Pastýř

Pastýř https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2992/bmid_pastyr-fQJ-2992.jpg 4 257 50

Čtenář této knížečky se ocitá v kůži vojenského pilota RAF, který se se svým malým stíhacím letounem Vampire vrací z Německa na svou základnu v Lakenheathu. Jenomže při průletu na kanálem La Manche nastanou problémy a pilot je nucen kroužit nad mořem a palivo pomalu dochází, v u chvíli se n obloze objeví starý naváděcí letoun z druhé světové války...... celý text

Literatura světová Horory Válečné
Vydáno: , Knižní klub

The Shepherd , 1975

Eisy
08.03.2024 5 z 5

Tak tohle byla lahůdka, krásná povídka!

alzbeta4340
26.02.2024 5 z 5

Ocenila jsem věcnost, pilot s porouchaným letadlem se choval docela racionálně. O to víc pak vynikl nadpřirozený motiv. Takhle se mají psát duchařské příběhy.

Česneksmedem
01.12.2023 5 z 5

Duchařskou a nadpřirozenou tematiku moc nemusím, ale tahle povídka je světlou výjimkou. Je to pohádka pro kluky v tom nejlepším smyslu slova. Navíc jsem se s jedním mužem od RAF osobně znal. Vyprávěl mi o tom, jak jako dítě viděl nad naší obcí letět vzducholoď Italia na své poslední výpravě. A to ho inspirovalo k jeho zálibě v létání.
Zpět ke knize. Jak známo, FF ji vytvořil jako vánoční dárek pro svoji manželku. Nevím, jak z něj byla nadšená ona, ale já hodně. Parádní jednohubka!

Pablo7
21.11.2023 4 z 5

Krátká povídka o letci, který se ztratí při letu o Vánocích. Čte se docela dobře. Od určitý chvíle jsem tušil, jaký bude ten mysteriózní závěr, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Knížečka je doplněná spoustou ilustrací.

JaniMa
25.08.2023 5 z 5

Na malém prostoru velmi pěkně rozehraný napínavý příběh. Vývoj je sice předvídatelný, ale když se do knížečky opravdu ponoříte, obmotá si vaše smyslové vnímání kolem prstu. Není to můj šálek čaje, ale za schopnost zapůsobit nemohu než dát 5*. Možná škoda, že jsem knihu nečetla v prosinci. Do srpnového vedra se nehodí.

soukroma
30.05.2023 4 z 5

Kratičká netypická povídka, žádný horor ani thriller, dokonce ani melodrama, přestože se v ní mladý pilot se svým strojem ztrácí v noci v mlze nad mořem. Vcelku vlastně poklidný příběh s dobrým, byť nevysvětl(it)eným řešením.
Krásně si zde autor zavzpomínal na své roky létání v RAF se stejným strojem (1956-1958) a na své mládí, potud je to autobiografický příběh. Třeba se mu stalo něco podobného, v každém případě to - pro něj i pro čtenáře - dobře dopadlo, a to je to hlavní.

ArwenAragorn
21.05.2023 4 z 5

80%
"...Jakmile nás záchranný letoun najde, zařadíme se za něj a on nás navede i skrz mraky nebo mlhu k bezpečnému přistání."
Ano, to byla poslední možnost, jak si zachránit život. Připomněl jsem si další podrobnosti. Záchrannému letadlu, které navádí zpět k bezpečnému přistání, se říká pastýř.
____________________________________________________________________________________________________________
Příběh o mladém pilotovi, který se vrací domů na Štědrý den roku 1957. V letadle se mu pokazí základní přístroje, nefunguje vysílačka, je hustá mlha. Na pomoc mu přiletí bojový letoun z 2. světové války - pastýř.
Je to krátký dojemný příběh, který určitě stojí za přečtení.

alnahu
03.05.2023 4 z 5

Příběh,který se odehrává na Štědrý den roku 1957.Domů se vrací mladý pilot královského letectva- vše vypadá normálně. Pak ale začne letadlo selhávát- nefunguje kompas ani vysílačka a navíc je hustá mlha.Nad pilotem drží ochraná křídla,bojový letoun z druhé světové války zvaný"pastýř",který navádí letadla na přistání. Krátký dojemný příběh ,jsem si s chutí přečetla.

albert19
24.04.2023 3 z 5

Pro mě takové lehké čtení, Ale jinak spisovatelovi díla mám rád.

Medidik
18.04.2023 4 z 5

Příjemná oddechovka na jeden večer. Čte se jedním dechem.

jan.para
13.04.2023 5 z 5

Jsem velký fanda letectví, takže mě tahle knížka velmi potěšila. Krátká, jasná, trochu předvídatelná, ale moc fajn.

Lolila
27.02.2023 5 z 5

Krátka, mrazivá a dojemná poviedka o stratenom pilotovi RAF presne na Vianoce, .....
a skvelá.

IvaniceTamta
24.01.2023 5 z 5

Skvělá knížka! A líbí se mi i formát. Stručná kniha, která obsahem převyšuje vícestránkové tituly.

heavy66
19.03.2022 5 z 5

Vánoční pohádka o anděli strážném ve starém válečném letounu.

pip11
01.01.2022 5 z 5

Kouzelně laděná knížečka o pilotovi, který se ztratí při cestě domů na Vánoce. Krátké čtení, ale velmi pěkné, navíc doplněné sugestivními ilustracemi.

danny_21
15.06.2021 3 z 5

Kraťounká vánoční povídka o ztraceném pilotu RAF, kterému selže elektronika nad Severním mořem a v beznadějné situaci se objeví "vymodlená" pomoc v podobě naváděcího letadla. Pointu zkušenější čtenář odhalí a této jednohubkové pohádce pro dospělé dávám silnější průměr - 60 %

petym
20.03.2021 4 z 5

Jako příběh byl pěkný. Pilot letí tak hustou mlhou, že nevidí ani snad křídla a druhý pilot v Pastýři mu dává ručně signály pro přistání. Jak ho mohl vidět a vůbec celé letadlo, když mlha byla, tak hustá jak se vypráví. Škoda, hvězda dolů musí jít. 4*

EvženČihák
01.03.2021 5 z 5

Báječné! Každé Vánoce si ho čtu.

Sirael440
21.02.2021 5 z 5

Bezva, zase mě to vtáhlo, i když nejsem zrovna fanda do letadel. Normálně jsem mu místy seděla na klíně. Škoda, že je to jen povídka.

Johana
27.10.2020 5 z 5

Krásná, mrazivá i dojemná povídka o vánoční noci a pilotech. Pilot Johnny asi fakt musel být skvělý chlap, ukázka:
“Ano, pane, skvělý chlap, ten pan Johnny. Pamatuju si ho jako dnes, když stál právě tam co teď vy, před krbem, a povídal mi: Joe, kdykoliv je někdo z nich za takovéhle noci venku a snaží se najít cestu domů, vzlétnu a navedu ho nazpátek.”

Frederick Forsyth
anglická, 1938