Úkol pro šaška

V Čechách nastává před husitskými bouřemi v letech 1402–1403 dramatická situace. Král Václav IV. je svým bratrem Zikmundem zbaven vlády a nakonec uvězněn ve Vídni, zemi drancují kočovní Kumáni a zároveň probíhá občanská válka mezi stoupenci Václava a Zikmunda. Podrychtář Václav od Černého koně je novou městskou radou zbaven úřadu. Nenese to vůbec dobře, ale nakonec může přijmout nabídku Bratrstva obruče a kladiva, které ho chce vyslat do Vídně. Tam se má pokusit za pomoci králova šaška Kotrmelce, řádového rytíře Bohuňka a bývalých biřiců osvobodit krále....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299514/big_ukol-pro-saska-t46-299514.jpg 4.4112

Kniha Úkol pro šaška

kruppe

Podrychtář Václav od Černého koně dopodrychtářoval. Václav dokraloval a ta Liška ryšavá si v Čechách dělá co chce. Ale toho bohdá nebude, aby podrychtář z boje utíkal. Je třeba ze schlíplého Petra Kolomazníka udělat pořádného Wohnouta, je třeba vysvobodit Šebka z podpantoflu a udělat pořádek ve Vídni, ať si ti Habsburkové moc nemyslí. A proto úřadu zbavený podrychtář míří pod kladivem a obručí na exkurzi do Vídně, aby pomohl zachránit krále. K dobře známým postavám se přidává nová, šaškovská a je to jen ku prospěchu. Je výborně napsaná. Vlastně tak trochu nahrazuje hašteření mezi Václavem a Kateřinou :)
V audioknize i se zpěvy pana Fridricha.
PS. Nečtěte a neposlouchejte nalačno, hrozí Pavlovův reflex!!!

katallinka

Tato kniha se od předchozích liší místem, kde se děj odehrává a tentokrát Václav pouze nevyšetřuje, ale příběh mě opět moc bavil. Navíc jsem si moc užila i historické souvislosti, zase jsem se něco nového dozvěděla. Poslouchala jsem jako audioknihu a hudební doprovod šaška byl skvělý. Moc doporučuji.

tereza1198

Časy jsou těžké a podrychtář je nucen opustit úřad a vzít úplně jiný úkol. Kniha byla oživena několika dobrými postavami, ale zase chybí Kateřina. Kniha opět skvělá, ale raději mám známé prostředí Prahy.

Mufka

Tuto knihu jsem poslouchala v její audioverzi, ale protože mám dost naposlouchaných Vondruškových knih, začátek mi připadal strašně táhlý, bez akce, se spoustou popisů reálií, které jsou ale asi nutné pro vhled do situace. Později už to bylo lepší a mělo to spád, jsem ráda, že jsem si ji poslechla a příběh mě zaujal.

Jaruš7

Posílám do nebe velký dík za další dílko co rozdává hřejivé potěšení a historické zajímavosti.
Láme se století ze XIV na XV a dva roky poté v matičce Praze se rozezněl div té doby, pražský Orloj.
Král Václav IV. je se svým bratrem Zikmundem ve při.
Podrychtář Václav se svou známou partou dělají společnost královskému šaškovi, jenž vzal na sebe nebezpečný úkol.

Citace:" Po tvém nevhodném chování, nevím.
Jakýmpak nevhodným chování. Dyť tam ten kluk stál, jako ta ženská za jeden lot. A teď je hrdina."
" O tak levné harapanně jsem ještě neslyšel", podivil se písař Jan ...
"To je ta, co se proměnila v solnej sloup," upřesnil Magistr.
"Ach tak, ty myslíš Lotovu ženu. Tak ta, ale pokud je mi známo za lot nechodila."
Jan se smál ještě dlouho poté, co mu Magistr ukázal záda. "

Citace:" Člověče pomni, že hlavou zeď neprorazíš, zvláště když v ní nic nemáš."

Audiokniha, opět skvěle načtená, skýtající laskavý humor a v historických reálií nelehké doby v bratrské řevnivosti.
Super dílko.

pingu1

Tento čtvrtý díl se mi líbil o trochu méně, než tři předchozí. Nicméně čte se velmi dobře a v sérii budu pokračovat :-)

Janadvorackova

Vtipný - opět a svižný příběh z doby, kdy se synové Karla IV neměli moc rádi :). A když je potřeba jednoho z nich osvobodit, autor vytáhne z rukávu houfec svérázných hrdinů a vyšle je do dnešních Rakous na misi hodnou zaznamenání do historie :).
Hlavně pokud se jí půlka odehrává v putikách :).

Marek82
28.11.2021

Túto knihu ťahajú postavy a dialógy. Príbeh je vo svojej podstate jednoduchý. V tomto konkrétnom pokračovaní pekne graduje, vďaka čomu sa mi kniha páčila viac ako Žebrákova pomsta. Postáv a historických súvislostí je veľmi veľa, ako vždy. Ten, kto udrží pozornosť, sa veľa dozvie o období, v ktorom sa kniha odohráva. Páčilo sa mi tiež, že som vedel porovnať so sériou Hynek Tas z Boru, ktorej prvý diel je zasadený do rovnakej doby. Nie je to kniha plná napätia, dej je predvídateľný, ale celkovo je počúvanie príjemné. Interpretácia tradične špičková a tentokrát dokonca so spevom! Moje pocity výborne zhrnul užívateľ milary.