jancapen jancapen komentáře u knih

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) Snow vždycky vítězí a zvítězil tedy i u mě. Suzanne Collins je pro mě paní spisovatelka - děj mě opět vtáhnul a obsahoval řadu zvratů, které jsem nečekala. Líbilo se mi, jak kniha navazovala na Hladové hry - např. vysvětlením Snowova vztahu k růžím a obavy z reprodrozdů, kteří i tady jakoby symbolizovali svobodu. Oběšencova píseň a Tigris, které se také objevují jak tady, tak v trilogii Hunger games, jsou pak třešničkami na dortu. Zaujal mě vývoj postavy Coriolana a děj ve mě také zasel úvahy o morálce a pojetí dobra a zla. Prostě nemohu jinak, než dát pět hvězd.

20.12.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

U předešlých dílů jsem měla nějaké výhrady, ale závěrečný díl mě bavil od začátku do konce. Líbilo se mi, jak navazoval a propojoval informace z předešlých dílů a některé dějové zvraty a hlavní vyústění příběhu bylo pro mě opravdu nečekané. Na závěr bych ocenila i pěkné obálky trilogie a mapu. Asi se později vrhnu i na Šest vran a Zjizveného krále, protože jsem zvědavá, jak bude příběh Nikolaje pokračovat.

09.12.2021 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

V komentáři na první díl jsem srovnávala Grišu s Devátým spolkem (mimochodem je zajímavé, jak se obě hlavní hrdinky jmenují podobně - Alina Starková vs Alex Sternová) a teď to už dělat nebudu, protože to ani snad nejde :D. U druhého dílu Grišy jsem se cítila občas jak na houpačce - začátek mě hodně nadchnul, ale zhruba tak od chvíle, kdy se cesty Aliny a Temnyje opět rozdělily, to šlo pro mě zas dějově dolů. Linka uctívačů Aliny (Sankta Alina) mě taky moc neoslovila. Co bylo zajímavé, byla nová postava Nikolaje, u které se mi líbily především vtípky a slovní humor, taky se mi líbil vývoj vztahu Aliny a Mala. Celkově hodnotím opět na čtyři *.

30.11.2021 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

K Bardugo jsem se dostala přes recenze a jako velký fanda fantasy jsem si říkala, že si od ní musím něco přečíst. Už mám za sebou Devátý spolek a Trnitou řeč, tak nadešel čas vrhnout se na Grišu. Knížka pro mě rozhodně nebyla zklamáním, ale zároveň jsem možná čekala něco víc. Devátý spolek, který se odehrává v úplně jiném světě, se mi možná líbil o malinko víc. Tento příběh je o tom, kterak chudá a neoblíbená dívka ke štěstí,moci a nakonec i k lásce přišla. Děj se vyvíjel tak nějak podle očekávání, část po útěku z hlavního města mi přišla trochu míň záživná, o to víc mi to ale vynahradil konec, kde děj pěkně vygradoval. Z celé knihy mě nejvíc zaujala postava Temnyje, tak jsem zvědavá, jak se i jeho dějová linka bude dále vyvíjet.

20.11.2021 4 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

(SPOILER) Byla to taková lehká romantická oddechovka s poněkud ponurým podtextem. Jsem ráda, že autorka vzala do hry sexuální obtěžování a to ještě ke všemu v rodině, protože je to téma, o kterém by se mělo mluvit a je podle mého názoru stále aktuální. Když se ale odprostím od této stránky, tak je to klasický zamilovaný román s trochu předvídatelným koncem, ale i tak si velmi ráda přečtu pokračování.

15.11.2021 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Ze závěrečného dílu hladových her mám trochu smíšené pocity. Za mě se tam dlouhou dobu skoro nic nedělo a pak se toho dělo zase až moc :-D. Navíc byl pro mě tenhle díl trochu až moc drastický, odehrálo se tu podle mě největší krveprolití z celé série a občas jsem si říkala, zda to není až zbytečné. Rozuzlení trojúhelníku Katniss, Hurikán, Peeta mi přišlo taky dost zrychlené, na to, že vlastně celou dobu Katniss tápala, tak se k výsledku nakonec dobrala celkem rychle. Některé pasáže a pointy mi tam ale naopak přišly skoro geniální, originální a nečekané. Dávám čtyři hvězdy - top pro mě zůstává první díl, pak asi tento a nakonec ten druhý...

07.11.2021 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Nedá mi to, abych Kill Creek nesrovnávala se strašidelnými domy od Darcy Coates, které jsem v poslední době četla. Paradoxně mi přišlo, že umí Darcy vytvořit lepší hororovou atmosféru, kterou vykresluje svými popisy a víc mi při četbě běhal mráz po zádech. Kill Creek mi oproti tomu přišel více propracovaný a promyšlený. Autor hodně cílil na psychický stav svých hrdinů a jejich běsy z minulosti. Postupné pomalejší gradování děje mi vůbec nevadilo a konec mě celkem dostal. Škoda jen toho, že pro mě kniha neměla takové grády jako ty od Darcy, ale na to, že je to autorova prvotina hodnotím určitě dobře.

25.10.2021 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl Hunger games měl pro mě pomalejší rozjezd, moc mě nebavilo politikaření a hrátky s prezidentem Snowem. Vše se ale otočilo, když se začaly chystat a následně konat čtvrtohry. Opět mě to hodně vtáhlo do děje a nakonec i celkem překvapilo. Konec byl opravdu hodně otevřený, takže teď už nejde sérii nedočíst.

16.10.2021 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Tak konečně jsem se dostala i já k téhle legendě young adult žánru. Doposud jsem neviděla filmy a jen o knize slyšela, ale rozhodně naplnila moje očekávání. Obsahovala všechno, co má dobrá kniha mít - akci, napětí, i romantiku a děj příjemně rychle ubíhal. Byla to taková reality show kdo přežije, akorát tady se jednalo opravdu o doslovnou podobu. Těším se na další díly a na to, jak se bude dál příběh Katniss vyvíjet.

02.10.2021 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Bohužel za sebe tenhle díl dvorů hodnotím zatím jako nejslabší. Předchozí díly se mi četly tak nějak samy, ale tady mi dalo dočtení celkem zabrat. Myslím si, že je to jednak rozsahem knížky (přes 700 stránek) a jednak poměrně rozsáhlou pasáží, kterou tvořila bitva. Bitvy mě moc nebaví ani ve filmech, natož v knihách... I některé dějové zvraty se mi zdály hůř uvěřitelné (téměř všechny postavy tu jsou opravu nesmrtelné). Jinak tedy autorce fandím, ale asi si dám od ní teď chvíli pauzu.

27.09.2021 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Druhý díl dvorů je plný akce a děje, až jsem se v něm někdy trochu ztrácela. Přesto to byla jízda. Líbilo se mi, jak Feyre postupně odhalovala a poznávala svou moc. Scény a dialogy s Rhysem opět neměly chybu.

12.09.2021 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Říkala jsem si, co pořád všichni na téhle autorce a sérii vidí a už to vidím taky! Hned od začátku se mi líbil styl psaní autorky a hned jsem se začetla. První část knihy mi ale přišla trochu slabší, některé věci se mi zdály nelogické, v druhé půlce se to ale pěkně rozjelo a hodně záležitostí se vysvětlilo. Tato kniha určitě potěší romantické duše, popisy víláků mě dostaly.. Už se těším na další díly, ale jsou to teda pěkný bichle.

01.09.2021 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Většinu z tohoto závěrečného dílu série Percyho Jacksona tvořila veliká bitva mezi Kronem a bohy, respektive jejich dětmi a spřízněnými silami. Ačkoliv bojové a bitevní scény úplně nevyhledávám ani v četbě, ani ve filmu, tak se to dalo celkem zvládnout. Nejvíc se mi na ději líbily překvapivé zvraty a pointy příběhu. Pokud hodnotím sérii i jako celek, tak nemůžu jinak, než dát plné hodnocení :-).

28.08.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Je to takový milý dovětek pro čtenáře Kronik prachu. Dozvídáme se v něm zákulisní informace o tom, jak kniha vznikala a dotvoříme si svoji představu o dalších postavách příběhu (Rachel, Elisa) pomocí doprovodných povídek. V neposlední řadě se podíváme i na úhel pohledu Thomase Reeda k hlavnímu příběhu Kronik prachu. Knížka je zakončena krátkou vánoční příhodou Animant a Thomase. Myslím si, že fanoušky Kronik prachu tahle útlá knížka opravdu potěší.

23.08.2021 4 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Čtvrtý díl Percyho Jacksona byl opět epický - veliká dobrodružná výprava, spousta nových mýtických nestvůr a postav, zhmotňující se hrozba v podobě Krona. Opravdu mi přijde, že je díl od dílu dobrodružství Percyho nebezpečnější a náročnější, jediné, co mi trochu vadí, je to, že mi už všechny díly připadají trochu na jedno brdo. Jinak hodnotím opět víc než kladně a těším se na zakončení této série.

23.08.2021 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

(SPOILER) Líbilo se mi, jak se Animant dostala ze světa knih do světa skutečných lidí (i když knihy ji doprovázejí celým příběhem) a poznala i to, o čem dosud jen četla, tedy lásku. Romantická linka je v tomto díle opravdu silná, bylo pěkné jak se Animant postupně sbližovala s panem Reedem. Jejich setkání byla prolnutá vtipnými dialogy, ale i náznaky a později i letmými doteky. Co mě trochu iritovalo bylo to, že si Ani v přítomnosti pana Reeda neustále kousala do spodního rtu, ke konci knihy jsem si říkala, že už to muselo jít do krve :-D. Jinak pěkná atmosféra historického románu, s nádechem steampunku, některé scény na mě ale působily dost moderně - např. to, jak si Animant vyrazila s bratry pana Reeda jen tak do hospody a zpila se pod obraz. Taky mi trochu vadilo, že děj celou dobu nabíral docela pomalý spád a konec byl na rozdíl od toho celkem useknutý. Asi si budu muset přečíst i Pár stránek navíc, abych si spravila chuť. Jinak mi kniha vyloženě sedla do noty a navnadila mě na to, si znova přečíst romantické klasiky od sester Bronteových a Jane Austenové.

19.08.2021 4 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Ve třetím díle Percyho Jacksona přibyly nové hlavní postavy (některé zase hned ubily..) a do děje se připletla i láska - není se co divit, když Percymu táhne už na 15 :-D. Jinak opět kniha jede na stejné vlně jako předchozí díly - vtipné, lehké, čtivé, akční a se zahrnutím všech možných, i nemožných mýtických postav. Jsem zvědavá, jak celá tahle série dopadne..

10.08.2021 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Druhý díl Percyho Jacksona byla opět jízda a i díky velkému písmu, jsem knihu měla přečtenou opravdu rychle. Bylo to hodně podobné jedničce, opět jsem vzpomínala na Harryho Pottera - řekla bych, že je tady Kronos, takový lord Voldemort :-D. Pobavily mě nové postavy, obzvláště Tyson, nově nabitý bratříček Percyho a nezklamaly ani všudypřítomné vtipné hlášky a situace - např. mě pobavila představa Grovera jako nevěsty kyklopa. Jsem zvědavá, jak se děj vyvine dál..

07.08.2021 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Kořist mi po přečtení nepřipadá jako horor, ale spíše jako detektivka. Na rozdíl od duchařin, které už jsem od Darcy přelouskala se tady u mě neobjevil vůbec pocit strachu, nebo mrazení v zádech, spíš u mě zavládl znepokojivý pocit. Přes trošku volnější začátek knížka nabrala zhruba od poloviny pěkný spád a udržela mě v napětí, i když jsem také zhruba od poloviny tušila, jak to dopadne. Líbila se mi délka, nebo spíš krátkost kapitol a vyprávění z pohledu vícero postav, jen by Darcy nemusela utnout kapitolu vždy v tom nejnapínavějším :-D. Od duchařských domů je to od autorky určitě posun, ale pro mě zajímavým směrem a pokud podobných knížek přibude víc, ráda si je přečtu.

05.08.2021 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Trnitá řeč je vlastně taková temnější variace na klasické pohádky, která je ale vždy ozvláštněna něčím originálním. Každá "pohádka" si nesla své poselství a ponaučení, jak to tak i u pohádek bývá, jen se tu tak často nekonaly happy endy. Za mě to bylo moc zajímavé čtení, které ale zanechalo v člověku tak trochu smutnou, melancholickou náladu.

02.08.2021 4 z 5