heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Válka skončila, zapomenout nelze!

24.08.2019 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Příběh vojáka, který prožil celý svůj život během tří týdnů dovolené. Příběh smutný, s nepatrnými záblesky naděje a tragickým koncem. Vztah Ernesta a Alžběty mi připomněl Winstona a Julii v 1984.

17.08.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Erika v případu Plaváček plave více než obvykle, proto se jí všichni snaží pomoci. Nejdříve napoví sousedka Alison, která věší prádlo nad kuřárnou, a chtěla by sežrat Jasona Stathama. Erice nápověda nestačí, tak musí pomoci kolega, který nosí na klíčích lego panáčka, a manželka mu denně mění vlasy (panáčkovi, ne manželovi). Erika konečně prozře, ta podoba, oči, nos, lícní kosti! Jak říkával inspektor Trachta, „je-li na místě činu univerzální dědic, vyšetřování prakticky skončilo!“ Stačí jen letmo mrknout do evidence obyvatelstva a hned je všechno jasné! Chladnokrevně není detektivka, ale směs černé, červené a duhové knihovny! Za originální způsob rozchodu hlavních hrdinů nějakou tu hvězdičku přece jenom dávám!

17.08.2019 2 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Hned na první stránce knihy naloží autor vážené čtenáře do závodního auta, a ďábelskou rychlostí je proveze serpentinami prvních stopadesáti stran příběhu. Pak vás vyklopí před hlavním vchodem do soudní budovy ve Flint City, takže se pořádně praštíte do levé strany hrudi, zhruba tam, kde se nachází vaše srdce. Chcete skočit zpátky do sporťáku a dozvědět se, jak to bude dál, jenže zjistíte, že dál se jede v kolečkovém křesle Lovie Boltonové, a ten příběh, který vás na začátku tak zaujal, už jste někdy předtím četli!

01.07.2019 3 z 5

Můj rok s inženýrem Můj rok s inženýrem Barbora Černohlávková Večeřová

A hele, první komentář od chlapa, navíc inženýra!
Fejetony jsou typu "já jsem normální, a všichni okolo jsou blázni!" Krátký formát s více či méně výraznou pointou je v pořádku. Úsměv ano, ale salvy smíchu u mě nevyvolaly. Zajímalo by mě, zda Iva je skutečná osoba nebo je to autorčino alter ego?!

26.05.2019 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Komisař Durman je stvořen ze stejné esenciální matérie jako slavní kolegové, inspektor Trachta, Franta Bidlo ze Spojených států žižkovských, Léon Clifton nebo Nick Carter-Ledvina. Dopadení kriminálních živlů je pro ně nejvyšší motivací a metou, lhostejno zda se jedná o kanibaloidní rostlinu či Nový světový řád. Díky svému úchylnému stvořiteli, (což lze jasně dokázat postavou daguerrotypického priapografa Vnislava Utruma), komisař navíc obdařen neutuchající sexuální apetencí, která přesahuje hranice věku, rasy, techniky a následků. Celý tento duševní sekrement posypán kořenící směsí surrealistického vnímání obecných jevů podle Borise Viana, a doslazen speciálně upraveným bílým cukrem z ruzyňského cukrovaru barona Sulz-Rossoll dAspiq!

(Při letu Samoletem českým nad bojištěm u Hradce Králové podařilo se komisaři Durmanovi a kamnáři Kadeřávkovi pořídit unikátní záznam rozhovoru vrchního velitele pruské armády generálplukovníka von Moltke s pruským králem Vilémem I. o bitvě v lese Svíb)

"Majestät, ich habe Ihr 27. Regiment geschickt, 3000 Männer mit 90 Offizieren in diesen verdammten Wald und kaum 300 leben von ihnen auf den anderen!"
"Und was ist mit all den Teufeln mit den anderen passiert, General?"
"Wir wissen es nicht, mein Herr! Ich habe dem Freiwilligen, der es herausgefunden hat, 100 Gold angeboten, aber keiner Ihrer Soldaten hat den Mut gefunden! '
"Was ist mit dir, General?"
„Ich, Sir? Ich hatte andere Aufgaben! Ich musste den Österreichern helfen, diesen Kampf zu verlieren! '

„Vaše Veličenstvo, poslal jsem do toho prokletého lesa váš 27. pluk, 3000 chlapů s 90 důstojníky a na druhé straně z něj vyšlo sotva 300 živých!“
„A co se, u všech čertů, stalo s těmi ostatními, generále?“
„Nevíme, můj pane! Nabídl jsem 100 zlatých dobrovolníkovi, který to zjistí, ale nikdo z vašich vojáků v sobě nenašel odvahu!“
„A co vy sám, generále?“
„Já, pane? Já měl jiné úkoly! Musel jsem pomoci Rakušanům prohrát tuhle bitvu!“

18.05.2019 4 z 5

Járo, kakao! Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Skvělá kniha, jako většina Fanánkových textů! Opileckým výtržnostem Franty Vrány na benzínových pumpách nebo popisu natáčení klipu Průša je úchyl jsem se smál nahlas!
Punk is not EET !

15.05.2019 5 z 5

SS: Peklo na východní frontě SS: Peklo na východní frontě Christopher Ailsby

Dobře napsaná kniha, zajímavé informace, zajímavé fotografie. Jen se mi zdá, že autor není úplně nezaujatý historik, že tak trochu Waffen SS fandí a obdivuje!

27.04.2019 4 z 5

Otroci sexu Otroci sexu Jan Janula

Přečetl jsem to za den a moje pocity oscilovaly od smíchu, přes nevěřícné kroucení hlavou, až po znechucení!
A vzpomněl jsem si na tématické básničky z Občanského průkazu :

,,V přeplněné tramvaji,
frotéři se mačkají!
Ke štěstí jim totiž stačí,
když se na ně někdo tlačí!
Výhradně z těch důvodů,
nechybí v Májovém průvodu!"

,,Už to šustí, už to chrastí.
Z křoví lezou pederasti,
znásilnili za lesem, tajemníka SSM!"

09.03.2019 4 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Příběh je kombinací dvou pravidelně se střídajících pohledů na Ostravu a její obyvatele.

Současná Ostrava – Bo je taková ostravská Lara Croft. Hrabe se v minulosti, sice po přechodu, ale se speciální makulou a výcvikem likviduje nepřátelské agenty nožem, puškou nebo holýma rukama jak na běžícím páse. Ačkoliv dostane každou chvíli na budku, zvládá všechno bez větších problémů. Maličko přitažené za vlasy, ale číst se to dá! Jen ta denní frekvence močení je už nad rámec povinných informací, které by měl autor váženým čtenářům o hlavním hrdinovi sdělovat!

Protektorátní Ostrava – o ní mi vyprávěla babička, která zde prožila celý život. O tom, jak cákali inkoust na bílé podkolenky Hitlerjugend, o tom, jak gestapo přišlo do krejčovské dílny pro její kolegyni židovku, nebo o ostravském gestapákovi s přezdívkou Černý Willy (skutečná postava v knize, Wilhelm Kampf). Když ho v roce 1946 pověsili, lidé si prý sahali na jeho vysoké černé boty pro štěstí.
Na www.ustrcr.cz lze najít článek o dalších postavách ostravského gestapa i odboje zmíněných v knize - Magdaleně Siwy, Antonu Steindorfovi (v knize Anton Steif), nebo Tamaře. Úřadovna gestapa zpočátku sídlila ve vile na Sadové 3.

Na konci se obě dějové linky protnou v docela zajímavé finále. Sice na něm hodně zapracuje náhoda, ale budiž! Ostrava forever!

28.02.2019 4 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Začalo to jako nevinné nedělní ráno v portorikánský čtvrti. A postupně se začínají věci měnit, a většinou k horšímu....
Příběh se mi líbil, jsou z něj cítit autorovy sympatie k místním lidem a hluboká znalost prostředí vyloučených lokalit velkoměsta.

21.02.2019 4 z 5

Slyšte! Slyšte! Ed McBain

Hluchý stárne a blbne, a už podruhé dělá stejnou chybu. Nakonec jako obvykle zmizí, tentokrát bohužel natrvalo. Sedí teď někde spolu s mistrem McBainem na zaslouženém odpočinku. Škoda takového sympatického záporáka!

21.02.2019

Růženky Růženky Stephen King

Sedí Stephen King po ránu u stolu, hrnek kafe, v televizi zápas Red Sox, s tužkou, čistým listem papíru a přemýšlí.

“Tak koho dneska necháme umřít?
Třeba všechny, kteří přijdou na maturiťák! Moment, to ne, to už jsem kdysi napsal.
Nebo všechny, co odejdou ze supermarketu! ….Ba ne, to už tady bylo.
Co třeba všechny, který zavolaj mobilem?! ….Hmm, to je taky starý.
Ha, ha, jednou jsem pro změnu nechal obživnout ty, co se dostali až na indiánský pohřebisko!“

V tu chvíli strčí do místnosti hlavu nejmladší synek Owen.
„Hele, tati, máma vzkazuje, že ti hrozně řve televize a ona nemůže spát! A že jestli to neztlumíš, stane se něco hroznýho!“

„Mám to“, raduje se King senior, „necháme všechny ženský pořádně vyspat!
A aby je nic nerušilo, zabalíme je do kokonu jako můry! A kdo je vyruší, zažije něco nepříjemnýho! Owene, hochu, nikam nechoď, pomůžeš mi s tím!“

P.S. možná se vám to bude zdát těžké, ale pokud knihu dočtete do konce, uvidíte zvláštní strom s obrovskými kořeny, který nikde jinde neroste, potkáte bílého tygra, papoušky a mluvícího lišáka. Pokud knihu dočtete do konce, učiní vás lepšími, zbaví vás vzteku, vrátí vám rovnováhu a chuť udělat někomu radost. Vím, co říkám, udělal jsem to!

09.02.2019 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Autor se snaží do posledního dechu přesvědčit váženého čtenáře, že nepoužil svůj obvyklý scénář!
Do případu brutálních vražd přidává řadu populárních témat, jako je nedůvěryhodnost sociálních sítí, honba za úspěchem a odcizení člověka v industriální společnosti, péče o historické dědictví předků, třídění odpadů, nebo úplatkářství ve veřejné správě!
Výsledkem je příběh s dopředu známou identitou vraha, přesto však napínavý, jde-li o záchranu nevinných obětí na poslední chvíli. Vrcholem ošklivosti je scéna v kině. Takto dokáže vztah mezi mužem a ženou popsat snad jenom Robert Bryndza!

26.01.2019 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Pozor, budete-li číst můj komentář, může dojít k prozrazení části děje!

Mrtvá zóna není typická kingovka. Není to čistý horor s nadpřirozenými ději, jak bývá u Mistra časté. Spíše velký společenský román nebo politický thriller, který se odehrává v mém oblíbeném místě, kde jsem nikdy nebyl a kam se nikdy nepodívám, v Maine!
Horor je to samozřejmě také, zvláště sériové vraždy dívek v Castle Rocku. Při prvním čtení jsem v této části zažil strašidelné dejavu. John přijíždí do Castle Rocku, na stanici se seznamuje se zástupci šerifa Bannermana, a pak spolu jdou na místo poslední vraždy. John se dotýká lavičky, kde vrah seděl a najednou ho uvidí ve své mysli, temnou postavu v černém plášti! „Jsem hladký, hladký jako úhoř, nikdy mě nechytíte, vyklouznu vám jako úhoř!“ V tom okamžiku absolutně zabraný do děje jsem najednou věděl, kdo je vrah, znal jsem jeho jméno! Zaplavil mě intenzivní a pěkně děsivý pocit, že jsem v tom zasněženém parku s nimi a vrah se ke mně blíží. O pár stránek dál se jméno skutečně potvrdilo, a já si nedovedl vysvětlit, jak jsem ho mohl znát dopředu?!

Mrtvá zóna je dějově velice bohatý příběh, oplývá řadou propracovaných historek a detailů, od záchrany bytu Eileen Magowanové, hledání matky Sama Weizaka až po požár v Cathy’s. Příběhem prolíná politická situace v USA druhé poloviny 70.let, známá jména Gerald Ford, Jimmy Carter činí příběh ještě přitažlivějším, civilnějším a uvěřitelnějším. Bůh nedopřál Johnovi normální život, ženu, děti, Bůh si ho vyvolil pro svůj vlastní záměr, a John jeho úkoly plní, pomáhá a chrání, a sklízí jen nevděk a nenávist, až do hořkého smutného konce…..

…“Jestliže byl tenhle jeho talent darem od Boha, pak je Bůh nebezpečný šílenec, jenž patří pod zámek. Jestliže Bůh touží po smrti Grega Stillsona, proč ho tam neposlal už při porodu, s pupeční šňůrou omotanou kolem krku? Proč ho neudusil kouskem masa při jídle? Proč ho nespálil elektrickým proudem, když přelaďoval rádio na jinou stanici? Proč ho neutopil někde na koupališti? Proč měl za Boha dělat špinavou práci zrovna Johnny Smith?“

Někdy mám pocit, že Američani si už svého Grega Stillsona prezidentem zvolili, ale jeho jméno mám v mrtvé zóně, takže vám ho nemůžu říct, a Johnny už stejně není, aby s tím dokázal něco udělat.

20.01.2019

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na začátek malá jazyková lekce:
Terranova (z lat.) nová země
Damisch (z něm.) hloupý, ztřeštěný, zatracený

V seniorském věku mám smrti blíž než young adults, pro které je kniha určena. Díky za čtenářský zážitek, Vaše Ctihodnosti, přečetl jsem ji jedním dechem, už mi nezbývá ani jedna stránka, ani jeden den imunity!
Takže rychle nějaké citáty klasiků!
"Kdo žije rizikovým životem, kráčí kosení vstříc s otevřeným hledím!"
(z deníku Ctihodného smrtky Faradaye)
"Člověk je povinen žít s radostí. Kdo se radosti vzdá, bude pokosen!"
(z deníku C. s. Curieové)
"Jsem náhoda, osud, nesprávný čas a špatné místo! Jsem infekční nemoc, 11.září, vánoční tsunami, opilý řidič autobusu, žralok tygří, raketový inženýr!"
(z deníku C. s. Goddarda)
Se smrtkou se nevyjednává, a žádné prosby na ni neplatí. Proto prosíme Pána Boha, ať se za nás u smrtky přimluví. Někdy se to i podaří. Ale nikdy to není napořád!

Na závěr verše:
"Včera ráno přišla zubatá,
Povídá mi "Vem si kaťata,
Je čas, hochu, musíš jít hned se mnou,
Nebreč, žádný finty Smrtí nehnou."

P.S. Příběh mi připomíná Kohoutovu Katyni

06.01.2019 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Příběh ztracené a nalezené Jessiky Collinsové je temný jako hlubiny v názvu. Londýn je tentokrát deštivý a zamlžený, stejně jako dvacet šest let staré okolnosti dívčina zmizení. V napínavém pátrání mezi vysloužilými pedofily, bývalými policisty a podivnými rodinnými vztahy si Erika sáhne až na dno svých sil. S pachatelem se tentokrát fyzicky střetne osoba, která je Erice velice blízká, a autor konečně přidává do děje i milostné vztahy pro většinovou komunitu čtenářů! Jen by mě zajímalo, jak byla tato kniha přijata v Irsku?

05.01.2019 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

V Londýně panuje horké počasí a pachatelem brutálních vražd je fantom, jak z románu Edgara Wallace. Napětí se brzy vytrácí s odhalením vrahovy totožnosti. Příběh má podobný scénář jako Dívka v ledu, Erika je pořád stejně neposlušná, svéhlavá, nedisciplinovaná, pachatelem znovu přímo konfrontována, a opět hraje velkou roli náhoda nemající s logikou mnoho společného. Autor do děje stále častěji vkládá vlastní sexuální a vztahové preference, což zbytečně odvádí pozornost od nosné linky příběhu. Celkově pro mě podprůměr!

05.01.2019 2 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První případ detektiv šéfinspektorky Eriky Fosterové vypadá jako pokračování díky častým zmínkám předcházejících událostí. V Londýně neprší, ale mrzne, a příběh připomíná Muže, kteří nenávidí ženy, nicméně Erika je i přes nedostatek disciplíny, dodržování předpisů a úcty k nadřízeným, mnohem normálnější než Lisbeth Salanderová. Příběh je plný postav elegantních mužů s upraveným obočím a pevným zadkem, a nehezkých, obtloustlých, špatně oblečených a ostříhaných žen. Je to nezvyklé, ale holt každý jsme nějaký! Více mi vadí, že autor používá princip „deux et machina“, tj. řeší neřešitelnou situaci v ději zázračným zásahem na poslední chvíli a bez logiky. Do dobré detektivky tohle nepatří! Celkově pro mě průměr!

05.01.2019 3 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Pomalý, nepříliš zajímavý příběh z islandského venkova, se složitými místními jmény a názvy, se doopravdy rozjede až v poslední čtvrtině. Pointa není špatná, ale prokousat se k ní mi trvalo nepřiměřeně dlouho.

05.01.2019 2 z 5