Smrt nosí rudé škorně

Smrt nosí rudé škorně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136763/bmid_smrt-nosi-rude-skorne-1AU-136763.jpg 4 304 113

Podrychtář Václav série

Děj historického dobrodružného románu s detektivní zápletkou se odehrává ve středověké Praze na podzim roku 1396. Hlavním hrdinou je Václav, podrychtář Starého Města pražského, který stojí před nesnadným úkolem: vypátrat vrahy mladého pána Jindřicha Bludovského, zavražděného přímo na tržišti. Navíc hodlá najít ukradenou truhlu s penězi velkokupce Ebrlina, která zmizela v době vraždy. O nebývalé starosti má tedy Václav postaráno, zvlášť když čelí stálým nesvárům staroměstských občanů, v opuštěném domě u hřbitova straší a každou chvilku přispěje svou troškou do mlýna i Václavova manželka...... celý text

Boby17
29.03.2017 4 z 5

Dobrá knížka. Měla spád a také příběh byl dobře postaven. I popis života ve středověké Praze mi z mého laického pohledu připadal věrohodný, takže spokojenost. Navíc jsem se i něco přiučil z dobové terminologie.

evickakyticka
22.03.2017 3 z 5

Docela jsem si musela zvykat na autorův styl než jsem se začetla. Škoda, že nebyl přiložen i nějak slovníček, přece jenom jsem všechny výrazy neznala. Popisy prostředí i děj knihy mě vtáhly, přesto jsem postrádala větší ucelenost. Byly to spíš takové střípky poskládané do sebe. Nevím, jestli budu mít ještě chuť na další díl, uvidíme, přece jenom na tom "starém jazyku" něco byo.

Majdule
16.03.2017 4 z 5

Vlastně takový středověký pitaval. Sledujeme několik drobnějších případů, v jejichž středu stojí ústřední zápletka (sama složena z několika podlinek). Zpočátku mě rušil tón knihy, ale časem jsem si na bodrost vyprávění, opatrného a přitom spravedlivého Václava zvykla a těšila mě jeho přítomnost. Svou zemitostí a mazaností se přiřadil k hrdinům, které mám ráda. A dobrý dojem z příběhu posilovala očividně pečlivá práce autora s reáliemi. A když už jsem akceptovala tón hodného strýčka, přestaly mě vadit i poučující vsuvky. Těším se na pokračování.

Schamila
21.02.2017 5 z 5

Tak první díl přečten, věřím, že se rozjíždíme - zase něco jiného - jiný jazyk, bezva prostředí i s detektivním příběhem, miluji historický román a toto je první kniha od spisovatele, těším se na další . Pro mne oddechové a pohodové čtení - po všech těch thrillerech a děsných detektivkách, co jsem v poslední době četla, moc doporučuji a jdu na další díly .... sehnala jsem si všechny

Marthas
19.02.2017 3 z 5

Nádherná a s obsahem korespondující obálka, bohužel tím to končí.
Obsah by snad byl zajímavý, kdyby se autor více soustředil na to, aby mu bylo rozumět než aby byl slovně hodnověrný.
Na mne příliš odborné, než jsem si stihla zvyknout, že např. tvrze čili majetek jsou nazývány zbožím, byla jsem na konci.
Ale přesto zkusím i příští díl, když už jsem si ho půjčila.

Eeli
03.02.2017 2 z 5

Tahle knížka mi moc nesedla, musela jsem se nutit do čtení. Styl psaní mi přišel tak nějak kostrbatý, hlavní zápletka o ničem (navíc známe její rozuzlení téměř od začátku), žádný spád, napětí, nic... Přišlo mi, jako by byl příběh nastavovaný dalšími rychle vymyšlenými vedlejšími zápletkami, aby byl vůbec naplněn obsah knihy. Docela se mi líbilo prostředí staré Prahy a popis tehdejších poměrů, ale to je tak vše.

Freedomova
30.10.2016 5 z 5

Knihu jsem si půjčila v knihovně na doporučení a nezklamala. Přečetla jsem ji jedním dechem a začala shánět další díly. Kdo má rád historii, starou Prahu a detektivní zápletku bez hektolitrů krve, rozhodně nebude zklamán.

aknel.77
25.06.2016 5 z 5

Moc příjemná četba. Velmi pěkně popsán život ve středověké Praze. Lehká detektivka pro chvíle pohodového čtení mohu jen doporučit.

sgjoli
08.05.2016 5 z 5

Tento Hrdličkův román hodnotím velmi vysoko - vůbec nevadí, že rozuzlení známe vlastně skoro od začátku - kniha totiž i tak rozhodně zaujme svým lehkým, živým a čtivým stylem, skvěle propracovaným dějem a zajímavě vykreslenými postavami. Vyprávění je pak okořeněno humornými průpovídkami a vhodně vybranými a zakomponovanými informacemi o životě lidí ve středověké Praze - autor má tuto dobu očividně detailně nastudovanou a díky svému vypravěčskému umění dokáže čtenářům středověké reálie nenásilnou formou velmi dobře přiblížit.
Pokud hledáte nekomplikovanou oddechovku a máte rádi historické detektivky, tahle kniha se nabízí jako možná volba. :-)

Galadwen
02.03.2016 4 z 5

Příjemná kniha. Že je detektivní zápletka prakticky od počátku naprosto průhledná, mi vůbec nevadilo (ona většina vražd vážně není komplikovaná), ale atmosféra a popis života ve vrcholně středověkém městě jsou myslím hodně povedené a knížka mi sedla i stylisticky. Trošku slabší je závěr, kde si autor na posledních 40 stranách musel připsat dvě nové postavy, aby dokázal vraha dostat na popraviště. Nicméně úroveň knížky je přesto vysoko nad Vondruškou i Bauerem, kteří také píší detektivky z období středověku. Rozhodně si přečtu další díly.

Zdenda20
15.12.2015 4 z 5

Podle mého názoru je to zábavné čtení. Neočekával bych staročeštinu, jak v předchozím komentáři je kritizováno. Autor pěkně popisuje Prahu i s myšlenkou jací lidi v té době chovali. Vyšetřování nespekuluje na bázi moderních věd, ale jen na dobrém úsudku. Já se při čtení chci bavit a to tahle kniha splnila. Doporučuji i ostatním

LenkaWal
21.11.2015 5 z 5

Velmi čtivá historická detektivka. Myslím, že si seženu i další díly.

kryspin66
29.09.2015 4 z 5

Pěkný příběh v zajímavé době. Autor dokáže vtáhnout do děje. Historická krimi spíše zaměřená na osudy a charaktery lidí ve 14. století. Mohu doporučit.

Daecius
25.07.2015 4 z 5

Vzhledem k tématu se samozřejmě nabízí srovnání s panem Vondruškou, přesto tak skoro nelze, Hrdlička se rozhodně k mému milému překvapení nepokouší o nějaký plagiát (narozdíl od některých jiných autorů, kteří začínají plnit regály knihkupectví). Detektivní zápletka není nijak extra zamotaná a hlavní hrdina řeší coby podrychtář případů více; autor se hodně věnuje samotnému životu ve středověku a nelíčí ho k mé radosti jako hroznou dobu temna, ale prostě jako určité historické období, kde žili lidé jako my se spoustou všedních radostí a starostí. To vše je velmi čtivé a zábavé a velmi se mi to líbilo.

Sarah01
26.04.2015 4 z 5

Pěkná oddychovka, autor je zřejmě velkým fandou českých dějin předhusitské doby, je opravdu znát, že má hodně nastudováno, používá i dobové názvy a označení. Přestože jde o krutý středověk, je příběh milý, místy až humorný.

otula
18.02.2015 5 z 5

Pěkná kniha, jež čtenáře přenese v čase na exkurzi do 14. století v Praze. Detektivní zápletka je spíše vedlejší, ježto pachatel je znám již v začátku knihy, stejně tak i příběhy jednotlivých postav, to ale na zajímavosti románu nikterak neubírá...

Bezantina
11.02.2015

Dobře napsaná historická detektivka. Moc se mi líbilo, jak autor použil mluvu a výrazy z té dané doby, i když jsem třeba neznala význam všech slov a výrazů. Také se mi líbilo reálné nastínění běžného života středověké Prahy. Je dobré, že autor čerpá informace od dobových historiků a "neplácá nesmysly" což je častokrát nešvar mnoha autorů knih s historickým dějem.

Shardlake
30.01.2015 3 z 5

Při četbě této knihy měl čtenář pocit, že prochází ulicemi Prahy konce 14. století spolu s postavami.

Antoaneta
10.10.2014 4 z 5

Velmi pěkná kniha je vidět že autor má dobré historické znalosti.Pěkný příběh.zvláštní styl psaní dobové výrazy děj ještě podtrhnou a více přiblíží čtenáři realitu té doby,za sebe mohu doporučit kniha se mi líbila.

Dandulka
18.09.2014 5 z 5

Velmi zdařilá prvotina, autor použil i historické osoby. Mělo to spád a nenudila jsem se. Třeba se autorovi povede další takhle pěkná knížka.

Praha prvotina středověk 14. století Čechy historické detektivky

Pavel Hrdlička
česká, 1942 - 2021
2012  80%Smrt nosí rudé škorně
2014  89%Kdo s ohněm zachází
2015  88%Žebrákova pomsta
2018  91%Pouť oběšenců
2016  90%Úkol pro šaška

Kniha Smrt nosí rudé škorně je v