heavy66 heavy66 komentáře u knih

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Občanský průkaz? jó, týý vole, kdepak je dneska konec stránce třináct?
Film mám moc rád, je to legrace i navážno, viděl sem ho už víckrát, jenže knížka je vyšší level, taky legrace, že jo, třeba s tím Ferdou Mravencem nebo s negramotným majorem, ale potom daleko vážnější, myslím ten masakr jedenadvacátýho srpna 69 úředně posvěcenej Zákonem č.99, kterej podepsal porevoluční hrdina Saša Dubček. A natáčení Temnýho slunce, kde to mohly máničky policajtům alespoň na chvíli vrátit!
Trefně a výstižně popisuje divnou dobu, kdy si nevěděl, jestli hašišák, s kterým piješ v hospodě, není náhodou od nich! Mimochodem u Trojek nám taky jednou kontrolovali občanky, před nejopilejší holku, která sotva mluvila a bylo jí krásnejch šestnáct, sme rychle postavili limču a dělali jako že nic! No prošlo to, ale lepilo nám.
Piva bylo tenkrát dost, na rozdíl od třicetiletý války, ale jinak to celý stálo za starou bačkoru! Díky, Petře Šabachu, že si nám to všem připomněl, pozdravuju do rockovýho nebe, a doufám, že se ty divný časy nikdy nevrátí!

14.01.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

„Kdo seje vítr, sklízí bouři“

„Každý z nás má v sobě dva vlky, dobrého a zlého, kteří spolu bojují. Zvítězí ten, kterého krmíš!“

Brněnský pochod smrti je temnou kapitolou našich dějin, na kterou žádný soudný člověk nemůže být hrdý, a nezáleží na tom, zda obětí bylo 500 nebo 5000!
Kde však jsou kořeny událostí, které k němu vedly? Po první světové válce a rozpadu Rakouska Uherska si německá menšina v českých zemích užívala relativní politické a ekonomické stability Československé republiky. S příchodem Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 se začali Němci politicky aktivizovat. Vznikla Sudetoněmecká strana SdP, která otevřeně požadovala oddělení oblastí s německým obyvatelstvem od Československa a jejich přičlenění k Říši. "Heim ins Reich" (zpátky do Říše) křičeli Němci na demonstracích. Výrostci v bílých podkolenkách terorizovali české obyvatelstvo, ozbrojené Freikorps napadaly a vraždily české úředníky, policisty, pohraničníky… (hle jaká podobnost s českými výrostky ze Zbrojovky, kteří vyprovázeli brněnské Němce z města!).

Ve volbách 1935 volilo SdP 1.250.000 lidí, cca polovina německy mluvícího obyvatelstva. V lednu 1938 měla SdP 540tisíc členů, v květnu již 1.320tisíc! Němci začali krmit zlé vlky!

Každý člověk se základní znalostí dějin ví, jak to pokračovalo. Odtržení Sudet, vyhnání 150.000 lidí z pohraničí, obsazení zbytku českého území v březnu 1939, plán na konečné řešení české otázky, vraždění české inteligence, heydrichiáda, Lidice, Ležáky, Terezín, pankrácká sekyrárna ….. brněnští Němci, kteří si kupovali vstupenky na popravy českých vlastenců v Kounicových kolejích jako do divadla!

Pak přišlo jaro 1945 a okamžik účtování! Okamžik, který si vybrala Kateřina Tučková pro svůj román. Hlavní hrdinkou vystavenou zlobě českého davu je ta nejnevinnější oběť, kterou mohla najít – dcera smíšeného páru, sirotek, znásilněná vlastním otcem, která nese na svých bedrech hříchy obou obcí a přitom se necítí být součástí ani jedné z nich! Není to úplně fér, když uvážíme, že autorka téměř nezmiňuje nevinné oběti německého nacionálního socialismu. Snad jedině Aničku Goldovou, židovku, kterou udala Freibergová, že se skrývá před transportem.

Román je plný silných ženských postav. Žena je obětí událostí a současně se aktivně snaží chránit děti a dosáhnout lepší budoucnosti. Muž je v lepším případě zbabělý, pasivní, nedokáže včas přijmout správná rozhodnutí, což způsobuje ženě utrpení, v horším případě znásilňuje a vraždí. Ani čestné výjimky Karel a Hubert nejsou jednoznačně kladné postavy, právě proto, že nedokáží svým ženám poskytnout lepší budoucnost.
Nenávistné odsouzení prezidenta Beneše, moravských sedláků v Perné nebo brněnské poválečné architektury jakoby ústy Gerty Schnirch pronášela sama autorka!

Vyhnání ale není špatná kniha! Mám za to, že je třeba připomínat zlé události pro poučení a varování příštích generací! Musíme si přiznat, že česká holubičí povaha je mýtus, že i náš národ má svoje “Zbrojováky“, kteří krmí zlé vlky, a hojí si komplexy na slabších, kteří se nemohou bránit.

Na druhé straně je potřeba pravdivě vysvětlit příčiny a následky, ne vzbuzovat dojem, že se český národ, vy nebo já musíme stydět, omlouvat nebo dokonce finančně kompenzovat odsun Němců! Vždyť ty majetky, o které se sudetský landsmanšaft pravidelně hlásí, možná před válkou patřily vyhnaným Čechům, nebo Židům, kteří zmizeli v koncentračních táborech Třetí Říše!

Česko-německá deklarace z roku 1997 měla nastolit nové vztahy mezi našimi národy založené na historickém vyrovnání, sdílení stejných demokratických hodnot a vzájemném respektu.
Nakolik se to podařilo, nechť každý posoudí sám optikou událostí posledních let, kdy si německá vládnoucí garnitura pozvala do země lůzu ze zemí třetího světa, před vlastním národem skrývá problémy s tím spojené, a okolní země výhružkami nutí, aby se na tom podílely!

07.01.2018 3 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Co si o něm myslí Jack London?
"Nesmíme však zapomínat, že Démon alkohol dovede měnit svou podobu. Právě tak jako ke slabým a vyčerpaným obrací se i k těm, kdo hýří silou a mají přemíru životnosti, anebo naopak k těm, kdo se nudí a zahálejí. Vezme si pod paží kohokoli, ať je v jakékoli náladě. Síť přeludů dovede rozprostřít nad každým člověkem. Za uhasínajíci světlo dá nové, za holou skutečnost dá pozlátko iluze a nakonec oklame každého, kdo si s ním zadá"

Co si myslí Charles Bukowski?
„Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli; když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili; a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo.“

Co si myslí o Démonu alkoholu neznámý poslanec?
"Tedy, pokud máte na mysli ten ďábelský lektvar, který ničí duši i tělo, likviduje rodinný život a morálku jednotlivce, tak jsem naprosto proti! Pokud ovšem myslíte onen božský elixír každovečerního potěšení, tu ochranu proti ledovému zimnímu větru, lahodnou tekutinu, jejíž spotřební daň tak štědře přispívá do veřejných rozpočtů na financování zdravotnické péče, tak potom jsem samozřejmě pro!"

A co si myslí heavy66?
Dokud nepřečtete Démon alkohol, nevíte o pití nic! Výborná kniha!

01.01.2018

Spad Spad František Kotleta (p)

Po jaderné válce si konečně Pražáci a Brňáci nemají co vyčítat! Díky, Františku!

03.12.2017 4 z 5

Techniky kineziologie Techniky kineziologie Bernascon

Cvičení 14 pohybů mi během 14 dnů odstranilo bolest v rameni, která mě trápila 14 měsíců. Kupodivu funguje to, a denně zabere sotva půlhodinu!

07.10.2017 5 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Historie mě vždycky bavila, rád čtu historické romány, speciálně období třicetileté války mě zajímá! Nepokojná léta jsou pozoruhodně komplexní, čtivou a zábavnou historickou knihou psanou beletristickým stylem, o třicetileté válce! Výborné!

24.09.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Mark je nejosamělejším Robinsonem v dějinách ztroskotání, 200 milionů kilometrů od lidí, bez vzduchu, vody, jídla, piva, s výhledem pobytu v nafukovacím stanu na příští čtyři roky, s televizními seriály a disko hudbou. Pravděpodobnost přežití 0,001%!
Většina by to v podobné situaci zabalila, Mark je ovšem plný optimismu a sarkastického humoru. Jako špičkový specialista v několika oborech a zdatný improvizátor má slušnou šanci na úspěch....
Kniha se čte velmi dobře, včetně podrobných popisů fyzikálních a chemických procesů (tak jo, přiznávám, občas jsem v nich zabloudil).
Je i přiměřeně napínavá, vědecko-fantasticky uvěřitelná. Zapochyboval jsem u vesmírného kabrioletu, ale pokud to vymyslela NASA, bude to fungovat!
Věřím, že se lidstvo jednou odvrátí od věčného válčení, náboženského blouznění a rabování bohatství Země, a další generace se dočkají televizních reportáží z výstupu lidské posádky na planetu Mars!

17.07.2017 4 z 5

Historie trestu smrti Historie trestu smrti Martin Monestier

Kniha je velice komplexní, detailní, zajímavá, ale není to lehké čtení, místy jsem pociťoval nevolnost a znechucení, zvlášť při popisu asijských popravních praktik, kde nešlo o trest, ale hlavně o utrpení odsouzeného. Zajímavé jsou osudy některých známých popravčích - např.německý kat Johann Reichhart, který v letech 1939-1945 podle rozsudků Lidového soudu popravil téměř 3000 lidí. Ve své práci byl velice efektivní, promýšlel každý detail, aby zkrátil provedení popravy na nezbytné minimum. Po skončení války nebyl jakožto justiční úředník souzen, ale naopak zaměstnán trestními orgány Spojenců, věšel svoje bývalé soukmenovce, dokonce odborně radil vrchnímu katu americké armády při popravě odsouzených nacistických předáků v Norimberku. Prostě specialista odborník se uplatní v jakékoliv době!

22.06.2017 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tak co?
Dočteno!
A co?
Nic moc!
Tak jo!

Cormac se jednoho krásného dne probudí s hroznou depkou.
Fuj, to je ale hnus, řekne si, o tohle se musím podělit se svými čtenáři!
nebudu nic vysvětlovat, jenom napíšu, jak se dnes cítím,
beze jmen, co je komu do toho, jak se kdo jmenuje!
bez uvozovek, ať se neví, kdo mluví!
jenom ten hnusnej pocit ať si užijou!

A my, vážení čtenáři, hledáme hluboký smysl tohoto díla!

Svědectví, Bídné roky, Den Trifidů, nebo Honzíkovu cestu mám raději. Tak jo!
Lady_Ef, díky za výstižný komentář!

11.06.2017 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným!

Tak třeba v Česku - mladý, svobodný manažer z Prahy přijede na prázdniny například na Šumavu, v místním konzumu se seznámí s jen o pár let starší rozvedenou prodavačkou s jedním či dvěma závazky, která mu zachrání život, když mu ukáže, které houby v lese jsou jedlé. Chodí spolu do hospody a nejpozději do dvou dnů se sblíží, ale dovolená rychle uteče, a manažer se vrací zpět do víru byznysu. Celý podzim na ni myslí, a na Vánoce se vrací, na běžkách přijíždí k její chaloupce s kupou dárků, s úmyslem zůstat v lůně přírody navždy......

V Norsku je to celé o hodně složitější!

03.06.2017 3 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Tato kniha nabízí detailní projekt provedení státního převratu, včetně logistiky, rizik, harmonogramu, počtu lidí, zbraní a dalšího nezbytného vybavení. Na větší a rozvinutou demokracii to stačit nebude, ale nějakou banánovou republiku proč ne? Stačí dát dohromady partu vojáků Štěstěny, aktualizovat cenovou úroveň budgetu z 1974 na 2017 a jdeme na to! Přidá se někdo?

31.05.2017

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

"Váš šéf má temné srdce, chlapče, pamatujte si to. A momentálně dostal zase žízeň. Stejně jako ten tam venku. A tahle žízeň je jako požár, právě proto se říká hasit žízeň. Dokud ji oba neuhasí, bude dál stravovat všechno s čím přijde do styku!"

Sériový vrah nemá v Norsku na růžích ustláno. Logicky zamíří do Osla, protože jinde skoro žádní lidé nežijí, a tam ho záhy začne pronásledovat Harry Hole, který výjimečně vypadne od Schroderů před zavíračkou, a uplatní svou intuici a kreativitu k odhalení pachatele. Obvykle musí polknout pár Jimů Beamů jako handicap, aby vyšetřování trvalo alespoň týden a udrželo čtenáře v napětí 600 stránek.

Takže, co román Žízeň? Stojí za to přečíst, protože je temný, brutální, morbidní, zvrhlý!
Jen ten konec, ten konec je tak příšerně kreativní, že vážně nemůžu dát víc než čtyři hvězdy!
Jo, Jo, tentokrát jste to s Jimem Beamem trochu přepískli!

17.05.2017 4 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Je zajímavé nakolik se liší kniha od filmu. Ve filmu je žralok hlavní postavou, kolem které se všechno točí, kniha řeší špatné mezilidské vztahy, ekologická témata, honbu za ziskem, dokonce manželskou nevěru, a žralok je pouze takovým katalyzátorem lidských problémů. Naštěstí Quint je pořád stejný, mezi řádky jako bych viděl Roberta Shaw.

26.04.2017 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Career of Evil je pro mě nejlepším dílem celé série. Cormoran nabízí policii a čtenářům několik možných pachatelů, každý je natolik odporný, že lze jen těžko vybrat toho pravého, a proto tentokrát tipuji špatně. Ačkoliv jsem si téměř jist, že autorka chce dovést Robin k oltáři, přece se obávám, aby se jí vrah nevymkl kontrole a Strike nezůstal bez asistentky! Popisné části mi nevadí, protože prodlužují požitek z napětí - prohlížím si na Google mapě bílou zeď továrny BAE Systems v Barrow a kombinuji, kdo z podezřelých je vrahem. Nápovědou je důležitá role textů Blue Oyster Cult, v mládí jsem jejich hudbu hodně prožíval.

22.04.2017 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Pomalu pomaličku otevírá autor svůj příběh. Děj knihy se táhne jak líné letní odpoledne. Horké léto, husté lesy, průzračné jezero s chladivou vodou a krásná dívka, která potřebuje pomoc. Ale blankytné nebe se zatahuje černými mraky, Bunkerův zvonek zvoní na poplach, neviditelné dítě pláče a Sára se začíná mračit. Z temných stínů minulosti, na kterou by místní raději zapomněli, se vrací přízrak vraždy a pomsty, kletba spočívající na dětech, jejichž jméno začíná na písmeno K.

11.03.2017

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

SPOILER - nečti dál, kdos dosud nečetl!
Král hororu představuje krále sebevražd, nového biskupa Jima Jonese, který místo pomerančové šťávy rozdává dětem gameboye! Je to vůbec možné? Od Z-Boye medaili nedostal, poslouchá Ozzy Osbourna a Judas Priest, kapely které byly soudně stíhány za údajné astrální projekce ve svých textech a podprahová sdělení nabádající k sebevraždě! o Don't Fear the Reaper ani nemluvě, to je odedávna Králův oblíbený sebevražedný song. Je to vůbec možné? Ano, je to možné, když naše děti hrají celý den na PC, jsou úplně mimo. Buďme bdělí, i když je Brady jenom hlava na klacku!
Dobrý příběh, typicky kingovský horor-scifi kousek do celoživotní sbírky!

05.03.2017 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

tohle není splatterpunk, to je remake Eduarda Štorcha!

18.02.2017 2 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Moje první skotská "mayovka"!
Napínavý příběh plný deště, větru, vřesu, starodávných gaelských jmen, a obrovského oceánu všude kolem.

14.02.2017 4 z 5

Planeta tří sluncí Planeta tří sluncí Vladimír Babula

Ano, je to lepší než Signály z neznáma! Pamatuji se, že jsem jako kluk četl některé části Planety tří sluncí na pokračování ve starých časopisech.
Hodní soudruzi většinou české a ruské národnosti, za pomoci polepšeného (asi východního) Němce stavějí mezigalaktická letadla, atomové elektrárny, umělé stradivárky, zkoumají cizí planety (pouze vědecky) a od rána do večera myslí na blaho lidstva.
Zlí soudruzi - západní Němci a Američané - nemají ani za mák vědecké disciplíny, zneužívají alkohol, přejí si návrat imperialismu, a jsou po zásluze potrestáni.
Samozřejmě, že je to poplatné době vzniku, ale i vzhledem k textu Signálů si myslím, že tomu soudruh Babula věřil.

12.02.2017 2 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Zajímavá exkurze do bankovních praktik poloviny 70.let. Nejsem odborník, ale řekl bych, že se do dnešních časů mnoho nezměnilo - viz americká hypoteční krize 2007 a následná celosvětová finanční krize od roku 2008.
Kniha je psána podle klasického autorova schematu - poctivý sympaťák versus nepoctivý hajzlík, láska, zločin, katarze, happyend. Děj je přiměřeně napínavý zvlášť v závěru, ale vadilo mi hloupé jednání některých postav a i ten happyend byl příliš absolutní.

12.02.2017 3 z 5