporuplně. Začátek mne moc nezaujal, chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a čase. Téma pedofilů bylo opravdu odporné. Když si představím, že se ve skutečnosti i takové věci dějí, je mi zle od žaludku. Děj se nejdřív vlekl, ale konec byl velmi čtivý. Kdo je Sofie jsem odhadla celkem brzy, ale netušila jsem, jak bude její příběh zamotaný. Jsem velmi zvědavá, jak bude příběh pokračovat.
Co působilo rušivě, byly švédské názvy, viz citace jednoho odstavce:
" Hurtig vyrostl v Kvikkjoku, do čkoly chodil v Jokkmokku a na gymnázium v Bodenu. ....... a když na univerzitě v Umea otevřeli policejní školu, přihlásil se hned do prvního ročníku. Praxi absolvoval u policie v Lulea a potom se přesunul do Stockholmu. To všechno jsou jen fakta, pomyslela si, nevím o něm nic osobnějšího, než že bydlí v bytě na Sodermalmu." :-D