Muž z chatrče

Muž z chatrče https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430468/bmid_muz-z-chatrce-aJK-430468.jpg 4 366 113

Novinář Marek Vráz série

Ve staré chatrči na okraji města Ústí, je nalezeno mrtvé tělo zanedbaného muže. Na první pohled to vypadá, že se jen další bezdomovec upil k smrti, ovšem situace se brzy začne komplikovat. Novinář Marek Vráz, řečený Terence, je vtažen do pátrání po člověku, jehož skon je záhadný skoro tak, jako byl záhadný celý jeho život. Proč přijel do města A.? Kvůli komu se skrýval pod cizí identitou? Co vedlo patologa k tomu, aby při pitvě jeho těla udělal u jedné z položek výrazný otazník? Na to všechno se Terence snaží najít odpověď, i když tuší, že odkrýt pravdu někdy znamená zaplatit až příliš vysokou cenu.... celý text

Centurion.d
09.10.2020 5 z 5

Naprosto perfektně sepsaný příběh s kriminální zápletkou, ve kterém se velice hezky střídají linky ze současnosti a minulosti, a příběh muže z chatrče se tak pozvolna rozkrývá k finálnímu zakončení. Působivě popsána atmosféra po sametové revoluci.
Kniha je ctiva a zhltnete ji jedním dechem.

het2
06.10.2020 5 z 5

Moje druhé setkání s Martinem Goffou a "jeho" Markem Vrázem. A vlastně důvod, proč jsem ho (je oba) začal číst. Opět je to skvěle napsané, rozjezd je možná pomalejší, ale hned první prolínačka do 90. let to změní. A nejde přestat číst. Zatímco v předchozím dílu, byly vzpomínky na 90.léta provázeny takovou místy až příjemnou nostalgií, tady jsou kruté a nemilosrdné. A vlastně jsem si uvědomil, na kolik z toho svinstva jsem už zapomněl, na kolik z toho jsme my všichni už zapomněli. A asi to tak mělo být. Přechod od kolektivního vlastnictví k soukromému se zdařil... ta pasáž, kdy se o tomhle všem baví Marek Vráz se svým dávným kolegou je skutečně depresivní. Bohužel, jako většina těch svinstev, co se děla, vyšuměla v nic, vyšumí tak nějak i celý příběh. Nedojde k žádné konfrontaci, katarzi, či překvapivému odhalení. A možná je to i dobře... možná tahle knížka víc než detaktivka nebo thriller prostě měla být takovou zprávou o životě a době jednoho chlápka. 4,5*

orinka3
28.09.2020 5 z 5

Špičkové čtení. Nejen, že je to dobře napsané, ale o čem to je! Sama jsem pamětník a olejářskou aféru si pamatuju dobře. Číst o tom dopodrobna i s vysvětlením, jak přesně to chodilo, to se mi doslova otvírala kudla v kapse. Ano, bylo to takhle a nebyla politická vůle s tím cokoliv udělat. Velké ryby bezpečně propluly a bylo jim jedno, co se stane s potěrem. Tohoto autora jsem zatím neznala, začnu se po něm v knihovně cíleně koukat.

rodak
23.09.2020 4 z 5

Pro mladší ročníky poučné, jak se tady po sametu kradlo. Hlavní hrdina i v této sérii sympaťák, poslouchá dobrou hudbu a rozplétá nám případ Muže z chatrče.Zajímavě vložen a popsán pobyt v zahraničí.

jan37
18.09.2020 4 z 5

Ten Goffa je fakt příjemný čtení, manželka koupila na blind k svátku a fakt se to moc dobře čte, jdu do dalších knih od autora .) , dá se přečíst za den až dva

Lenka.Vílka
08.09.2020 5 z 5

"Sweet Dreams (Are Made Of This) - Marilyn Manson"

V chatrči na okraji města je nalezen mrtvý bezdomovec. Na první pohled jasné. Jenže právě ty na první pohled jasné věci většinou až tak jasné nejsou skoro nikdy. Třeba když sestra nebožtíka při identifikaci jasně řekne, že tohle není její bratr, přestože se to na začátku zdálo jako rutinní krok, protože měl u sebe doklady...

Kniha je trochu jiná než první díl. Je tam sice děj v minulosti, co se tehdy dělo, ale ostatní děj s Terencem se odehrává v přítomnosti. Čili je zase trochu jiná stavba příběhu. Ale některé věci se vůbec nezměnili.

Celý příběh je opět dobře napsaný. Hlavně podrobně, kdyby četli ročníky, které nemají tušení, o co tehdy šlo. (Ano, čtu to po sobě a připadám si stará :D ...) Takže si Muže z chatrče užije každý, kdo má autora rád.

Ale velice jsem se pobavila při tom jednom popisu a použitých termínech ohledně zakládání firem na celé to "kouzlo", takhle vám to ve zprávách říct nemohou :D ale fakt to sedělo.

A jedna památná vět(a)y, co bude platit navždy: "K něčemu takovému je třeba, aby v čele státu seděli buď blbci, nebo gauneři. Vyber si možnost, se kterou se ti bude líp usínat, a na zbytek se vykašli."

Jenny46
08.09.2020 5 z 5

To se čte úplně samo kniha mě bavila. Marek se mi líbí i jeho humor, detektivku doporučuji super zápletka.

a.k
26.08.2020 5 z 5

Novinář Marek Vráz se tak trochu oklikou dostane k řešení záhady muže, jehož mrtvola byla nalezena v kolonii mezi bezdomovci. Svým čmucháním nečekaně rozvíří soukolí těch z druhé strany zákona a dostane se mu jasného důkazu, že narazil na něco skutečně velkého a nebezpečného.
Dokonale napsaná detektivka z českého prostředí s dějovým přesahem do období po sametové revoluci.
Vůbec nechápu, proč jsem autora tak dlouho přehlížela. To, jak je kniha napsaná, s lehkostí, víc než uvěřitelně a dokonce se zvláštním humorem či sarkasmem, mně naprosto vyrazilo dech. Ač téma této detektivní zápletky bych jindy odsoudila (porevoluční kauzy mi zvedají tlak i po 30 letech), tady to prostě bylo výborně zpracované a podané.
Moc doporučuji.

akcive11
21.08.2020 5 z 5

knihu jsem přečetla za 2 dny

Rade
12.08.2020 5 z 5

Marek Vráz podruhé, po Miku Syrovém další sympatický hrdina Goffových detektivek, současně možná oba tak trochu autorovo alter ego, asi i proto jsou si oba dost podobní…
Příběh tentokrát docela drsný, ne počtem mrtvol či potoky krve, ale protože to tak asi v menších obměnách skutečně bylo, takže při těch zabitích mi trochu tuhla krev v žilách, jak to bylo věrohodné. Černé kšefty a obří podfuky za miliony, mrtvoly zalité v sudu na dně přehrady, to je něco, co pamatujeme, o čem jsme četli v novinách a nevěřícně kroutili hlavami…
Tady obdobný příběh ožívá zcela reálně, určitě díky autorově dřívějšímu policejnímu angažmá, ale taky jistě díky jeho schopnosti podat kriminální kauzy uvěřitelným i občas až dojímavě lidským způsobem.
P.S. Plus za Queeny! :)

LaCoccinelle
08.08.2020 5 z 5

Opět skvělé čtení. Přečteno za jediný den. Goffa prostě umí!

harena
05.08.2020 5 z 5

Asi mě nikdy nepřestane bavit číst Goffu. Na polistopadovou kauzu lehkých topných olejů, "legálních daňových úniků" se pamatuji, dokonce nějací bílí koně byli od nás z Hradce. Šlo o nějakých asi 100 miliard?
Celou sérii s Mikem mám přečtenou, tady místo něho je hlavní hrdina novinář Terence, který má ale stejný názor na život a na rozkrádačky jako Mike. Terence má v rukou výbušný materiál, ale protože s našlapováním v porcelánu má už své zkušenosti, rozhodne se nepředat ho policii. Nemůže nikomu věřit a kauza by byla spláchnuta dřív, než by se začala vyšetřovat. Takže jestli chce hlavního žraloka aspoň trochu škrábnout, musí to udělat chytře a ze zálohy. Tak nevím, snad se mu to povede.
Skvělé, přesvědčivé a velmi dobře napsané.

Missynka
04.08.2020 5 z 5

Už moc nevím co psát ke Goffovým knihám. Líbí se mi prostě všechny. Je mi sice smutno po Mikovi, ale Terence je taktéž super týpek . Ráda nahlédnu do této problematiky zase z nové perspektivy.

konicekbily
26.07.2020 5 z 5

Dobře zvolené téma daňových úniků z první poloviny devadesátých let minulého století umožnilo autorovi poodkrýt oponu, za kterou se vše odehrálo. Dokonalá fikce! I tak nějak by mohly vypadat životní příběhy ( a jejich konce ) zúčastněných a odepsaných. Jako pamětník té doby nejsem schopen rozpoznat, co je fikce, a co je skutečnost, na jejímž základě autor příběh sestavil.

Wabinka
08.07.2020 5 z 5

Martin Goffa prostě umí psát,zkušenosti z kriminalistiky využívá perfektně a k tomu mi sedí i jeho styl psaní.Tady si připomeneme kauzu s topnými oleji. Všechny jeho příběhy jsou naprosto uvěřitelné.V předchozí knize jsem měla trochu obavu,že Terenc-Marek Vráz nedožene tu vysokou laťku nasazenou sérií s Mikem Syrovým.Hned v druhé knize série s Terencem ji už stoprocentně dohnal.

Han-nah
28.06.2020 5 z 5

Vše už napsali čtenáři přede mnou. Úžasný autor a věřím, že jeho myšlenky jsou bezedné a čekají nás další krásné příběhy s nádhernými zápletkami, které nám bystří mozek.

intelektuálka
25.06.2020 5 z 5

Co všechno dokáže autor vymyslet kolem mrtvoly bezdomovce z kolonie ....

Otevírá tu Pandořinu skříňku z nedávné porevoluční doby - a i když trochu víme, oč se jedná, Terence nám předkládá další informace z českých luhů a hájů ....

Autor se nebojí zaútočit na vysoké pozice - a závěr nechává pootevřený .... snad ?

Každopádně jsem zvědavá na další temata - a knihu beru jako detektivku faktu.

ctenarkaEva
23.06.2020

Zajímavá detektivka, která se odehrává v českém prostředí. Hlavní hrdina Terence je sympaťák.

Greenfingers
19.06.2020 5 z 5

Jednoznačně a bez jakékoliv nadsázky: Muž z chatrče je nejlepší krimi-román, který jsem v poslední době četl. Zdá se, že Martin Goffa zraje jako víno. Jeho nový hlavní hrdina Marek Vráz si v ničem nezadá s mým oblíbeným Mikem z předešlých knih autora.
Příběh sahající až do "divokých porevolučních let" vychází z reálného pozadí - rozsáhlé aféry s LTO, která otřásla důvěrou lidí v právní a justiční systém v ČR.
Kniha má spád, napětí a není v ní žádné hluché místo. Autor je nadán vypravěčským talentem. Nesnaží se čtenáře uchvátit popisem brutálních sériových vražd; jeho případy včetně osudu muže z chatrče jsou vesměs uvěřitelné a jednání jednotlivých postav má svou logiku.
Doporučuji všem příznivcům české krimi.

daja51
14.06.2020 5 z 5

Jedním slovem - skvělé, perfektní.

mafie česká literatura české krimi

Martin Goffa
česká, 1973