Poslední rituál

Jsme na Islandu, v budově univerzitní katedry historie. A právě zde je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede prozměnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést třetí znamení. Přes to všechno není román jen obyčejnou detektivkou. Svou oblibu získal i barvitě vylíčeným, pracovním i milostným, životem rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/9351/posledni-ritual-9351.jpg 4.2346

Tóra Gudmundsdóttir 1.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Metafora

Þriðja táknið, 2005

Kniha Poslední rituál

Tantalis

Sympatická hlavní postava, obyčejná žena se svými vlastními problémy, která nemá k dispozici perfektně vybavenou forenzní laboratoř, a přesto se pouští do vlastního vyšetřování. Pro mě zbytečně drastická vražda, ale to je u severských autorů běžné.

ZuK1

Váhala jsem mezi 3 – 4*, úplně mi tentokrát nesedlo téma, knížka se ale každopádne velmi dobře čte a chystám se už i na další díly. Abych ale odlišila od série Freyja & Huldar, kde se mi Dna i Černá díra líbily určitě víc, dávám nakonec 3*.

Abia

Zábavná, napínavá kniha. Hlavní postava je sympatická a je to žena, která žije úplně "normální" život. Bavilo mě to, těším se na další díl.

Miluska2810

Pre mna osobe slaba kniha. Obah na obale knihy sluboval fakt ze pocitanicko, ale bohuzial sklamalo ma to velmi. Taky krasny namet a hold...

mi-380

Kladivo na čarodějnice na Islandu v roce 2005, první případ Tóry a Matthewa. Pěkně to během pátrání mezi nimi jiskří a my při tom můžeme nahlédnout do magické historie islandského středověku, do nekonečných třenic mezi katolíky a protestanty, a také do neméně zajímavé ostrovní současnosti s podivným spolkem vysokoškoláků.
Přidávám 85% (aktuálně 309 hodnotících s průměrem 83%).

Poznatek: Yrsa se snaží dělat zdravotní osvětu. Před nedávnem jsem četl čtvrtou část (Led v žilách), ta byla ostře protialkoholická. Tato první část je zase otevřeně tvrdě protikuřácká.

… „Jako matka s matkou? To si jako budeme vyměňovat názory na výchovu dětí?“ Tóra neměla sebemenší chuť se s tou ženskou setkat.
Matthias pokrčil rameny. „To nevím. Já nejsem matka.“

Eeli

Detektivka s neotřelým námětem. Kniha je psána poutavě, srozumitelně, není zatížena žádnými brutalitami ani jinými zbytečnostmi, ale na druhou stranu je odlehčena soukromím hlavní hrdinky. I přes daný žánr a téma umí autorka psát lehce a s vtipem.

DericCaster
17.10.2018

Tato knížka byla mým prvním setkáním s Yrsou a jsem nadšen. Kniha se mi velmi líbila. Samotný příběh je neotřelý a vůbec bych neřekl, že nudný... Líbila se mi jak dějová linie týkající se samotného vyšetřování, tak i linie osobní - hlavní hrdinky a určitě si přečtu další díla v řadě už jen proto.

fidáš
10.10.2018