Občanský průkaz

Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2030/big_obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4.2827

Kniha Občanský průkaz

helusa2

Dcera to má v povinné četbě, tak jsem si to pustila taky - no skvost :-) Myslím, že Alešovy básničky si získají i patnáctiletého syna a sjede pak celého Šabacha :-D
Jak to ale je pro Šabacha typické, jsou tam také chvíle hořké až velmi hořké, na které bychom také neměli zapomínat...
Těším se, až si zase pustím film.

Lelaqu
25.12.2022

Musím podotknout že nejprve jsem viděla film, a proto mě kniha lehce zklamala. Hlavně co se týče rozdílu film x kniha. Řekla bych že kniha je svým způsobem lepší, ale strašně mi vadil nespisovný jazyk. Příjemné byly Alešovy básničky a pokud máte knihu v povinně četbě, určitě bych vám ji doporučila.

Lily101
17.12.2022

Z počátku silný a propojený příběh, který postupně ztrácí časové vymezení a nakonec Vás čeká uspěchaný závěr…škoda.

Film jsem neviděla, ale možná časem se na něj podívám.

Corso
02.12.2022

Zase som si to vypocul ako audioknihu. Po kolky krat? Snad po siesty, siedmy. Nepocitam to. Stava sa to v mojej hlave obohrata LP nieco ako Clovecina od Radosincov alebo Simek a Grossman, Kniha o cintorine alebo Verneovky. Snad mi to pripomina vzdialene moju mladost, aj ked zdaleka nie taku rebelsku. Nova generacia uz nepochopi. Sabach a jeho (za mna) absolutne genialny text. Kompozicia mladickej poezie, zhovadilosti osobnej iniciativy sgurvenych sudruhov co dufali, ze ich nebo potrva vecne ak budu dostatocne dlho gumovat. Kytica z flias cuca, pendrekov, umieracika za priatelov.

Doubravka1975
11.10.2022

"Tak co ?!" povídá mi. "Občanský průkaz máš?!" a když sem jen nešťastně zavrtěl hlavou , tak se mu úsměv rozlil doslova po celý tváři a s tím úsměvem mi řek: "Vsaď se, že tě ho naučím nosit ! "

Skvělé a i chvílemi smutné čtení. Skvělé básničky. Generace narozená po roce 89 tomuhle myslím nemůže ani uvěřit. Já osobně jsem tenhle typ občanského průkazu měla také možnost vlastnit , ale měla jsem ho sotva 1 rok

soupik2012
07.08.2022

Bylo opravdu hrozné žít v policejním státu, který se schovával za název socialistický. Ale jak ukazuje závěr této novely, tak je to především o lidech. Špatní lidé budou špatní za každého režimu. V minulosti alespoň člověk věděl, kde je hledat. Dnes nám bohužel někteří dokonce vládnou. Viděla jsem také filmové zpracování a myslím si, že je stejně povedené jako to knižní. Životopis, věrohodná autorova zpověď. Naproti tomu audiokniha příliš povedená není. Načetl jí pan Jaroslav Achab Haidler a jeho způsob přednesu mi příliš nevyhovoval.

martineden
28.07.2022

Šabach je Šabach - kluci, dospívání, Praha 6, hudba... a to vše v dobách neveselých, přesto se chvílemi u knihy bavíte, i když vás mrazí. Doporučuji

JP
20.05.2022

Během začátku jsem si říkal, že Šabach, kterého si občas dám, je vlastně takovým pokračovatelem hrabalovské poetiky, ač přeci, očividně, spadající do éry "za komančů", která se dost lišila, stylem, mentalitou, od jaksi prvorepublikového, nostalgičtějšího B.H.,.. ale přesto je to pořád zpětné ohlédnutí, mapující obyčejného českého člověka svojí doby, jaký byl. A o to víc mě potěšilo, že tahle myšlenka toho post-hrabalovství, byla zmíněna jak v samotné knize, tak později i Šabachem v rozhovoru okolo toho, jak 'Občanský průkaz' psal, co ho k tomu vedlo, jak to dal dohromady, že Hrabal byl jeho "guru" a "nikdy se ani nepřiblížil k jeho ponožkám". Trefně řečeno. Je to více méně to, co jsem si sliboval a nedostal u Placákova 'Fízla'. OP je pořád odpočinkovější četba. Neurazí, ale rovněž taky ani nějak zvlášť nenadchne.