Komu to prospívá

Z nového historického románu oblíbeného autora se konečně dozvídáme, jak vlastně začal příběh pražského podrychtáře Václava. Roku 1385 vrací z Padovy do Prahy, kde zatím vypukly pouliční bouře. Pražští studenti se chopili zbraní a rychtář Martin Rotlev neví, jak zabránit krveprolití. Václav je bez prostředků a hledá si práci, a protože univerzitní prostředí dobře zná, nabídne mu svoje služby. A hned se pustí do napínavého pátrání. Kdo zabil mistra Křišťana z Bělé a kdo okrádá rychtáře v Kutné Hoře? To vše se snaží Václav zjistit právě v době, kdy si touží získat srdce krásné Kateřiny, dcery šmejdíře Maříka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465050/big_komu-to-prospiva-gyz-465050.jpg 4.628

Kniha Komu to prospívá

Jaruš7
16.12.2021

První - úvodní část série, kde mladý študios Václav od Černého koníčka se vrací ze studijních cest domů a při vší smůle z návratu má štěstí a svým bystrým postřehem a úsudkem si získává pozornost pražského rychtáře.
Láska a ouřad jsou cílem konání, což dá zabrat, neboť protivenstvích je habaděj.
Ve staré, dobré, známé společnosti, jen omlazené o nějakých pár let.

Citace: Václav zaklepal. Nic se nedělo, a tak zabušil.
Dveře se přece otevřely. Vyhlídla ženština s nedbale upravenÿm zavitím.
"Co tu chcete? Dneska nemám čas," oznámila když spatřila Jutu a Maruší. Zároveň chtěla zabouchnout, ale Maruše se nedala a do dveří důkladně zatlačila.
" Nevítáš nás zrovna přátelsky. My ti chceme s Jutou pomoct."
Obě se hrnuly dovnitř.
" Vypadněte z mýho domu," přikázala rozhněvaně Luďa.. Potom si všimla Václava. "Vy mi sem vedete chlapa? Taková nemravnost!"
"Právě naopak . Dům není tvůj patří mnichům cisterciákům s ti si potrpí na poctivý spaní svých nájemníků. A tady podrychtàř to přišel zkontrolovat.'
"Kdo kdy viděl kontrolovat poctivý spaní o druhý hodině z poledne?"
"Některý věci se dají dělat v kteroukoli dobu," prohlásila Maruše a postupovala úzkou chodbičkou.
Václav byl v rozpacích, neboť šlo o vniknutí do domu bez zjevné příčiny.

Pozornosti neušla vzpomínka na osobnost jenž zdobí náš i mnohý park či pamětní místo v podobě sochy Jana z Pomuka (později Nepomuku ), byl umučen 1393 na Staroměstské rychtě, posmrtně prohlášen za svatého.
Úděl církevní služby - dodržet zpovědní tajemství.

Jako vždy - potěšení.

otula
13.12.2021

Krásné, škoda, že již poslední, pohlazení po duši od pana Hrdličky. Jeho knihy byly radost číst a obzvláště tímto prequelem mi udělal obrovskou radost, když už jsem tesknil, že se s Václavem již nepotkáme. Neznám jiného současného spisovatele, který by dokázal s takovou lehkostí psát tak milé knihy, které čtenáři nic necpou násilnou formou a člověk se chtě-nechtě ocitne v jiném století. Bude nám po Vás moc smutno, Pane Spisovateli.

milary
21.11.2021

Pátá hvězda tak trochu napůl, říkám si, - z vděčnosti za poklidné a pohodové čtení a přece s vědomím, že některé díly série byly... Co? Lepší? A v jakém smyslu vlastně?

Pavel Hrdlička není nikdy laciný. Přes zdánlivou jednoduchost "případů" v knížce, která je jakoby předskokanem celé nesmírně vydařené historické série, prostě jen nepřekombinovává. Vypráví jednoduše jednoduché, ale... Reálie, atmosféra, jazyk, mapka, vysvětlivky, souvislosti - nic v tom hluboce zasvěceném a přesto tak nevyumělkovaném vyprávění nedrhne. Nechybí. Nepřebývá. To umí jen ti opravdu dobří.
Obrázky? Miluju!

Moc bych si přála pokračování. Ale teď zaskočeně koukám na letopočet za pomlčkou.., už to asi nepůjde. Díky, pane Hrdličko.

Marthas
07.09.2021

4/5 Velmi dobře napsaný prequel série Podrychtář Václav, kde se konečně dozvíme, jak to všechno začalo. S povedenými ilustracemi autora a mnoha doplňujícími přehledy, jak jsme zvyklí. Bohužel ani tento autor není úplně bezchybný, narážím na chybu ohledně Petruše, vdovy a sestry (ale koho vlastně - celým textem se táhne jedno jméno a v rejstříku osob je pak jiné). Přesto autorovi patří můj dík za tu spoustu práce, kterou na celé sérii odvedl a zasloužené hodnocení.

horskejvlk
23.08.2021

Pane spisovateli Hrdličko, já smekám. Knihu jsem měl možnost zakoupit dle mého pobytu v Itálii až dnes a mohu nadšeně prohlásit, ze to je přesně kniha kterou jsem očekával. Napojení příběhu který, byť kniha vyšla z celé ságy až úplně nakonec, je logikou propojen z předchozími knihami stejně obratně tak i geniálně jak pokračování Sherlocka Holmese od A.C. Doyla. Vše do sebe zapadá jak Martin Rotlev tak i Václav od černého Koně- Koníčka.
Kniha se čte sama a hlavně se úplně snadno přenesete v čase i prostoru, zde jde o nesporný literární talent pana spisovatele. Jen lituji, že člověk by rád následoval pouť Václava i po Itálii, neboť vypravěčský um autora bych přirovnal k Mika Waltarimu ve své knize Egypťan Sinuhet, tak snad, doufám i v dalším pokračováním, budeme uspokojeni jak v knize Úkol pro Šaška kdy jsme cestovali šumavskými hvozdy do Vídně. Poutavý příběh je napsán svižně a čte se lehce, děkujeme za krásné ilustrace, konečně i vysvětlivky pojmů a dokonce pro nás Olomoučáky i zevrubný plánek Starého města Pražského velikého.

21olaf
07.08.2021

Pohodová knížka na celý volný den, když se jednomu vůbec nic nechce dělat. Oddechová zábava, která nezklame.

tygřík2
06.08.2021

Milé a pohodové. Opět moc pěkné ilustrace. Tentokrát mi daly zabrat ryby tuné. Při pátrání po původu názvu i po obsahu slova jsem se dozvěděla spoustu nového a byla to bonusová zábava :-)

Boby17
20.07.2021

Jednodenní jednohubka mě potěšila. Byť dosud poslední v řadě, přesto dějově první příběh uvedl na scénu podpísaře Václava, z kterého se díky prokázaným schopnostem stal podrychtář. A navíc také ženatý. Příběh svižně ubíhal a za laskavé vykreslení příběhu z naší historie dávám čtyři a půl hvězdy, takže matematicky zaokrouhluji na pět celých.