Poslední rituál

Jsme na Islandu, v budově univerzitní katedry historie. A právě zde je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede prozměnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést třetí znamení. Přes to všechno není román jen obyčejnou detektivkou. Svou oblibu získal i barvitě vylíčeným, pracovním i milostným, životem rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/9351/posledni-ritual-9351.jpg 4.2394

Tóra Gudmundsdóttir 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Metafora

Þriðja táknið, 2005

Kniha Poslední rituál

faba

Mám od této autorky odposlouchány dvě knihy, Černá díra a DNA. A to bylo super! Hlavně Černá díra.
Moc jsem se těšil na tuto sérii. A opět jako už několikrát, jsem byl zklamán. Já se zkrátka nesmím na nic těšit :-)
Děj rozvleklý, postavy, no raději nekomentuji a příběh nic moc. Tak že nevím zdali si přečtu další díly série o Tóře Gudmundsdóttirové.
Ještě k překladu: Jestli v cizích knihách (ale i ve filmech) zazní, "Do prčic" (i když s malým p) jsem znechucen. Vždyť to pomalu neví nikdo kde to je u nás, a což potom na Islandu. Nemůžu si pomoc, ale já bych klidně použil jiné slovo na p... Což jsem udělal, když jsem se k té části knihy pročetl. Co to je! Jak můžu přeložit něco, co v islandštině neexistuje.
Ale to jen tak na okraj. Ale už je to ve mě uloženo a kniha je tím pádem o * horší.
Škoda peněz... .

Palele

Mám ráda detektivky, nebo možná přesnější je, že jsem hltač detektivek :). A mám ráda série. Pokud čekáte rozuzlení, ze kterého Vám spadne brada a chcete být napnutí jako kšandy, tak raději sáhněte po jiné knize. Ale jestli Vám stačí pohodové čtení, které nicméně odsýpá, zajímavé hlavní postavy, což tady jsou-islandská právnička a bývalý německý policista, k tomu netradiční příběh, plus jsem se něco dozvěděla o Islandu, plus pro mě hodně zajímavé informace o čarodějnických procesech (vůbec jsem netušila, že se tahle věc týkala i Islandu), tak za mě určitě ano. Yrsa se mi líbí a už se těším na další pokračování.

mirca5

Moje první kniha od této spisovatelky, nebylo to špatné, ale nebyla to detektivka a napínavá taky ne, spíš příběh, který bych zkrátila na polovinu, zbytečné okecávání všeho možného, ale rozhodla jsem se přečíst celou sérii, tak snad budou další lepší.

jprst

Moje první kniha této autorky a hned příjemné překvapení. Poutavý a originální příběh s napínavou zápletkou, při které se podařilo autorce šikovně využít i magickou historii islandského středověku. Postavy jsou dobře propracované, osobní problémy hlavní hrdinky a jejích dospívajících dětí nijak děj neruší, naopak jej zpestřují. Téma příběhu je drsné, ale autorka to nepřehání s rozebíráním nechutností. Prostě dobrá četba, kterou mohu jen doporučit.

ddkk

Yrsiny knihy mám ráda, taky jsem začala s těmi ze série Freyja a Huldar, které jsou skutečně skvělé. Teď jsem se vrátila k jejímu debutu, k prvnímu případu Tóry. Je zajímavý a neotřelý, má všechno, co má dobrá detektivka mít. Jenže od Yrsy už čekám něco více, a tak tentokrát jen za dobré tři. A doporučuju.

Micha-Él

Víc než polovina knížky mi přišla zbytečně rozvleklá a bez spádu, ale moc jsem sympatizovala s Tórou a Matthiasem, výborně se to četlo a dozvěděla jsem se zajímavé informace o čarodějnictví. Asi po 250. straně mě ale příběh úplně pohltil a já byla hrozně napjatá, jak to celé dopadne. Po dočtení můžu jen říct, že se jedná o opravdu skvěle propracovanou detektivku se stejně skvělými postavami a jako bonus čtenář dostane spoustu zajímavostí z magie a čarodějnických procesů na Islandu! Zejména v první polovině jsem se trochu podivovala nad tím, že knihu napsala stejná autorka jako "Pamatuji si vás všechny", protože ta byla opravdu mrazivá. Tahle je naopak navzdory všem ohavnostem napsaná dost jemně, a i když je atmosféra tajuplná, rozhodně jsem se nebála jako u výše zmíněné. Druhá polovina mě ale dokonale přesvědčila o tom, že Yrsiny detektivky budou výborné, těším se na další Tóřin případ :)

čef

Tóra poprvé v akci a hned má na starosti pořádné přiblblíky. Těžko chápat konání oběti a jeho přátel, nicméně jsou tady a žijí si po svém. Jenom doufám, že si i po smrti užijí toho, po čem toužily a budou se v pekle pěkně smažit. Já jsem si své také užil při čtení této zajímavé knihy, dozvěděl jsem se leccos o čarodějnických rituálech na Islandu a okolí a těším se na další knihy této autorky.

m_martina

První díl se mi tolik nelíbil, ale zase na druhou stranu nebyl vůbec špatný. Asi to bylo hlavně tím, že pozdější oběť Harald mi byl silně nesympatický.

Němá dívka
Němá dívka