Muž z chatrče

Muž z chatrče https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430468/bmid_muz-z-chatrce-aJK-430468.jpg 4 366 113

Novinář Marek Vráz série

Ve staré chatrči na okraji města Ústí, je nalezeno mrtvé tělo zanedbaného muže. Na první pohled to vypadá, že se jen další bezdomovec upil k smrti, ovšem situace se brzy začne komplikovat. Novinář Marek Vráz, řečený Terence, je vtažen do pátrání po člověku, jehož skon je záhadný skoro tak, jako byl záhadný celý jeho život. Proč přijel do města A.? Kvůli komu se skrýval pod cizí identitou? Co vedlo patologa k tomu, aby při pitvě jeho těla udělal u jedné z položek výrazný otazník? Na to všechno se Terence snaží najít odpověď, i když tuší, že odkrýt pravdu někdy znamená zaplatit až příliš vysokou cenu.... celý text

VerczaV
01.02.2023 5 z 5

Velmi dobré, jdu na další díl.

uzivatel6305
22.12.2022 3 z 5

Asi budu za hlupáka, ale mě to moc nebere. Poslouchala jsem audioknihu a nemůžu si pomoct, pan Maxián mi pořád připomíná Spongeboba, má moc mladý hlas. Kniha se mi líbila, ale poslední třetina, v podstatě to nejdůležitější mě nenadchlo, ty české mafiánské čachry mi opravdu přijdou pouze nechutné. Navíc je kniha nějak moc povrchní. Nevím, jestli půjdu do dalšího dílu.

Swissman
10.12.2022 5 z 5

Druhý díl s Terencem je tím lepším kusem ze série. Dobré téma, spousta informací, krásně napsané.

Šárka88
08.12.2022 5 z 5

Audiokniha v podání Maxiána a Jana Zadražila.
Původně jsem chtěla dát 4*, ale kapitola 41-42 tomu dala korunu a dávám plný počet. Moc se mi líbí, jak zde vypráví po revoluční dobu a jak peníze kolovaly a vyčůraně se množily. Bohužel vypráví realitu té doby a děje se doposud. Terenc nezklamal, opět jsem si ráda poslechla českou detektivku a je zde vidět úplně jiné myšlenkové pochody od zahraničních autorů. Ráda si časem poslechnu nebo přečtu další díly.

marra82
07.12.2022

Uff..já mám teda docela problém s hlavní postavou. Terence byl v prvním díle za slušňáka recitujícího básně. Ok, dejme tomu, ale za co je v druhém díle..misogyn.? fňukna.? ťulpas.?
"K jedné z mých mnoha špatných vlastností totiž patří, že pokud jde o ženy, jsem velmi povrchní..." (jo, paráda) ".."ženská, z níž nevyzařuje sex-appeal, u mě nemá šanci.." ..(hmm) "Kamila je zkrátka hodná a v tom právě vidím nespravedlnost- hodná ženská má totiž být hezká..." (cože? a proč, pro pána krále?) .. "(Kamila) pravě pracovala na korpulentní padesátnici, které se snažila na hlavě vytvořit něco k odpoutání pozornosti od jejích třiceti nadbytečných kilogramů." (..he?) .."Až někdo místo Ženy a života začne vydávat Žena a smrt, tak se možná nechám zlomit." (proboha, Vrázi, někdo se s tebou rozešel.? odpusť jim to, odpusť jim to jako celýmu rodu!)
"Vždycky se ušklíbnu, když mi někdo z mých přátel závidí, když vidí jen výhody- děláš si co chceš a kdy chceš... bla-bla-bla...obvykle odpovídám, že na rozdíl od nich nemůžu práci jen tak předstírat, zaplaceno dostanu jen za to, co skutečně vyrobím, tedy napíšu..." (polituj se chlapče, polituj, já to těch dalších cca 250 stránek možná vydržím) "...a pak přijde to hlavní- text na kterém jsem pracoval třeba i celé týdny musí někoho zajímat..." (no, taky si říkám..a vážně jsou to tvoji přátelé?)
"Poslední šálek espressa jsem vypil v osm večer jednoho čevencového dne...pamatuji si to přesně, protože o půl hodiny později...mi praskl žaludeční vřed" (no prosim, konečně akce) "a podle doktora, který mě dostal na stůl, by lidi jako já měli jít aspoň na pár měsíců někam do gulagu..." (no páni, ti doktoři, někdo by je měl proškolit, a co ty na to?) .."..ten doktor to samozřejmě myslel obrazně, ale já ho poslechl.." (aha, takže jsi odešel do gulagu?)
Jak si mám takovýho "hrdinu" oblíbit .?
..nedočteno.. sorry Vrázi, ale radši zajdu na kafe s ženskou s 30ti kilovou nadváhou

mi-380
10.11.2022 5 z 5

Autorův druhý příběh s novinářem Markem je znovu aktuální, živý, „Terencovy“ myšlenkové i pracovní postupy jsou sympaticky empatické, pochopitelné a české, retrospektivy chytře promíchané, předmět jeho pátrání ovšem naopak nesympaticky mafiánský.
95 % (zatím 259 hodnotících s průměrem 89 %).

P.S.
Kmentův Mrázek a Krejčíř, Pelikánové Ukrajinská mafie v Česku, a teď tohle. Při takových dávkách organizovaného zločinu by jeden snadno získal pocit, že ta naše individuální svoboda je hodně křehoučká, že jsou tu struktury (když nepočítám umanuté politiky, ženoucí Evropu do neschopnosti konkurovat okolnímu světu), které si s jedincem, co se dostane do jejich soukolí, dokáží pohrát stejně jako režim Kim Čong-una. Mé štěstí je, že to vše znám zatím jen z druhé ruky. Kéž by to vše odvanul čas, jak napovídá Scorseseho Irčan.

Timkim
07.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Detektivku jsem čekal, ale že to půjde až tak do hloubky, to jsem nečekal. To že nakradli miliardy se ví, že byli zaháčkovani na nejvyšších místech se ví. Že v tom jel i Havel se tutlalo a že je to v dnešní době jinak???? Nejsem naivní. Vynikající kniha s krátkými kapitolami s rychlým spádem. Na stejné téma bych doporučil knihu Příběh jednoho policajta. Za mě velice povedené a až děsivě, jak je tato republika prorostlá šmejdy a korupcí.

snimcibdim
25.10.2022 4 z 5

Zatím nejlepší Goffa, jakého jsem četla - pardon poslouchala.
O třídu výš.
I když se zde rozplétá jedna záhada, nejde vyloženě o detektivku. Spíš než o konkrétního vraha a konkrétní motiv jde o odkrývání celého pozadí -
- pozadí spojeného s jednou hořkou kauzou našich novodobých dějin, kterou mnozí z nás nechtěli vidět a leckdo kdo nepřehlédl, už třeba raděj pozapomněl. Co taky s tím. Dnes. A to je právě to.
Tentokrát se Goffovi podařilo napsat něco, co jde trošilinku pod povrch.

vekkr
04.10.2022 3 z 5

Audiokniha.Dobře načtené.Dlouho mě to bavilo,pak přišel návrat do devadesátek,což bylo pro mě zklamání.

Marley_Kid
09.09.2022 3 z 5

Z hlediska dokumentárního, skvělý. Z hlediska příběhového mi to přišlo slabší než jiné autorovy knihy. Neodsýpalo to tak, jak jsem u Goffy zvyklý. Bavila mě retrospektiva, zbytek mi přišel vatový, ale stejně cool.
Jsem v první řadě rád, že tahle série u nás existuje. :)

vlkcz
25.08.2022 4 z 5

Čteno ušima. Jan Zadražil výborný, Jan Maxián, jak ho mám rád, tak tady mi přišlo, že trochu tápal. Rozjásaným hlasem přečte přímou řeč, aby pak dodal "zamumlal". A podobných úletů bylo víc, než bych čekal. I když tohle měl asi ohlídat spíš režisér.
Ale k vlastní knize. Skvěle napsaný příběh s návratem do divokých devadesátek, opět s vyzněním, které člověka může uvrhnout do deprese nad stavem věcí veřejných.
Jen mám, na rozdíl od autora, daleko nižší mínění o morálních standardech švýcarských byznysmenů a taky skutečnost, že by člun během půlhodinového kroužení kolem místa "nehody" nenašel postřeleného ve vodě mi přišla dost přitažená za vlasy.
Ale jinak spokojenost a za čas určitě dojde na Terencův další "případ".

momo01
15.08.2022 4 z 5

Hodně dobrá česká detektivka s přesahem do skutečné kauzy z devadesátek. Poslechla jsem si ji jako audioknihu a musím navíc vyzdvihnout skvělé duo Maxián a Zadražil. Děj mě vtáhl natolik, že mimo obvyklý poslech v autě jsem pokračovala i doma. Vedlejším efektem bylo, že jsem toho hodně upekla a uvařila a všichni byli spokojení. Jen mluvit se se mnou nedalo.

kob
28.07.2022 4 z 5

Zvolila jsem formu audioknihy, což asi byla chyba, protože mi pasáže, které vypráví novinář, zněly trochu nepřirozeně - asi jako z dobových Případů detektivní kanceláře Ostrozrak. Příběh je skvěle promyšlený, zajímavý a čtenáře úspěšně zbavuje naivních představ o spravedlnosti a dobrých úmyslech politiků. Pokud ještě nějaké takové představy měli ;)
Určitě mě budou zajímat další autorovy knihy.

Emma27
19.07.2022 4 z 5

Druhy díl byl dobrý.

Mateo67
06.07.2022 4 z 5

Tak tu máme retrospektivně naše divoké devadesátky. Poslední dobou na ně narážím docela často a mohu si tak doplnit mezery “ve vzdělání”. Mám pocit, že jsem snad tu dobu ani netrávila v republice, protože se mi neustále odkrývají nové momenty i celé kauzy. Já tu samozřejmě byla, ale nejspíš totálně v osidlech slastí a strastí dvojnásobného mateřství:-), takže tak nějak ta historie šla kolem mě.
Ale zpátky ke knize. Mikuláš Syrový mě napoprvé moc nechytil, Marku Vrázovi se to povedlo. Už se těším na další případy, i když asi už nebudou obsahovat edukativní složku:-).

J0hn
05.07.2022 4 z 5

Moje první setkání s autorem formou audioknihy dopadlo velmi dobře, takže další knize se nebudu bránit. Kauza LTO stála rozhodně za připomenutí. Jen ty poslední kapitoly, kdy už jsme všechno o neznámém z chatrče zjistili a autor chtěl asi jeho životu dodat další rozměr mi přišli už trochu zbytečné.

Jaruš7
05.06.2022 5 z 5

Má to glanc opravdovosti.
Ostuda politických rozhodnutí jenž se vymkla kontrole.
(Dnešní doba, by mohla být v jiné formě politických rozhodnutí v téže situaci.) !!!
Kam s politickou historií jenž nás nešlechtí.
Do románů přeci, aby zbyla v pamětech.

Hlavní aktér Terenc je pečlivka, co si na odhalování nešvarů dává systematicky záležet.
Jak by mohl nechat plavat případ bezdomovce z chatrče nota bene, když to není ten pravý.
Minulost je tajemství jenž z dobře situované osoby udělá trosku s parazitárním nadělením odhalujícím jeho trudnou cestu životem.

Zdařilý počin, bravo.

hrabalikoval
07.05.2022 3 z 5

Tato kriminálně série mi sedla. Baví mě, že knihy jsou čtivé a že se to odehrává v Čechách. Děj plyne a ani nevíte jak jste na konci a chtěli byste i víc stran. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla zase něco víc o devadesátkových kauzách. Už se těším na další knihu.

TomHr
29.04.2022 3 z 5

Martin Goffa umí vyprávět. Vtáhnout do děje, stupňovat napětí, pracovat s tajemnem a zvolna odkrývat vrstvy příběhu. Audiokniha nenudila, i díky výborné interpretaci se dobře poslouchala. Jenom hlavní postava novináře byla vadou na kráse.
Myslím si, že by si mohl čtenář sám udělat obrázek o hrdinech knihy na základě jejich chování v různých situacích, podle jednání a vztahů s dalšími postavami příběhu. Autor promyslel hlavní postavu novináře Vráze do posledního detailu: jak přesně vypadá, kolik kiláků jezdí na kole, jaké má rád jídlo, jaké nosí trenky a nevímco ještě. Nechává tak nulový prostor fantazii čtenářově! Copak jsme se z mnoha knih dozvěděli podobné informace třeba o Stevu Carellovi? A je proto ten neokázalý detektiv méně "živoucí" postavou?
Marek Vráz řečený Terence zkrátka v jinak dobrém ději tak nějak vadí. A to je jistý nedostatek, když se jedná o hlavního protagonistu a samotného vypravěče příběhu.

Jessica007
15.04.2022 5 z 5

Moje první kniha od autora a líbila se mi. Čtivé zpracování kauzy lehkých topných olejů. Hlavní postava Marek Vráz je sympatický a zatím se mi nestalo, že by mě nějaká beletristická (ani jiná) kniha motivovala k zájmu o mixování banánu s jahodami apod., ale nyní jsem o tom tedy začala uvažovat. Od autora si chci ještě něco přečíst.

mafie česká literatura české krimi

Martin Goffa
česká, 1973