Impérium

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když v jedno chladné listopadové ráno zabouchal na dveře římského senátora Marka Tullia Cicerona - brilantního mladého právníka a vyhlášeného řečníka - vyděšený cizinec, rozpoutal tím vlastně nejdramatičtější proces v historii. Ten cizinec pocházel ze Sicílie a stal se obětí vyděrače - samotného vládce ostrova, římského guvernéra Gaia Verra. Cicero byl rozhodnutý vystoupat na politickém žebříčku co nejvýše - a kdyby se ujal obhajoby cizince proti Verrovi, své sny by mohl navždy pohřbít... Z historie víme, že Cicero se stal konzulem, jedním ze dvou nejmocnějších mužů Říma a vůdčí postavou literárního světa. Skvělý vypravěč Robert Harris zvolil vděčnou historickou epochu a ještě vděčnější téma - a ačkoli jej při psaní omezovaly historické mantinely, podařilo se mu napsat skvělý román plný napětí a překvapení...!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1430/big_imperium-B9w-1430.jpg 4.372
Série:

Římská trilogie 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Imperium, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Impérium

KatarínaK.
08. února

Historické romány miluji, a ty které se opírají věrně o skutečná fakta ještě více. Životní příběh Marca Tullia Cicerona je panem Harrisem podaný velmi poutavě. Přesto,že je to skoro samá politika. Já osobně by jsem nikdy nemohla být právníkem, a už vůbec ne politikem. Lidé, kteří tuto profesi vykonávají musí mít hroší kůži. I když původní úmysl je na počátku upřímný,čestný, než se dojde k cíli, jen málokdy je to bez jeho pošpinění a pokřivení. Tolik intrik, úplatkařství, lží a úskoků bych nedala.
A tak ani nevím, zda se těmto osobám, které ne vždy se chovají nezištně, jako i Cicero, vůbec obdivovat. Když už, tak za jejich neskutečnou píli, vytrvalost, odhodlanost a ctižádost. P.S. Netušila jsem, že Julius Caesar byl takový....

Rihatama
11.11.2021

Nam eloquentiam quae admirationem non habet nullam iudico.
Výmluvnost, která nevzbudí úžas, nepovažují za výmluvnost.
(Cicero, dopis Brutovi, 47 BC)

S Robertem Harrisem jsem se seznámila četbou knihy Konkláve, která mě jednoduše nadchla. Bylo tak otázkou času, kdy se dostanu k dalším jeho románům a volba padla na Římskou trilogii, i když z antické tematiky jsem měla trochu obavy. Zbytečně. Pojetí a zpracování životopisu Marca Tullia Cicerona z pera jeho otroka a asistenta Tirona vycházející ze skutečných událostí je poutavé, dramatické a nesmírně živé. Doba tehdejšího Římského impéria z doby kolem narození Krista byla více než obtížná, a filozof, řečník a právník Ciceron byl pro ni zrozený. Vášnivé časy, kde spory mezi plebsem a aristokracií řešili zkorumpovaní prétoři a konzulové, daly zrodit mimořádné osobnosti, která se střetává s takovými veličinami jako byli Caesar nebo Pompeius Veliký. Cicero budí sympatie svou houževnatostí, pracovitostí, intelektem, smyslem pro spravedlnost a další a další. Fascinující osobnost, fascinující četba.

"Vždycky najdete nějakého hlupáka, který vám řekne, že ví, kdo ve volbách zvítězí. Jenže volby jsou cosi živého - dalo by se skoro říci nesmírně živého - s tisíci a tisíci mozků, údů, očí, myšlenek a tužeb, a to vše se bude kroutit a rozbíhat do směrů, které nikdo nikdy nepředvídal, a to se někdy děje jen z pouhého potěšení, aby se dokázalo, jak se všichni rozumbradové mýlí." (Z procesu volby Cicerona konzulem.)

"Jestli toužíš po vděčnosti, opatři si psa."


Daduška
31.10.2021

Skvělé, nemám co vytknout. Nečekaně aktuální. Doporučuji.

Archie
26.08.2021

A pak ze neni politika nebo pravnicina zabava. V podani Harrise, Cicerona, Pompeia, Crassa a dalsi vybrane spolecnosti, to plati v mire vrchovate. Skvele dialogy, realie Rima, bez hluchych mist a tahlych pasazi. Skvela cetba.

bleekemolen
28.02.2021

Tahle kniha je pro me necekanym zjevenim. Narozdil od pompezniho sedmisvazkoveho veledila od McCulloughove popisuje postupny upadek rimske republiky pohledem pameti Ciceronova osobniho sluhy. Jedna se tak spise o komorni drama, to vsak nesnizuje jeji hodnotu. Zadna z celebrit tehdejsi doby samozrejme nemuze chybet a kazda z nich sleduje bezohledne svoje cile, z nichz vetsina bohuzel neni kompatibilni s Ciceronovym cursus honorum. Hlavni hrdina, novy clovek bez vyznamnych financnich rezerv, tak musi klickovat mezi prizni patriciju a plebejcu, hledat nova spojenectvi a vzbuzovat pozornost svymi ciny.

mi-380
08.09.2020

Marcus Tullius Cicero (106 – 43 před n. l.). Římská republika na vzestupu, Spartakovo povstání poraženo, očekávám ponor do slavné doby. Nečetl jsem obsah ani komentáře, jen dal na doporučení spřátelených uživatelů, takže překvapení na mé straně. Ano, je tu velkolepá bitva, ale jde o skvělé, napínavé a nebezpečné souboje právní s obrovským politickým tlakem v pozadí. Boj o moc všemi prostředky. Nic, co bychom dnes neznali a nezažívali. Autor tyto předletopočtové konflikty podává tak přesvědčivě a poutavě, že Cicero, hlavní postava, i jeho rodina, přátelé a soupeři jako by ožívali před mýma očima. Těším se na pokračování.
100 % (aktuálně 42 hodnocení s průměrem 84 %).

Do skalních stěn lomu byly vyhloubeny oddělené zvláštní cely a chodby, kde se mučilo a popravovalo a kde se také stravovaly a spaly stráže. (Oblíbeným způsobem poprav, jak jsme zjistili později, bylo uškrcení garotou.) Zde se také nacházela jakási administrativa vězení. Vytáhli krabice vlhkých a plesnivých svitků s dlouhými seznamy jmen vězňů a daty jejich příchodu a odchodu. U některých se uvádělo, že byli propuštěni, ale u většiny bylo naškrábáno sicilské slovo edikaiothesan – což znamená „vykonán trest smrti“.
„Chci opis každého záznamu za ty tři roky, kdy byl Verres správcem,“ požádal mě Cicero, „a ty,“ obrátil se ke kapitánovi, „až to bude hotové, podepíšeš prohlášení, že jsme pořídili pravdivý opis.“...

marlowe
08.08.2020

První díl Ciceronova životopisu je naprosto strhujícím, nekrvavým románem, ve kterém se nebojuje zbraněmi, nýbrž silou slov a myšlenek. Příběh, který je oslavou lidského ducha, vypráví o schopnosti předvídat, o umění politické strategii, o odvaze postavit se silnějšímu, o přátelství, o nezdolnosti lidské vůle, o pracovitosti, ale i o nutnosti (v zájmu možného budoucího vítězství) se občas přiklonit k protiargumentům protivníka…
Doporučuji nejen milovníkům historie, ale i všem, kteří se zajímají o současnou politiku – protože hledání analogií s dneškem (a že jich tam je nepočítaně) činí z četby nevídané dobrodružství…

martin_aston
27.08.2020

Obdobie pádu rímskej republiky, napísané ako beletria, myslím však, že historicky veľmi presne.
Všetky tri knihy Vás na príbehu politického života Ciceróna prevedú asi najzaujímavejšou etapou dejín Ríma. Spoznáte najmocnejších ľudí vtedajšieho Ríma, okrem Ciceróna aj Pompeia, Crassa, Catóna či Caesara, neskôr Bruta, Antónia aj Octaviána. Sami si budete môcť utvoriť názor, kto z nich bol hrdina a kto obyčajný mocibažný lotor.
Pre milovníkov antickej histórie, ale aj pre tých, čo majú radi dobré čítanie, vrelo odporúčam.

PS: viete, čo sú lukulské hody? V knihe spoznáte aj generála Luculla, ktorý im dal meno. História sa s ním zahrala, to, pre čo by chcel byť oslavovaný (vojenské úspechy), mu ukradol niekto iný. Tak aspoň že bol pažravý :-). Všetko sa dočítate v trilógii Impérium.

1