Žebrákova pomsta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj nového autorova příběhu s detektivní zápletkou se opět odehrává ve středověké Praze a hlavním hrdinou stále je Václav od Černého koně, podrychtář Starého Města pražského. Ocitáme se v červenci roku 1401, kdy po devadesáti letech relativního míru před Prahou leží vojsko míšeňských markrabat a ti, kteří měli zemi hájit, tedy páni a rytíři, se spojili v Panskou jednotu vedenou moravským markrabětem Joštem a oblehli město z druhé strany. Pražští měšťané museli opustit dílny i krámy a hájit svou rodinu i majetek na ochozu pražských hradeb. Ještě hůř však dopadli sedláci v pražském okolí, protože je před drancujícím vojskem nic nechránilo. Za dramatických událostí dochází k zrádnému otevření městských bran a pokusu o získání Longinova kopí, jež získal do dočasného držení císař Karel IV. Podrychtář Václav dostane za úkol vypátrat zrádce. A to ještě netuší, jak se do závěrečného boje připlete žebrák......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247637/zebrakova-pomsta-ZPC-247637.jpg 4.466
Série:

Podrychtář Václav (3.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Žebrákova pomsta

Přidat komentář
evickakyticka
29.11.2018

Tento díl mě moc nebavil. Boje okolo hradeb mě moc nezajímaly, spíš jsem se těšila na ty pasáže, kdy budeme mimo ně, v prosté Praze a s jejími obyvateli. Nevadí, příští díl si i tak přečtu.

wooloong
26.10.2018

Trochu detektivka ale především dobrodružný příběh Václava od Černého koně a jeho přátel včleněný do historických událostí v Praze roku 1401. Čtivé a poučné.

Boby17
25.09.2018

Tentokrát se podrychtář Václav a všichni Pražané ocitli ve válečných podmínkách obleženého města a bylo to hodně zajímavé. Zejména výpad Míšňanů až na Václavák byl výživný. Trochu mi se svými věčnými blbými průpovídkami lezl na nervy Šebek, ale ona už si ho novomanželka pěkně srovná. Dávám hvězd pět.

p.pavlina
14.07.2018

Skvělé čtení. Autor opět nezklamal a už se těším na další díly.

horskejvlk
02.06.2018

Bezvadné čtení, obléhání Míšenských, historická pravdivá událost která díky knize vypadá zcela barvitě na rozdíl od učebnicového pojetí. Autor skvěle popisuje dobový život a právní systém.

marlowe
01.04.2018

Tahle historická detektivka se mi do rukou dostala náhodou. Vlastně jsem ji ani nechtěl číst, jen si ji tak pro zajímavost prolistovat a podívat se, jak píše chlapík, kterého jsem do té doby neznal a který, jak jsem se dozvěděl, svým prvním románem debutoval v 70ti letech.
Prostě čirá zvědavost.
Jenže autorův způsob vyprávění mě natolik zaujal, že na "zběžné prolistování" jsem rychle zapomněl a vzal to pěkně z gruntu, od první do poslední stránky.
O co větší byla má počáteční skepse, o to větší a příjemnější bylo následné překvapení. Žebrákova pomsta je krásně pohodová kniha, která si na nic nehraje a do vašeho osobního prostoru vstoupí jako zábavný parťák, se kterým je radost si popovídat (a kterého při nejbližší příležitosti určitě pozvete na další návštěvu).

Autor jde zcela programově proti proudu současné světové vlny masakroidních detektivek, ze kterých na vás z každé stránky stříká tolik nechutností, že byste s nimi řeku zastavili, kde se ztrácíte v propletenci zcela nevěrohodných zápletek a kde jsou zabijáci tak šikovní, že nejenom, že vraždí na potkání, nejlépe v sériích, ale že své oběti povětšinou ještě důmyslně zohavují, opatřují symboly a nápisy a často je i kamsi vytahují a zavěšují (popřípadě spouštějí), přibíjejí, rozkrajují anebo zbavují částí orgánů, jen aby to bylo co nejméně pravděpodobné a čtenář si mohl říci: Kruci, tak tohle tu ještě nebylo…!

Pavel Hrdlička si zvolil cestu zcela opačnou: Na pozadí historických událostí vypráví obyčejné příběhy obyčejných lidí, kde se vše odvíjí na základě logiky (po "A" vždycky následuje "B") – a vypráví je s nadhledem, humorem a láskou.

Těch pár dní, které strávíte s podrychtářem Václavem od Černého koně za hradbami obležené Prahy, si člověk opravdu užije – a to nemluvím o tom, že si bezbolestně doplníte mezery ve znalostech dějepisu. Mohu jen doporučit.

A abych nezapomněl: Pavel Hrdlička svoji knihu doprovodil vlastními krásnými ilustracemi, které zcela souzní s celkovou atmosférou vyprávění.

Jediné, co bych autorovi vytknul, je ne úplně zdařilý závěr, který, místo aby vygradoval a završil celou tu povedenou stavbu, ztratí najednou tempo a rozlije se jaksi do ztracena. Ale to je jen malá piha na kráse.
4,5*.

francouz
28.12.2017

Opravdu to tentokrát bylo lepěí, než u prvního dílu, ale stále tomu něco chybí. Jsou zde krásné momenty z Prahy, kterou mohla být před x stoletími, okořeněné i skutečnoými střípky z historie, ale jsou zde i pasáže, které jakoby vyplňují něco, co by v příběhu mohlo být, ale není. Na druhou stranu je knížka opravdu čtivá a místy i zábavná.

Shardlake
04.06.2017

Opět krásný a čtivý příběh. S každou další knihou autor čtenářům odkrývá život ve staré Praze a má propracované postavy i děj. Navíc knihu, i když určenou spíše pro dospělé čtenáře, obohacují pěkné autorovy ilustrace.