Smrt nosí rudé škorně

Děj historického dobrodružného románu s detektivní zápletkou se odehrává ve středověké Praze na podzim roku 1396. Hlavním hrdinou je Václav, podrychtář Starého Města pražského, který stojí před nesnadným úkolem: vypátrat vrahy mladého pána Jindřicha Bludovského, zavražděného přímo na tržišti. Navíc hodlá najít ukradenou truhlu s penězi velkokupce Ebrlina, která zmizela v době vraždy. O nebývalé starosti má tedy Václav postaráno, zvlášť když čelí stálým nesvárům staroměstských občanů, v opuštěném domě u hřbitova straší a každou chvilku přispěje svou troškou do mlýna i Václavova manželka......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136763/big_smrt-nosi-rude-skorne-1AU-136763.jpg 4207

Kniha Smrt nosí rudé škorně

Metla

„Čučím tady zbůhdarma už od rána! Každej smradař, každej helmbrechtník vyťepenej má tady přednost, a tomu se říká spravedlnost a právo!“ Přešla Manda rovnou do útoku.
„Koho tím helmbrechtníkem velectěná myslí?“ Snažil se písař zastavit ten slovopád.
„Co bych myslela! Já nemyslím! Tvrdnu tady vod rána a živnost mi stojí! Víš ty vůbec, písařskej brkoune, co je to živnost? To jsou berně, lózungy, platy z fleku, mýta a to se jeden musí setsakramentsky votáčet, aby na tu zlodějnu vydělal! To není jako tahat brk po papíře!“

Pavel Hrdlička je zcela očividně cestovatel časem, který strávil část života poznáváním poměrů za vlády Václava IV. a navíc má schopnost přenést do této doby také své čtenáře. Historická detektivka v perfektně vystavěných kulisách, s přiměřeně zašmodrchanou zápletkou (ačkoliv odhadnout padoucha i jeho motivaci bylo snadné), živoucími (leč nijak do hloubky propracovanými) charaktery a dostatkem humoru převážně zemitejšího charakteru - nic k roztrhání bránice, ovšem i tak odlehčení kvituji s povděkem. S čím jsem v současném rozpoložení měla potíže: nadbytek postav + archaických názvů (měna, míry, hodnosti atd.) sice úspěšně podbarvoval atmosféru, bohužel představoval nápor pro roztěkanou mysl. Můj soukromý problém, na výsledné hodnocení nemá vliv. Další díly určitě vyhledám, možná dokonce koupím, pokud nebude knihovna zásobena. 80%

Corso

Vypocute ako audio. Fakt dobre. Asi moj novy oblubeny spisovatel. Rozumej, mam rad historicke detektivky, ale davam hned ruky prec od takych, kde sa postavy spravaju moderne, len je to akoze zaodete do havu starych cias. Osobne napr. skusal som nieco od Vondrusku, a nejak... aj som s nim skoncil. :) Toto je farbiste, postavicky zive a cele take uveritelne. Silna stranka su postavy, dialogy, zemitost postav, nam blizke prostredie.
Ono s tymto podzanrom je to tazke, je to trochu ako fantastika. Ved akoze kde sa kedysi riesil kradeze a vrazdy? Jedine ak si to chcel na niekoho hodit :)
S touto seriou to budem mat asi dost rozhodene, toto mam vypocute ako audio, Pout obesencu som prave kupil (dostal) u Dobrovskeho... Zvyknem sa drzat toho ze ake medium zacnem, toho sa uz u serie drzim, bud idem papierovky, ebooky alebo audio. Nekombinujem rad bo je v tom chaos potom. Ale podobne to mam s viac knihami. Aj D.Dana to mam take. Rad pocuvam M.Geisberga, a daco uz mam papierove.

soukroma

Těšila jsem se na pěkný historický příběh, ba retro detektivku, první od autora, ale přes vysoká předchozí hodnocení mně se nelíbila. Vůbec jsem se nemohla začíst, příliš se přeskakovalo mezi stávajícími a přibývajícími novými záletkami. Knihu jsem zkoušela zdolat dokonce dvakrát, podruhé jsem náhodou natrefila na závěrečný seznam, velice překvapový, protože uvádí tucty "hlavních postav", včetně královské rodiny a papežů, z nichž nikdo do čtvrtiny knihy ani letmo nebyl zmíněn. Ostatně poslední zmiňovaná má u sebe dokonce (výsměšnou) poznámku, že se vlastně v knize nevyskytuje vůbec, ale do seznamu musela přijít...?! Přitom orientaci v historii a konkrétní době příběhu to nikterak nepřispělo. Místo tohoto nesouvisejícího seznamu by si čtenář spíš zasloužil slovníček zastaralých pojmů.

trudoš

Velké překvapení a obnovení mé důvěry v českou historickou detektivku. Pavel Hrdlička má perfektně zvládnuté dobové reálie, propracované postavy, jež nepůsobí, že si na chvíli odběhly z commedia dell'arte, a navrch ještě umí zkomponovat natolik zajímavou zápletku, že po většinu čtení dumáte s hrdinou, jak spolu ty které skutky vlastně souvisí, aby zločin nabyl na smyslu. Uznávám, že autorovo nadšení pro detaily může unavovat, stejně jako opakované vhledy do průběhu všedního dne, které nemají souvislost se zápletkou, či fakt, že detektivní linie neodpovídá pravidlům desatera pátera Knoxe – ale děj je do poslední stránky živelný a nesnaží se za každou cenu jít na ruku atraktivitě logice navzdory. Nejde přitom o bůhvíjak akční čtení, jednotlivé události postupně nabývají na významu, přičemž gradují věrně v duchu středověkého práva a pořádku. Žádná přestylizovaná pohádka pro děti à la Vlastimil Vondruška, ale zábavná i napínavá kriminálka z dob dávno minulých, se vším, co k tomu patří.

Dudu

Ladně napsaná detektivka, kde hlavní linii příběhu lemují humorné odbočky.

Isew

Těšila jsem se na historickou detektivku. Hodnocení mě navnadila. A zklamání bylo velké. Vůbec mě to nebavilo, nezaujalo. Zápletka nijaká. Padouch byl znám téměř od začátku knihy, jeho motiv také. Překvapení žádné. Do dalšího poslechu jsem se musela nutit. Doufala jsem, že se to časem zlepší, ale nezlepšilo.

mira399

Tak tohle bylo moc příjemné čtení. Pan Hrdlička umí tak krásně popsat starou Prahu, že jsem tam byla :-) Na trhu u ječící Mandy, vypila jsem nejeden žejdlík piva s Václavem podrychtářem a řešilo se od mordu až po krádeže. Opravdu jsem se celou knížku bavila a mám nový objev. Miluju knížky pana Niedla, ale i pan Hrdlička se mi rozhodně zadřel do srdce.

Lena79

Celkem povedená detektivka z prostředí středověké Prahy. S autorem jsem se setkala poprvé a myslím, že se k jeho tvorbě ještě někdy vrátím.