Otčina

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Na břehu jezera je nalezen mrtvý muž. Rozbíhá se rutinní vyšetřování, výslechy, zajišťování stop. Téměř běžný detektivní příběh. Téměř, kdyby se neodehrával ve Velkoněmecké říši v roce 1964. Robert Harris se ve svém románu „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, stále ovládána fanatikem Hitlerem a fanatismem jeho přívrženců. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle. Mnoha jména v této knize jsou skutečná, autor vychází ze skutečných postav, událostí a dokumentů. Jen od roku 1942 mění jejich osud. -- zdroj:www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/58210/otcina-7lE-58210.jpg 4.3280

Arbenin
předevčírem

Nejlepsí Harrisova kniha. Skvela fabulace a vyborna pointa. Clovek ani nedutal

Sandik

Příběh téhle knihy je skutečně strhující, jakkoli je zároveň velmi znepokojivý a temný. Současně ovšem děj místy nepostrádá vtip. Líčení už značně unavené nacistické totality je až nesmírně přesné a každý kdo zažil normalizační socialismus v něm zajisté pozná mnohé s až nečekanou důvěrností. Třeba jen to, že nejnebezpečnější nejsou ti kteří systému skutečně věří nýbrž ti kteří se prostě jen bojí a chtějí "normálně žít", to je naprosto přesné a možná právě z toho při čtení nejvíc mrazí... Zároveň je ovšem ta totalita jaksi brutálnější. Přitom je nutné říci, že text vychází do značné míry z přesného studia historických reálií. Prakticky všechna uváděná jména i životopisné údaje řekněme do roku 1942 jsou autentické a velmi přesné. Přesné je také vše, co je v knize uvedeno o koncentračních a táborech a o vyhlazování Židů. Přitom bych skoro řekl, že právě proto autor knihu psal. Tahle fakta jsou pro většinu lidí bohužel nudné učivo z hodin dějepisu. Těžko si umí představit, jak to všechno probíhalo, vidí jen čísla, ne konkrétní lidské ostudy. Zaobalení těchto fakt do napínavého thrilleru je proto velmi důmyslné a může zapůsobit i na ty, kteří by se neveselými dějinami dvacátého století patrně jinak nezabývali.
K příběhu samotnému je třeba říci, že je napsán velmi přesvědčivě a člověka rozhodně dokáže strhnout. V líčení lze těžko najít nějaké nelogičnosti či nepravděpodobnosti. Pár jich ale je. Především, pokud příkaz přišel z nejvyšších míst, proč by měl Heydrich bránit Globocnikovi zlikvidovat Marche? A proč se Luther ze Švýcarska vůbec vracel? Diskutabilní je samozřejmě i rovina řekněme "alternativně historická". Je fakt, že mnohé válečné situace byly, zvláště v prví polovině války, doslova 50/50, někdy i méně. Především to že odolala Británie byl svého druhu zázrak. Přesto lze říci, že porážka Německa zase nebyla tak překvapivá. To všechno je ale při čtení knihy v zásadě nepodstatné. Děj člověka strhne natolik, že si těch několika chyb vlastně nevšimne. To spíš želím toho, že autor nedal Marchovi v závěru knihy větší šanci... Samozřejmě vím že to všechno jsou jen literární postavy a ne živí lidé, ale stejně, těm dvěma bych to přál ;o)
Ještě si dovolím pár poznámek ke konkrétnímu vydání. Knihu jsem četl v překladu Jana Nemejovského (tj. ve vydání z roku 1993) a musím říct, že jde o vydání značně odbyté. Překlad sám o sobě není špatný, byť i v něm jsou místy chyby, dané asi především přílišnou rychlostí překladu, neověřováním reálií atp. Asi největší chyba je mimochodem překlad vlastního jména hlavního hrdiny, neboť anglické "Xavier" je česky i německy prostě Xaver. Co ale v tomhle vydání zjevně úplně chybělo byla jazyková korektura. Text je plný překlepů a dokonce i pravopisných chyb.

Crozz

Pěkný thriller, dobře napsáno, první knížka od tohoto autora.

mi-380

Koho by napadlo, že sturmbannführer (něco jako major) SS by mohla být sympatická literární postava? Zde spolu s ním klopotně pátráme po největším tajemství Třetí říše, ohrožováni nebezpečnými soukmenovci mnohem vyšších hodností. Bohužel pro nás, kteří žijeme v jiné paralelní realitě (Němci v této fikci v roce 1964 ovládají Evropu) tohle tajemství není taková senzace jako pro dva hlavní osamělé bojovníky této knihy a hlavně pro vládu USA, která se chystá normalizovat s Hitlerem vztahy. Harrisův styl (nebo snad překlad) je nepřívětivý stejně jako svět, ve kterém se spolu s policistou pohybujeme, nenechal mě se do knihy pořádně „položit“ a čtení se neúnosně protahovalo: 70% (aktuálně 271 hodnotících s průměrem 84%).

sharik

Další kniha na oblíbené alternativně historické téma - Němci vyhráli válku. Ovšem Harris na to jde zcela jinak než např. oblíbený P. K. Dick ve svém Muži z vysokého zámku. Tam, kde je Dick mysteriózní a pracuje v náznacích, sází Harris na akci a odhalování skutečnosti. Ale nebojte se, tahle kniha rozhodně o akci není. Maximálně do té míry, do jaké se autor inspiroval detektivkářskou "drsnou školou". A o co tady jde? Šedesátá léta, Evropa se stala nacistickou říší, Berlín je postaven podle plánu Alberta Speera, Hitler žije, Heydrich se těší dobrému zdraví a ačkoli Němci jsou strana vítězná, život v jejich otčině je zkrátka životem v totalitě. Co byste taky ve vojenském státě čekali... Detektiv Xavier March najde týden před oslavou narozenin vůdce u jezera mrtvolu. A jak se později ukáže, není tím mrtvým jen tak někdo. Rozjíždí se vyšetřování, při kterém March zjišťuje, že to není s Říší jen tak a jeho vlast má k ideálnímu společenství ještě dál, než si mohl dosud myslet... Otčina je román plný nečekaných zvratů a je jedno, jestli jste fanouškem detektivek, nebo si chcete jen užít parádní a velmi promyšlenou alternativní historii plnou narážek na fakta i z historie naší. Robert Harris napsal vskutku mistrovský román!
Jo, ale pozor na toto starší české vydání z roku 1993, a to nejen kvůli tomu, že tohle má ošklivou obálku... Je totiž nacpané překlepy (z toho některé se opakují, třeba slovo "noc" namísto slova "nos" je tu asi třikrát), překlad je místy vcelku nepovedený (myslím, že mladá americká novinářka si v koupelně oblékala spíš kalhotky, než slipy...) a tisk je na papíře občas dost špatně čitelný. Sáhněte raději po novějším vydání.

ijcro

Kniha je rozhodně mnohem lepší než film, i když ten má jiné přednosti třeba i díky hereckému obsazení. Každopádně ten, kdo viděl reálie nového Wolfensteina z r. 2015 tuším, tak přesně takhle bych si přestavoval některé dobové reálie kolem roku 1960. Ale příběh je dost silný byť tragický, aranžovaný okolo skutečných historických postav (třeba gestapácký démon Globus, nebo Nebe, muž skoro v pozadí...) s jistými naivními prvky, které zřejmě autor, nikdy nežijící v totalitě, zřejmě přehlédl. Doporučuji a dávám plus

trudoš

Rozpačité dojmy nad nevyužitým potenciálem, kdy je zápletka postavena na něčem, co pro našince není zas až takové překvapení. Jistě, pro alternativní svět by asi bylo fatální zjistit, jak to fašisti mysleli s židy „upřímně“, ale to by bylo i odhalení inkvizitorských prohřešků, kdyby svět ovládla milosrdná církev. Prostě jsem postrádal ten šok, který tolik ochromil hrdiny. Právě díky tomuhle nedokážu hodnotit jinak než jako lepší průměr.
A i když má Robert Harris skvěle propracované kulisy, včetně různých detailů a historických souvislostí, samo vyšetřování často sklouzává k nadbytečným scénám, záměrně obcházejícím ústřední motiv. Navíc mi chyběly výraznější trable při detektivově pátrání, přičemž tady trochu hapruje logika věci - pro totalitní systém není problém někoho odstranit, ale zabránit vyšetřování už ano? Nepříliš uvěřitelné, což ještě podtrhuje absence finální konfrontace. Ovšem zvrat s udáním perfektní, tohle já můžu. Dokonale to charakterizuje zrůdnost diktovaného fanatismu.

soukroma

Od Harrise mám velmi ráda jeho historické romány, nedám dopustit ani na veskrze současného Ducha. Do Otčiny se mi ale dlouho nechtělo - takové alternativní historie jsem se docela bála. Ale nejen že si na to troufl, on to zvládl bravurně: představil svět v jiných, přesto dějinně pochopitelných barvách, a to na komplikovaném a napínavém případu kriminálního vyšetřování.
Jeho vize Velkoněmecké říše byla celkem povědomá (spousta známých jmen, policejních úřadů - Kripo, Orpo, Gestapo i praktik) i pochopitelná ("z Československa, toho zmetku Versailleské smlouvy, zbyl jen Protektorát Čechy a Morava" - jen nevím, kam se podělo Slovensko/Slovenský štát, asi ho přilípl k Maďarsku, na mapě nebylo patrné). Ale to vše bylo jen dobře znázorněné pozadí pro celý příběh, nikoli jádro knihy.
Komisař Xavier (Zavi) March byl sice vysoký důstojník SS, i jeho outfit strašil okolí, ale v jádru to byl správný chlap a hlavně skvělý vyšetřovatel, takže veskrze sympatický hrdina. Americká mladá novinářka byla, nu, prostě americká mladá novinářka, jak si ji dovedu představit.
Celkové vyznění mě už (spolu s Duchem) nenechává na pochybách, že autor jako Brit má na své zámořské bratránky opravdu pifku a dává jim pěkné kapky...
(Teď vidím, že je románu už 27 let - docela by mě zajímalo, zda by na příběhu po takhle dlouhé době a změnách ve světě autor vůbec něco změnil.)

alternativní historie zfilmováno

Robert Harris