Komu to prospívá

Komu to prospívá https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465050/bmid_komu-to-prospiva-gyz-465050.jpg 4 91 35

Z nového historického románu oblíbeného autora se konečně dozvídáme, jak vlastně začal příběh pražského podrychtáře Václava. Roku 1385 vrací z Padovy do Prahy, kde zatím vypukly pouliční bouře. Pražští studenti se chopili zbraní a rychtář Martin Rotlev neví, jak zabránit krveprolití. Václav je bez prostředků a hledá si práci, a protože univerzitní prostředí dobře zná, nabídne mu svoje služby. A hned se pustí do napínavého pátrání. Kdo zabil mistra Křišťana z Bělé a kdo okrádá rychtáře v Kutné Hoře? To vše se snaží Václav zjistit právě v době, kdy si touží získat srdce krásné Kateřiny, dcery šmejdíře Maříka.... celý text

pingu1
04.02.2022 5 z 5

První kniha celé série o podrychtáři Václavovi, ačkoli poslední napsaná, se povedla. Jako vždy nás zavedla do středověké Prahy a částečně i do Kutné Hory a osvětlila nám, jak se Václav podrychtářem stal. Milé, do detailů propracované vyprávění se čte lehce a svižně. O zápletky není nouze a starobylé výrazy dodají příběhu na autentičnosti. Velká škoda, že se dalšího díla od pana Hrdličky už nedočkáme ....

Nuttelka
24.01.2022 4 z 5

(Audiokniha)
Tento žánr je pro mě zatím neprobádané území a trošku jsem se bála, aby mě to vlastně i bavilo. A kupodivu jsem velmi překvapená. Příjemný a zajímavý úvod do celé série a časem si budu dávkovat další díly.
Vasil Fridrich má také moc příjemný hlas a skvěle se poslouchá.

DraculasLady
23.01.2022 4 z 5

Velice milá zábava na jedno víkendové odpoledne. Děj krásně utíká a tím, že jde den po dni, se člověk nikde neztrácí. Sympatie s hlavními postavami se objeví hned v prvních kapitolách a i když jste ve vyšetřování myšlenkami trošku napřed, celou dobu se snažíte písaře Václava směřovat přesně tím směrem, kterým to nakonec klapne. To, že je hlavní příběh omotán ještě několika dalšími jednoduššími, kde člověk může nahlížet dál a dál do středověkého práva, beru jako šikovný bonus.
Nicméně historických románů s detektivním charakterem už mám načteno mnoho, a Komu to prospívá byl jedním z těch jednodušších, které neurazí, ale ani nešokují. :)

vincek1
22.01.2022 5 z 5

Opět krásně napsaná kniha, teda spíše knížečka, ale akce je v ní, možná více, než v knize obsáhlejší. Také pěkné ilustrace a plánek Prahy. Při četbě jsem se často do plánku vracel a poté na vysvětlivky, které jsou uvedené pod čísly a zase zpět k ději. Řekl bych četba spojená s trochou tělocviku, spíše rukocviku. Škoda, že Pan autor již není mezi námi.

Jaruš7
16.12.2021 5 z 5

První - úvodní část série, kde mladý študios Václav od Černého koníčka se vrací ze studijních cest domů a při vší smůle z návratu má štěstí a svým bystrým postřehem a úsudkem si získává pozornost pražského rychtáře.
Láska a ouřad jsou cílem konání, což dá zabrat, neboť protivenstvích je habaděj.
Ve staré, dobré, známé společnosti, jen omlazené o nějakých pár let.

Citace: Václav zaklepal. Nic se nedělo, a tak zabušil.
Dveře se přece otevřely. Vyhlídla ženština s nedbale upravenÿm zavitím.
"Co tu chcete? Dneska nemám čas," oznámila když spatřila Jutu a Maruší. Zároveň chtěla zabouchnout, ale Maruše se nedala a do dveří důkladně zatlačila.
" Nevítáš nás zrovna přátelsky. My ti chceme s Jutou pomoct."
Obě se hrnuly dovnitř.
" Vypadněte z mýho domu," přikázala rozhněvaně Luďa.. Potom si všimla Václava. "Vy mi sem vedete chlapa? Taková nemravnost!"
"Právě naopak . Dům není tvůj patří mnichům cisterciákům s ti si potrpí na poctivý spaní svých nájemníků. A tady podrychtàř to přišel zkontrolovat.'
"Kdo kdy viděl kontrolovat poctivý spaní o druhý hodině z poledne?"
"Některý věci se dají dělat v kteroukoli dobu," prohlásila Maruše a postupovala úzkou chodbičkou.
Václav byl v rozpacích, neboť šlo o vniknutí do domu bez zjevné příčiny.

Pozornosti neušla vzpomínka na osobnost jenž zdobí náš i mnohý park či pamětní místo v podobě sochy Jana z Pomuka (později Nepomuku ), byl umučen 1393 na Staroměstské rychtě, posmrtně prohlášen za svatého.
Úděl církevní služby - dodržet zpovědní tajemství.

Jako vždy - potěšení.

otula
13.12.2021 5 z 5

Krásné, škoda, že již poslední, pohlazení po duši od pana Hrdličky. Jeho knihy byly radost číst a obzvláště tímto prequelem mi udělal obrovskou radost, když už jsem tesknil, že se s Václavem již nepotkáme. Neznám jiného současného spisovatele, který by dokázal s takovou lehkostí psát tak milé knihy, které čtenáři nic necpou násilnou formou a člověk se chtě-nechtě ocitne v jiném století. Bude nám po Vás moc smutno, Pane Spisovateli.

milary
21.11.2021 5 z 5

Pátá hvězda tak trochu napůl, říkám si, - z vděčnosti za poklidné a pohodové čtení a přece s vědomím, že některé díly série byly... Co? Lepší? A v jakém smyslu vlastně?

Pavel Hrdlička není nikdy laciný. Přes zdánlivou jednoduchost "případů" v knížce, která je jakoby předskokanem celé nesmírně vydařené historické série, prostě jen nepřekombinovává. Vypráví jednoduše jednoduché, ale... Reálie, atmosféra, jazyk, mapka, vysvětlivky, souvislosti - nic v tom hluboce zasvěceném a přesto tak nevyumělkovaném vyprávění nedrhne. Nechybí. Nepřebývá. To umí jen ti opravdu dobří.
Obrázky? Miluju!

Moc bych si přála pokračování. Ale teď zaskočeně koukám na letopočet za pomlčkou.., už to asi nepůjde. Díky, pane Hrdličko.

Marthas
07.09.2021 4 z 5

4/5 Velmi dobře napsaný prequel série Podrychtář Václav, kde se konečně dozvíme, jak to všechno začalo. S povedenými ilustracemi autora a mnoha doplňujícími přehledy, jak jsme zvyklí. Bohužel ani tento autor není úplně bezchybný, narážím na chybu ohledně Petruše, vdovy a sestry (ale koho vlastně - celým textem se táhne jedno jméno a v rejstříku osob je pak jiné). Přesto autorovi patří můj dík za tu spoustu práce, kterou na celé sérii odvedl a zasloužené hodnocení.

horskejvlk
23.08.2021 5 z 5

Pane spisovateli Hrdličko, já smekám. Knihu jsem měl možnost zakoupit dle mého pobytu v Itálii až dnes a mohu nadšeně prohlásit, ze to je přesně kniha kterou jsem očekával. Napojení příběhu který, byť kniha vyšla z celé ságy až úplně nakonec, je logikou propojen z předchozími knihami stejně obratně tak i geniálně jak pokračování Sherlocka Holmese od A.C. Doyla. Vše do sebe zapadá jak Martin Rotlev tak i Václav od černého Koně- Koníčka.
Kniha se čte sama a hlavně se úplně snadno přenesete v čase i prostoru, zde jde o nesporný literární talent pana spisovatele. Jen lituji, že člověk by rád následoval pouť Václava i po Itálii, neboť vypravěčský um autora bych přirovnal k Mika Waltarimu ve své knize Egypťan Sinuhet, tak snad, doufám i v dalším pokračováním, budeme uspokojeni jak v knize Úkol pro Šaška kdy jsme cestovali šumavskými hvozdy do Vídně. Poutavý příběh je napsán svižně a čte se lehce, děkujeme za krásné ilustrace, konečně i vysvětlivky pojmů a dokonce pro nás Olomoučáky i zevrubný plánek Starého města Pražského velikého. Jen nechápu nakladatelé nebo tiskárny proč zmenšil velikost písma, pro takový obsah je to škoda.

21olaf
07.08.2021 4 z 5

Pohodová knížka na celý volný den, když se jednomu vůbec nic nechce dělat. Oddechová zábava, která nezklame.

tygřík2
06.08.2021 4 z 5

Milé a pohodové. Opět moc pěkné ilustrace. Tentokrát mi daly zabrat ryby tuné. Při pátrání po původu názvu i po obsahu slova jsem se dozvěděla spoustu nového a byla to bonusová zábava :-)

Boby17
20.07.2021 5 z 5

Jednodenní jednohubka mě potěšila. Byť dosud poslední v řadě, přesto dějově první příběh uvedl na scénu podpísaře Václava, z kterého se díky prokázaným schopnostem stal podrychtář. A navíc také ženatý. Příběh svižně ubíhal a za laskavé vykreslení příběhu z naší historie dávám čtyři a půl hvězdy, takže matematicky zaokrouhluji na pět celých.

Galadwen
06.07.2021 3 z 5

Milý návrat k postavě podrychtáře Václava, tentokrát ještě mladíka na začátku kariéry. Prequel série podle mne není tak povedený a zajímavý jako některé jiné díly (chybělo mi víc humoru, který je kořením této řady historických detektivek, a některé motivy by se daly více rozvinout), ale čte se dobře.

nero 13
24.06.2021 5 z 5

Také mám radost že pan Hrdlička napsal další příběh s Václavem od Černého koně. Tentokrát se vracíme do doby kdy Václav ještě není podrychtář, ale jenom podpísař, Černý kůň je jenom Černý koníček a jeho Káča je pro něj zatím nedostupným snem, také se zde už objeví postava mého oblíbeného Šebka, zatím ještě ne jako magister, ale jako osobní panoš Rychtáře Rotleva, podle kterého Šebek vypadá jako kat na procházce.
Doufám že budou další příběhy s mými oblíbenými postavami ze středověké Prahy doby Václava IV.

kolacky
20.06.2021 5 z 5

Jo! Mám ráda knížky pana Hrdličky a podrychtáře Václava obzvlášť. Klidně by se mohl objevit i další příběh z "mladších" let Václavových...