Otčina

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Na břehu jezera je nalezen mrtvý muž. Rozbíhá se rutinní vyšetřování, výslechy, zajišťování stop. Téměř běžný detektivní příběh. Téměř, kdyby se neodehrával ve Velkoněmecké říši v roce 1964. Robert Harris se ve svém románu „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, stále ovládána fanatikem Hitlerem a fanatismem jeho přívrženců. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle. Mnoha jména v této knize jsou skutečná, autor vychází ze skutečných postav, událostí a dokumentů. Jen od roku 1942 mění jejich osud. -- zdroj:www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58210/otcina-7lE-58210.jpg 4.2331
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Kniha Zlín

Fatherland, 1992

Kniha Otčina

Boby17
včera

Knížka o zvídavém vyšetřovateli, kterého zajímá pravda Gestapu navzdory, se mi líbila. Děj pěkně odsýpal a byl veskrze alternativně uvěřitelný. Kromě téměř dokonale utajeného holokaustu byl nejsmutnější dokonale vymytý mozek nejmladší generace. Dávám 4,3 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4.

Mike99

Německo vyhrálo 2. svět.válku, vládne skoro celé Evropě, píše se rok 1964. Do těchto reálií autor zasadil kriminální příběh, kdy je nalezen mrtev vysoký německý pohlavár. Autor rozehrává příběh, kdy sympatický detektiv postupně rozkrývá celé pozadí. Styl psaní vyhovoval. Příběh zajímavý, v závěru drsné pasáže. Ve finále dvojí obrat, zakončení odpovídající. Ocenil jsem i poznámku autora.

Neklaďte otázky, na něž už předem neznáte odpověď.

martin_aston

Opäť jedna z kníh, na ktoré mám trochu "rozpoltený" pohľad.

To zlé: myslím, že príbeh ako je prezentovaný, nie je uveriteľný. Jednoducho by to nebolo možné.
Zároveň tam bolo viacero logických nezrovnalostí, napr. Nemci - turisti z Moskvy mohli prísť autom po diaľnici do Berlína, ale na území bývalého Poľska vyčíňali teroristi? Kade potom išla tá diaľnica aby to bolo bezpečné?

To dobré: knihu som prečítal za jeden večer. Chytila a nepustila ma :), opisy Berlína ako hlavného mesta víťaznej ríše, zaujímavá práca s historickými materiálmi, dynamický dej.

Takže výsledok? 4hviezdičky, pretože kniha bola naozaj čítavá. Harris rozhodne vie písať.

petr0697

Pro mně první setkání s tímto autorem a příjemné překvapení. Čtivé napsané, dobře vybudovaná atmosféra strachu z režimu a parádní překvapivý závěr. Po dočtení knihy jsem se podíval na film z roku 1994, ale ten knize nesahá ani po kotníky. Scénárista z předlohy vyhodil všechno dobré, i ten závěr změnil a vznikl zbytečný béčkový film.

Bubo19

Detektivní příběh z Berlína v roce 1964 jen s tím zásadním rozdílem, že Německo válku vyhrálo, to mě zaujalo. Vlastně nevím, co jsem od knihy čekala, ale myslím, že autor atmosféru vystihl přesně, na jedné straně fanatismus, na druhé skepse, u moci ti, kteří u ní byli i za války a k dosažení svého cíle se neštítí vůbec ničeho, podle toho taky situace v Německu vypadá.
Zápletka je dobře promyšlená ze všech stran a pro mě bylo plus, že hlavní hrdina není zrovna příznivcem režimu. Na začátku jsem s knihou trošku bojovala, ale pak se příběh rozjel a nešlo přestat číst.

JosefW

Otčinu jsem měl na svém seznamu už dlouho, ale pořád ne a ne s k ní dostat. Nedávno mne však při návštěvě stránek mého oblíbeného antiku padla do očí a kdo jsem já, abych takové nabídce odporoval?

Příběh odehrávající se v šedesátých letech v Německu...v Německu, které vyhrálo válku. Už tohle samotné mi stačilo k vyvolání zájmu. Ústřední postavu Xaviho Marche jsem si celkem oblíbil, ale přiznám se, že mne chvílemi víc než vyšetřování a děj zaujaly zmínky o událostech odehrávajících se v alternativní historii. Holt, to už je prostě úděl nás snílků, kteří si rádi představujeme a konstruujeme teorie na téma „co by bylo kdyby“.
Vztah mezi Charlie a Marchem jsem moc neocenil, ale co už. Hlavní zápletka knihy byla jasná asi každému v momentě, kdy o ní byla první trochu větší zmínka, což mi však nijak zvlášť nevadilo, i když už v tom nebyla ta „vůně tajemna“. V závěru celé knihy jsem se v jednu chvíli trochu obával toho, že vše skončí „zalité sluncem“, nicméně naštěstí to dopadlo trochu jinak.
Nejednat se o příběh zasazený do zajímavé alternativní historie, po čtyřech hvězdičkách bych asi nesáhl, avšak díky ní mě kniha bavila a zaujala mnohem více, takže je s klidem můžu dát.

broskev28

Autora jsem doposud míjela, teprve nedávno jsem objevila jeho knihu Důstojník a špeh a ta mě velmi příjemně překvapila. Přesto jsem na tom podobně jako soukroma - ačkoli jsem Otčinu objednala do naší knihovny, dlouho jsem její četbu odkládala.
Teprve doba koronavirová mě přesvědčila a já jsem zjistila, že i druhá Harrisova kniha je precizní, historicky velmi věrná (pokud je to možné, tedy zhruba do r. 1942) a velmi dobře se čte. Navíc s potěšením kvituji, že náš výtisk má jiného překladatele (Pavla Bakiče) a tiskové chyby se v něm téměř nevyskytují. Asi ne se vším lze zcela souhlasit, ale jak už někteří čtenáři napsali, plnohodnotnou kompenzací je třeba linka s Marchovým synem (a obecně život v dusivé totalitní atmosféře) nebo závěrečné scény detektivního příběhu.
Já jsem si tuhle četbu skvěle užila už proto, že mám v čerstvé paměti dosavadních pět dílů velmi povedené detektivní série V. Kutschera z předválečného Německa. Při popisu berlínských ulic a náměstí, policejního prezidia nebo sídla gestapa jsem si připadala "jako doma"; podobně jsem mohla porovnávat některé postavy, které se - zcela logicky - objevily i v Kutscherových knihách (Heydrich, ale především Nebe).
Takže já budu tuto knihu našim čtenářům určitě doporučovat.

Místo odpovědi March odtušil: "Tolik otázek, vy jste měla být vyšetřovatelkou."
Poctila ho grimasou: "Tak málo odpovědí, vy jste měl být reportérem."

VeruRomanská

Původně jsem chtěla dát jen 2*, nakonec jsem dala 3* za konec, který mě překvapil. Kniha mě ale zklamala. Oproti autorově dílu Mnichov tohle bylo dost slabé. A k tomu ještě ohraná milostná zápletka.

Údolí tyrannosaura
Údolí tyrannosaura