Smrt nosí rudé škorně

Smrt nosí rudé škorně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136763/bmid_smrt-nosi-rude-skorne-1AU-136763.jpg 4 304 113

Podrychtář Václav série

Děj historického dobrodružného románu s detektivní zápletkou se odehrává ve středověké Praze na podzim roku 1396. Hlavním hrdinou je Václav, podrychtář Starého Města pražského, který stojí před nesnadným úkolem: vypátrat vrahy mladého pána Jindřicha Bludovského, zavražděného přímo na tržišti. Navíc hodlá najít ukradenou truhlu s penězi velkokupce Ebrlina, která zmizela v době vraždy. O nebývalé starosti má tedy Václav postaráno, zvlášť když čelí stálým nesvárům staroměstských občanů, v opuštěném domě u hřbitova straší a každou chvilku přispěje svou troškou do mlýna i Václavova manželka...... celý text

Lena79
06.09.2021 5 z 5

Celkem povedená detektivka z prostředí středověké Prahy. S autorem jsem se setkala poprvé a myslím, že se k jeho tvorbě ještě někdy vrátím.

J0hn
22.08.2021 5 z 5

Jsem rád, že jsem pana Hrdličku objevil. V sérii Podrychtáře Václava budu určitě pokračovat. Kniha pěkně odsýpá, vedlejší minipřípady krásně vykreslují středověkou atmosféru Prahy. A použitý jazyk a styl mi nejednou vyloudil úsměv na tváři. Navíc posloucháno jako audiokniha se skvělým přednesem Vasila Fridricha.

jaroiva
05.07.2021 4 z 5

Příjemné překvapení. Způsob psaní je svižný, vtipný i poučný. Dobová atmosféra působí uvěřitelně. Různé drobné spory, které musí Václav řešit, mi připomínaly tak trochu případy soudce Ti.
A jak se zdá, vždycky šlo těm nahoře o peníze, věřím tomu.

martinakovarova
25.05.2021 5 z 5

Toto je skvele cteni!

TomHr
19.05.2021 5 z 5

Různí spisovatelé a psavci, autoři historických románů, si zakládají na dokonalé znalosti dobových reálií a jazyka. Pavel Hrdlička je hravě strčí do kapsy. Nejen že se to v jeho knize hemží měšťany osedlými a halasem pokrčemným, ale dozvíme se třeba, jaké bývaly na konci čtrnáctého století trestní sazby za různé prohřešky, jak se složitě přepočítávaly všechny ty měďáky, denáry a groše, jak se měřilo plátno nebo jak se lobovalo a platilo za některé lukrativní úřady. To vše nám autor servíruje s humorem a jakoby mimochodem, když sledujeme vyšetřování mordu osoby urozené. Podrychtář Václav, hlavní hrdina knihy, má se co otáčet, aby vyšetřování dovedl do zdárného konce, když navíc řeší další prohřešky a zločiny ctihodných staroměstských občanů. Ale že má pod čepicí, podaří se nakonec všechny pachatele usvědčit. A jak to bývá, valného uznání se na radnici nedočká...
Plnokrevná knížka nepostrádá napětí, humor a solidní nepřekombinovanou zápletku. Jistě je jednou z nejpříjemnějších oddechovek, kterou jsem za poslední roky poslechl či přečetl.

Baru7
20.04.2021 1 z 5

Asi půjdu proti proudu, ale mě to teda vůbec nebavilo.

katallinka
04.02.2021 4 z 5

Moc příjemný poslech. Říkala jsem si, že kniha bude opakovat Vondrušku, ale autor krásně vykreslil život ve středověku a detektivní linka byla taktéž velmi povedená, takže jsem hodně mile překvapena. Ani chvilku jsem se nenudila. Rozhodně se pustím do dalších dílů.

PavelS
15.01.2021 4 z 5

V komentářích se lze dočíst různých srovnání s Vondruškou. Pokud bych se měl dopustit téhož, tak musím říct, že Vondruška ač historik nesahá autorovi této knihy co do historických reálií ani po kotníky. Je to podstatně lepší kniha než už bohužel Vondruškův stokrát vylouhovaný pytlík čaje.

soupik2012
04.01.2021 4 z 5

Od samotného počátku známe pachatele a tím příběh postrádá to správné napětí. Ono by to nevadilo, kdyby se podrychtář Václav, pustil po stopách těchto pachatelů. Kdyby z druhé strany běžela dějová linka o tom co dělají padouši, byla bych maximálně spokojená, protože podobně napsané příběhy považuji za nejvydařenější. Nic z toho se ovšem nekoná. Václav si pouze povzdechne, že sice pachatele zná, ale že proti němu nemá důkazy. Vadilo by mi to, kdybych si nezjistila jaké pravomoci a povinnosti měli podrychtáři z té doby. On v podstatě ze své pozice neměl ani právo po něčem takovém sám pátrat. Budiž tedy. Zbylé prázdné místo je vyplněno jinými drobnějšími i závažnějšími přestupky. Některé jako: uhranutá koza, nebo splašené prase jsou dokonce malinko úsměvné. Dá se říci, že detektivka je v tomto příběhu pouze kulisou. Hlavním motivem knihy je přiblížit nám život v tehdejší Praze a využívá k tomu osobu v podobě podrychtáře Václava. S panem Vondruškou bych proto tento příběh nesrovnávala. Myslím si, že se jedná o úplně jiný způsob vyprávění. Přesto si myslím, že kdo má rád Vondrušku, bude mít rád také pana Hrdličku. Audioknihu čte osvědčený, kvalitní narátor Vasil Fridrich.

Vesmich
06.12.2020 5 z 5

Překvapení obrovské! Velká paráda! Hromada dobových názvů, podrobností, speciálních postupů a k tomu zajímavý příběh a sympatické postavy. Rozhodně jdu do pokračování! Autor je jako blesk z čistého nebe. Pán, kterého zajímá historie, si na stará kolena udělá radost a píše. Fantastický nápad od něj se věnovat psaní a ne rybaření nebo čemu se tak člověk v penzi věnuje!

Turlogh
17.10.2020 5 z 5

Znamenitý historický detektivní román, připodobnil bych jej ke knihám Vlastimila Vondrušky. Specifický je v tom, že jsem se od něho nemohl odtrhnouti až do půl třetí do rána, kdy jsem jej dočetl. Proto všem čtenářům tohoto žánru velmi vřele doporučuji a dávám plných pět hvězd! Howgh.

Páájinka
03.08.2020 5 z 5

Jsem ráda, že jsem objevila tohoto autora. Kniha se mi četla pěkně, dozvěděla jsem se i různé zajímavosti ze středověku.

Vestička
16.07.2020 5 z 5

U historických detektivek tipicky slabší děj vynahrazuje dokonalá slovní zásoba, znalosti autora a neuvěřitelně milé postavy, jako bych u toho byla.

jprst
23.05.2020 4 z 5

Povedená historická detektivka, které nechybí ani humor. Má slušný spád, dostatečnou dávku napětí a rozhodně nenudí. Navíc se autor úspěšně snaží držet se historických reálií tehdejší doby, což příběhu jen prospívá. Celkově pro mě příjemné překvapení, určitě zkusím nějakou autorovu další knihu.

MichelleS
03.04.2020 4 z 5

V aktuálně (i tradičně) stresovém období mi tahle oddechová historická detektivka skvěle sedla. Celou dobu jsem se bavila vtipnými hláškami a svéráznými postavičkami. Jsou to takové středověké četnické humoresky, případy velké a vážné jsou promíchané těmi každodeními drobnostmi jako hádavé trhovkyně, uhranutá koza, posměšné veršovánky, zaběhnuté prase... Odborník na tehdejší právo a život ve městě nejsem, ale tady mi nic nepřekáželo, všechno hladce plynulo. Sice se vše vyřeší tak nějak příliš snadno, ale všechno to působí promyšleně logicky a nikoliv překombinovaně. Až budu mít chuť na něco jednoduchého a zábavného, ráda si přečtu další příběh s podrychtářem Václavem.

Pavelpi
02.04.2020 2 z 5

Vůbec mi to nesedělo.Je to napsané jakoby uspěchaně,Podrychtář Václav není a nebude můj oblíbenec.Jinak souhlasím s Dagmar 7028 co se týká textu.Víc dílů už číst nebudu.

dagmar7028
27.03.2020 1 z 5

Jen těžko se prokousávám textem. Je prošpikovaný staročeskými výrazy, které nejsou vysvětleny, takže chvílemi vůbec nevím, o co jde :-( Např. "Byla nacpaná do rudého sametu s nízkým heninem se zavidím na hlavě. Jenže to vypadalo jako by měla kolčí helm s fanfrnochem." Netuším, jak si tu ženu představit...

milary
17.03.2020 5 z 5

Tak tohle je radost! Když člověk objeví ve svém oblíbeném žánru něco slibného, když se ukáže, že se netěšil nadarmo, když zjistí, že se může těšit dál, protože narazil na zlatou žílu vícedílné série... Když autor, zde Pavel Hrdlička, ví, o čem píše. Když je příběh dobře vymyšlený a napětí tak akorát, když je zalidněn zajímavými postavami (tady vlastně docela dost postavami :), ale přehledný a vtipný seznam zúčastněných v závěru knihy to jistí...). Když ty postavy živě komunikují tak přesvědčivě dobově autenticky působícím jazykem, že nepochybujete. Když to má všechno vtip a spád a hlavu a patu. Když se jen tak mimoděk i něco dozvíte. No vážně. Radost...

SAnthony
07.02.2020 4 z 5

Zpočátku jsem si nemohl zvyknout na staročeské výrazy, ale od půle knihy už se neobjevují tolik. Líbily se mi moc vložené soudní pře.

Česneksmedem
04.12.2019 4 z 5

V žánru českých historických detektivek (nebo historických příběhů s detektivní zápletkou) je docela konkurence např. Horáková, Vondruška, Bauer nebo právě Pavel Hrdlička. A musím konstatovat, že si nevede vůbec špatně! Jenom bych řekl, že v této knize bylo až příliš mnoho neplech najednou.
Byl jsem také velice spokojen, pokud se týká humoru a hlášek: Ten je nenápadnej jako vorloj ve chlívě! Najde se i dobrá hláška pro spořivé: Správná měšťka nosí své šaty choděcí po celý život a ještě je odkáže potomkům.
Dozvíte se i mnoho starodávných termínů, dnes již často zapomenutých. Prostě dobrá oddechová četba, kterou doporučuji.

Praha prvotina středověk 14. století Čechy historické detektivky

Pavel Hrdlička
česká, 1942 - 2021
2012  80%Smrt nosí rudé škorně
2014  89%Kdo s ohněm zachází
2015  88%Žebrákova pomsta
2018  91%Pouť oběšenců
2016  90%Úkol pro šaška

Kniha Smrt nosí rudé škorně je v