Otčina

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Na břehu jezera je nalezen mrtvý muž. Rozbíhá se rutinní vyšetřování, výslechy, zajišťování stop. Téměř běžný detektivní příběh. Téměř, kdyby se neodehrával ve Velkoněmecké říši v roce 1964. Robert Harris se ve svém románu „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, stále ovládána fanatikem Hitlerem a fanatismem jeho přívrženců. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle. Mnoha jména v této knize jsou skutečná, autor vychází ze skutečných postav, událostí a dokumentů. Jen od roku 1942 mění jejich osud. -- zdroj:www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/58210/otcina-FEN-58210.jpg 4.3232

Fatherland (1992)

Detektivky, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Kniha Zlín

Atanone

Je otázka,nakolik se i v Německu obyčejný člověk mohl dostat k informaci cože se to děje s těmi lidmi,které odvážely vlaky bůhvíkam. Ona je ta pravda v celé své hrůznosti pro někoho neuvěřitelná dodnes.
Každopádně-skvělá kniha,četlo se to samo

katyka

Toto je presne moja šálka kávy a akurát ľutujem, že som sa k tejto knihe nedostala už dávnejšie. Výborná noir detektívka z alternatívneho sveta, kde druhú svetovú vojnu vyhralo Nemecko. Páčilo sa mi tam všetko - detektívna zápletka, hlavný hrdina, sám proti všetkým, aj pohľad do tej desivej a mrazivej alternatívnej skutočnosti ľudstva. A podľa mňa tam výborne sedí aj otvorený koniec - čokoľvek iné by tam bolo čudné. Fakt skvelý zážitok, a ešte intenzívnejší vtedy, keď si po prečítaní doslovu uvedomíte, že autor sa nespoliehal len na svoju fantáziu, ale využíva skutočné postavy a skutočné dokumenty... Uf, keby vedel Hitler lepšie plánovať, naozaj to s nami mohlo dopadnúť oveľa horšie. V každom prípade sa teším na ďalšie autorove romány.

JKDelaney

První třetina příběhu mě moc nebavila. Ovšem další dvě třetiny knihy skvělé, konec úžasný. Téma velmi zajímavé. doporučuji všem milovníkům alternativní historie.

madem

Hitler vyhrál válku a dějiny píšou vítězové, takže nikdo neví o koncentračních táborech.
Pak omylem jeden detektiv začne pátrat víc, než měl a pravda vyplouvá na povrch.

baacinka

Němci vyhráli válku a jak by to v 60. letech v tomto vítězném nacistickém Německu asi vypadlo... nápad moc zajímavý. Zpracování kvalitní - dobrý špionážní thriller (český překlad příšerný), od zhruba 60% nejde kniha ani odložit. Ta základní myšlenka, že nikdo v Německu vůbec netušil, co se s těmi miliony židů stalo, je na jednu stranu dost směšná, na druhou stranu jako selektivní paměť národa docela pochopitelná.

jan7940

Kniha mě do sebe úplně vtáhla - přečteno jedním dechem.

Toffee

Běžná, ale fajn detektivka s politickým podtextem, kterou dělalo zajímavou zasazení do 60. let ve stále trvající Třetí říši. Čtivý styl, přiměřeně napětí a zvědavosti, jak to celé skončí. Prostupuje tím myšlenka, že žádný režim nedokáže lidem vymývat mozky donekonečna a o každé ideologii se časem začne pochybovat.

Alma-Nacida
12.11.2017

Syrový a velmi realistický pohled do nitra totality, který postupem času nabývá na intenzitě a drsnosti. Bylo mi jasné, že dobře to určitě nedopadne, jen bych uvítala nějaké ujištění ohledně osudu Charlie. Film jsem neviděla, ale teď mám chuť ho shlédnout taky.

Baiba
03.11.2017

Audio doposloucháno a zážitek to byl moc pěkný. Jedná se o dramatizaci, kde občas číhá nebezpečí, že z knihy zbudou jen namluvené dialogy. Naštěstí to není tento případ. Příběh zůstal přehledný, napínavý, herci jsou vybráni výborně, jejich hlasy jsou dobře odlišitelné a atmosféra doby sugestivně navozena.

Streva
04.08.2017

Obyčejná detektivka (se standardním detektivem - i když tedy tak moc nepije, jen kouří) v neobyčejném prostředí. Jaké odhalení bude za vraždami se dalo odhadnout docela brzy. Napsáno průměrným, ale čtivým, stylem. Trapná milostná scéna (no, tak já jako napíšu, jak to dělali, ale žádné detaily, ano, pro to tu nejsme). Líbil se popis třetí říše 20 let po (ale ne zas tak šokující vzhledem k naší komunistické minulosti).

Simy
28.05.2017

První třetina ve mě hodně připomínala legendární knihu "1984" tím jak bylo vše hlidano,lidem vnucovano a vymývání mozku fungovalo (viz syn). Ve druhé je to detektivka se vším všudy a třetí část těžko popsat, ta mě naprosto dostala.
Tato kniha má proste všechno a drobné chybky ji odpustite.

gan112
28.02.2017

Príbeh sám o sebe je veľmi dobre spracovaný špionážny thriller. Ovšem takých je na svete asi veľa, a aj keď ma príbeh i celý alternatívny svet zaujal, asi by som nedal plný počet nebyť posolstva tak krásne do deja vsunutého. Skutočne som knižku prečítal na jeden záťah a to podotýkam že stylisticky bol text pre mňa trošku ťažší. Ale každým krokom do priepaste som si spolu s hlavným hrdinom (ktorý mohol byť detailnejšie prepracovaný) uvedomoval čoraz viac akútny stav spoločnosti, ktorý závisí na jedincoch. Vizitka citát: „… A za pět nebo za padesát let sa tahle společnost rozpadne. Na masovén hrobě se stavět nedá, lidé takoví nejsou. O tom jsem přesvědčená, viď, že takoví nejsou?“ Neodpovědel.

jockjock
23.01.2017

Tady na té knize mi jen trochu vadí že se tu neobjevil Adolf,ale možná by příběhu překážel,takhle to bylo jen v rovině SS. Konec záleží na čtenáři jaký si vybere,pro mě v postoji USA jak byl v knize vystaven to má špatný závěr.

Isew
25.12.2016

Film byla nuda. Ale kniha se mi líbila. I když to strašlivé tajemství .... Dostalo se druhé straně, a co by se dělo dál? Myslím, že by to diplomacie více méně přešla. Tak o co vlastně šlo?

Jiitush
21.12.2016

Tenhle román je fakt pecka, i když sci-fi nebo detektivky moc nemusíte, stejně vás chytne už od začátku a nepustí. S výběrem tématu vsadil autor na jistotu, myslím, že téma Nácků, 2. světové války a koncentračních táboru bude vždy ožehavé a zároveň čtenářsky oblíbené.

laepus
20.10.2016

Skvělý začátek a navození atmosféry, předvedení fiktivních osudů reálných postav, rozvinutí zápletky, postupné odhalování spojitostí (spoilerek - komu něco říkají jména jako Bühler, Stuckart nebo Luther bude mít trošku výhodu, kam bude děj asi směřovat). Za polovinou se z toho na chvíli stane jen "normální" detektivka a pak přijde naprosto nadupaná závěrečná čtvrtina plná akce, zvratů a odhalení.

marlowe
07.08.2016

Autorovi se, podle mého názoru, podařil husarský kousek: pomocí "pokleslého žánru" (abych použiji terminologii literárních snobů) napsat strhující román, který nečekaně otevřeným způsobem ukazuje zrod a poté i německy precizní provedení "Konečného řešení židovské otázky" – za což si Mr. Harris zaslouží můj obrovský respekt.
100% bez velkého rozmýšlení.
P.S.: Filmovému zpracování (USA, 1994) se vyhněte velkým obloukem!!!

Bašťák
05.08.2016

Zajímavá kniha žánru alternativní historie. Realisticky a přesvědčivě vykreslené alternativní reálie poválečného Německa a vlastně celé Evropy. Detektivní příběh není tak důležitý ale ve druhé polovině knihy správně graduje i když předvídatelně, protože jak to bylo s konečným řešením ví každý. Proto konec není tak překvapivý - ostatně mu chybí epilog (na rozdíl třeba od filmového zpracování, které je ovšem minimálně o jednu hvězdu horší) což je možná škoda - na druhou stranu , možná to byl autorův záměr a příběh tak působí ještě více mrazivěji.

Evus
13.07.2016

Děsivý děj v ještě děsivější situaci. Ale Třetí říše v šedesátých letech byla popsána dobře a uvěřitelně, můžeme být jen rádi, že se nesplnila. Konec sice předvídatelný, ale...

Radous
19.06.2016

Po mnoha letech jsem se konečně dostal k tomu, abych si přečel předlohu filmové verze. Je to už skutečně dlouho, co jsem onen film viděl, takže to nemůžu porovnat. Ale na druhou stranu jsem za to rád - sice si pamatuju, co je ústředním motivem, ale to je tak všechno - knihu jsem si tedy vychutnal nadmíru dobře. Je velmi napínavá, střízlivě napsaná (autor nastínil alternativní historii velice uvěřitelně, včetně využití mnoha skutečně existujících osob) .. jen samotný konec by zasloužil ještě nějaký epilog. No, přelouskal jsem ji za pár dní.

braunerova
11.05.2016

"10.02: Spalovací komora. Dusivé vedro: 15 pecí hoří naplno. Hlasitý hluk: dieslové motory dmychají do plamenů. Těla jsou z výtahů naložena na pásový dopravník. Krev atp. jde do betonového kanálu. Po obou stranách jsou holiči a holí mrtvolám vlasy. Vlasy se sbírají do pytlů. Prsteny, náhrdelníky, náramky atd. se vhazují do plechové krabice. Naposledy: zubní tým - 8 mužů s páčidly a kleštěmi."

bob9249
06.05.2016

Podle mě je Harris prostě borec. Ať píše o čemkoliv, dokáže upoutat a nepusti. A tohle téma má skvělý námět, takže vlastně takový double-win. Napínavé až do konce.

fan_tomas
23.04.2016

Super počtení. Mohu jen doporučit.

ThomasRuhe
17.04.2016

Román odehrávájící se v roce 1964, kde má Německo za sebou vítězství ve 2. sv. válce a její Třetí říše ovládá skoro celou Evropu až k Uralu....tohle byl hlavní důvod proč jsem si chtěl knihu přečíst. Z počátku je to jen detektivka, kde trochu chybí informace jak toto Německo funguje, což mě právě nejvíce zajímalo. Nakonec i k tomuto popisu se Harris v rámci příběhu dostal.
S postupem děje, tak jak Xavier March pátrá, později spíše na vlastní pěst, úroveň příběhu stoupá, v napětí, gradaci i samotném závěru.
Proto mohu knihu doporučit všem čtenářům ,kteří chtějí detektivku zasazenou do originálního prostředí.

milan.krimsky
17.03.2016

pěkná kniha, napsaná skoro podle skutečnosti

MiraPospíšil
12.01.2016

Od Roberta Harrise jsem přečetl Impérium, Lustrum a Otčinu. Úplně se mi nabízí srovnání hlavního hrdiny prvních dvou zmiňovaných románů, vynikajícího právníka, řečníka a politika Cicerona a brilantního detektiva z oddělení vražd berlínské kriminální policie Xaviera Marche z knihy Otčina. Podle mne mají tito dva pánové mnoho vlastností společných a ať chcete nebo ne, začnete jim fandit od prvních stránek knihy.
Kdybych měl jedním slovem vystihnout atmosféru románu Otčina, napadne mne výraz temný román. Ocitáme se v roce 1964 ve světě Velkoněmecké říše. Hitler vyhrál válku. Německo uzavřelo mír s Velkou Británií a USA. Na východě se vleče dlouhotrvající válka přes pohoří Ural bez jasného výsledku. O genocidě 11 miliónů Židů a existenci koncentračních táborů chybí důkazy. Kulisy románu jsou Berlín s majestátnými stavbami nacistického architekta Speera, tmavá nízko položená mračna nad městem, ustavičný déšť a všudypřítomné gestapo v černých uniformách, které ví o každém vašem kroku.
Autor románu není k nám čtenářům příliš laskavý a v závěru knihy nás vůbec nešetří. March je zásadový člověk a ačkoliv je členem SS má srdce na správném místě dokáže bojovat na straně dobra.
Myslím si, že obrovský přínos knihy je v tom, že znovu upozorní na zvěrstva jichž se velmoci za druhé světové války dopustily, protože my lidé, míváme velice často tendence zapomínat.........

koblizek8
08.01.2016

kniha se mi moc líbila, nečekala jsem, že to bude takový thriller.
Napínavé, konec možná trochu předvídatelný, ale to mi nevadilo.

Lenka.Vílka
11.12.2015

Jednoznačně dokonalé. Bavilo mě číst a nešlo přestat, dokud jsem nebyla na poslední straně. Určitě si od autora přečtu další tituly.

Pixx-73
24.11.2015

Výborně a detailně popsané prostředí a skvělá, taková uvěřitelná atmosféra. Příběh nebyl špatný a rozuzlení sice moc velké překvapení nebylo, ale přesto knížka určitě stojí za přečtení.

krista
16.11.2015

velmi zajímavě napsaná knížka - detektivky moc nečtu, ale tady mě zaujalo to období ve kterém se odehrává... ta alternativa, že by Německo (nebo spíše Hitler a nacisti) vyhráli druhou světovou a jak by to mohlo vypadat ....