Advokát

kniha od:

Advokát https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4963/advokat-4963.jpg 4.5 292
Koupit Koupit eknihu Bazar

Mickey Haller je advokát bez kanceláře. Úřaduje na zadním sedadle vozu Lincoln, aby mohl být co nejblíže svým klientům: opilým řidičům, drobným podvodníčkům, překupníkům drog a podobným existencím. Právo pro něj není otázkou viny či neviny, nýbrž záležitost týkající se manipulace a vyjednávání. Když si ho jako obhájce najme playboy z Beverly Hills, kterého zatkli za napadení ženy, získá Haller po letech prvního dobře platícího klienta. Kromě toho je přesvědčen, že se mu konečně naskytla šance obhajovat skutečně nevinného člověka. S vršícími se důkazy je přesvědčen, že řeší nejsnazší případ ve své kariéře. Pak je ale zavražděn policejní vyšetřovatel, protože se dostal příliš blízko k pravdě, a Haller pochopí, že při hledání neviny přehlédl přítomnost nejryzejšího zla. Pokud mu chce uniknout, musí využít veškeré své schopnosti a zmanipulovat systém, kterému dávno přestal důvěřovat. V sázce totiž není jen ostře sledovaný soudní případ, ale i jeho život...... celý text

Série:

Mickey Haller / Prípady Mickeyho Hallera 1.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino
Originální název:

The Lincoln Lawyer , 2005


více info...

Komentáře (60)

Komentáře 60 Recenze 0

Ivan F
Ivan F
17.09.2023 5 z 5

Na Michaelovi Connellym je skvelé to, že sa nebojí experimentovať s postavami, ktoré ako spisovateľ stvoril. Vďaka tomu sú dejové línie jeho románov dôsledne napínavé a temné. Táto kniha bola o niečo ľahšie stráviteľnejšia, ako niektoré skutočne skľučujúce prípady Harryho Boscha, ale mala typické Connellyho zvraty. Ak si porovnám sériu s Harrym, tak je to temné čítanie a Bosch je takpovediac vždy osamelý lovec. Naopak, Mickey je jeho opak, svetlejšie ja, napriek tomu, že je to pekne tvrdý právnik. Aby som to tu zbytočne nerozpitvával, tak ako v prípade iných spisovateľov, je vždy lepšie čitateľmi prijímaná postava, ktorú stvoril ako prvú. Nasledovníci to majú vždy ťažšie. Podľa mňa sa však Connellymu podarilo niečo super a to, že postavy Harryho a Mickeyho sú spisovateľsky rovnocenné. Teším sa na ďalšie stretnutie.

Allena24
Allena24
15.09.2023 5 z 5

Úžasné. Knihu jsem znovu četla po dlouhé době. (Viděla jsem i filmové zpracování.) Mickey Haller patří mezi mé knižní oblíbence. Doporučuji.


hanap
hanap
04.09.2023 5 z 5

Výborná krimi ze soudních síni .

Fideidefensor
Fideidefensor
07.08.2023 4 z 5

Advokát mě velice nadchnul. Pro mě překvapivě to, co se mi líbilo nejvíce, nebyl samotný detektivní příběh (samotná pátrací linka zde byla i do značné míry upozaděná a nijak zvlášť propracovaná), ale vynikající popis amerického systému obžaloby a obhajoby a všech nuancí s tím spojených. Nemohl jsem se dočkat každého dalšího soudního přelíčení. Advokát Haller je velmi dobře napsaná postava. Používá všemožné právní triky a kličky, ale zároveň se snaží udržet si jistý morální kredit a má jakýsi svůj kodex. S touto jeho ambivalentností není obtížné se ztotožnit. V knize je navíc nastolena i spousta těžkých hodntových otázek souvisejících s právy. Jde například o obhajobu zločinců, presumpce neviny nebo obecně důvěra v právní stát, který má svá pravidla a který je nutné neustále zkoušet i za cenu pro běžného člověka nemorálních právních triků. Cenu to ale má, protože právě tito dělníci tvoří síť, díky které tady nevládne právo dojmů a nařčení ale důkazů a pravidel. Jinak kniha samotná je napínavá, čtivá a člověk se od ní skoro nemůže odpoutat. Posledních 100 stran pak bylo přímo skvost. Antagonista je řádně ďábelský a jeho postava je vykreslena velice dobře. Stejně tak se mi líbilo, že Advokát dobře ukazuje život nejnižších tříd americké společnosti, feťáků, prostitutek, gangsterů a obecně byl celý román briskně syrový. Ději nemám co vytknout, až na jednu věc. Dával smysl, motivace byly jasné, ale jednu věc nechápu. Proč si antagonista najal na svůj případ právě advokáta Hallera? Říkám si, že možná ho chtěl mít pod kontrolou, protože by poznal podobnosti mezi svými případy, ale zároveň cítím, že je to celé takové kostrbaté. Jinak ale knize nemám co vytknout. Advokát je tak definitivně skvělá knížka, jež rozhodně doporučuji k přečtení.

Luigi1
Luigi1
14.02.2023 5 z 5

Je zajímavé,že tento advokát bez kanceláře případy řeší na zadním sedadle vozu Lincoln

jprst
jprst
22.01.2023 5 z 5

Čtivý příběh, rozjezd sice poněkud pomalejší, ale pak to získá na obrátkách bez zbytečných odboček a vycpávek až k parádnímu finále. Tohle má autor ve většině svých knih prostě bravurně zmáknuté.

kokosek
kokosek
18.12.2022 4 z 5

Mám rád Harryho Bosche, mám rád skupinu S hudbou vesmírnou a když jsem zjistil, že jeden z této skupiny načetl tuto knihu, tak se nedalo odolat. A nebyla to chyba, snad jen občas to trošku zaskřípalo a není to prostě Harry, ale nakonec se tam ten pocir opět objevil. Jako, že jsme právě tam a prožívám vše na místě. V tomhle je autor nedostižný, umí popsat LA tak, že si myslíte, že to tam znáte.

tittanie
tittanie
16.12.2022

Mám hodně ráda knížky z právnického prostředí. Tahle kniha mi připomínala Johna Grishama. Asi je to ale hodně prostředím a zemí.
Kniha měla pomalejší start a docela dost vedlejších postav. Líbilo se mi, jak jsem autorovi věřila situaci. Pak jsem ale celou dobu čekala nějaký wow efekt ze soudního jednání, který se asi úplně nedostavil, ale potom musím říct, že se autor snažil a konec mě bavil.
A taky se mi líbil posun Mickeyho. Od právníka, který vidí jenom prachy, k právníkovi, který nevidí jenom peníze.
Určitě si přečtu další díl.

JaniMa
JaniMa
12.09.2022 5 z 5

Pozvolnější, ale o to věrohodnější čtení. Oslovilo mě obsazení advokáta do role hlavního hrdiny a všechny postavy byly dle mého velmi dobře zpracované. Chronologické řazení děje mi naprosto vyhovovalo a užívala jsem si možnost nechat se pozvolna sunout příběhem bez dramatických časových přeskoků a složitých dějových konstrukcí. Myslím, že s touto knihou jsem našla další slibnou knižní sérii.

Miláček484
Miláček484
16.07.2022 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto autora přečetla na základě zhlédnutého seriálu, který byl podle knihy natočen. Seriál se mi moc líbil, kniha též, ale příběh se vyvíjel úplně jinak, což mi ale vůbec nevadí. Kniha napínavá, čtivá, Haller sympaťák. Už se těším na další knihy, které mám v plánu přečíst.

JSmerda
JSmerda
28.06.2022 5 z 5

Je to první kniha Michaela Connellyho, ve které představil advokáta Mickey Hallera. Connelly celý příběh pojmul jako právní šachovou bitvu, kde jsou však vlastnosti některých figury maskované/skryté a obhajoba musí dobře vážit každý tah. Mickey Haller zastupuje realitního makléře, který je obviněný z pokusu o znásilnění a vraždu. Jak vyšetřování a obhajoba pokračuje, dochází i ke změnám v interpretaci toho, co se skutečně stalo a kdo je opravdový padouch. Velmi dobře napsaný a vypointovaný příběh, i když ze začátku se trochu pomaleji "rozjížděl".

Shodou okolností jsem se ke knize dostal, až už jsem měl přečtené některé další příběhy Mickey Hallera. Je proto i zajímavé sledovat, jak se vyvíjí a ustaluje charakter Mickey Hallera. Z pragmatického advokáta, který se nezabývá a ani ho nezajímá vina/nevina klientů, se postupně "vyloupne" charakterní postava s velkým smyslem pro fair play.

hanča34
hanča34
25.06.2022 5 z 5

Velmi čtivá a napínavá krimi. Najdu další knihy od autora.

Jenny46
Jenny46
08.06.2022 5 z 5

Tak trochu jiný právnický román - advokát, který úřaduje na zadním sedadle auta...
M. Connelly má čtivé, napínavé detektivky styl psaní mi sedí, doporučuji
Nový seriál i film super podle knihy.

Roubas
Roubas
05.06.2022 5 z 5

Vynikající právnický thriller bez hluchého místa a jakékoliv slabiny. Haller je ta správná persona, ke které čtenář chtě nechtě přiroste a tomu pomáhají i vedlejší postavy z jeho okolí, které jsou tvořeny o nic méně zajímavými charaktery. Connelly výborně představuje celý justiční systém jako veliký organismus, se všemi figurkami, neduhy a slabinami. Co se ústřední zápletky týče, je nápaditá a napínavá.
Moc se mi líbilo to vykreslení obhájců a přístupu k nim, které máme i u nás, že si všichni myslí, jací jsou to lháři a jak stojí na straně šmejdů, při tom nikomu nedochází, že se dřív nebo později může sám ocitnout ve srabu a nějakej ten advokát, co má ostrý lokty, se bude víc než hodit.

evask
evask
04.06.2022 4 z 5

Dobrá knížka. Jen mně dost dlouho trvalo, než sem se začetla. A taky nevím, jsem mozá nepozorná, kdo teda tu pachatelovu matku znásilnil? Sám pachatel, nebo někdo jiný?

georginaa
georginaa
22.05.2022 5 z 5

Fascinují mě právníci a jejich myšlení, jak ve všem umí najít nějakou tu skulinku. V hlavě musí mít snad nějaký trezor, kde vše uchovávají a vždy vytáhnou v pravý čas. Mickey Haller byl skvělý, i když měl své trable, dokázal nemožné. I jeho chyby se počítají, tím bývá stále lepší obhájce. Těším se na další Connellyho dílko.

veronika3141
veronika3141
20.05.2022 4 z 5

Zajimavy pribeh naslaply od zacatku az do konce ..

rm
rm
05.03.2022 5 z 5

Zprvu jsem byl trochu zmatený z názvu - kniha, kterou jsem četl, se jmenovala Obhájce. Ale je to ta samá. A i já viděl nejprve film, který se mi mimochodem moc líbil. No, ale kniha je kniha. Super.

heavy66
heavy66
21.11.2021 5 z 5

Moje první connellyovka a hned taková pecka! Filmová verze s Matthew McConaughey se mi líbila, ale kniha je lepší, má víc propracovaných postav, zajímavých situací v soudní síni, advokátských kliček. Dlouhá léta obdivuji právnickou erudici Perry Masona, a Mickey Haller je stejně dobrý. Jen Perry vždy za všech okolností obhajoval.....ti, co četli, vědí!

Lumír23
Lumír23
03.08.2021 5 z 5

Hodnocení odpovídá, je to prostě parádní jízda, člověk se nenudí. Jako plus hodnotím i to, že jsem mohl sám vyluštit osobu vraha vyšetřovatele, o to lépe se mi kniha vstřebává. Ó jak su můdré... Jo, Connelly jede a má hodně opravdu dobrých knih, příběhů. Lze jen doporučit.

Puntíkatýhrnek
Puntíkatýhrnek
04.01.2021 4 z 5

Není to vůbec špatné. Svižně napsaný příběh, pro mě osobně zajímavý výklad praxe amerického práva, které je tolik odlišné od práva u nás. Jen ten konec byl trošku předvídatelný a padouch trošku přestřelený... Ale i tak určitě tato kniha patří k těm lepším, za mne doporučuji.

PájaK37
PájaK37
01.01.2021 5 z 5

Advokát Mickey Haller řeší případ bohatého klienta a věří v jeho nevinu. Jak moc se může člověk mýlit. Napínavé čtení, výborně popsané prostředí soudních jednání, perfektně propracovaná zápletka a překvapivý závěr.

mi-380
mi-380
04.08.2020 5 z 5

Soudní drama (ve stylu šachů, pokeru, mariáše), což jsem si v knižní podobě nedovedl pořádně představit a které jsem si nakonec užil stejně jako některé filmy, do nichž se mi také nechtělo, ale pak jsem seděl, zíral a ani nedutal, počínaje Dvanácti rozhněvanými muži, přes Firmu, Nebezpečného klienta, Michaela Claytona, až k Obhájci natočeném podle tohoto Connellyho románu, kde v hlavní roli exceluje Matthew McConaughey. Sledování soudních triků, přemetů a podrazů v knize ale vyžaduje stoprocentní pozornost, takže při mé letní roztěkanosti, kdy týden v Beskydech rychle vystřídal týden na kole v okolí Plzně a hned potom pár dní s kanoí a kytarou na Soumaráku, se mé čtení neobvykle protahovalo, často jsem usínal únavou, vracel se zpět, takže celkově jako bych přečetl knihu nejméně třikrát. Ale už se těším na další Mickeyho vyprávění.
90 % (aktuálně 201 hodnotících s průměrem 90 %).

AlenaF
AlenaF
03.07.2020 5 z 5

Skvělé jako vše od Connellyho.

harena
harena
08.05.2020 5 z 5

Trošku jiný Connelly, ale stále dobrý. Hlavní hrdina Mickey Haller je advokátem, který asi jako každý potřebuje co nejbohatší klientelu, aby mohl splácet hypotéky a výživné, ale zároveň nemíní nechat úplně nepotrestáno "čisté zlo". Čtení je to rozhodně napínavé, slovní přestřelky u soudu jsem sledovala s napětím, zápletka byla propracovaná a perfektně napsaná. Určitě je to série, ve které budu pokračovat.

Hugomil
Hugomil
19.03.2020 4 z 5

Trochu vleklejší první polovina, přesto výborně napsané.

ilčidlo
ilčidlo
18.03.2020

Byla to první kniha od tohoto spisovatele a celkem se mi líbila až na ty scény u soudu mně přišly zbytečně zdlouhavé

March
March
01.08.2019 4 z 5

Autor mě nadchnul sérii o Harry Boschovi. Nový hlavní hrdina Haller, dobrý...., ale Harry nasadil látku hooodne vysoko. Nicméně, knížka byla ctiva, čekala jsem jak to skončí, takže konec hltala a hltala, až zhltla a? Celou dobu jsem měla pocit, že jsem tu knihu znala...a pak jsem zjistila, že je zfilmovana a ten film jsem viděla. Doporučuji a jdu dát Hallerovi další šanci :-)

Toffee
Toffee
08.07.2019 4 z 5

Mickey Haller by těžko mohl aspirovat na titul Zlatíčko roku, v první části naopak dělá všechno proto, aby čtenáře utvrdil v dojmu, že advokáti jsou prodejné děvky a jdou s tím, kdo zaplatí. I když jeho klienti nejsou neviňátka, Hallerův přístup jsem moc lehce netrávila. Původně běžný případ se ale postupně pěkně zdramatizuje a zamotá, takže od napínavého zakončení jsem se nemohla odtrhnout. Nejvíc z celé detektivky mě ale zaujala teze, že nejhorší pro advokáta je mít nevinného klienta.

minirock
minirock
26.05.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, určitě čtivá knížka ale chybělo mi tam víc napětí a scény od soudu byly možná zbytečně podrobné a protahované, chvílema až nudné, méně by bylo více. A tím že hlavní záporák byl známý vlastně od začátku, nebylo moc co řešit.

Lmslaver
Lmslaver
16.11.2018 5 z 5

„Jaký je rozdíl mezi sumcem a právníkem? Jeden je slizkej a vyžírá z bahna výkaly. A druhej je ryba.“
Haller je právník, kterého státní zástupci nemají rádi a policisté nenávidí. Hledá pro své klienty, kteří přestoupili zákon, skuliny v systému, hledá chyby, kterých se dopustili policejní vyšetřovatelé. Pachatelé trestné činnosti pak někdy proklouznou pod ramenem spravedlnosti, nebo jim je aspoň snížen jejich pobyt za katrem. Navzdory tomu všemu má klidné spaní, protože obavu má jen z jediné věci, z toho, že nepozná nevinu a když si začne myslet, že narazil na klienta, který je nevinný, tak se setkává s ryzím zlem a svou největší noční můrou.
Moc nevyhledávám romány ze soudních síní, ale Connelly dokáže čtenáře připoutat k soudní lavici, aby dychtivě sledoval slovní přestřelky a tahy advokáta Hallera.

Petula.N
Petula.N
11.10.2018 5 z 5

Nemám slov, začátek mě moc nezaujal, ale děj se pak rozjel, že jsem se nemohla odtrhnout, opravdu skvělé čtení. Pustím se do celé série Mickeyho Hallera :)

Alča I.
Alča I.
17.08.2018 5 z 5

MUSÍM DÁT ZASE PLNÝ POČET HVĚZDIČEK. ČTIVÉ DO KONCE NAPÍNAVÉ. UŽ OBJEDNÁVÁM DALŠÍ KNIHU OD TOHOTO SPISOVATELE.

IvikaS
IvikaS
10.06.2018 4 z 5

Nejhorší klient je ten nevinný...
Bylo mi toho advokáta líto a fandila jsem mu. Kniha byla skvěle napsaná a osvětlila mi fungování amerického soudního systému.

Lolila
Lolila
04.04.2018 5 z 5

Výborný príbeh z prostredia amerického súdneho systému. Advokát bez kancelárie, ktorý obhajuje ľudí stojacich na "nesprávnej strane" zákona s názorom, že aj títo ľudia majú právo na obhajobu..... Všetko je ok, kým sa jeho klientom nestane "nevinný".

Maevie
Maevie
06.02.2018 5 z 5

Michael Connelly je ostřílený spisovatel detektivek a Advokát to jenom dokazuje. Další z jeho výborných knih.

Mydli
Mydli
29.11.2017 5 z 5

Od první stránky velice čtivá kniha vykreslující prostředí americké justice. Samotný příběh je strhující s mnoha zvraty a už se těším na další autorovi knihy.

allyce
allyce
26.09.2017 4 z 5

Bezvadná kniha! Obdivují americký systém justice (znám jen z knih a filmů) a nevím, zda i ve skutečnosti je tak rozmanitý a zajímavý, nicméně četba takových knih mě nesmírně baví.

moudivlacek
moudivlacek
03.09.2017 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Fantasticky popsaný příběh advokáta, který obhajuje většinou "spodinu", o které ví, že si se zákonem zrovna moc nerozumí. Ale je názoru, že i oni mají právo na správnou obhajobu.
Mickey s tím nemá problém, dokud si ho nenajme jeden bohatý mladý muž, a kdy se Mickey potká s čirým zlem.
Dokonalé vylíčení soudního přelíčení, jak se dá nakládat s důkazy i svědky.
Prostě - klobouk dolů, pane spisovateli.
Mohu jen doporučit.

Nikolla
Nikolla
30.07.2017 5 z 5

,,Vím jen, že se mé rány zahojí a že budu ve světě bez pravdy znovu připraven stát."
Úžasné. Tu knihu naprosto miluju, stejně tak jako i ostatní z téhle série. Mickey Haller je moje nejoblíbenější knižní postava a vím určitě že kdybych někdy potřebovala advokáta Mickey Mantle by byl jasnou volbou. :)

Štítky knihy

zfilmováno

Autorovy další knížky

Michael Connelly
americká, 1956
1999  85%Černá ozvěna
2006  90%Advokát
2000  83%Černý led
2019  83%Noční směna
2009  90%Rozsudek ráže 9

Kniha Advokát je v

Právě čtených3x
Přečtených397x
Čtenářské výzvě17x
Doporučených30x
Knihotéce221x
Chystám se číst133x
Chci si koupit24x
dalších seznamech4x