Impérium

Impérium https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1430/bmid_imperium-B9w-1430.jpg 4 80 24

Římská trilogie série

Když v jedno chladné listopadové ráno zabouchal na dveře římského senátora Marka Tullia Cicerona - brilantního mladého právníka a vyhlášeného řečníka - vyděšený cizinec, rozpoutal tím vlastně nejdramatičtější proces v historii. Ten cizinec pocházel ze Sicílie a stal se obětí vyděrače - samotného vládce ostrova, římského guvernéra Gaia Verra. Cicero byl rozhodnutý vystoupat na politickém žebříčku co nejvýše - a kdyby se ujal obhajoby cizince proti Verrovi, své sny by mohl navždy pohřbít... Z historie víme, že Cicero se stal konzulem, jedním ze dvou nejmocnějších mužů Říma a vůdčí postavou literárního světa. Skvělý vypravěč Robert Harris zvolil vděčnou historickou epochu a ještě vděčnější téma - a ačkoli jej při psaní omezovaly historické mantinely, podařilo se mu napsat skvělý román plný napětí a překvapení...!... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Imperium , 2006

braunerova
15.11.2014 5 z 5

Myslel jsem, že kniha o slavném právníkovi a řečníkovi musí být nutně velká nuda, ale opak je pravdou. Na základě přesných historických faktů napsal autor nádherný román se strhujícím dějem. Prvních 15 let Ciceronovi kariéry od obhájce až po konzula vypráví Tiro. Je to reálná postava, původně Ciceronův otrok, později jeho tajemník, kterému se připisuje vynález těsnopisu. O tom, kdo byl Cicero, nemá cenu psát, to asi ví každý, takže raději nechám zaznít Tirova slova:

"Nepocházel jako Metellus nebo Hortensius z žádného významného aristokratického rodu s generacemi politických zkušeností, kterých lze využít v době voleb. Na podporu své kandidatury neměl žádnou armádu jako Pompeius nebo Caesar. Nevlastnil jako Crassus obrovské bohatství, jež by mu uhladilo cestu. Měl jenom svůj hlas - a pouhou silou vůle ho proměnil v nejslavnější hlas na světě."

Obžaloba proti Verrovi, který vydrancoval sicilskou provincii, nebo volební soupeření s brutálním gangsterem Catilinou jsou fascinující i po těch 2000 letech. Doporučuji nejen zájemcům o starověk, neboť jak napsal Cicero:
"Nevědět, co se dělo, než jste se narodili, znamená zůstat navždy dítětem."

AlesXXX
09.10.2013 5 z 5

Historie, politika a Řím. Navíc se skvěle čte. Takřka ideální kombinace. :-)))

Kain
09.06.2013 5 z 5

Vynikající novela líčící kariérní vzestup Marka Tullia Cicerona, jenž sepsal jeho osobní písař a otrok Tiron. Harris je v antických dějinách erudovaným znalcem, který dokáže barvitě popsat intriky římské politiky a čtenáře téměř donutí, aby s Ciceronem osobně prožívali každý jeho úspěch i neúspěch.

venda02
25.03.2013 5 z 5

Tato kniha mě ze začátku nudila,než jsem se prokousal trochu dál. Potom se něco zlomilo a nemohl jsem se odtrhnout. Markus Tullius Cicero je tu popsán skvěle a jestli byl doopravdy takový, tak pak to byl člověk který má mé uznání. Je pravda že starý Řím byl plný intrik, ale v této knize je to napsáno velmi šikovně a někdy jsem se i zasmál. Škoda že se už nedovíme jestli to tak bylo nebo ne. Kdo má rád historické knihy a o politice tak mu ji vřele doporučuji.