Mrazivé světlo

Mrazivé světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5108/bmid_mrazive-svetlo-cc4-5108.jpg 4 378 92

Tóra Gudmundsdóttir série

V nově postaveném hotelu obchází duch, ale zavražděná je až příliš skutečná… Od autorky thrilleru Poslední rituál. Když advokátce Tóře zavolá její kamarád Jónas, pomyslí si, že si z ní tropí žerty. V ezotericky zaměřeném hotelu, který vybudoval na pozemcích dvou starých statků, prý straší. Tóra sice na ducha nevěří, ale mrtvole místní architektky nalezené na pláži uvěřit musí. Vyšetřování jde ztěžka, zvlášť proto, že některá vlákna prorůstají hluboko do minulosti. Co se to vlastně před lety odehrálo? Kdo je tajemná Kristín, která jako by nikdy neexistovala? Když se do všeho zaplete jeden letitý a jeden ambiciózní politik, zohavený mladý muž na vozíku a náznaky čísi nacistické minulosti, je toho právě dost, aby to všem pořádně zamotalo hlavu. Větrné islandské pobřeží, kde se náš příběh odehrává, je dokonalou kulisou pro dávnou legendu o lásce, smrti a tajemství sahajících až do našich časů...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Sér grefur gröf , 2006

Oksalakka
01.07.2014 3 z 5

Znovu jsem se přesvědčil, že kvalita knih islandských spisovatelů je jako na houpačce. Jednou skvost, podruhé odpad. Tahle Yrsa se bohužel blíží tomu druhému. Utahaná, užvaněná, místy ukrutně naivní, na druhou stranu zápletka ujde a některé vtipy se dost povedly. První díl je o dva levely lepší. Nicméně číst se to dá.

AndreaD
01.06.2014 3 z 5

Yrsa sa knižky zhostila veľmi sľubne, pomixovala charaktery, ich minulosť a nechala nás tápať až do konca, kto je páchateľom medzi množstvom zamestnancov a miestnych. Posledných 50 strán bolo naozaj napínavých a koniec famózny. Veľmi sa mi páčil nadhľad právničky a humor jej priateľa Matthewa. Mne ako laikovi sa ale zdalo trochu čudné, že advokátka má právo každého dookola spovedať sťa člen policajného zboru a nikto jej informácie neodmietne poskytnúť....Naozaj zvláštne, predpokladám, že asi len na Islande. Jediná vec, ktorá skazila môj celkový dojem je tá, že vydavateľstvo Columbus a najmä pani prekladateľka by si mali opäť naštudovať spisovnú slovenčinu, lebo som našla cca na 20 stranách fatálne chyby, ktoré udrú do oka každému. Inak musím konštatovať, že som bola s príbehom aj zápletkou naozaj spokojná a Yrsu ešte vyhľadám.

keselylenka
24.05.2014 5 z 5

Knížka se mi líbila, i když to byla první kniha autorky, kterou jsem nepřečetla za jeden den. Chybu bych ale neviděla na straně příběhu. Děj byl zajímavý, svižně plynul a měl pro mě překvapující ale uvěřitelné rozuzlení.

allebra
11.03.2014 5 z 5

Další velmi čtivý příběh, napsáno opět svižně, četla jsem jedním dechem! Knížky Yrsy Sigurdardóttir opravdu nenudí!

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Úžasné! S každou další Yrsinou knihou se tato spisovatelka dere na můj pomyslný spisovatelský Olymp. Opět velmi citlivě napsané, zajímavé a jako vždy protkané s několik desítek let starou a velmi smutnou minulostí.

Začátek je pozvolnější, ale jakmile se příběh rozběhne, drží si své tempo až do samotného závěru. Postavy jsou mi velmi sympatické, především bych chtěla vypíchnout postavu Tóřina německého přítele Matthiase - co slovo, to perla.
Zvláštní také je, k jak zdánlivě brutálním vraždám v příbězích na začátku dochází (v Mrazivém světle žena bez tváře, znásilněná a se špendlíky v chodidlech), přesto když doplujete k závěru, veškerá brutalita je vysvětlena způsobem, že se nejeví jako čistá zvěrstva, ale jako činy zoufalých, nemocných či pověrčivých lidí, kteří ve vás nakonec dokážou vyvolat i pocity jakéhosi pochopení pro jejich zoufalé jednání.

Tento příběh, ač ve své podstatě velmi smutný a tragický, se mi líbil zatím nejvíc; snad kvůli dokonale "hláškující" postavě Matthiasově, která byla protipólem neveselému příběhu, díky duchařskému podtextu i díky propletenosti děje (často jsem musela listovat na začátek a ověřovat si rodinnou spřízněnost osob žijících kdysi na obou statcích). Výborná kniha...

budíček
08.06.2013 4 z 5

Další detektivka ze severu tentokrát z Islandu. Bylo to hodně čtivé (akorát začátek než se to rozjelo byl průměrný) a děj byl tak propletený, že jsem adeptů na vraha tipovala hned několik. Prolínaly se v ději vraždy ze současnosti ale i spáchané za války. A aby byla atmosféra děje dokonalá tak se ponurou mlžnou nocí nesl něčí pláč (jestli to byl duch nebo ne neprozradím, ale autorka ty strašidelné okolnosti nevystihla vůbec špatně...) Není tam tolik krve jako třeba v Hypnotizérovi, ale je to hodně dobrá a zajímavá knížka. Anotace ty zásadní body vystihuje a zbytek si doporučuju přečíst ...

LG73
07.06.2013 5 z 5

Další díl z řady vynikajících detektivních příběhu s hlavní hrdinkou advokátkou Tórou mě zatím zaujal nejvíce. Yrsa jako vždy mistrně vystavěla zápletku příběhu, z které vás hned od začátku mrazí v zádech. Advokátka Tóra přijiždí na místo bývalých starých statků, které pomáhala zakoupit příteli Jónasovi, který jednu z budov přebudoval na hotel. Důvodem jejího příjezdu je skutečnost, že v hotelu prý straší. Tóra sice na duchy nevěří a zpočátku ani na vyprávění místních o podivém pláči dětských duší, ale po nálezu mrtvoly přece jen získá pocit, že všechno není v pořádku a pustí se do vyšetřování, které ji nakonec zavede do hluboké a velice smutné minulosti. Překvapující je především odhalení samotného vraha v závěru knihy i perfekně zvládnuté rozzuzlení hodně zamotaného příběhu.

kadgam
25.03.2013

Príjemné čítanie, zaujali ma reálie Islandu natoľko, že by som sa tam rada pozrela.

egan
06.03.2013 4 z 5

Pekná detektívka. Autorkin štýl písania sa mi páči určite viac ako preceňovaná Asa Larsson. Postavy sú veľmi živé, dialógy prirodzené, zaujímavé a často aj vtipné. Jej príbehy majú pre mňa "hlavu aj patu". Advokátka Tóra ma jednoducho baví.

janina.kub
31.12.2012 3 z 5

Také mi chybělo trochu napětí.

opicejudy
24.08.2011 5 z 5

Knížky od Yrsy jsou čtivý, zamotaný a ještě mě moc baví číst o Islandu.Dozvím se tam spoustu věcí z běžného života Islanďanů.Doporučuju!

misssicccka
13.02.2011 3 z 5

Hezky zamotané, do poslední chvíle můžete skutečně jen hádat, kdo to byl :)
Mám ráda ostrovtip Němce Matthiase :) (kdo ví, ten ví).
Jinak chtělo by to víc napjetí....je to takové jen plouživé vyšetřování s dovolenou k tomu.