JaniMa JaniMa komentáře u knih

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Královsky podané krimi. Na vtipnější přirovnání a humornější hlášky, které navíc působí velmi přirozeně, jsem snad ještě v žádné jiné krimisérii nenarazila. Dějově propracovaný příběh odhalující životní cestu několika příslušníků vyšší třídy, ze kterého opravdu mrazí, je možná poněkud přitažený za vlasy, ale jak jinak by mohl působit text pronikající do smýšlení psychopatů? Sem s dalším dílem!

27.05.2023 5 z 5

Modrá světla Jokohamy Modrá světla Jokohamy Nicolás Obregón

Chvíli na začtení, ale pak se mi autorův styl začal líbit. Případ, který inspektor Iwata řeší, mě až tak neuhranul, ale dialogy a popisy jsou neuvěřitelně barvité. Dala bych za ně plný počet, nicméně přepálené rozuzlení krimi linky mi to nedovolí. Jsem ráda, že se mi tahle unikátní knížka dostala do ruky, i když to nebylo zrovna optimistické čtení.

10.05.2023 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Sérii jsem hodně věřila, a přestože mi vyšetřovatelka Mia byla trochu protivná už v prvním díle, sehnala jsem si i další dva. Sova mě zklamala, ale když jsem na začátku třetího dílu zjistila, že Mia konečně přestává nasávat a její myšlenkové úniky do minulosti ubraly na intenzitě, říkala jsem si, že to přece jen bude dobré čtení. Více dějových linek fajn. Trochu odtržené od reality dejme tomu. Neschopnost vyšetřovacího týmu iritující. To jsou na tom opravdu tak zoufale, že jejich eso je pološílená Mia?
Trilogii jsem přečetla, ale přátelům bych doporučila snad jen první díl. Nevím, jestli kdy přečtu i Vlka, jehož existenci jsem zaregistrovala teprve před okamžikem...

07.05.2023 3 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Knihy podobného ražení obvykle nečtu, ale snažila jsem se zapojit veškerou fantazii a vžít se do světa Časodějů. Prvních 200 stran to pro mě bylo těžké. Některé pasáže byly dobré, jiné mdlé a absurdní. Druhá polovina knihy byla lepší. Přibilo napětí a intrik, takže jsem na konci knihy alespoň neměla pocit, že jsem marnila čas nad prázdnými řádky. Pointu to mělo. Nejsem si ale jistá, jestli mám chuť v sérii pokračovat. (Ostatně, druhý díl je v papírové podobě beztak k nesehnání.)

02.05.2023 3 z 5

Zrušený rozsudek Zrušený rozsudek Michael Connelly

Ze začátku jsem se zalekla té rodinné sešlosti, ale pak mě to strhlo a od posledních stran jsem se nemohla odlepit. Miluji knihy plné živých dialogů a neprůhledných taktik jako je ta-to.

24.04.2023 5 z 5

Lži Lži T. M. Logan

Příběh je přitažený za vlasy, ale má pointu. Ústřední myšlenka možnosti lidské manipulace dostupné díky moderním technologiím, to je perfektní základ pro thriller. Učitel Joe Lynch byl netradiční hlavní postavou (jdu proti proudu nemohu říci, že by mi byl vysloveně nesympatický, ani jako 100 % trouba mi nepřišel, jen mi trochu překáželo množství postřehů o jeho synovi). Největším bolístkem té knihy je, že není nic víc než jen napínavá a pokud toužíte po komplikovaném příběhu nebo technických detailech, tak váz zřejmě zklame. Je to oddechovka, kterou jsem prokládala čtením knih se spletitější zápletkou.

18.04.2023 4 z 5

Pes Baskervillský / The Hound of the Baskervilles Pes Baskervillský / The Hound of the Baskervilles Henry Brook

První setkání s Holmesem, a ještě k všemu dvojjazyčné. Moc mě to bavilo. Příběh je napínavý, skrz pro nás nezvyklé slovními obraty jsem se díky zrcadlovému provedení prokousala snadno a některé vysvětlivky pod čarou mi přišly užitečné. Na rozdíl od bilingvální knihy "Gangsteři - pravdivé příběhy" se mi tato kniha četla snáze. Věřím, že se k ní ještě vrátím. Pokud vybíráte, kterou zrcadlovou knihu si pořídit, pak tuhle mohu určitě doporučit.

13.04.2023 5 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Od dočtení napínavého prvního dílu uběhlo dost času, abych si mohla ten druhý opravdu užít. Kdyby tomu tak nebylo, kdo ví, možná by mi nepřišel tak napínaví. Téma je podobné. Místy je děj trochu rozvláčnější, ale všechny pasáže vykreslené z pohledu advokáta, jsou čtivé. Sledovat postupný vývoj případu, který podědil po svém kolegovy, mě opravdu bavilo. Vyústění příběhu mě v mnohém překvapilo, za což má kniha určitě body navíc. S přibývajícím počtem přečtených knih, se mi dostává stále méně a méně překvapivých odhalení na jejich konci. Pokud bude k mání, určitě si přečtu i třetí knihu.

07.04.2023 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Třetí díl se mi líbil, ale nyní se se sérií opět rozcházím. I přes čtivé zpracování mi kniha přišla místy zdlouhavá.
Pročetla jsem se setkáními s pestrou škálou lidských charakterů, ale než jsem začala odhalovat, jakou roli jednotlivý aktéři v příběhu hrají, začala se mi ztrácet jejich jména.
Závěr byl strhující, ale pročíst se k němu mi trvalo dlouho. Jako čtenáři unavenému po všech těch absolvovaných kličkách mně ani závěrečné odhalení nepřiblížilo k pocitu, že to stálo za to. Možná za to může s počtem stran vyprchávající motivace dozvědět se, jak všechny posbírané dílky zapadají do sebe.
Poslední kapitoly jsem přečetla spíš proto, že vzdát se vyústění po tolika stranách by byla škoda. Možná, když teď pachatele znám, nebylo by špatné projít si některé pasáže znovu a zaměřit se na detaily, které jsem v textu přehlédla. Pár věcí mi totiž nedává úplně smysl. Nejde mi na rozum, jak Robin se Strikem došly k některým konečným závěrům.
Do další knihy se moc nehrnu. Pokud bude stejně jako tato vyplněna z velké části osobními životy vyšetřovatelů, tak to asi opět nebude úplně moje káva napříč kvalitně zpracované detektivní lince.

22.03.2023 3 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Přestože seriál Three Pines natočený podle této knihy nekopíruje její linky zcela přesně, očekávání seriálem načrtnutého závěru mi poněkud kazilo prožitek z posledních stran knihy. Ta je opravdu skvělá. Méně akční, ale rozhodně ne nudná. Je to milé čtení se silnou atmosférou a zajímavými charaktery.

11.03.2023 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Ke čtení mě inspiroval seriál Three Pines. Detektivní zápletka je zajímavá. Z knihy na mě dýchla atmosféra zapadlé kanadské vesnice, a aniž bych věděla kde se vzal, tak i klid. Charaktery postav jsou propracované, jen dějový spád mohl být trochu větší. Když seženu další díl, ráda si přečtu i ten.

16.02.2023 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Trochu zklamání. Souhlasím, že zástupci policie jsou v této knize převážně disfunkční jedinci. Mia mi nebyla sympatická už v prvním díle. Ve druhém se to nezměnilo. Stále nechápu, co z ní dělá tu „skvělou vyšetřovatelku“.
Když pominu odstavce věnované chatrnému psychickému zdraví kriminalistů, tak je kniha opravdu čtivá, plná napětí a překvapení. Přesto si nejsem jistá, zda bych pokračovala v sérii, kdybych další díl již neměla doma.

08.02.2023 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

V první polovině knihy bylo pár nevybroušených okamžiků, kdy se mi zdálo, že kriminalisté musí mít křišťálovou kouli, když z několika matných indicií dochází k tak jistým závěrům. Druhá polovina knihy byla napínavá a strhující, jak už je u této skvělé série zvykem, ale... Od knihy jsem měla velká očekávání a přijde mi trochu slabší než předchozí díly. Přesto je to v rámci žánru pořád špičkové čtení.

29.01.2023 5 z 5

Mnichov Mnichov Robert Harris

Harris píše tak čtivě, že jsem si s chutí přečetla i knihu s tématem mimo pole svého obvyklého zájmu. Četlo se to lehce, přimělo mě to více se zajímat o významné okamžiky minulého století, ale kniha Konkláve vydaná o rok dříve mi přece jen sedla o něco lépe.

19.01.2023 4 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Sérii čtu postupně a tohle byl dosud asi nejlepší díl. Vše fungovalo. Zápletka zajímavá, postavy propracované, ... přesto jsem při čtení neměla pocit, že držím v ruce výjimečnou detektivku. Chybělo mi něco, po čem bych řekla: WOW! Snad proto, že jsem tak nějak předem tušila vývoj? Nevím. Další knihu si ale přečtu ráda.

12.01.2023 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Scény v knize jsou rozvržené špičkově. Klubko událostí je zamotané přesně akorát, aby bylo možné se v té spleti vyznat. Jen ten závěr, ten mi přišel zbytečně useknutý. Kniha má rychlé tempo a jsou v ní vykresleny, když ne sympatické, tak alespoň zajímavé postavy (Tobias, Lukas, Rachel, pastor, Gabriel, Holger, Malin,…), škoda jen, že zrovna k vyšetřovatelce Mie jsem si cestu nenašla. Ne, že bych se nesnažila. Obraz brilantní vyšetřovatelky utápějící se v alkoholu, lécích a traumatické minulosti mi ale byl proti srsti. To je asi jediný důvod, proč váhám, zda se shánět i po druhém díle. Předpokládám, že v něm bude Miin osobní příběh pokračovat.

07.01.2023 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nejprve jsem viděla film. Nezaujal, ale kniha byla fajnová. Bavilo mě porovnávat knižní a filmové zpracování a čekat, zda příběh vyústí ve stejné finále. Překlad mi přijde opravdu vydařený. Ráda si přečtu i další díly.

03.01.2023 4 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Nejmilejší z dětských vánočních knížek. Ani po letech neztratila své kouzlo. Krásné ilustrace, humorné i vážnější okamžiky ze života jednoho neposedného kocoura a jeho dědy i pro nás netradiční vánoční zvyky. Je toho hodně, proč si tuhle knížku zamilovat. Jako poslední příspěvek skvěle uzavírá můj letošní pokus o plnění čtenářské výzvy.

30.12.2022 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Nenáročné a svižné čtení. Smysluplná nenatahovaná zápletka a realistické postavy umístěné na jeviště, jehož kulisy si alespoň z části můžeme prohlédnout i dnes. Není nouze o historické zajímavosti. Líbí se mi, že v knize nechybí mapka Prahy s popisky.

26.12.2022 4 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

Je to zvláštní pohádková parodie převlečená za historický román. Snadno se to čte, ale postavy jsou černobílé, jako by svět dělila tlustá čára mezi padouchy a světci. V knize bylo pár zajímavých pasáží, ale jejich vyústění bylo většinou předvídatelné. Nebýt krátkých kapitol, možná bych knihu ani nedočetla. Ne proto, že by se nedala číst. Je to odpočinkové čtení, u kterého se mozek moc nezapotí. Nicméně to, v jaký vyústí happyend, lze předpovědět už po přečtení prvních kapitol a okolní omáčka není sama o sobě dost zajímavá.

14.12.2022 3 z 5