Petr Šabach

česká, 1951 - 2017, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy

Komentáře (8)

Petr Šabach

Přidat komentář
Chesterton
31. března

Ó pan Šabach je geniální humorista života pro mne:) Moc jsem toho nečetla od něho, ale filmy, které vznikly dle jeho povídek - Občanský průkaz třeba - jsou ty mému srdci nejmilejší :o)

Bilky
31. března

Šabacha mám rád, predstavuje také to zdravé a presne namiešané spojenie intelektuálneho suchoprda, krčmového povaľača a sarkastického pozorovateľa.

V jeho poviedkach a novelách mi vždy rezonujú hašekovské, hrabalovské, ale aj svěrákovské charaktery a postavičky. Sú tak plastické, odkukané zo života, veľakrát odžité, odpočuté od hospodských a kaviarenských stolov - že ich nemožno nemať rád. A aj keď nejde o žiadnu sofistikovanú inteleguánsku literatúru s veľkým L, má o to väčšiu cenu lebo sa dostane k širšiemu obecenstvu.

Jeho príbehy sú obyčajné a fádne, ale podávané s nadhľadom, humorom, iróniou, no častokrát aj s nostalgiou, sentimentom, melanchóliou. Zuzka Navarová by o nich zaspievala, že sú “sladce-hořce-kyselé”. Pre mňa sú ako ŽIVOT.

Aleh
16.01.2018

Petr Šabach je dalším českým autorem, jehož knížky si vždy se zájmem ráda přečtu. Je zkušeným vypravěčěm, dobrým pozorovatelem, skvěle dovede vystihnout atmosféru předrevoluční doby u nás, má smysl pro detail, píše lehce a s laskavým humorem. Autor patří k mým oblíbeným spisovatelům.

triatlet
17.09.2017

"S jedním uchem naveselo a s druhým nasmutno." Poslední věta povídky
S jedním uchem naveselo ze souboru Miluj mě víc (https://www.databazeknih.cz/knihy/miluj-me-vic-40429 ).
Audioverze v podání Zdeňka Svěráka se neoposlouchá, stejně jako se neokoukají filmy podle předloh Petra Šabacha (Šakalí léta, Pelíšky, Občanský průkaz, Pupendo, U mě dobrý).
Kolem roku 2002 jsem četl několik Šabachových povídek a u některých jsem se hodně nasmál. Jeho styl vypravování je vtipný. V jednom rozhovoru vzpomínal, že se ho jako školáka nějaký soused zeptal, jestli je od Šabachů. Když přitakal, tak na něj (na dítě vojáka z povolání) soused plivl.

Kubasino
15.02.2015

Petr Šabach je jednoduše můj autor. Žádný ze současných autorů nesvede napsat tak vtipnou, inteligentní a zároveň lidovou knížku, která se přečte jedním dechem a uvízne vám v hlavě jako tříska. Šabach se stal nosným pilířem i mojí diplomky, kterou jsem obhájil. Kdyby to byl nýmand, tak by mi práce asi neprošla ;-)

Salci
17.08.2014

Současnou českou literaturu příliš nemusím. Petr Šabach však patří mezi ty autory, které zbožňuji. Jeho díla sice nejsou naplněna hlubokými filozofickými citáty a skrytými hádankami/symboly, které rozluští pouze vášnivý čtenář postmoderny, pro milovníky humoru je to ale naopak požehnání. Neznám lepšího autora "oddechové" literatury.

Marčullkas
26.01.2014

od autora jsem četla pár knížek a musím říct, že i filmové zpracování jeho knih mě oslovilo.

WEIL
10.11.2011

Někdo ho má rád, obzvláště někteří lidi, co jsou "Hřebejkovsky ladění", protože podle jeho povídek a knížek natáčel Hřebejk filmy, pro mě je to průměrný autor.