Poslední z bohů

kniha od:

Poslední z bohů https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87012/bmid_percy-jackson-posledni-z-bohu-RQF-87012.jpg 4.7 1554

Percy Jackson série

< 5. díl >

Percy Jackson Poslední z bohů je pátý díl série o synovi boha moří Poseidona, hrdinovi a také obyčejném chlapci Percy Jacksonovi. Autorem celé řady je Rick Riordan. Percymu bude šestnáct let. Je jedním z Olympanů, polobohů, kteří kdysi sídlili na bájné hoře v antickém Řecku. Dnes převzala sílu vést Zemi k dobru a drtit síly zla Amerika. Z problémového dítěte s poruchami chování i učení vyrostl zdatný bojovník. Stále na něm leží hrozba dávného proroctví a teď se velká kniha, kde jsou zapsána, otevírá a Percy konečně zjistí, jaký osud mu byl předpovězen. Předpověď byla vyřčena před sedmdesáti lety a Percy už splnil tolik náročných úkolů, že nikdo kromě jeho samotného nepochybuje o Percyho schopnosti vyrovnat se s každou situací. I kdyby to mělo být prokletí vyřčené ve velké knize.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

The Last Olympian , 2009


více info...

Komentáře (170)

Komentáře 170 Recenze 11

Nathally
Nathally
08.11.2023 3 z 5

Tento díl se mi ze všech dílů líbil nejméně. Četla jsem ho strašně dlouho a děj mě ani nějak extra nebavil. Válka se táhla snad přes celou knihu a žádná pořádná akce tam nebyla. Dokonce ani smrt Luka mě nějak nepostihla, všechno se to přešlo, jako by nic. Asi nejslabší díl z celé série. Ale i tak jsem přemýšlím, že se vrhnu do dalších sérií, které R.Riordan napsal, protože Percyho svět jsem si zamilovala....

zirafinec
zirafinec
12.10.2023 5 z 5

Čtení jsem si, jak už je u Ricka Riordana zvykem, neskutečně užila. A stejně jako předchozí díly, i tento jsem přečetla z tři dny. Moc, moc mám ráda celý tento svět i styl překladu.


zuzmi39
zuzmi39
17.02.2023 5 z 5

Poprvé jsem sérii Percy Jackson četla, když mi bylo asi 13 let. Už tehdy jsem knihám propadla a díky nim jsem se začala zajímat o světové mytologie. Nyní je mi 21 a k sérii jsem se celá natěšená vrátila, tentokrát jsem ovšem knihy četla v angličtině. Návrat do Tábora polokrevných byl plný radosti a nostalgie. Rereading jsem si užila stejně, jako první čtení před lety. Bylo to pořád stejně napínavé, zábavné, ale zároveň i naučné, protože člověk se v této sérii setkává s mytologií naprosto přirozenou cestou a má možnost si přečíst o známých i méně známých mýtech v moderním a vtipném pojetí. Přestože jsou knihy primárně pro mladší věkovou skupinu, myslím, že zrovna svět Percyho Jacksona si oblíbí každý nehledě na věk. Těším se na Bohy Olympu a věřím, že si je taky užiju tolik, jako před lety. Knihy Ricka Riordana jsou prostě srdcovky.

vinebitch
vinebitch
02.01.2023 5 z 5

Ještě než jsem se vůbec rozhodla přečíst si celou sérii, tak jsem si říkala jak to budu mít hned za sebou (přece jen je to série spíš pro děti) a nebudu mít potřebu se dál angažovat ve světě Percyho Jacksona. Ale po tomhle, troufám si říct nejlepším díle, mám chuť si přečíst další série. Což pro mě značí, že se kniha opravdu povedla a zaslouží si 5 hvězdiček. Percy nám už dospívá, moudří, a jeho akce už nejsou tak zbrklé jak bývaly. Rozhodně si tedy někdy v budoucnu musím přečíst i Bohy Olympu :)

Elea
Elea
04.12.2022 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší díl série.

Book_lover469
Book_lover469
29.11.2022 5 z 5

Asi nejlepší díl série. Akční, vtipný, a konec překvapil. Škoda že jsem na sérii nenarazila dřív protože bych četla pořád dokola. Rozhodně doporučuji.

tereza7804
tereza7804
20.09.2022 5 z 5

Asi nejlepší díl z celé série, akční, nabitý, fantastický prostě... Není asi co víc dodat

Zelený_Drak
Zelený_Drak
11.08.2022 4 z 5

Kdybych byla z New Yorku a bylo mi tak 11 let, tak tento díl by možná byl moje úplně nejoblíbenější knížka hned po Harrym Pottrovi (aspoň do doby, než bych ve 12 objevila Pratchetta). Je to jedna velká akční jízda a ani jsem si nevšimla, že se ve skutečnosti jedná o nejdelší díl. Příjemně mě to překvapilo (mimo jiné tím, že mě tam tu a tam něco překvapilo). Velmi mě bavily pasáže z Hádu. K snídani budou cereálie, to je jasné. A nakonec je tu docela silná myšlenka, že je potřeba spolupracovat, i když trochu po americku, protože každý bůh se ve finále považuje za hrdinu dne, že... Závěr je ale pěkný, skvěle se to čte a když se přimhouří oko nebo dvě, aby člověk nezahlédl nedostatky, je to nejen konec série, ale i nejlepší díl.

Kdyby se celá série trošku proškrtala a jednotlivé knihy tak byly štíhlejší, bylo by to ještě lepší. I tak jsem na závěr ochotná říct, že vedle Rowlingové bych Riordana nestavěla, ale vedle Flanagana klidně ano. Je to jiné, ale celková kvalita mi přijde podobná. Konkrétně u posledního dílu vyšší než u leckteré novější knihy o Maddie (kde už Flanagan hodně ždíme skoro suchý hadr, ale možná se mu i v tomto Riordan v později napsaných knihách vyrovná, nevím, nečetla jsem od něj nic dalšího).

andrejci
andrejci
06.08.2022 5 z 5

Nevíte někdo co teď se životem? Sérii o Percym jsem dlouho odkládala a teď vím, že to byla hrozná chyba. Poslední díl je za mnou a já můžu napsat jen samou chválu. 400 stránek mi uteklo opravdu rychle. Za mě to byla nejakčnější a nejnapínavější dí celé série. Pořád se něco dělo a já prostě musela číst dál. Jinak to nešlo.
Pokud to šlo tak jsem si je všechny oblíbila ještě víc než to šlo. Trošku mě mrzí Grover, že tam nebyl víc. Za to mě, ale potěšil konec. Ten byl prostě famózní. Na konce jsem vždy zvědavá a jsem ráda, že tady si to držel ve stejné rovině jako celá knížka. Velké proroctví bylo skvělé. Zároveň se mi líbilo, že si autor přiravil půdu pro další sérii. Do které se určitě pustím.
Percy Jackson je prostě skvělá série a rozhodně patří k mým oblíbeným.

Lenka2533
Lenka2533
04.06.2022 5 z 5

Tak už jsem bohužel dočetla i poslední díl. A nelituji jediné přečtené stránky z této série. Poslední díl byl opět boží! Byl opravdu hodně nabitý a akční. Četlo se to neskutečně dobře a rychle. Tento díl se mi líbil asi ze všech nejvíc. Je tu krásně ukázáno přátelství a ochota položit za své přátele i život. Také se mi líbilo, že i když mezi sebou měl někdo spory, tak i přesto se spojili a bojovali po svém boku. Statečnost všech postav velmi oceňuji. Zkrátka opět skvěle napsaná kniha.
Nemůžu jinak, než 5/5.
A ještě něco k celé sérii. Naprosto jsem si ji zamilovala!! Celý svět mi přirostl k srdci, takže když jsem dočítala poslední stránku a věděla jsem, že bude konec, tak mi bylo smutno :( Opravdu jsem to nechtěla dočíst. A všechny ty postavy... Některé jsem si zamilovala možná až moc :D (Percy, Annabeth, Grover, Tyson, Blackjack, Cheirón... ) Bohy jsem ale taky měla ráda, i přesto, jak se občas chovali ke svým dětem. Prostě opravdu úžasná knižní záležitost. A i přesto, že mají některé díly i více jak 400 stránek, tak jsem to měla přečtené opravdu rychle. V srdci mi tato série zůstane navěky a rozhodně se k ní někdy v budoucnu vrátím. Jestli se rozhodujete, zda si to přečíst, tak rozhodně ANO!

kačuleee29
kačuleee29
19.05.2022 5 z 5

Já to miluju. Percy Jackson je něco, co by si měl každý přečíst. Klidně si dovolím říct, že by se z toho mohla stát klasika.Celou sérii jsem si naplno užila a knihy mi přirostly k srdci. A nikdy se ho už nepustí :D. Bylo mi líto, že to skončilo, ale vrhnu se na Bohy Olympu takže se zase MOC ráda vrátím do tohoto světa :D. Donekonečna a ještě dál tuhle sérii doporučuji a bez jakýkoliv okolků mohu prohlásit, že je to moje nejvíc nejoblíbenější série. Svět Percyho Jacksona je totiž prostě boží! :Dd

Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden. ~ George R.R. Martin

FerryTaz
FerryTaz
19.04.2022 4 z 5

Posledni dil teto serie s Percy Jacksonem byl asi nejlepsi. Tento dil byl plny akce a v kazde kapitole se opravdu neco delo. Brilantni zakonceni cele serie. Mam vsak jenom drobnou vytku a sice posobnost jedne udalosti a mym oblibenym filmem Troja a tim nemam na mysli Achillovu patu. Kdo cetl, jiste vi, o cem mluvim. Dale jsem se pristihl, ze jsem nasel urcitou podobnost tema s ostatnimi autory. Stale je zde jeden hrdina, ktery bojuje za zachranu spolecnosti s velkym zlem. Stejne tema jako serie Harryho Pottera, serie Divergence nebo Hunger Games. Tema obdobne, jen se odehrava kazde v jinem svete. Nicmene serii doporucuji a urcite ji doporucim memu synovi az mu bude treba 12 let.

lukaskmn1
lukaskmn1
02.02.2022 5 z 5

Geniální.

Aldaa
Aldaa
14.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Zase skvělá knížka, Ricka mám rád protože píše zábavný příběh ze současné doby a antického Řecka, tuto sérii miluji a je to knížka mého dětství, ostatně VŠECHNY série od Ricka miluji a všechny jsem přečetl, Percy Jackson byla moje první. No ale trošku mě ( abych navázal ke knize ) mrzí že Percy nechtěl být bohem ale zase by to znamenalo všechny opustit, takže chápu.

HankaHail
HankaHail
28.09.2021 4 z 5

Po delší době jsem se opět dokopala sáhnout po další knížce Percyho Jacksona a to po posledním dílu, ale tentokrát v angličtině. Kniha je skvěle a jednoduše napsaná, takže se angličtiny nemusíte bát.
Velice mile mě překvapil rychlý děj a fakt, že se téměř celý děj odehrává ve středu hlavní bitvy. Příjemné zákončení skvělé série.

TerezaMondeková
TerezaMondeková
05.09.2021 5 z 5

Poslední díl se mi líbil nejvíc. V posledním dílu rozhodně nebyla nouze o napětí, nebezpečí, o spoustu zvratů a překvapení. Ale taky tu bohužel byly smutné a dojemné momenty, u kterých jsem opravdu slzu neudržela. Ale bohužel... dalo se čekat, že v posledním dílu takové momenty budou, když se schylovalo k závěrečné válce, která rozhodne. Dost mě překvapilo, kdo byl od začátku špeh. V hlavě mi běželo spoustu jsem, ale tohle jsem nečekala. Ale co se mi na tomhle dílu opravdu hodně líbilo, že všichni bohové, polobohové, kentauři a další... se spojili a šli do toho společně. A na konci jsem byla v šoku. Je mi ale líto Luka.
Ale co mě trochu rozčilovalo... byl opět Percy. Ty jeho city... opět jsem byla zmatená. Koho vlastně chce, nejdřív jedna, pak druhá, myslí na jednu, ale je s tou druhou... Mezi Percym a Annabeth bylo jiskření. Chtěla jsem s ním zatřást, aby se už konečně k něčemu rozhoupal a nakonec jsem se dočkala. Ale myslím, že autor mohl z toho jiskření mezi nimi více vytáhnout. Sice jsem se u tohohle dílu nezasmála jako u předchozích, ale i tak se mi díl opravdu líbil. Jenom je mi líto, že není zfilmovaná celá série. Možná, že půjdu i do dalších sérií od autora.

jancapen
jancapen
28.08.2021 5 z 5

Většinu z tohoto závěrečného dílu série Percyho Jacksona tvořila veliká bitva mezi Kronem a bohy, respektive jejich dětmi a spřízněnými silami. Ačkoliv bojové a bitevní scény úplně nevyhledávám ani v četbě, ani ve filmu, tak se to dalo celkem zvládnout. Nejvíc se mi na ději líbily překvapivé zvraty a pointy příběhu. Pokud hodnotím sérii i jako celek, tak nemůžu jinak, než dát plné hodnocení :-).

Luigi1
Luigi1
16.08.2021 5 z 5

Nejlepší díl z celého komplexu.Jako celek ve mně tyto díly zanechaly hluboký čtenářský dojem.Doporučuji

Ešína
Ešína
25.07.2021 4 z 5

Pro fanoušky Percyho Jacksona skvělé zakončení.

zirafinec
zirafinec
28.06.2021 5 z 5

Moc pěkné zakončení série. Doporučuji.

Co nechápu úplně nejvíce, je název. Mohl byste mi někdo prosím poslat vysvětlení??? Děkuji.

Konec. Neohlédl.

Akléda_
Akléda_
09.06.2021 3 z 5

Jsem velmi spokojená s tím, jak celá série skončila. To, jak autor většinu věcí převrátil, ale vlastně to pořád dávalo smysl je prostě boží. Opět mě bavil svět, postavy a konečně po několika dílech se rozvíjející romantická linka. S koncem jsem spokojená a nechápu že mám celou sérii za sebou. Četlo se to skvěle, jak už je u autora zvykem, jen si mě to tolik nezískalo. Chápu ale, že to bude hlavně tím, že nepatřím mezi cílovku, bohužel jsem to ale musela zahrnout i do hodnocení.

Beltrix
Beltrix
23.04.2021 5 z 5

Přemýšlela jsem, jestli tomu dát 5 hvězdiček, protože k tomuhle dílu mám pár výhrad, ale nakonec jsem je dala. Ono je dost těžké budovat příběh a vytvořit uspokojivé vyvrcholení, tady se to povedlo. Nicméně teda ta čísla bojovníků na straně bohů (a jejich docela úspěšné odrážení Kronovy mnohonásobně větší armády) mi přišla neuvěřitelná. Pracujeme s necelou stovkou dětí, s věkovým průměrem 15 let, která má za sebou několik (pokud je průměr příchodu 11-12 let, tak jde o 3-4 prázdniny) dvouměsíčních prázdnin v táboře a najednou zvládají zdolávat desítky nestvůr? To asi jediné mi nesedělo. Ale jinak opravdu skvělé završení této série.

AničkaM
AničkaM
11.04.2021 4 z 5

Byla bych ráda, aby tahle série ještě nekončila. Knížka mě bavila víc než předchozí. V tomto dílu bylo oproti ostatním hodně mrtvých polobohů, ale to k bitvám patří a Olymp se zachránit prostě musel. Bylo tam hodně překvapivých momentů a určitě si tuhle sérii ještě přečtu.

Lokina
Lokina
02.04.2021 5 z 5

Všechno hezké jednou končí, ale vzpomínky, na úžasnou sérii Percy Jackson, ty budou trvat věčně. Poslední kniha mě neskutečně bavila, na vtipnosti trochu ubrala, protože se bojovalo o všechno. Bitva o New York patří k tomu nejlepšímu v knize. Akční scény byly velmi povedené, nápadité a neustále mě to znovu a znovu vtahovalo do děje. Paní O'Learyová byla úžasná a takového mazlíka bych taky chtěla.
Závěrečná konfrontace s nepřítelem byla hodně zajímavá, emotivní s překvapujícím odhalením.
Pro mě to bylo pohodové čtení, které umí pobavit, rozesmutnit, šokovat a nebo se něco nového dozvíte o mytologii Řecka.
Rozhodně s touto sérií nekončím a přečtu si od autora další díla :-)

hledaseniki
hledaseniki
16.02.2021 5 z 5

Závěrečná bitva je tu.
Po letech, kdy jsem sérii s Percym Jacksonem měla rozečtenou konečně nastala ta chvíle a já to dočetla a víte co, je to škoda, protože tohle mě nesmírně bavilo. Percy v posledním díle hrozně vyzrál a stal se skutečným hrdinou, přijal svůj osud a do bitvy šel po hlavě a byl pro vítězství schopen udělat cokoliv. Tohle bylo vážně skvělé zakončení série, bylo to plný akce, překvapení, radosti, smutku, byla to prostě parádní jízda. Jestli něco s klidným srdcem můžu doporučit, tak je to právě Percy Jackson. Jak už jsem mnohokrát zmiňovala Rick Riordan je neuvěřitelný spisovatel a já se brzy vrhnu do jeho další série, která je zase z Tábora polokrevných a budu doufat, že se tam hrdinové z téhle série zase objeví, podle zakončení série se to tak alespoň tváří.

vlkove
vlkove
06.02.2021 5 z 5

Moc pěkné čtení. Zakončení série je vlastně jedna velká akční bojová jízda. V knize jsou dořešena všechna otevřená témata a v závěrečných asi 40 stranách je shrnuto vše podstatné z příběhu Percyho a jeho přátel. Opravdu důstojné ukončení krásného příběhu o bozích a jejich dětech.
Celá série knih se mi moc líbila. Nápad přiblížit mladším i starším čtenářům řeckou mytologii je skvělý. Mám ráda autorův humor. Příběh o Percy Jacksonovi a jeho přátelích řadím do poličky slavných kultovních dětských knih, které nadchnou nejen mladé čtenáře.


HODNOCENÍ SÉRIE: 97 %

Cress
Cress
28.12.2020 5 z 5

Tenhle díl je od začátku až do konce plný napětí a nečekaných zvratů (teda většinu jsem nečekala). Na jednu stranu mě mrzí, že už je tohle poslední díl, ale jsem ráda, že konečně vím, jak všechno končí. I když čtu knihu už podruhé, zapomněla jsem většinu věcí, takže jsem si ji užila skoro stejně jako poprvé. Pokud jste Percyho nečtli, tak opravdu nechápu, na co čekáte. Všichni povinně přečíst.

Janie98
Janie98
01.12.2020 5 z 5

Skvělá série.

DK197
DK197
25.11.2020 5 z 5

E-KNIHA SK: Poslední díl byl samá akce a zvraty. Některé jsem tušila, jiné mě překvapily. Celkově jsem byla tak napnutá, jak to dopadne, že jsem musela číst a číst... Stálo to za to. Moc dobrý závěr série. Jestli na tom celku najdu nějakou chybu, tak nedostatečnou práci s vedlejšími postavami. Oblíbíte si jen ty hlavní - ostatní se tam objevují a mizí (někdy jen jako jméno a jedna, dvě scény) podle autorovy potřeby, ale ne na tak dlouho, aby čtenáři přirostly k srdci. Jejich případná ztráta pak působí vlažněji, než by za jiných okolností mohla. Obrušuje to tedy dojmy při čtení, což je to škoda. Třeba to autor vypiloval v pokračování...

kykiryki28
kykiryki28
10.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Tak to byla pecka! Na začátku celkem šok, že Percy začal chodit s Rachel. Vždycky jsem fandila Percymu a Annabeth, ale je pravda, že samotná Annabeth nevěděla, co vlastně chce. Stále věřila, že se Luke napraví a bude všechno jako dříve...

Od poloviny knihy probíhal boj mezi polobohy (těmi hodnými) a Titány, v čele stál samozřejmě Kronos (v těle Luka). Mezitím se stane mnoho zvratů, např. se dovíme, kdo byl zvěd. Boj končí tak, že se Luke na konci obrátí k dobru a sám se probodne (byl nesmrtelný, ale měl také zranitelné místo), tím je Kronos zničen...Luke ale bohužel také umírá.

Na konci knihy každý z polobohů je odměněn. Percy si přeje, aby se bohové přihlásili i k ostatním polobohům, tím pádem by nedošlo k podobné válce, která se nedávno udála. Také chce, aby se postavily v táboře sruby méně známých bohů, aby se tak uvolnilo místo ve srubu boha Herma, Lukova otce.

Rachel zjistí, že umí předpovídat budoucnost, rozhodne se proto stát se novým Orákulem. A Percy a Annabeth to dají konečně dohromady♥