Občanský průkaz

1. vydání.
Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2030/big_obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4.2775

Kniha Občanský průkaz

roso.mak

Jak porevoluční dítě si říkám, že mám zprdele kliku, že jsem nikdy nemusela řešit dilema, zda si hodit matkou, nebo se stát nějakým Jánským ve spise, abych mohla na vejšku, nebo si zachovat své ideály a poslat svůj život do kanálu a makat jako uklízečka. Ale sama vím, že z výchovy držet hubu a krok, se těžko vymaňuje. Takže to spíš tipuju na toho Jánského.

Kniha je super. Člověk by si měl připomínat častěji, že se má vlastně skvěle.

karaliene

Celou dobu čtení jsem cítila nepříjemnou emoční ambivalenci. Kniha lehkým způsobem popisuje těžkou dobu.

PetK

Hezké audio, smutné časy, střípky příběhů z doby, která se, doufám, nikdy nevrátí.

PaníLenka

Kniha se mi líbila moc, film ani trochu

Cacolinka

Když to člověk čte, tak začne chápat proč se lidé, kteří tohle v mládí zažili, a jen chtěli žít v relativním klidu, teď chovají tak, jak se chovají. Člověk co chtěl přežít "bez úkony" se musel chovat nenápadně a hlavně nikomu neodporovat a do ničeho se nemíchat...

_Žanet_

Knížka se mi četla poměrně dobře. Autor píše čtivým způsobem a jako při jedné z mála maturitních knížek jsem snadno vnímala děj, protože byl snadno pochopitelný a Šabach neskáče z jednoho na druhé. Co už bohužel bylo horší, byla orientace v postavách. Během čtení jsem měla hrozný problém vyznat se v tom kdo je kdo a ani po dočtení knihy to vlastně pořádně nevím. Tohle mně osobně hrozně vadilo, protože se v knize neustále objevovaly nové postavy, které tam byly pouze chvilku a pak se zmínily zase po delší době a já pak prostě nevěděla o kom je zrovna řeč. Za mě osobně tohle knize hrozně ubírá na kvalitě, protože i přesto, že jinak není špatná, tohle mi zhoršovalo čtení a díky tomu jsem srazila v hodnocení dvě hvězdičky.

rencovav
15.12.2020

O téhle knížce jsem hodně slyšela, ale bohužel mě neoslovila tolik, jak jsem čekala. Možná, že film bude lepší, uvidíme. Nicméně palec nahoru za vtipné básničky! :)

InaPražáková
27.11.2020

První Šabach, kterého jsem četla, a bylo to příjemné seznámení. Není to humoristická kniha, byť komicky absurdních zážitků je plná. Doba všudypřítomných policajtů a zátahů na máničky z ní kouká jasně a odpudivě, úsměvný filtr starých dobrých časů se nekoná. Šabach je dobrý vypravěč a vypráví jak mu zobák narost, jako by seděl v hospodě a vykládal výběr historek z rozmezí dvaceti let. Nikdy nenudí, nestěžuje si, přehnaně nemudruje, dobře a rychle se to čte - příjemné odpoledne to bylo.