Mnichov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Do města, které má být nadcházejícími událostmi navěky proslaveno v dobrém i zlém, přilétá přes Kanál britský ministerský předseda Chamberlain a vlakem z Berlína přijíždí říšský kancléř Hitler. Mají rozhodnout o dalším osudu Evropy. Ovšem v Mnichově se mají setkat i jiní muži - dávní přátelé z dob oxfordských studií. Jeden je Chamberlainovým sekretářem, druhý německým diplomatem a členem protihitlerovského spiknutí. Sázky jsou vysoko a zbývá jediná otázka: koho zradit? Přátele? Rodinu? Vlast? Vlastní svědomí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387601/mnichov-xwC-387601.jpg 3.823
Žánr:
Literatura světová, Válečné, Historie
Vydáno:, Kalibr
Orig. název:

Munich (2017)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Mnichov

Přidat komentář
1amu
23. března

O knize píše zajímavě Killingjoke, kterým jsem se nechal inspirovat a knihu si půjčil. Četla se dobře. Zaujala mě anabáze "čs.delegace" v Mnichově při jednání o dohodě. Byli uzavřeni v hotelovém pokoji, hlídáni gestapem, bez možnosti kontaktu se spojenci, zejména Brity.
Zajímavá je postava JUDr.Huberta Masaříka, šéfa kabinetu ministra zahraničních věcí ČSR, v Mnichově v září r.1938 "pobýval" s vyslancem ČSR v Německu V.Mastným, bez možnosti zapojit se do jednání. Mým spolužákem na gymnáziu byl jeho syn Ivo. Génius třídy, který nad námi svými znalostmi čněl jako Mount Everest nad Sněžkou. Kvůli otci byl bez šance pokračovat ve studiu na VŠ. Odpracoval si jako dělník v litvínovském "Staliňáku" potřebnou dobu a zásluhou tamního ROH byl protlačen na VŠ. V roce 1990 se stal ředitelem Výzkumného ústavu požární ochrany. I když za dlouho, dočkal se. Mohu pouze poděkovat autorovi za zmínku o jednom z českých diplomatů za I.republiky.

ZaS
23. února

Pro občany bývalého Československa navýsost zajímavé téma, byť pochopitelně akcentuje anglo-německou linii a o nás se tam – paradoxně - hovoří jen velmi okrajově.
Z technického pohledu jako vždy dobře napsané s klasickou gradací děje; jen závěr je trochu rozplizlejší.
Daleko zajímavější je ale obsahová část. Harris nepíše knihy bez hlubšího záměru. V tomto případě ale není na první pohled jasné „co tím chtěl básník říct“. Prvoplánově špionážní román ve druhé linii působí jako vysvětlení a možná i nevyřčená omluva za fatální selhání anglické diplomacie. Uvážíme-li ale, že nejde zdaleka o jediný případ, pak je takové sdělení zbytečné. Jsem ale přesvědčený, že smysl knihy vysvětlil autor hned úvodním citátem F.W.Maitlanda: „Neustále bychom měli mít na paměti, že to, co dnes leží v minulosti, kdysi leželo v budoucnosti.“ Bohužel se bojím, že ani naši ani evropští politici nic takového na paměti mít nechtějí a proto nám nezbývá, než si historii pořád dokola opakovat. Takže jestliže Mnichov 38 vnímáme – stejně jako Harris - jako přerod mezi mírovou a válečnou politikou, pak zbývá jen domýšlet se co se stane tím budoucím bodem zlomu.

Endy17
16. února

Pohled pod pokličku mnichovského jednání přináší odpovědi na některé otázky jak a proč. Autor zde zajímavým a čtivým způsobem připomíná, že historie není černobílá a že se její cesta většinou ubírá velmi křivolakými uličkami.

Killingjoke
02. února

Německo, 27. září 1938. Na balkónu kancléřství stojí říšský vůdce Adolf Hitler a spokojeně si prohlíží projíždějící kolonu tanků a obrněných vozidel, směřující k hranicím Československa. Skupina důstojníků německé armády nechce dopustit nejhorší a osnuje plán k odstranění vůdce, zatímco britský premiér Chamberlain stále věří v dohodu s Hitlerem, která by zabránila světové válce. A tak se stane, že se po letech opětovně svedou dohromady osudy dvou rozkmotřených přátel, toho času státních úředníků dvou států, Němce Paula von Hartmanna a Angličana Hugha Legata, kteří se mají setkat v dějišti mnichovské zrady dne 29. září 1938...

Jak už je u Roberta Harrise zvykem, předkládá čtenáři další dobrý historicko-fikční román, jenž je tentokrát zasazen do období čtyř podzimních dnů, které vyústilo v nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva. Harris už napsal lepší knihy, ale i tato se řadí mezi ty povedené. Kniha vede známky očividně pečlivé rešerše zdrojů a kostra příběhu je tak stavěna na dobové korespondenci, telegramech, rozhovorech a novinových článcích. Na toto je nabalen fiktivní příběh dvou přátel, kteří odhalili skutečnou zvrácenou tvář nacismu a pomocí tajného dokumentu a nasazení vlastních životů se snažili zabránit podepsání Mnichovské dohody. Bylo by však chybou od knihy očekávat nějakou zběsilou akci. Pokud čekáte akční thriller, rovnou knihu odložte. Pokud už thriller, tak politický, v dusivých kulisách temné doby, před kterou mnozí zavírali oči, či chtěli zůstat slepí... Robert Harris je Angličan, je tedy nabíledni, že kniha je popsána hlavně z pohledu "vítězství" premiéra Chamberlaina, jenž se z Mnichova vrátil a zběsile mával cárem papíru o míru (ten okamžik je dobře znám i z různých válečných dokumentů), který však pro Hitlera znamenal mnohem méně než nic...

Na věc jsou různé pohledy a tenhle je můj a je léty neochvějný. V době, kdy Češi zůstali za dveřmi, podepsali političtí představitelé Británie, Francie a Německa, za dohledu fašistické Itálie "obchodní" dohodu s ďáblem. Ze strany Německa v danou dobu totální vítězství a posvěcení nadcházejícího masového vraždění a rozpínavosti. Ze strany Británie a Francie jen alibismus, naivita a fatální krátkozrakost, jenž pouze souhrou šťastných okolností nevedla o pár let později ke konečnému triumfu zla... Češi zůstali za dveřmi... A jen slepý nevidí, kdo dnes v divadle zvaném Evropa tahá za nitky. A ne, Češi to opět nejsou...

booklaboratory
22. ledna

Vzhladom na predchadzajuce fantasticke knihy od Harrisa, ocakavania aj ohladom tejto knihy boli vysoke. Uz uvodne zacitanie naznacovalo trosku nieco ine. Dej tejto knihy sa miestami velmi pomaly posuval. Velkym plus je urcite profesionalne zvladnutie tejto tematiky. Knihu hodnotim priemerne, avsak urcite v buducnosti este tomuto autorovi sancu dam.

Babouš
13. ledna

Výborně napsaný příběh dvou mužů - Angličana a Němce, kteří se po letech odloučení opět setkají v Mnichově, kde se snaží zabránit druhé světové válce. Vzrušující, napínavé, skvěle vyrešeršované - jako ostatní knihy Roberta Harrise.

Igor1311
28.12.2018

kniha ničím neurazila ani neohúrila. Aj ked ide o triller, nejaké extra napatie tu nehľadajte. Harris beletristicky opísal historicke reálie, ktoré viedli k odovzdaniu Sudet nemecku

tartan
03.09.2018

Priemerný historický thriller, ktorý je pre čitateľov z Čiech a Slovenska zvlášť zaujímavý tým, že upriamuje detailnú pozornosť na kľúčový okamih dejín, keď sa rozhodovalo o nás bez nás. Autor je známy tým, že si historický background svojich príbehov vie dobre postrážiť, no napriek dramatickosti opisovaných udalostí a predovšetkým ich konzekvencií, mi to miestami prišlo nudné a bez iskry. Zvlášť citeľné to bolo najmä pri historických postavách, ktoré niekedy pôsobili len ako figúrky. Do istej miery nepochopiteľné sú aj sympatie a autorov vcelku pozitívny postoj k britskému premiérovi Nevillovi Chamberlainovi. Áno, v tom krátkom čase bol oslavovaný ako hrdina, pretože zabezpečil "mier pre naše časy", ale veľmi rýchlo sa to celé ukázalo ako chiméra a história ho právom zaradila k najväčším "lúzrom" dejín...

30 September 1938

My good friends, for the second time in our history, a British Prime Minister has returned from Germany bringing peace with honour. I believe it is peace for our time. We thank you from the bottom of our hearts. Go home and get a nice quiet sleep.

3 September 1939

This morning, the British ambassador in Berlin, handed the German government, the final note, stating that unless we heard from them, by 11 o'clock, that they were prepared at once, to withdraw their troops from Poland, a state of war would exist between us. I have to tell you now, that no such undertaking has been received, and that consequently, this country is now at war with Germany. ... We have a clear conscience; we have done all that any country could do to establish peace. The situation in which no word given by Germany's ruler could be trusted, and no people or country could feel itself safe had become intolerable ... Now may God bless you all.