Úkol pro šaška

V Čechách nastává před husitskými bouřemi v letech 1402–1403 dramatická situace. Král Václav IV. je svým bratrem Zikmundem zbaven vlády a nakonec uvězněn ve Vídni, zemi drancují kočovní Kumáni a zároveň probíhá občanská válka mezi stoupenci Václava a Zikmunda. Podrychtář Václav od Černého koně je novou městskou radou zbaven úřadu. Nenese to vůbec dobře, ale nakonec může přijmout nabídku Bratrstva obruče a kladiva, které ho chce vyslat do Vídně. Tam se má pokusit za pomoci králova šaška Kotrmelce, řádového rytíře Bohuňka a bývalých biřiců osvobodit krále....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299514/ukol-pro-saska-t46-299514.jpg 4.484

Kniha Úkol pro šaška

Turlogh
17.10.2020

Následující další historický detektivní román z pera spisovatele Hrdličky. Hlavní hrdina, podrychtář Václav od Černého koně již není podrychtářem a dostává od Bratrstva obruče a kladiva zvláštní úkol nejvyšší důležitosti pro České království. Aby úkol splnil, kromě svých obvyklých pomocníků, tedy Magistra a biřice Vohnouta, dostává ještě jednoho speciálního pomocníka, královského šaška Jarka zvaného Kotrmelec. Opět kniha od jejíhož děje jsem nebyl schopen se odtrhnout, tentokráte až do třetí hodiny ranní, kdy jsem knihu dočetl. Znovu doporučuji a opět plné hodnocení. Howgh.

milary
31.05.2020

Tentokrát se příběh - zase o trochu obtížněji - prodírá skrze neuvěřitelné množství informací o jedné z etap kralování Václava IV. a jeho bratrském „kočkování“ se Zikmundem. V tomhle díle, minimálně v první půli, jako by děj samotný byl zcela podružný; a jen díky vypravěčskému umění pana Hrdličky se i z celkem bezvýznamných epizodek dají vytěžit odpočinkově čtivé střípky, propojující velkoryse pojaté množství osob, vztahů, pojmů, podrobných místopisů a podobně. Ve druhé části se dějová linka prosadí o trochu víc, ale vzhledem k zápletce a možnostem, které skýtá, je rovněž poněkud stereotypně vymezena prostředími i jednáním zúčastněných . Rozuzlení mě ale stejně znovu napnulo i pobavilo, a tak dávám (spíš pro svou momentální nedostačivou ochotu se vzdělávat :)) slabší sice, leč přece čtyři hvězdičky.

panjan
11.05.2020

Pan Hrdlička si stvořil svůj vlastní žánr, svůj svět jakési historické grotesky, svého hrdinu - podrychtáře Václava následovaného bandou v čele se svérázem magistrem Šebkem, příběhy z tothoto světa mne zatím nikdy nezklamaly. Vzpomínka na tuto a jiné knihy pána Hrdličky, vžy znamenají lehký úsměv na tváři, stejně tak jako zjištění, že vychází nová kniha. Doufám že po záchraně krále Václava si tato banda odpočala a připravuje se pod taktovkou autora k dalším průserům a dobrodružstvím.

RogiS
06.04.2020

Nevím, jestli mě víc zaujal při osvobozování krále Václava IV. blahé paměti z jeho věznění ve Vídni Protiva z Protivce nebo podrychtář Václav od Černého koně. Tady to bylo takové - zajímavější, ale nechci nikomu sahat do svědomí, zas tak moc se ty knihy od sebe neliší :-(

SSTknihy
06.04.2020

Čekala jsem další historickou detektivku, ale když došlo k odhalení vraha hned na začátku příběhu, a potom už následovala v podstatě jen středověká road movie s vycházkami po vídeňských krčmách, byla jsem trochu zklamaná. Královské vysvobození v historickém kontextu poněkud ztrácí na dramatičnosti, a tak i přesto, že je příběh čtivý a celkem zábavný, moc mě nebavil.

vladislav6610
01.03.2020

Pro mě zatím nejlepší z autorových knih.

francouz
28.12.2019

Tentokrát jiný pohled na vysvobození krále Vaclava IV. Tentokrát to bylo pojato trošku více ze široka.
Je to pohled na divoký středověk, kde jste si opravdu nemohl být jistý nikdy ničím. Právo prakticky neexistovalo a když ano, tak bylo pekelně daleko.
Takže samozvaní vládci si dělali co chtěli. Navíc tomu nahrávala doba, kdy se dva bratři prali o moc nad Čechy. A ty jako vždy trpěly, protože byly využity pouze jako pokladnice.
Podrychtář opět ukázal, že je mužem na svém místě, a hlavně, že se nepachtí pouze za svým obohacením, ale bojuje za spravedlnost. Samozřejmě častokrát narazí, ale to tohoto borce rozhodně neodradí. Už se těším na další díl...

AlčaVaca
01.07.2019

První setkání s autorem a jsem potěšena. Sympatické postavy, vtip, zápletka. Nejsem odborník na historii, takže jak moc je kniha autentická nedokáži posoudit, ale dobře se mi četla.