Muž z chatrče

kniha od:

Muž z chatrče https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430468/bmid_muz-z-chatrce-aJK-430468.jpg 4.4 326
Koupit Koupit eknihu Bazar

Ve staré chatrči na okraji města Ústí, je nalezeno mrtvé tělo zanedbaného muže. Na první pohled to vypadá, že se jen další bezdomovec upil k smrti, ovšem situace se brzy začne komplikovat. Novinář Marek Vráz, řečený Terence, je vtažen do pátrání po člověku, jehož skon je záhadný skoro tak, jako byl záhadný celý jeho život. Proč přijel do města A.? Kvůli komu se skrýval pod cizí identitou? Co vedlo patologa k tomu, aby při pitvě jeho těla udělal u jedné z položek výrazný otazník? Na to všechno se Terence snaží najít odpověď, i když tuší, že odkrýt pravdu někdy znamená zaplatit až příliš vysokou cenu.... celý text

Komentáře (105)

Komentáře 105 Recenze 3

Reat
Reat
25.08.2023 5 z 5

Další skvělá detektivka, no jistě že jo. Navíc když se i poutavým vyprávěním trošku přiučíte a dozvíte se, že politika je prostě svinstvo a je to tady (byla a bude) jedna velká džungle. No jo, kauza LTO zametená dost nepochopitelně pod koberec tady před Vámi tak květnatě ožívá, že byste nejradši všechny z tý doby i dneska pozavírali, ne-li rovnou popravili :-) Terence mi přirostl k srdci úplně stejně jako Miko (jen ty kilometry na kole...brrr) a vážně se bojím chvíle, až dočtu i tuhle sérii a nebudu mít nic. Ale tím se teď nebudu zabývat....co tam máme dál?

Jiitush
Jiitush
15.08.2023 5 z 5

Skvělá detektivka a ještě lepší vysvětlení kauzy LTO. Konečně mi to někdo vysvětlil tak, že jsem to pochopila a dokázala si představit fungování a celkový rozsah kauzy.


andrea7191
andrea7191
06.08.2023 4 z 5

Zajímavé. Ubíhalo to, nenudilo to a příběh velmi čtivý.

Evina74
Evina74
14.06.2023 2 z 5

Tentokrát jsme poslouchala audioknihu. Byl to takový návrat do 90. let.

Paulmain
Paulmain
12.06.2023 5 z 5

Paráda, během dovolené návrat ke Goffovi a velká spokojenost. Děj se nečekaně vyvine z obyčejné vraždy bezdomovce až k miliardovým kšeftům, vše je ovšem popsáno srozumitelně a uvěřitelně a hlavně zajímavě. Docela rád jsem si nechal připomenout divoké devadesátky.

4xbabča
4xbabča
12.05.2023 5 z 5

Autor Martin Goffa je opravdu výborný spisovatel a ani tentokrát nezklamal. Takže i druhá kniha s novinářem Markem Vrázem se opět moc dobře četla. Nepostrádala napětí a kauza lehkých topných olejů v 90. letech byla popsána skvěle. Tehdy jsme o tom moc nevěděli.

lendinka.k
lendinka.k
05.05.2023 5 z 5

Je těžké najít sympatie k člověku, který skončil, jak si zasloužil. Přesto mi ho chvílemi bylo i trochu líto. Sám si to vlastně vybral, takže nakonec to dopadlo tak, jak mělo. Kauzy devadesátých let jsem vůbec nevnímala, pro mě byla tato léta plná euforie ze svobody a nadějí do budoucnosti. Že se republika úspěšně rozkrádala, to mě ale vůbec nepřekvapuje, tak naivní zase nejsem. To se ale dělo vždycky, kradlo se ve velkém kradlo se v malém. Pamatuji ještě heslo: Kdo nekrade, okrádá rodinu. Nejvíc jsem obdivovala jednoho policajta, který tam měl snahu to řešit. A samozřejmě hlavního hrdinu, Terence, který dokázal alespoň po letech trochu posunout váhy spravedlnosti správným směrem. Můj obdiv proto patří všem takovým policistům, novinářům a podobným lidem, bez nich by pro mě možná ta léta nebyla vůbec taková.

raty
raty
08.04.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si po první knize Přiznat vinu nechala jednu hvězdičku v záloze. Tento díl byl pro mě mnohem čtivější a téma zajímavější. Případ mrtvého bezdomovce přivede hlavního hrdinu novináře Vráze ke kauze LTO z devadesátých let. Zajímavě a uvěřitelně zpracovaný příběh. A já mám asi nového oblíbeného spisovatele :-)

Ulala
Ulala
31.03.2023 4 z 5

Terence opět zabodoval. Pro nás. kteří jsme ve věku 60+, je popisované období dobře známé a o kauze topných olejů jsem četla i slyšela. Konkrétní události však nepřišly nikdy na přetřes. Proto jsou i z toho důvodu zajímavé. Příběh je čtivý a zajímavě koncipovaný.

martineknatasa
martineknatasa
26.03.2023 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Jdu číst další díl

Disease
Disease
14.03.2023 4 z 5

Lepší než první díl, hlavně vzhledem k velmi detailnímu popisu jedné devadesátkové aféry.

Miška74
Miška74
16.02.2023 4 z 5

Druhý díl série byl rozhodně lepší a zajímavější než první. Terence už není takové novinářské ucho a jeho pátrání má i výsledky. Rozhodně zajímavý příběh, který ač na začátku vypadá úplně jasně se nakonec zvrtne a všechno je úplně jinak.

VerczaV
VerczaV
01.02.2023 5 z 5

Velmi dobré, jdu na další díl.

uzivatel6305
uzivatel6305
22.12.2022 3 z 5

Asi budu za hlupáka, ale mě to moc nebere. Poslouchala jsem audioknihu a nemůžu si pomoct, pan Maxián mi pořád připomíná Spongeboba, má moc mladý hlas. Kniha se mi líbila, ale poslední třetina, v podstatě to nejdůležitější mě nenadchlo, ty české mafiánské čachry mi opravdu přijdou pouze nechutné. Navíc je kniha nějak moc povrchní. Nevím, jestli půjdu do dalšího dílu.

Swissman
Swissman
10.12.2022 5 z 5

Druhý díl s Terencem je tím lepším kusem ze série. Dobré téma, spousta informací, krásně napsané.

Šárka88
Šárka88
08.12.2022 5 z 5

Audiokniha v podání Maxiána a Jana Zadražila.
Původně jsem chtěla dát 4*, ale kapitola 41-42 tomu dala korunu a dávám plný počet. Moc se mi líbí, jak zde vypráví po revoluční dobu a jak peníze kolovaly a vyčůraně se množily. Bohužel vypráví realitu té doby a děje se doposud. Terenc nezklamal, opět jsem si ráda poslechla českou detektivku a je zde vidět úplně jiné myšlenkové pochody od zahraničních autorů. Ráda si časem poslechnu nebo přečtu další díly.

marra82
marra82
07.12.2022

Uff..já mám teda docela problém s hlavní postavou. Terence byl v prvním díle za slušňáka recitujícího básně. Ok, dejme tomu, ale za co je v druhém díle..misogyn.? fňukna.? ťulpas.?
"K jedné z mých mnoha špatných vlastností totiž patří, že pokud jde o ženy, jsem velmi povrchní..." (jo, paráda) ".."ženská, z níž nevyzařuje sex-appeal, u mě nemá šanci.." ..(hmm) "Kamila je zkrátka hodná a v tom právě vidím nespravedlnost- hodná ženská má totiž být hezká..." (cože? a proč, pro pána krále?) .. "(Kamila) pravě pracovala na korpulentní padesátnici, které se snažila na hlavě vytvořit něco k odpoutání pozornosti od jejích třiceti nadbytečných kilogramů." (..he?) .."Až někdo místo Ženy a života začne vydávat Žena a smrt, tak se možná nechám zlomit." (proboha, Vrázi, někdo se s tebou rozešel.? odpusť jim to, odpusť jim to jako celýmu rodu!)
"Vždycky se ušklíbnu, když mi někdo z mých přátel závidí, když vidí jen výhody- děláš si co chceš a kdy chceš... bla-bla-bla...obvykle odpovídám, že na rozdíl od nich nemůžu práci jen tak předstírat, zaplaceno dostanu jen za to, co skutečně vyrobím, tedy napíšu..." (polituj se chlapče, polituj, já to těch dalších cca 250 stránek možná vydržím) "...a pak přijde to hlavní- text na kterém jsem pracoval třeba i celé týdny musí někoho zajímat..." (no, taky si říkám..a vážně jsou to tvoji přátelé?)
"Poslední šálek espressa jsem vypil v osm večer jednoho čevencového dne...pamatuji si to přesně, protože o půl hodiny později...mi praskl žaludeční vřed" (no prosim, konečně akce) "a podle doktora, který mě dostal na stůl, by lidi jako já měli jít aspoň na pár měsíců někam do gulagu..." (no páni, ti doktoři, někdo by je měl proškolit, a co ty na to?) .."..ten doktor to samozřejmě myslel obrazně, ale já ho poslechl.." (aha, takže jsi odešel do gulagu?)
Jak si mám takovýho "hrdinu" oblíbit .?
..nedočteno.. sorry Vrázi, ale radši zajdu na kafe s ženskou s 30ti kilovou nadváhou

mi-380
mi-380
10.11.2022 5 z 5

Autorův druhý příběh s novinářem Markem je znovu aktuální, živý, „Terencovy“ myšlenkové i pracovní postupy jsou sympaticky empatické, pochopitelné a české, retrospektivy chytře promíchané, předmět jeho pátrání ovšem naopak nesympaticky mafiánský.
95 % (zatím 259 hodnotících s průměrem 89 %).

P.S.
Kmentův Mrázek a Krejčíř, Pelikánové Ukrajinská mafie v Česku, a teď tohle. Při takových dávkách organizovaného zločinu by jeden snadno získal pocit, že ta naše individuální svoboda je hodně křehoučká, že jsou tu struktury (když nepočítám umanuté politiky, ženoucí Evropu do neschopnosti konkurovat okolnímu světu), které si s jedincem, co se dostane do jejich soukolí, dokáží pohrát stejně jako režim Kim Čong-una. Mé štěstí je, že to vše znám zatím jen z druhé ruky. Kéž by to vše odvanul čas, jak napovídá Scorseseho Irčan.

Timkim
Timkim
07.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Detektivku jsem čekal, ale že to půjde až tak do hloubky, to jsem nečekal. To že nakradli miliardy se ví, že byli zaháčkovani na nejvyšších místech se ví. Že v tom jel i Havel se tutlalo a že je to v dnešní době jinak???? Nejsem naivní. Vynikající kniha s krátkými kapitolami s rychlým spádem. Na stejné téma bych doporučil knihu Příběh jednoho policajta. Za mě velice povedené a až děsivě, jak je tato republika prorostlá šmejdy a korupcí.

snimcibdim
snimcibdim
25.10.2022 4 z 5

Zatím nejlepší Goffa, jakého jsem četla - pardon poslouchala.
O třídu výš.
I když se zde rozplétá jedna záhada, nejde vyloženě o detektivku. Spíš než o konkrétního vraha a konkrétní motiv jde o odkrývání celého pozadí -
- pozadí spojeného s jednou hořkou kauzou našich novodobých dějin, kterou mnozí z nás nechtěli vidět a leckdo kdo nepřehlédl, už třeba raděj pozapomněl. Co taky s tím. Dnes. A to je právě to.
Tentokrát se Goffovi podařilo napsat něco, co jde trošilinku pod povrch.

vekkr
vekkr
04.10.2022 3 z 5

Audiokniha.Dobře načtené.Dlouho mě to bavilo,pak přišel návrat do devadesátek,což bylo pro mě zklamání.

Marley_Kid
Marley_Kid
09.09.2022 3 z 5

Z hlediska dokumentárního, skvělý. Z hlediska příběhového mi to přišlo slabší než jiné autorovy knihy. Neodsýpalo to tak, jak jsem u Goffy zvyklý. Bavila mě retrospektiva, zbytek mi přišel vatový, ale stejně cool.
Jsem v první řadě rád, že tahle série u nás existuje. :)

vlkcz
vlkcz
25.08.2022 4 z 5

Čteno ušima. Jan Zadražil výborný, Jan Maxián, jak ho mám rád, tak tady mi přišlo, že trochu tápal. Rozjásaným hlasem přečte přímou řeč, aby pak dodal "zamumlal". A podobných úletů bylo víc, než bych čekal. I když tohle měl asi ohlídat spíš režisér.
Ale k vlastní knize. Skvěle napsaný příběh s návratem do divokých devadesátek, opět s vyzněním, které člověka může uvrhnout do deprese nad stavem věcí veřejných.
Jen mám, na rozdíl od autora, daleko nižší mínění o morálních standardech švýcarských byznysmenů a taky skutečnost, že by člun během půlhodinového kroužení kolem místa "nehody" nenašel postřeleného ve vodě mi přišla dost přitažená za vlasy.
Ale jinak spokojenost a za čas určitě dojde na Terencův další "případ".

momo01
momo01
15.08.2022 4 z 5

Hodně dobrá česká detektivka s přesahem do skutečné kauzy z devadesátek. Poslechla jsem si ji jako audioknihu a musím navíc vyzdvihnout skvělé duo Maxián a Zadražil. Děj mě vtáhl natolik, že mimo obvyklý poslech v autě jsem pokračovala i doma. Vedlejším efektem bylo, že jsem toho hodně upekla a uvařila a všichni byli spokojení. Jen mluvit se se mnou nedalo.

kob
kob
28.07.2022 4 z 5

Zvolila jsem formu audioknihy, což asi byla chyba, protože mi pasáže, které vypráví novinář, zněly trochu nepřirozeně - asi jako z dobových Případů detektivní kanceláře Ostrozrak. Příběh je skvěle promyšlený, zajímavý a čtenáře úspěšně zbavuje naivních představ o spravedlnosti a dobrých úmyslech politiků. Pokud ještě nějaké takové představy měli ;)
Určitě mě budou zajímat další autorovy knihy.

Emma27
Emma27
19.07.2022 4 z 5

Druhy díl byl dobrý.

Mateo67
Mateo67
06.07.2022 4 z 5

Tak tu máme retrospektivně naše divoké devadesátky. Poslední dobou na ně narážím docela často a mohu si tak doplnit mezery “ve vzdělání”. Mám pocit, že jsem snad tu dobu ani netrávila v republice, protože se mi neustále odkrývají nové momenty i celé kauzy. Já tu samozřejmě byla, ale nejspíš totálně v osidlech slastí a strastí dvojnásobného mateřství:-), takže tak nějak ta historie šla kolem mě.
Ale zpátky ke knize. Mikuláš Syrový mě napoprvé moc nechytil, Marku Vrázovi se to povedlo. Už se těším na další případy, i když asi už nebudou obsahovat edukativní složku:-).

J0hn
J0hn
05.07.2022 4 z 5

Moje první setkání s autorem formou audioknihy dopadlo velmi dobře, takže další knize se nebudu bránit. Kauza LTO stála rozhodně za připomenutí. Jen ty poslední kapitoly, kdy už jsme všechno o neznámém z chatrče zjistili a autor chtěl asi jeho životu dodat další rozměr mi přišli už trochu zbytečné.

Jaruš7
Jaruš7
05.06.2022 5 z 5

Má to glanc opravdovosti.
Ostuda politických rozhodnutí jenž se vymkla kontrole.
(Dnešní doba, by mohla být v jiné formě politických rozhodnutí v téže situaci.) !!!
Kam s politickou historií jenž nás nešlechtí.
Do románů přeci, aby zbyla v pamětech.

Hlavní aktér Terenc je pečlivka, co si na odhalování nešvarů dává systematicky záležet.
Jak by mohl nechat plavat případ bezdomovce z chatrče nota bene, když to není ten pravý.
Minulost je tajemství jenž z dobře situované osoby udělá trosku s parazitárním nadělením odhalujícím jeho trudnou cestu životem.

Zdařilý počin, bravo.

hrabalikoval
hrabalikoval
07.05.2022 3 z 5

Tato kriminálně série mi sedla. Baví mě, že knihy jsou čtivé a že se to odehrává v Čechách. Děj plyne a ani nevíte jak jste na konci a chtěli byste i víc stran. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla zase něco víc o devadesátkových kauzách. Už se těším na další knihu.

TomHr
TomHr
29.04.2022 3 z 5

Martin Goffa umí vyprávět. Vtáhnout do děje, stupňovat napětí, pracovat s tajemnem a zvolna odkrývat vrstvy příběhu. Audiokniha nenudila, i díky výborné interpretaci se dobře poslouchala. Jenom hlavní postava novináře byla vadou na kráse.
Myslím si, že by si mohl čtenář sám udělat obrázek o hrdinech knihy na základě jejich chování v různých situacích, podle jednání a vztahů s dalšími postavami příběhu. Autor promyslel hlavní postavu novináře Vráze do posledního detailu: jak přesně vypadá, kolik kiláků jezdí na kole, jaké má rád jídlo, jaké nosí trenky a nevímco ještě. Nechává tak nulový prostor fantazii čtenářově! Copak jsme se z mnoha knih dozvěděli podobné informace třeba o Stevu Carellovi? A je proto ten neokázalý detektiv méně "živoucí" postavou?
Marek Vráz řečený Terence zkrátka v jinak dobrém ději tak nějak vadí. A to je jistý nedostatek, když se jedná o hlavního protagonistu a samotného vypravěče příběhu.

Jessica007
Jessica007
15.04.2022 5 z 5

Moje první kniha od autora a líbila se mi. Čtivé zpracování kauzy lehkých topných olejů. Hlavní postava Marek Vráz je sympatický a zatím se mi nestalo, že by mě nějaká beletristická (ani jiná) kniha motivovala k zájmu o mixování banánu s jahodami apod., ale nyní jsem o tom tedy začala uvažovat. Od autora si chci ještě něco přečíst.

emamat
emamat
09.04.2022 3 z 5

Velmi dobře a čtivě zpracované téma lehkých topných olejů. Jen mi trochu vadilo přeskakování v čase.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
06.04.2022 5 z 5

Druhá kniha ze série. Tentokrát jsem poslouchal audio zpracování. A musím říct, že jsem byl naprosto zaskočený jak úžasně byla audio kniha zprácována. Načetli Jan Maxián a Jan Zadražil. Navíc jsou naprosto skvěle zpracované momentny kdy postavy mluví s někým v telefonu, slyší rádio nebo vysílačku. Hlas toho dotyčného je vždy upravený, že to dává pocit skutečného rozhovoru. Tady opravdu říkám BRAVO.
Příběh začíná v momentě kdy kamarádka našeho novináře musí jet identifikovat do márnice jejího bratra, ale ukáže se, že to její bratr není. Jen měl jeho doklady. Kde tedy je její bratr, kterého roky neviděla? A kdo je neidentifikovaný muž v márnici? Případ zave Terrence až k nechvalně proslulým olejo baronům z kauzy LTO, která je tady úžasně a detailně popsána. Těším se na další díl.

Danago
Danago
18.03.2022 5 z 5

Tak po prvním díle série, který mě zklamal mě tato kniha velice mile překvapila. Styl autora mi zpočátku moc neseděl, místy se snaží o moc kudrlinek v textu a to já nemám až tak ráda. Ale zvykla jsem si a téma tohoto příběhu mě chytlo. SPOJLER: Kauzu s lehkými topnými oleji jsem dokonale pochopila až v této knize.

Ales.BD
Ales.BD
26.02.2022 3 z 5

Druhá nedetektivní detektivka. Dost mě vyděsil perfektní věcný popis významné kriminální kauzy devadesátých let známé jako LTO. Už jsem skoro zapomněl jaká gigantická zlodějina to byla a jak hrozně tehdy selhala spravedlnost i zákonodárná moc. Tuto pasáž bych rád viděl v učebnicích. Ať připomíná, že nejhorší věci si děláme sami.

Francoa
Francoa
30.01.2022 4 z 5

Tak tenhle příběh se četl velice dobře.Moc jsem se těšil na každé pokračování, kdy jsem mohl číst.Je vidět, že se v tom autor vyzná.Můj přítel J.F. v té době byl jedím z vyšetřovatelů , topné oleje - nafta , tak o tom něco maličko vím.Bylo to velmi složité, nejen pro množství zpracovatelného materiálu, ale i nahrávajícím zákonům podezřelých.
Velmi jsem ho litoval.Čtení výborné, ale pro mně ty konce příběhu mi nevyhovují, proto ubírám hvězdičku.Nějak mi chybí poslední kapitola.

ZuK1
ZuK1
29.01.2022 4 z 5

Druhý díl série s Markem Vrázem není na téma, které bych běžně vyhledávala. Výborný Martin Goffa ho však jako vždy zpracoval zajímavě a velmi čtivě. Depresi z tohoto příběhu z 90. let ale člověk cítí ...

fincik
fincik
21.01.2022 4 z 5

Další skvělá kniha od Martina Goffy. Přesto mi tam něco chybělo. U detektivek mám rád, když se chytí vrah a je to ukončené, taková klasika prostě. Tady to ukončení vyzní tak nějak polovičatě, do ztracena. Na druhou stranu to oceňuji, protože v devesátkách se toho stalo tolik, co zůstalo nevysvětleno, že je to dnes těžko pochopitelné. Hlavní postava novináře Marka Vráze je fakt sympaťák. Sice nekouří, nechlastá a jezdí na kole jako magor, ale na druhou stranu jsem dostal chuť koupit si mixér a udělat si mrkev s jahodama.

mendule
mendule
15.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Další skvělá detektivka, poslouchám tedy audia a o hlas J.Maxiána a Zadražila je to teda ještě o stupínek lepší. Skvěle popsané devadesátky, co se dělo a neměl o tom běžný člověk ani tušení. Tahle série s Markem Vrázem se mi hodně líbí.

Štítky knihy

mafie česká literatura české krimi

Autorovy další knížky

Martin Goffa
česká, 1973
2014  87%Bez těla
2020  88%Muž z chatrče
2013  80%Muž s unavenýma očima
2019  84%Přiznat vinu
2016  89%Dítě v mlze

Kniha Muž z chatrče je v

Právě čtených5x
Přečtených400x
Čtenářské výzvě41x
Doporučených16x
Knihotéce165x
Chystám se číst98x
Chci si koupit24x
dalších seznamech2x