Mrazivé světlo

V nově postaveném hotelu obchází duch, ale zavražděná je až příliš skutečná… Od autorky thrilleru Poslední rituál. Když advokátce Tóře zavolá její kamarád Jónas, pomyslí si, že si z ní tropí žerty. V ezotericky zaměřeném hotelu, který vybudoval na pozemcích dvou starých statků, prý straší. Tóra sice na ducha nevěří, ale mrtvole místní architektky nalezené na pláži uvěřit musí. Vyšetřování jde ztěžka, zvlášť proto, že některá vlákna prorůstají hluboko do minulosti. Co se to vlastně před lety odehrálo? Kdo je tajemná Kristín, která jako by nikdy neexistovala? Když se do všeho zaplete jeden letitý a jeden ambiciózní politik, zohavený mladý muž na vozíku a náznaky čísi nacistické minulosti, je toho právě dost, aby to všem pořádně zamotalo hlavu. Větrné islandské pobřeží, kde se náš příběh odehrává, je dokonalou kulisou pro dávnou legendu o lásce, smrti a tajemství sahajících až do našich časů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5108/mrazive-svetlo-cc4-5108.jpg 4.2224

Tóra Gudmundsdóttir 2.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Metafora

Sér grefur gröf, 2006

Kniha Mrazivé světlo

mi-380
11. listopadu

Příběhy s Tórou čtu na přeskáčku (4-1-3-6-2), takže skládanku jejích rodinných problémů a vztahu k Matthiasovi doplňuji jako puzzle. Systematické části mé osobnosti je to hrubě proti srsti, ale prostě k tomu nějak došlo. Nejsem v tom sám, spousta dalších čtenářů má podobné (mini)trauma. Co je společným jmenovatelem všech příběhů, to je podle mne Scooby-Doo efekt – objeví se zdánlivě nadpřirozené síly, Tóra ale postupně trpělivým pátráním vše logicky a racionálně vyřeší.
I tentokrát sledujeme nepěknou hororovou záhadu, jejíž spletité kořeny sahají hluboko do temné minulosti. Tóra s Matthiasem se zarputile pletou policii do vyšetřování, stejně jako Poirot s kapitánem Hastingsem, a konverzace mezi nimi je také zdrojem odlehčujícího humoru. Poučné je porovnání pohodlného života současné generace s tvrdými podmínkami jejich prarodičů, jejichž boj s přírodními živly i nenávistnými bližními se nám zdá tak vzdálený. Jsou to ale jen dvě nebo tři generace.
Co bylo před šedesáti lety víme a pomalu zapomínáme, kdo si dokáže představit co bude za šedesát let?
80% (zatím 221 hodnotících s průměrem 83%).

„Do zdejšího lávového pole se dřív odkládali kojenci, ženské z okolí, které se nemohly starat o svoje děti, je sem přinesly a odložily.“ Pohlédla na Tóru a otřásla se. „Děsné. Pořád ještě jsou slyšet. Dokonce i já je zaslechla.“
Tóra se kávou málem zalkla. Předklonila se. „Chceš mi říct, žes slyšela plakat kojence, které tu někdo odložil před stovkami let?“...

Angelicca

Od této spisovatelky jsem již přečetla téměř všechny knihy, patří mezi mé oblíbené autory. Sérii příběhů s advokátkou Tórou mám velice ráda a tuto starší knihu jsem hodně dlouho nemohla sehnat. Opět neuvěřitelná pecka! Spojit duchy a opravdové vraždy v moderní době zní neuvěřitelně, avšak Yrsa to tak úžasně napsala, že jsem se od knihy nemohla vůbec odtrhnout. Autorka do příběhu také vložila pár legračních prvků, což jsem ocenila.
Knihu vřele doporučuji k přečtení a opět plný počet hvězd!!!

Dani25

Vydarená kniha, uveriteľný príbeh, normálna baba Tóra. Čitala som v slovenčine a nechápem, prečo ju premenovali na Dóru.

lubospanda

Skvělý, napínavý, překvapivý, promyšlený, chvílema i vtipný. Bohužel jsem se ztratil ve spleti jmen, takže jsem na konci musel hodně přemýšlet, kdo jsou všichni podezřelí, ale za to autorka nemůže. Jedinou záhadou zůstává, proč se to jmenuje Mrazivé světlo?! To mi nějak uniklo.

Sanmark

Začátek je drásavý, po každém otočení stránky jsem se bála, že kapitola už skončí a tím asi zhasne i naděje..

Normální uvěřitelná ženská, jak má být, se smyslem pro humor, chytrá, pohledná, zdravě sebevědomá, je vyšetřovatelkou tak trochu proti své vůli ve vynikající detektivce.

Poutavě napsáno, sympatické vztahy, propracovaná zápletka, šikovně dávkované rozplétání zločinu a bonbonek navíc - úžasná místní jména (tak tady čerpal Tolkien jména pro trpaslíky! :-D).

heavy66

Pomalý, nepříliš zajímavý příběh z islandského venkova, se složitými místními jmény a názvy, se doopravdy rozjede až v poslední čtvrtině. Pointa není špatná, ale prokousat se k ní mi trvalo nepřiměřeně dlouho.

mataj
30.12.2018

Tóru jsem si oblíbila již v prvním díle a ani tahle kniha mě nezklamala. Zápletka se rozmotává sice pomalu ale vůbec mi to nevadilo, četlo se to výborně. Tahle autorka mě prostě baví a chystám se na další její knížky.

Jordyz
22.10.2018

Skvělá kniha, skvělá série. Jen mi trochu překáží nedotažený, nebo spíš neuvěřitelný příběh v pozadí - Tóřiny děti a její péče o ně. Z mého pohledu je to nedotažené. Ale každopádně jdu na další díl ze série a moc se těším!