Otčina

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Na břehu jezera je nalezen mrtvý muž. Rozbíhá se rutinní vyšetřování, výslechy, zajišťování stop. Téměř běžný detektivní příběh. Téměř, kdyby se neodehrával ve Velkoněmecké říši v roce 1964. Robert Harris se ve svém románu „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, stále ovládána fanatikem Hitlerem a fanatismem jeho přívrženců. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle. Mnoha jména v této knize jsou skutečná, autor vychází ze skutečných postav, událostí a dokumentů. Jen od roku 1942 mění jejich osud. -- zdroj:www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/58210/otcina-7lE-58210.jpg 4.2296
Žánr:
Detektivky, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Kniha Zlín
Orig. název:

Fatherland (1992)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (62)

Kniha Otčina

Přidat komentář
Pawlisman
14. září

Jen audiokniha - poměrně strhující krásně zasazený příběh. Proč ne. Palec nahoru.

Zuzaa
22. srpna

Poslechnuto jako audiokniha a můžu jen doporučit.
Na rozdíl, od pouze čtených příběhů, je tento opravdu hraný, se spoustou hlasů, se zvuky, aranžemi. A k tomu bezvadný, napínavý příběh, z velmi zajímavé fiktivní doby.

alekis
30. července

Pochmurná realita roku 1964 v Hitlerově Německu. Národem milovaný Vůdce je stále hlavou Říše, Evropa je její součástí, porobené národy svou prací přispívají k jejímu blahu, židovská otázka je definitivně vyřešena, jen kdesi na Urale se ještě bojuje a němečtí vojáci tam umírají za svou vlast.
Americký prezident se hodlá setkat s Hitlerem, přátelství po dvaceti letech po válce může být navázáno... Co ale mohou způsobit informace, o nichž dosud svět neměl tušení?
Policista March, hlavní postava knihy, v mnohém připomíná svého kolegu Bubacka z Hvězdné hodiny vrahů. Oba jsou Němci, kriminalisté a oba, řízením osudu, esesáci. Jsou to lidé, kteří ale ve skutečnosti dělají především svou policejní práci. Oba též potkávají své osudové ženy... a dál už nelze nic víc prozradit.
Každopádně, skvěle napsaná, napínavá, mnohé informace přinášející Otčina by měla oslovit i milovníky detektivních příběhů...
To, že rok 1964 v Evropě nebyl takový, jak je sugestivně a velmi reálně - při čtení jsem měla pocit, že jde o opravdovou situaci - popsán v knize, neznamená, že takovým být nemohl. Už jen okrajově - hodně mě zaujaly například místopisné údaje, názvy oblastí a měst...
Je to kniha vyvolávající, alespoň pro mě, značné zamyšlení: co by bylo, kdyby...

Rikitan
30. května

Přečteno spíš z nudy, neboť poblíž nebylo nic lepšího. A ač tento žánr není mojim šálkem kávy, dost jsem se do toho začetl a dokonce mě to i bavilo. Mistrně popsané reálie až mrazí a podobnost s totalitou, kterou jsme zažili na vlastní kůži je určitě trumfem této knihy. Větším než děj samotný.

shmaic
22. května

moc nechapu pointu umistit pribeh do fiktivni doby.

Arbenin
17. května

Nejlepsí Harrisova kniha. Skvela fabulace a vyborna pointa. Clovek ani nedutal

Sandik
12. května

Příběh téhle knihy je skutečně strhující, jakkoli je zároveň velmi znepokojivý a temný. Současně ovšem děj místy nepostrádá vtip. Líčení už značně unavené nacistické totality je až nesmírně přesné a každý kdo zažil normalizační socialismus v něm zajisté pozná mnohé s až nečekanou důvěrností. Třeba jen to, že nejnebezpečnější nejsou ti kteří systému skutečně věří nýbrž ti kteří se prostě jen bojí a chtějí "normálně žít", to je naprosto přesné a možná právě z toho při čtení nejvíc mrazí... Zároveň je ovšem ta totalita jaksi brutálnější. Přitom je nutné říci, že text vychází do značné míry z přesného studia historických reálií. Prakticky všechna uváděná jména i životopisné údaje řekněme do roku 1942 jsou autentické a velmi přesné. Přesné je také vše, co je v knize uvedeno o koncentračních a táborech a o vyhlazování Židů. Přitom bych skoro řekl, že právě proto autor knihu psal. Tahle fakta jsou pro většinu lidí bohužel nudné učivo z hodin dějepisu. Těžko si umí představit, jak to všechno probíhalo, vidí jen čísla, ne konkrétní lidské ostudy. Zaobalení těchto fakt do napínavého thrilleru je proto velmi důmyslné a může zapůsobit i na ty, kteří by se neveselými dějinami dvacátého století patrně jinak nezabývali.
K příběhu samotnému je třeba říci, že je napsán velmi přesvědčivě a člověka rozhodně dokáže strhnout. V líčení lze těžko najít nějaké nelogičnosti či nepravděpodobnosti. Pár jich ale je. Především, pokud příkaz přišel z nejvyšších míst, proč by měl Heydrich bránit Globocnikovi zlikvidovat Marche? A proč se Luther ze Švýcarska vůbec vracel? Diskutabilní je samozřejmě i rovina řekněme "alternativně historická". Je fakt, že mnohé válečné situace byly, zvláště v prví polovině války, doslova 50/50, někdy i méně. Především to že odolala Británie byl svého druhu zázrak. Přesto lze říci, že porážka Německa zase nebyla tak překvapivá. To všechno je ale při čtení knihy v zásadě nepodstatné. Děj člověka strhne natolik, že si těch několika chyb vlastně nevšimne. To spíš želím toho, že autor nedal Marchovi v závěru knihy větší šanci... Samozřejmě vím že to všechno jsou jen literární postavy a ne živí lidé, ale stejně, těm dvěma bych to přál ;o)
Ještě si dovolím pár poznámek ke konkrétnímu vydání. Knihu jsem četl v překladu Jana Nemejovského (tj. ve vydání z roku 1993) a musím říct, že jde o vydání značně odbyté. Překlad sám o sobě není špatný, byť i v něm jsou místy chyby, dané asi především přílišnou rychlostí překladu, neověřováním reálií atp. Asi největší chyba je mimochodem překlad vlastního jména hlavního hrdiny, neboť anglické "Xavier" je česky i německy prostě Xaver. Co ale v tomhle vydání zjevně úplně chybělo byla jazyková korektura. Text je plný překlepů a dokonce i pravopisných chyb.

Crozz
23. dubna

Pěkný thriller, dobře napsáno, první knížka od tohoto autora.