INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat je dokonalá ukázka knihy, která zraje jako víno. I když je to jasná parafráze na Stalinistický Sovětský svaz tak v dnešní době vidíme další a další příklady. Kdyby to nebylo tak trefné a neukazovalo to tu absurdní situaci tak dokonale stejně jako 1984 proč by tyto knihy byly v těch "náhodně podobných" politických režimech zakázány. Teď naposledy snad byla kniha zakázána v Bělorusku. Čím to asi bude.
Za mě naprosto skvostné. Posloucháno jako audiokniha s brilatním načtením panem Viklářem.

20.05.2022 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

V tomto díle se vracíme jak do dětství Kim a do nevyřešených vzpomínek, tak i do novější minulosti odkud se vynoří někdo, kdo chce Kim dost brutálním způsobem připomenout její nejhorší vzpomínky a pomstít se jí.
Pokud čtete tuto sérii, tak víte, že Kim není rozhodně žádná miss sympatie a tak ta fronta, kdo by tohle mohl všechno dělat je docela dlouhá.
Měl jsem několik teorií a ani v jedné jsem se netrefil. Takže Bravo, Angelo! Převezla jste mě :-)

10.12.2020 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Tady se nám vrací náš milovaný autor v jeho nejlepší formě! Genesis je rozhodně jeden z nejlepších dílů serie, možná i úplně nejlepší. Vraždy jsou brutální! Ale jak! I na poměry téhle série. U druhé vraždy jsem se si musel dát chvíli oddech. Co mě moc milé potěšilo, že tu autor neopakuje stejně pasáže tak jako tomu bylo v minulosti. Ano jednou dvakrát zmíní, že Hunter má insomnii, ale to je vše. Nic dalšího zbytečně neopakuje. Motivace vraha je skvěle vymyšlená a dokážete se vcítit do té situace. Tohle je naprosto dokonalé když se autorovi povede. Finále je skvělé a napínavé. Tento díl se rozhodne nedrží žádné šablony. Já jsem nadšený. A moc se těším na další!

14.05.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Komorní rodinné drama z pohledu otce a dcery. Kniha nám ukazuje co se stane pokud vás život zavede tam kam nechcete a navíc co se stane když se uzavřete a přestanete s těmi nejbližšími komunikovat. Ukazuje, že rozhodnutí, které na jedné straně znamená pomoc tak na druhé straně znamená někomu ublížit. A co potom musíte snášet za následky svého rozhodnutí. Jak nevyřčená myšlenka může nabobnat v něco naprosto jiného než bylo původně zamýšleno a jak více takových myšlenek a pocitů může ůplně nahlodat a zničit vztahy.
Kniha se mi moc líbila. Přečtena prakticky na jeden zátah.

19.08.2021 5 z 5

On On Elle Kennedy

Pro mě docela dost velký šok. Vůbec by mě nenapadlo, že se mi bude tahle kniha líbit. A navíc tak moc. Přečteno za jedno odpoledne. Čte se úplně sama. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci. Romantické ani erotické knihy většinou nečtu, ale tohle bylo něco jiného. Hlavní hrdinky romantických knížek jsou většinou..... jak to jen politicky korektně říct... totální blbky. To tady v případě gay páru nehrozí :-) A ano jedná se o erotickou knihu, takže sexuálních scén je tu dost. Ale v rámci žánku je to pecka.

16.01.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Další díl jsem vyhlížel dost netrpělivě. A i když máme doma velký počet nepřečtených knih tak Neklidná krev šla na řadu poměrně rychle po koupi. Tentokrát se vyšetřuje zmizení praktické lékařky. Ale má to jeden háček. Stalo se to už před 40 lety. Stopy dávno vychladly, spousta potencionálních svědků už zemřela nebo zmizela neznámo kam.... Původní verze vyšetřování předpokládala, že se lékařka stala obětí tehdy působícího sériového vraha, který se k této vraždě nikdy nepřiznal. Kniha je enormní. Už když uvidíte rozsah tak je jasný , že tohle není kniha pro bábovky. Příběh je zamotaný. Postav obrovské množství. A i tak se v tom vůbec neztrácíme. Autorka má podle mě dokonalý dar popisovat prostředí. Úplně dokonalé vidíte kde všude se příběh odehrává. Taky máte chuť si objednat čaj a přisednout s ke Strikovi s Robin a ponořit se do debaty o případu. V knize nejde jen o jeden hlavní případ, ale řeší se i paralelní případy, které agentura vyšetřuje a i soukromí Robin a Strika a hlavně i jejich vztah, který tady dostává podle mě konečně víc prostoru k nějakému posunu. Líbí se mi, že autorka nekončí knihu hned po dokončení vyšetřování tak jak se děje většinou. Ale dává prostor na dořešení a dotažení vedlejších linek. Dalo by se krátit? Ano. Ale můj vztah k téhle sérii je schizofrenií. Je to opravdu dlouhá kniha. Když ji čtěte tak na jednu stranu potřebujete vědět jak to dopadne. Ale na druhou stranu se vám nechce loučit a čekat několik let na další díl.

26.07.2022 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Na sérii jsem se moc těšil až tak, že jsem koupil všechny dostupné díly ještě než jsem vůbec četl ten první.... o to větší bylo očekávání a obavy jestli to opravdu stalo za to. A co myslíte? Stálo! Rozjezd je pomalejší, ale to jsem tak nějak čekal. Není to krvavý thriller, kde vražda střídá vraždu a stříkají potoky krve. Tohle je detektivka že staré školy. Kdo má rád Agathu Christie bude se mu líbit s největší pravděpodobností i Zátiší. Já měl popravdě celou dobu pocit, že se vyšetřuje vražda slečny Marplové. Také Jane, starší, velice oblíbená. Hodně mi ji připomínala. Čtení jsem si užil. Na podzim ideální. Ke krbu, nebo pod deku s čajem. Už se těším na další díl. Rozhodně povedený začátek série.

13.10.2020 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Tak tohle je prostě nářez! Musím uznat, že tato série si nejen nastavenou laťku drží, ale třetí díl je s přehledem nejlepší dosavadní díl. A já bych tak řekl "uzavírá" trilogii. V prvních dvou dílech byly náznaky z Josiiana dětství a v díle třetím se do její minulosti ponoříme pořádně a vytáhneme na světlo úplně, ale úplně všechno.

Hlavní postava dostává od prvního dílu naloženo tolik, že všichni ostatní už by dávno leželi ve vypolstrovaném pokoji někde v v místním blázinci. A dostává pořádné rány i v tomto díle a ještě se podíváme na rány z dětství.

Příběh je napínavý od saméh začátku a nedá se prostě odložit. Budete hltat každou kapitolu, stránku za stránkou a nepůjdete spát dokud nedočtete. Stejně jako já.

Série má v originálu už 13 dílů, takže myslím, že se my i Jossie máme opravdu na co těšit do budoucna.

Rozhodně doporučuji. Opravdu úžasná série.

10.11.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Útlá a malá kniha, která ale skrývá neskutečný příběh. Musel jsem si čtení dávkovat. Až tak na mě příběh působil. Tady opravdu nejde o žádné veselé čtení, které hraje na nostalgickou notu. Moc se mi líbí ten kontrast kdy autor vždy uvede rok tím co se dělo ve světě a nebo u nás a pak se zase hned ponoříme do příběhu.
Kdy čtěte příběhy z Osvětimi je to hrozné, ale pořád si říkáte, že je to tak nějak vzdálené. Tohle je ale jiné, tohle je přímo tady. U nás. A děla se vlastně dost podobná hrůza. A ještě v docela nedávné histori. A pokud se říká, že nacisti nebyli potrestání tak o komunistech to platí dvojnásob.
Už nikdy se nebudu dívat na podnik Preciosa stejně. A asi bych si po dočtení doslovu od nich nic nekoupil. Pokud se ve světě rozjíždí odpovědnost západní společnosti za otroctví neměla by se u nás rozjet odpovědnost za zločiny proti lidskosti a lidským právům z doby ne tak úplně dávno minulé? A měli by opravdu takový lidé dostávat vyznamenání od prezidenta republiky?

28.02.2021 5 z 5

Naprosto parádní zakončení trilogie. I když jsem knihu už četl nic to neubralo na napětí a na tom jak moc jsem chtěl pokračovat. Poslouchání do dvou do noci jen abych knihu dokončil. Ten úžasný pocit, když se příběh dostane k soudu a člověku prostě jen naskočí husí kůže, protože se přesně děje to na co celou dobu čekal. Naprosto brilantní finále. Tohle je trilogie, která je prostě top a jen tak ji něco nepřekoná.

08.04.2023 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

První dva díly byly docela brutální. Třetí díl jim nezůstává nic dlužný. Počet vražd je vysoký, provedení je přímo ďábelské. Temto knihy hlavně v poslední třetině je až vražedné a nedá se odložit.
Máme tu dvě dějové linky, které vypadají, že nedávají smysl. Vracíme se tu i do minulosti a autor nám tady odhalí pozadí vztahů, které v předchozích knihách nastínil, ale nešel nijak do hloubky. Také blíže poznáme Maartena a jeho minulost. A ten konec?!
Jedná se o závěr trilogie, ale jak autor sám uvádí, existují další pokračování. Tak sem s nimi!!

14.07.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Druhý díl ze série. A rozhodně se jedná o sérii se vzrůstající kvalitou.
Na začátek řeknu, že se zde vyšetřuje nález kostry dítěte a tím se otevírá starý případ únosu tří detí v malé vesnici. Kromě vyšetřování je zde věnován velké prostor i soukromí vyšetřovatelů což nebývá až tolik zvykem. Nebo ne tak jak je to tady, kdy se vyšetřování střídá právě s tím soukromím a může to lehce narušovat dynamiku příběhu.
Kažodápádně je to hodně dobrá detektivka, která dává velký prostor i osobním problémům hlavních postav což se u podobných sérií moc často nevidí. Co musím pochválit je to, že oproti prvnímu dílu se nedá přijít na to kdo za tím vším je. A celé rozuzlení příběhu mi přijde naprosto skvělé. Je to prostě tak reálné s lehce hořkou pachutí v ústech. Za to smekám.
Audio zpracování je opět skvěle načtené a těším se na další díl.

15.12.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Na začátek nutno podotknout, že se nejedná o plnotučný horor. Je to takové lehce strašidelné. A to mi vyhovuje. Já jsem srab co se boji i u Věřte nevěřte. Jedná se tady o docela standartní příběh o strašidelném domě. Který se, ale velice dobře čte. Je napsaný svižně a i stopáž 250 stran nedává moc prostoru pro zbytečnou vatu. Přiznám, že hlavně v první polovině dokáže kniha vyvolat lehké mrazení. Celkový dojem bude hodně záležet jak vám sedne samotné odhalení okolo strašení. Za mě to byla dobrá kniha a pustím se do dalších dílů.

23.02.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Pro mě nejočekávanější kniha roku 2020 kdy byla následně posunuta a stala se z ní nejočekávanější kniha roku 2021.

Ten pocit kdy konečně máte to na co roky čekáte nemůžete přestat číst a zároveň si říkáte, že když to zhtnete za jeden víkend tak pak budete zase roky čekat na další díl! Tohle už jsem hodně dlouho nezažil.

A jak píše kramver : Do prasečí říti!

Stejně jako končí Faja tak podobný pocit mám po Nasteree.

Já chci víc! A hned!

Je to prostě neuvěřitelný jak moc dobrý tohle je.

Je to tak dobrý, že si přejete aby si toho všimnul někdo z Netflixu nebo HBO vysolil pěknou hromadu peněz za práva a pak ještě mnohem větší hromadu peněz za seriál.

Dnes studia pořád hledají svou Hru o trůny a tady máme něco co je naprosto úžasný. S úžasným světem, historií i spoustou postav.

Moc se mi líbí, že s tím jak Ilan dospívá se i příběh stává temnější. Podobně jako u Harryho Pottera.

Víc k příběhu nechci říkat.

Pokud někdo pochyboval z mých předešlých vět tak to říkám otevřeně tohle je naprostá bomba.

11.05.2021 5 z 5

My My Elle Kennedy

Většina romantických příběhů končí tím, že se hlavní postavy dají dohromady a .... co bylo dál? Žili šťastně až do smrti? Opravdu? Už třeba Sněhurka od Disneyho z roku 1937 ukazuje jak většina romantických příběhů skončí. Princ políbí Sněhurku, naloží na koně a směřují k zámku, který se koupe ve sluneční záři.
Ale je to opravdu tak? MY právě přesně ukazuje jak to je dál po tom typickém romantickém happyendu.
Sledujeme to jak nově vzniklý vztah ustojí všechny tlaky okolí. Především se rozvíjí téma co se stane když se objeví první přiznaný gay v NHL. Ale nejen to. Řeší se i další problémy. Hlavně co se stane když spolu partneři přestanou komunikovat. Ubylo sexuálních scén. Přibylo důležitých témat. Četlo se to stejně dobře a rychle jako ON. Doufám, že u nás vyjde i dodatečná novela, kterou jsem viděl na Goodreads.

26.01.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Už hodně dlouho jsem si říkal, že je škoda, že neexistuje třeba film, seriál nebo kniha, která by zpracovávala alternativní verzi událostí roku 1989 tak jako ve světě existuje hodně podobných projektů zpracovávající třeba alternativní konec druhé světové války.

Kniha se jako všechny knihy Aleny Mornštajnové čte dobře a rychle.
Při čtení jsem měl pocit, že je to takový "dystopický miš-maš". Chvíli jsem měl pocit, že čtu Hunger games nebo Příběh služebnice s kapkou Svědectví o životě v KLDR.
Za mě rozhodně skvělé a odvážně zvolené téma nebylo využito na plno. O fungování režimu a vlastně i celé té alternativní verze reality se moc nedozvíme. Celý děj se vlastně točí okolo našich hlavních postav, které ale dění ve státě z různých důvodů nevidí.
Já bych "moc rád" nahlédnul právě pod pokličku režimu, který listopad 1989 přežil. Zároveň si myslím, že i pohled z venku tedy ze západu na celou situaci i třeba až na konci knihy by byl rozhodně zajímavý.

17.05.2021 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Rereading. Popravdě jako audio. I na podruhé jsem si knihu opravdu moc užil. Je to neskutečný nářez.
Ale co musím vytknout audio zpracování je výslovnost slova "bondage" opravdu to není "bondiš".
A to slovo se tu vyskytuje celkem často.
Každopádně opravdu doporučuji. Pokud někdo miluju thrillery tohle je něco jako povinná četba :-)

28.02.2023 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Kniha, která mě zaujala nejen svou obálkou, ale i velkým množstvím nadšených reakcí. To samozřejmě zvyšuje očekávání a i moje typická obava z "Odeonek" tady šla stranou.
Vzhledem k mému přesvědčení jsem do knihy šel aniž bych vůbec pohledem zavadil o anotaci. Takže jsem z počátku docela tápal v jakém časovém obdoví se děj odehrává. Kniha byla napsána v roce 2017, ale zasazena je do roku 1997. Na což jsem postupně přišel z různých nážnaků a později je toto i přímo zmíněno.
Kniha začíná událostí, kterou vlastně končí a potom se vracíme včas před tuto událost a sledujeme to co k tomu všemu vedlo.
Příběh se točí okolo dvou rodin, které asi nemohou být odlišnější. Ridchardsonovi - rodiče a čtyři děti. Dokonalý příklad americké rodiny o naplnění "amerického snu" tak jak se prezentoval v 50. letech. A Warrenovi - svobodná matka s dcenou, které žijí kočovným způsobem života a když je vítr někam zavane chvíli zůstanou a za čas pokračují v cestě. Zde musím říct, že Mia mi opravdu hodně připomínala Vian z Čokolády.
Jejich osudy se protnou z počátku úplně banálně, Richardsonovi pronajímají domek a Mia potřebuje někde bydlet.
Postupně se děti spolu seznamují a tím, jak se rodiny seznamují víc a víc tak se nám začíná příběh zamotávat. Navíc víme k čemu toto celé neodmyslitelně směřuje.
V knize se řeší opravdu závažná téma: rasismus, náhradní mateřství, adopce, potraty.
Autorka nám jako čtenářům dává prostor dělat si vlastní názory a nepředkládá jasně podaný svůj. I když mezi řádky se dá vyčíst k čemu se ona sama přiklání vůbec čtenáře netlačí ani na jednu stranu.

24.04.2022 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Druhá kniha ze série. Tentokrát jsem poslouchal audio zpracování. A musím říct, že jsem byl naprosto zaskočený jak úžasně byla audio kniha zprácována. Načetli Jan Maxián a Jan Zadražil. Navíc jsou naprosto skvěle zpracované momentny kdy postavy mluví s někým v telefonu, slyší rádio nebo vysílačku. Hlas toho dotyčného je vždy upravený, že to dává pocit skutečného rozhovoru. Tady opravdu říkám BRAVO.
Příběh začíná v momentě kdy kamarádka našeho novináře musí jet identifikovat do márnice jejího bratra, ale ukáže se, že to její bratr není. Jen měl jeho doklady. Kde tedy je její bratr, kterého roky neviděla? A kdo je neidentifikovaný muž v márnici? Případ zave Terrence až k nechvalně proslulým olejo baronům z kauzy LTO, která je tady úžasně a detailně popsána. Těším se na další díl.

06.04.2022 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Původně jsem se stavěl k prequelu dost skepticky. Filmové moc nefungují a je to jen způsob jak z diváků vytriskat víc peněz. Tady to funguje na výbornou. Dostáváme se do minulosti a rozhodně nedoporučuji začít tímto dílem. Nebude tak fungovat a nebude mít takovou emocionální reakci bez znalosti předchozích dílů. Je super, že odhaluje určité věci které potom dokonale západnou a hned dávají smysl. Opravdu jsem nadšený a moc se kniha líbila.

08.01.2022 5 z 5