V lese visí anděl

kniha od:

V lese visí anděl https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262107/bmid_holger-munch-v-lese-visi-andel-U0X-262107.jpg 4.2 3359
Koupit Koupit eknihu Bazar

Holger Munch miluje vážnou hudbu, matematické hádanky a pokuřování cigaret. Kromě toho je policejní detektiv. Už se chystá do důchodu, v němž si tohle všechno užije, jenže Norskem právě otřásají podivné vraždy šestiletých holčiček, které někdo obléká do bílých šatiček a nechává v lese s cedulkou „Cestuju sama“ na krku. Munch se tak musí postavit do čela speciální jednotky a hlavně přesvědčit Miu Krügerovou, slavnou vyšetřovatelku, aby se vrátila do služby. Podaří se mu to? Dokáže Mia Měsíční paprsek, jak jí přezdívají norská média, vyřešit případ plný symbolů a slepých uliček? Vrah si s detektivy evidentně pohrává a celé Norsko se může jen strachovat, že se v lese objeví další malý anděl.... celý text

Série:

Holger Munch a Mia Krügerová 1.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Plus
Originální název:

Det henger en engel alene i skogen , 2013


více info...

Komentáře (900)

Komentáře 900 Recenze 25

m2056
m2056
13.09.2023 5 z 5

První kniha série je velmi dobrá jen škoda je třeba potřeba číst další knihy.

Mindy
Mindy
10.09.2023 3 z 5

Celou dobu jsem se nemohla pořádně začíst. Přitom vyšetřovatelé byli fajn, nikdo mi vyloženě nešel na nervy, což se mi u detektivek někdy stává, příběh byl dobrý (a strašný!), nevím, něco tomu chybělo. Dám autorovi ještě jednu šanci a uvidíme...


krejcovka76
krejcovka76
19.08.2023 4 z 5

Na knihu jsem se neskutečně těšila, pak jsem se pokoušela párkrát začíst a několikrát ji odložila. Teď asi přišel ten správný čas a já knížku zhltala během pár dnů. Celý tým mi byl sympatický, hodně se tam probírali osobní věci, momentální rozpoložení. Vraha jsem si tipla brzo a jen jsem čekala na vysvětlení Proč? Celý příběh je zajímavý neotřelý, jen si říkám, že jim hodně dopomáhá k vyřešení náhoda nebo obyčejní lidé - proto 4*

kalinka99
kalinka99
30.07.2023 5 z 5

Výborná detektivka. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Docela mi trvalo než jsem vraha prokoukla.

TessieP
TessieP
27.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha měla svižný děj a díky krátkým kapitolám se četla dobře. Některé dějové linky nejsou dořešené a na celkovou zápletku neměly moc vliv, takže mi trošku vadí, že tam byly (např. Tobias a děj v sídle sekty - nepředpokládám, že se k nim autor v dalších knihách vrátí, tak proč se nevyřešily zde?). Líbily se mi volné myšlenkové proudy některých postav a ta soudržnost vyšetřovacího týmu, takže celkově docela spokojenost :)

Patouska
Patouska
19.07.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Kniha se četla strašně jednoduše, vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout! Měla jsem radost, že jsem zčásti odhalila vraha. Určitě se pustím do dalších knih.

zuzana1307
zuzana1307
10.07.2023 4 z 5

Velmi povedená detektivka

hana4834
hana4834
10.07.2023 3 z 5

Originální námět a ale nejvíc mě zaujal název knihy

EvaC.
EvaC.
02.07.2023 1 z 5

(SPOILER) Kniha mě zklamala, a popravdě jsem celkem překvapená, jak pozitivní hodnocení tady dostává.

Samotný vypravěčský styl působí někdy až dětinsky - postavy neustále sakrují, což postupně vypadá jako jediný autorův způsob jak ukázat, že jsou naštvané. Kromě toho, že jsou pořád naštvané, jsou ale vlastně hodně ploché a moc se toho o nich nedozvíme.
Dramatický děj se zásadně odehrává v noci, což ale v příběhu vede až ke komicky dlouhým nocím, a v důsledku k velmi nelogickému střídaní dne a noci podle toho, jak se zrovna vyvíjí děj.
V příběhu se objeví postavy, které dostanou hodně prostoru, ale pak jakoby autora přestaly bavit, a tak nějak vyšumí do ztracena. Musely tam teda opravdu být?

Korunou všeho je, že tahle parta dramatických, naštvaných a emocionálně nestabilních vyšetřovatelů je vlastně úplně zbytečná - nevyšetřila totiž nic.
SPOILER - A) čtyři děti zemřely, páté zachránila svědkyně, která něco viděla a zavolala 112.
B) okrádání starých lidí sektou policie vůbec nezjistila, vyšlo to najevo až přihlášením se pachatelky. (Dořešení téhle dějové linie chybí)
C) vyšinutého pastora vyřeší jeho vyšinutý poskok - vraždou a sebevraždou
D) týden vězněným dětem, které jsou pak na útěku pomůže místní učitelka

Z příběhu sice víme, že nikdo z vyšetřovatelů už strašně dlouho nespal - smutné ale je, že příběh by se vyvíjel naprosto totožně i kdyby tam nebyli. Do děje zasáhli přesně v jedné jediné situaci na předposlední straně, kdy neprofesionálně zasáhli dřív než měli (a opět - toto neuposlechnutí rozkazu a zkratkovité jednání nemělo žádný dopad na příběh, pravděpodobně by to dopadlo úplně stejně)

Celkově je kniha zklamání, v tomhle žánru jsou výrazně lepší autoři

charlizee
charlizee
01.07.2023 4 z 5

Původně (asi do ¾ knížky) jsem si myslela, že budu o norské detektivce V lese visí anděl psát jen pochvalně a nekriticky. Nakonec sice platí, že je tím nejlepším, co jsem letos zatím v rámci žánru přečetla, nicméně k ní přece jen nějaké výhrady mám.
 
Příběh je svižný a propletený z mnoha linií, čtenář se v nich ale celkem bez potíží zorientuje. Rytmus, v jakém se střídají, pomáhá budovat napětí a zvyšuje atraktivitu celého vyprávění. Průběžně jsem byla nadšená, jak do sebe všechno postupně zapadá, jak autor na nic nezapomněl, a jak má každá část propletence v případu svoji roli. Měla jsem pocit, že bych žádnou nevynechala.
Po dočtení se ale bohužel pár otazníků objevilo některé detaily zůstaly nevysvětleny a prvky vyprávění, které s nimi souvisely, považuji za zbytečné. Příběh by byl dostatečně funkční i bez nich a zmizela by pachuť dílčí nedotaženosti.
Možná autor na něco z toho navázal v dalším pokračování Sova. Já bych to velmi uvítala. Tak uvidíme
P.S.: Pokud nezvládáte knihy, v nichž se vyskytují v roli obětí děti, této se obloukem vyhněte.

stanislav0373
stanislav0373
08.06.2023 4 z 5

Výborné severské krimi s poměrně originální zápletkou i hlavními hrdiny. Nádherné mrazení a spousty otazníků ze začátku jsou slibným začátkem série...

Andyska007
Andyska007
19.05.2023 5 z 5

Pravá severská detektivka. Napětí od začátku do konce. Hodně dějových linií. A dvojice detektivů - jeden horší osobní život než druhý. Zvláště vyšetřovatelka Mia, rozporuplná a přesto mi tak sympatická. Četlo se moc dobře, skoro lituji, že už jsem dočetla...

hana1039
hana1039
28.04.2023 5 z 5

Audiokniha:
Moje první zkušenost s tímto autorem a celkem byla úspěšná... nevím, jestli bych dokázala tuhle knihu přečíst až do konce,ale v audiu jsem to zvládla... strašně nerada čtu/poslouchám knihy,kde jsou oběťmi děti ( to asi nikdo), ale zkusila a už musela :-)

TerapieKNIHOU
TerapieKNIHOU
11.04.2023 4 z 5

"Máme sice internet v mobilu a lety na Mars, ale z mentálního a emocionálního hlediska žijeme ještě pořád ve středověku."

Představte si, že se jdete ráno s kocovinou projít se psem na trochu čerstvé vzduchu a narazíte přitom na holčičku visící na stromě. Naaranžovanou v panenkovských šatičkách, s aktovkou na zádech a cedulkou kolem krku s nápisem CESTUJI SAMA.

Tak přesně takhle začíná tenhle nordic noir crimea aby toho nebylo málo, děvčátko má na nehtu vyrytou nepatrnou číslici, což znamená jediné bude jich víc. Případ je tak zvrácený a šokující, že na scénu přichází obnovená zvláštní vyšetřovací jednotka v čele s detektivy Holgerem a Miou.

Musím říct, že dramatik se v autorovi opravdu nezapře a rozjíždí hru hned s několika postavami najednou. Začátek je poněkud složitější a zamotanější. Střídání několika různých pohledů, pasáže vnitřních monologů sloužících jako náhled do osobnosti detektivů a krátké kapitoly, které pokaždé skončí tak, že prostě musíte číst dál a dál. Při čtení narazíte na několik dějových linek, o kterých si říkáte, že jsou naprosto nonsense.

Ale čím blíž jste závěrečným kapitolám, tím do sebe jednotlivé díly skládačky začnou krásně zapadat a vytvoří tak perfektně promyšlený celek, který neponechá nic náhodě. Autor Vás neustále nutí k vytváření různých domněnek a hypotéz, ale ve výsledku budete vedle jak ta jedle :D Ale nebojte nic nezůstane neodhaleno.

Kniha má za mě vše, co správná detektivka mít má - napětí, mrazivou, dobře vykreslenou zápletku, psychicky narušeného pachatele a soudržný vyšetřovací tým. Navíc ta chladná pochmurná severská atmosféra, to já prostě můžu. Rozhodně stojí za přečtení

Jen musím říct, že samotný závěr na mě byl moc rychlý, tak nějak málo propracovaný a něco mi tam chybělo.

TerJac
TerJac
01.04.2023 4 z 5

Když jsem četla o čem by kniha měla být, zvažovala jsem zda knihu číst. Tématika brutality (jakékoli) u dětí je pro mne těžkým tématem a neoblíbeným, tohle většinou odkládám. Ale rozhodla jsem se to zkusit a jsem autorovi vděčná že to bylo v rámci možností okleštěno pouze na základní informace bez větších "příkras", které jiní autoři v rámci zvýšení efektu tvrdosti tak rádi používají. Do poloviny příběhu mi vše připadalo plynulé, smysluplné. Jakmile se příběh blížil do finále nedávali mi některé věci smysl a to především, jak k některým informacím kriminalisté přišli.
Nicméně, abych to zkrátila, četlo se mi to dobře. Příběh byl napsán velmi poutavě. Oceňuji zajímavé životní linie ostatních postav, které příběh oživili a vnesli do něj čtenáři zmatek. Ani já netušila, kdo za tím vším nakonec bude stát. Ale přesto to nebylo až tak překombinované abych se v ději ztratila. Za ty 2 dny četby to stálo :)

theale
theale
19.02.2023 2 z 5

Ničím výjimečný příběh, který by byl od ostatních zapamatovatelnější, navíc mě občas nějaká věta až rušila, jak byla divně napsaná.

Kudlanka03
Kudlanka03
13.02.2023 4 z 5

Setkáváme se tu s novou vyšetřovatelskou dvojicí.
Mia a Holger. Oba propadlí do svých problémů, do svých strachů a do svých závislostí. Buď nám to má připadat povědomé nebo naopak odrazující.
Několik zdánlivě nesouvisejících příběhů, které prostě v jeden moment zapadnou, jak dobře poskládané puzzle.
Osobně jsem velmi zvědavá, proč si Samuel (autor) vybral pro více knih společný jmenovatel vražd a sice nějaký druh fanatismu. Náboženský, okultní a další. Prostě se nejen v této knize setkáme s někým, kdo není zcela při smyslech.
To, jak Mia zachází se svým životem mi přišlo trošku zvláštní, ale protože jsem jako první četla Vlka, což je jakoby předskokan V lese visí anděl, dává to najednou větší smysl a hlubší perspektivu.
Jak to dopadne s pastorem a proč toho kluka nesnáším a zároveň obdivuju a proč nemám ráda pečovatelské domy a jejich zaměstnance se taky dozvíte, pokud knihu dočtete. A že ji dočtete, tak za to vám ručím, protože tohle přece dohromady musí něco znamenat.
Tak co? Pořád si myslíte, že další díly nepotřebujete? :)

brunette362
brunette362
08.02.2023 4 z 5

Kniha byla velmi napínání a oceňuji, že jsem konec dopředu neodhadla. Ovšem jednu hvězdu musím strhnout za překombinovanost děje, ve kterém jsem se někdy až ztrácela. Hlavní postavy mi byly sympatické a fandila jsem jim. Styl vyprávění mi je velmi sympatický. Do dalších dílů bych se ráda někdy v budoucnu pustila.

Kanylka
Kanylka
06.02.2023 4 z 5

Kniha napínavá - dobře se četla, děkuji

Tereziee
Tereziee
30.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale to už tak u severské krimi mám většinou vždy. Jak se ale případ rozjel, vtáhlo mě to. Místy mě mátl větší počet postav, ale nakonec jsem se zorientovala a moc se mi líbilo, jak se nakonec vše propojilo a postavy v případu figurovaly, i když třeba jen nepatrně.

Čtení je to náročné. Vraždy dětí jsou vždycky drsné a o trochu hůř se mi o tom čte, ale nebyl to alespoň žádný krvák. Nakonec se vše rozuzlilo, ale chybělo mi zde dovysvětlení několika pasáží. Ten konec mi přišel hrozně rychlý. Za to musím ubrat jednu hvězdičku. Jinak ale kvalitní a čtivé krimi.

Evišťátko
Evišťátko
25.01.2023 5 z 5

Oceňuji to množství jednotlivých postav,které se příběhem prolínají ,až jsem si říkala,že není možné ,aby všechny byly s případem spojené. Jen v jednom případě mi chybělo vysvětlení. Ráda si přečtu další knihy autora a doufám ,že s přibývajícím množstvím případů v dané sérii neklesne jejich kvalita ,jak to u mnohých mých oblíbených autorů bohužel bývá.

EliskaD
EliskaD
10.01.2023 4 z 5

Čtivá a napínavá kniha, která nemá příliš mnoho hluchých míst. Stále se něco děje a čtenář má stále o čem přemýšlet.

tami1
tami1
09.01.2023 4 z 5

Z celé knihy vyloženě pryští ponurá atmosféra. Vše je šedé, beznadějné a špatné. Postavy nepotká jediná jiskřička naděje, neprožívají nic pozitivního ani veselého.
Jinak se autorovi povedlo vystavět velmi dobrou krimi, která dávala smysl a velmi dobře se četla. Mia mi tentokrát nelezla se svými závislostmi tolik na nervy a zbytek týmu byl celkem sympatický. Doporučuji.

JaniMa
JaniMa
07.01.2023 4 z 5

Scény v knize jsou rozvržené špičkově. Klubko událostí je zamotané přesně akorát, aby bylo možné se v té spleti vyznat. Jen ten závěr, ten mi přišel zbytečně useknutý. Kniha má rychlé tempo a jsou v ní vykresleny, když ne sympatické, tak alespoň zajímavé postavy (Tobias, Lukas, Rachel, pastor, Gabriel, Holger, Malin,…), škoda jen, že zrovna k vyšetřovatelce Mie jsem si cestu nenašla. Ne, že bych se nesnažila. Obraz brilantní vyšetřovatelky utápějící se v alkoholu, lécích a traumatické minulosti mi ale byl proti srsti. To je asi jediný důvod, proč váhám, zda se shánět i po druhém díle. Předpokládám, že v něm bude Miin osobní příběh pokračovat.

Iva095
Iva095
27.12.2022 4 z 5

Napínavá, čtivá knížka. Ze začátku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už to šlo samo. Oceňuji krátké kapitoly, díky tomu jsem měla potřebu pořád pokračovat. Určitě si přečtu další díl.

tinka1974
tinka1974
25.12.2022 5 z 5

Audio úžasně načtené Petrou Špalkovou na hvězdiček 10. Na severskou krimi je to sice slabé, ale nikoli příběhem a zápletkou. Jen to není taková drsňárna a možná je to i dobře. Každopádně příběh se hezky poslouchal, zápletka dobře vymyšlená, konec neuvěřitelný, ale i větší náhody se v životě stávají. Postavy byly sympatické. Za mě určitě stojí za přečtení. Jsem zvědavá, jak bude jejich profesní a i soukromý život dál pokračovat a jakou další záhadu budou řešit

pablito
pablito
13.12.2022 5 z 5

Kdo má rád napětí (a nešťourá se příliš v tom, co je reálné a logické), tak bude spokojen. Autor je mistr v udržování napětí na několika frontách až do konce :)

alexis818
alexis818
27.11.2022 5 z 5

Velmi dobře.Mne se to moc líbilo,mělo to grafy,napětí od začátku do konce.Pro mě mile překvapeni..

Šárka88
Šárka88
13.11.2022 4 z 5

3+1*
Audiokniha- Petra Špalková, jedna z mých oblíbených hereček četla fajnově, začátek byl sice pomalý na poslech a potom už jsem si zvykla a za její četbu ma u mě velkou + hvězdu
Obsah knížky 3* - dva děje ve kterém se ihned ztrácíte a nevíte co. Hodně postav a vše se vám zamotá, vše je ponuré a táhlé. Od poloviny jsem se již do děje dostala a konec opravdu rychlý a useknutý, že se vám to nechce věřit. Ten kdo ma rád severské krimi, ať po tomto sáhne, u mě žádný Wow efekt, časem si poslechnu i další díly.

KatarínaK.
KatarínaK.
29.10.2022 2 z 5

Mnoho postav, mnoho různých dějových linek,mnoho nelogičností. První kapitola pěkně zaháčkovala,mnoho dalších nudilo. Až téměř v polovině knihy přijde to správné napětí a chuť číst dál. Ovšem zrovna, pro mě zajímavé, linky skončí slepě nebo useknuté a v závěru se z vraha stane úplný blázen,kterého oklame i malá holčička. Nechce se věřit, že by taková osoba byla schopná cokoliv léta pečlivě plánovat. Kniha je plná takových nesmyslů. Autor by se možná měl příště řídit pravidlem,že méně je někdy více. 2,5*

Verčule88
Verčule88
20.10.2022

Při prvních stránkách jsem se nemohla vtáhnout do děje. Ale pak mě kniha doslova vcucla do děje a já se od ní nemohla odtrhnout. Každá minuta, kdy jsem nemohla číst, pro mě byla nekonečná. Knížku vřele doporučuji.

Mišák240
Mišák240
17.10.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, taková oddychová detektivka, kde nechybí napětí, ale žádné velké "drasťárny" a sympatické postavy. Těším se na druhý díl.

mirinda973
mirinda973
04.10.2022 4 z 5

Super! Napínavé a čtivé. Určitě si přečtu i další díl.

slunicko1958
slunicko1958
14.09.2022 4 z 5

Knížku jsem začala číst s jistými (naštěstí zbytečnými) obavami, že se v ní setkám se zvrácenými či sadistickými scénami jako u Keplerů. Holt severské krimi.
První polovina detektivky byla docela zamotaná, nepřehledná kvůli poměrně značnému počtu postav. V krátkých kapitolách se osoby rychle střídaly, takže jsem byla poněkud dezorientovaná. Druhá polovina knížky byla velmi napínavá a děj rychle ubíhal. Rozčilovala mě respektovaná policistka, které to nejvíc myslí, když je "pod vlivem".
Souhlasím s názorem, že některé věci mohly být lépe vysvětleny, ale celkově mám z knížky dobrý pocit. Četla jsem mnohem horší...

Patapuf
Patapuf
10.09.2022 5 z 5

Parádní čtení... těším se na další díl.... jediná věc mě zarazila a to jako hodně... Munch ví, že mu vrah vyhrožuje únosem a vraždou vnučky a nechá je v bezpečném bytě bez dozoru.... podle mě nejslabší věc na celé knize.... tohle by snad napadlo i Hercula Poirota panebože.... ale jinak jsem se opravdu bavil, takže autorovi tento nedostatek prominu....

Špekyn
Špekyn
08.09.2022 4 z 5

Povedená severská detektivka. Ale nijak nevybočuje, žádný wow efekt jsem nezaznamenala. V příběhu figuruje mnoho postav, takže na začátku je těžké se zorientovat. Ale jednotlivé charaktery postav jsou dobře přibližované v pár větách. Zápletka je pěkně promyšlená, ačkoliv ke konci mi nějaké detaily a vysvětlení chyběly. Konec je velmi dynamický, naopak začátek zbytečně rozvleklý se zbytečnými postavami. Další díly si ráda přečtu.

Jenny055
Jenny055
06.09.2022 5 z 5

Už dlhšie som túto knihu odkladala, asi ma odrádzala tá depresívna obálka, ale nebola som nakoniec sklamaná. Holger Munch a Mia sa mi pozdávali hneď od začiatku. Už sa chystám na Sovu.

Terkishead
Terkishead
01.09.2022 5 z 5

To byla teda parádní jízda! Severská krimi se vším všudy, pohádkově neuvěřitelné postavy, všichni šílení a psychopat na každém kroku, geniálnívyšetřovací tým, který tápe a dostává se do nesnází... Takže se asi ptáte, v čem je tahle jiná, než ty ostatní. Je tovlastě jen tím, že spisovatel je mistr napětí, udržuje čtenáře ve střehu a nedá mu vydechnout dokud knihou neprosviští do konce. A to bylo v mém případě opravdu rychle.

knihomolka525
knihomolka525
04.08.2022 2 z 5

Česky - V lese visí anděl
Pomalý děj.Klasicka Skandinávie.Nikam nepospíchají ,ani není kam.Zbytečné vsuvky dialogů s osobami (např Susan)pro příběh nepodstatných.Pokud nečtete v jednom kuse a ke knize se vracíte po několika dnech,docela se budete ztrácet

jaroiva
jaroiva
01.08.2022 3 z 5

Standardní severská detektivka.
Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale není ničím výjimečná, řekla bych, že ani nijak zapamatovatelná. Únosy dětí považuju vysloveně za prvek, který autoři používají "pro efekt".
Ale nebyla jsem zklamaná. Ráda si přečtu další díl, i když nejsem nijak nadšená, abych knížku hned běžela někomu doporučit. Prostě slušně napsaná detektivka jako spousta jiných. Taková sázka na jistotu. Milovníky severské krimi jistojistě neurazí.

Štítky knihy

norská literatura náboženský fanatismus severská krimi norské detektivky únosy dětí Oslo (Norsko)

Autorovy další knížky

Samuel Bjørk (p)
norská, 1969
2015  84%V lese visí anděl
2016  81%Sova
2019  78%Clona
2022  80%Vlk
2017  73%2x Samuel Bjork BOX

Kniha V lese visí anděl je v

Právě čtených66x
Přečtených4 798x
Čtenářské výzvě1 015x
Doporučených247x
Knihotéce1 002x
Chystám se číst1 045x
Chci si koupit194x
dalších seznamech21x