Mrazivé světlo

V nově postaveném hotelu obchází duch, ale zavražděná je až příliš skutečná… Od autorky thrilleru Poslední rituál. Když advokátce Tóře zavolá její kamarád Jónas, pomyslí si, že si z ní tropí žerty. V ezotericky zaměřeném hotelu, který vybudoval na pozemcích dvou starých statků, prý straší. Tóra sice na ducha nevěří, ale mrtvole místní architektky nalezené na pláži uvěřit musí. Vyšetřování jde ztěžka, zvlášť proto, že některá vlákna prorůstají hluboko do minulosti. Co se to vlastně před lety odehrálo? Kdo je tajemná Kristín, která jako by nikdy neexistovala? Když se do všeho zaplete jeden letitý a jeden ambiciózní politik, zohavený mladý muž na vozíku a náznaky čísi nacistické minulosti, je toho právě dost, aby to všem pořádně zamotalo hlavu. Větrné islandské pobřeží, kde se náš příběh odehrává, je dokonalou kulisou pro dávnou legendu o lásce, smrti a tajemství sahajících až do našich časů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5108/big_mrazive-svetlo-cc4-5108.jpg 4.2302

Tóra Gudmundsdóttir 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Metafora

Sér grefur gröf, 2006

Kniha Mrazivé světlo

moudivlacek
30.12.2021

Trochu jsem doufala ve více ezoteriky v příběhu, přesto nejsem zklamaná. Osudy jedné rodiny z minulosti s pokračováním v přítomnosti.
Tentokrát jsem jen odhalila otce Kristín, ovšem vraha nikoli. Každopádně Tóra zde měla navrch víc jak přítel Matthias. Do toho rodinné trampoty se synem budoucím otcem.
A i přes smutek příběhu jsem se zas dozvěděla zajímavost o koních a lišce.
Jsem zvědavá na další příběh s Tórou.

kap66
19.12.2021

(+ SPOILER) Líbilo by se mi mít oblíbenou islandskou autorku detektivek. Detektivky mám ráda a jsem pecivál, takže bych ráda navštěvovala Island aspoň takhle. Po druhém dílu série už vím, že v tomhle případě to nevyjde - a nejen proto, že Island jsem v knížce téměř nenašla.
Autorka jako by se bála, že se čtenáři v příběhu ztratí. Do promluv proto vkládá opakovaně jména postav a jejich role: „Třeba o tom něco ví Berta, Elínina dcera." „Haló, Tóro, tady je Lára ze Snaefellsnesu. Sóldísina babička.“ Dialogy jsou tím zpomalené až k otravnosti; není to ale jejich jediná slabina (nejsem schopna posoudit podíl překladatele). Znějí knižně, nepřirozeně: „Spáchal sebevraždu plný zloby a studu za to, co udělal kvůli penězům.“ Někdy jsem se nad volbou slov pousmála: Tóra mluví s člověkem, který spadl z koně, utrpěl zranění a trpí bolestmi (jako legrace to tedy asi míněno není). Ptá se ho: „Tam jste si vypůjčil koně? Nebyl to náhodou bujný hřebec?“ Forma přebila obsah a příběh mě přestal zajímat.
Zkrátka, za dva díly dohromady čtyři hvězdy, to znamená, že se zkusím pokorně vrátit k Arnalduru Indriðasonovi, abych na Islandu ještě pobyla. Jen mi ještě bude dobu vrtat v hlavě brouk: už v druhé knížce ze severu slouží LOPATA ke KOPÁNÍ (jiný autor, jiný překladatel); co to mají ti Finové a Islanďané za nářadí? :-)

EliskaD
05.06.2021

Když Tóra přijíždí za svým klientem, aby mu pomohla řešit právní nároky v souvislosti s jeho kupní smlouvou, netuší, že jí to přivede k daleko těžšímu úkolu. Aby mohla racionálně vysvětlit nejen vraždu, ale i podivné zvuky a zjevení, postupně rozplétá historii původních majitelů, jejich příbuzenské vztahy a pohnuté osudy. Aby si utvořila ucelený obraz o dávné historii, musí se ptát. A to spousty lidí (což vyžaduje čtenářovu velkou pozornost). V příběhu nechybí ani Tóřin německý přítel, se kterým sdílí své hypotézy a dedukce. Každá stránka přináší nové informace, ale i slepé uličky a nutí čtenáře přemýšlet o motivu vraha spolu s Tórou.

Kristulda
05.06.2021

Dám o hvězdičku míň, jelikož mi dělalo problém se začíst,ale jinak super.

Arev122
19.05.2021

Přijemná detektivka s trochou tajemna. Až do konce byl děj hezky "zašmodrchaný" a pachatel neurčitý.

tofudo
09.05.2021

Ze začátku jsem se trochu nemohla začíst, nějak se to ne a ne rozběhnout, ale druhá půlka knihy perfektní, příjemná detektivka. Mám ráda propojení příběhu s minulostí.

hanap
25.04.2021

Mrazivé světlo, napínavé, tajemné čtení. Vrah dlouho ukrytý v ději. Příběh rozjasňuje hlavní postava Tory její přítel vyšetřovatel z Německa a také její děti. Bojovala jsem s Islandskými jmeny jmény a že jich bylo.
Doporučuji

martiline
12.03.2021

Druhá kniha mnou čtená od autorky a opět se mi moc líbila. Vtáhne vás to do děje, na každé stránce se něco nového uděje, žádná nuda, ale přímo dynamika ... tvoříte si hypotézy, které postupem zahazujete a zkrátka vás to baví od první až do poslední stránky. Doporučuji.