Poirotova pátrání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Do sbírky povídek pod titulem Poirotova pátrání zahrnula Agatha Christie jedenáct příběhů, v nichž belgický detektiv Hercule Poirot – za pomoci svých nezdolných šedých mozkových buněk a s věrným přítelem kapitánem Hastingsem po boku – úspěšně a s grácií sobě vlastní řeší mimo jiné krádeže šperků či milionových dluhopisů, případ ztracené závěti či levného bytu, únos ministerského předsedy nebo dobrodružství s egyptskou hrobkou. 2. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12044/poirotova-patrani-WFz-12044.jpeg 4.1216
Série

Hercule Poirot 3.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Knižní klub
Orig. název

Poirot Investigates, 1924

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Poirotova pátrání

Přidat komentář
kap66
01.09.2020

Komentáře tentokrát psali především studenti semináře „Spisovatelský vývoj Agathy Christie s ohledem na její ztvárnění postav Poirota a Hastingse“ :-). A, milí studenti, šli jste k jádru věci, ať už jste to odhalili citem či rozumem. Autorka očividně ještě vybrušovala nejen zápletky, ale i charaktery obou postav – a zaplaťpánbůh, že se jí to povedlo. Čtenář má být Hastingsem: méně důvtipným než génius, jak jinak, ale přece jen, až takhle… (a ten překlad z 20. let je vážně až úsměvný):
„Vy nikdy, nikdy nebudete používati mozku, který vám dal dobrý Pán Bůh.“
A chudák Hastings ho stejně stále bezmezně obdivuje:
„Poirot měl pravdu. Má ji vždycky, prokletý chlapík!“
Kdo ví, jestli by si tím A. Ch. neznepřátelila čtenáře – kdo by chtěl být v partě s takovým mamlasem.
Pro srovnání: Poirotův proslov k Hastingsovi v trochu novější Smrti lorda Edgwarea:
„A vy jste ten nejdokonalejší Hastings! Vy jste živá ilustrace normální mysli. … Vy vidíte do zločincovy mysli. Tuto schopnost já postrádám. Vy mi ukazujete, co si mám, podle zločincova přání, myslet. … Ce cher Hastings. skutečně k vám chovám velkou náklonnost.“
Tak jo, do téhle party patřit, to už beru. Ale - nejen z tohoto hlediska - bylo to zajímavé čtení.

Basta1912
17.07.2020

Za mě úplně nejlepší kniha - je tu hned několik případů slavného detektiva, všechny pěkně vypointované - nechybí kapitán Hastings, inspektor Japp ani slečna Lemonová. Prostě super


marlowe
14.06.2020

Pátá Agátina kniha (z roku 1924), třetí ze série "Hercule Poirot".
Na to, že v té době už měla autorka za sebou čtyři romány, zdá se mi tento povídkový soubor určitým krokem zpět. Jako by Agatha vytáhla ze šuplíku svého psacího stolu nějaké rané, začátečnické práce. Jisté je, že k mému nižšímu hodnocení přispěl i mizerný, archaický překlad ("Bože, Poirote, co budeme dělati?" // "Jste si tím jist, he?" řekl Ital, šilhaje nehezky.).

MilanCFC
11.05.2020

Ještě že nám paní Agatha Christie dala postavu kapitána Hastingse. Ten "jako obyčejně tápe v duševních mlhách", neumí vůbec fotografovat a vůbec je naprosto ideálním protipólem ke geniálnímu Poirotovi. Povídky nám bohužel nedají širší souvislosti a vůbec větší prostor k manipulaci se čtenářem, nicméně autorka si i tak velmi dobře poradila a solidně si se všemi pohrála. Některé příběhy byly výborné, některé o něco slabší, ale celkově jde o příjemné a takové, oproti klasickým románům, odpočinkové počtení.
A představa malého kulatého Poirota, jedoucího na velbloudovi a následně na oslíkovi, tak to mě upřímně pobavilo.

kvnhvta
04.04.2020

Takové krátké blbinky.

Fideidefensor
31.03.2020

Některé povídky jsou lepší, jiné zase horší. Přesto je kniha jako celek povedený kousek, který stojí za přečtení. Všechny povídky mají překvapivý závěr a jsou napsány čtivě a napínavě. Vytřibuje se zde Poirotova povaha a především jeho vztah s Hastingsem, který je pro mě hlavním tahákem knihy. Už dávno jsem došel k názoru, že všechny autorčiny knihy jsou vždy o stupeň lepší, když je v nich vypravěčem Hastings. Škoda jen, že povídky nejsou nějak provázané, protože kvůli tomu nemohl v knize existovat žádný centrální příběh nebo alespoň spojnice mezi povídkami, která mi nakonec dosti chyběla. Přes mou původní proklamaci teď zjišťují, že takhle z hlavy nezvládnu žádnou povídku vyzvednout nebo naopak zhodit, takže nakonec byly všechny asi zhruba kvalitativně vyrovnané.

Bustedka
25.12.2019

Poirot je pro mě dětstvím. Milovala jsem, jak ho ztvárnil Suchet, ale přiznám se, že té literární verzi Poirota moc nakloněna nejsem.
A tím se dostávám k tomu, zda mám takovou literaturu hodnotit podle dnešní doby, kdy je člověk zvyklý úplně na jiný styl vyprávění.
Kdybych na Poirotovi nevyrostla a Agatha Christie by byla současná autorka, obávám se, že by s takovým příběhem prostě neuspěla.
Namyšlený sebestředný detektiv, který neustále shazuje svého Hastingse. Hodně. Hodně moc.
No, nebudu lhát, že vnitřně tam prostě dost výhrad mám, ale pořád je to Poirot. Poirot , na kterého jsem se vždycky každou neděli dívala u žehlení prádla..

u_marketa
21.12.2019

Dostala jsem se do tempa až ve druhé polovině, protože jsem pořád natvrdlá jako Hastings, a i ten mě často předběhne. Takže dát za sebe v rychlém sledu tolik detektivních povídek bylo náročné zaměstnání pro moje šedé buňky mozkové. Ale bavilo mě to a už se těším na další knihu ze série! Jen doufám, že tam zase někdo nebude přepisovat závěť :))

1