Mlýn na mumie

Podtitul: aneb převratné odhalení komisaře Durmana. Fantaskní román se odehrává v roce 1866, na historickém pozadí Prusko-rakouské války, a to v několika vzájemně se zrcadlících dějových i významových rovinách. Jeho ústředním tématem je relativita trestu i jeho vykonávání. Základní příběh – pátrání dvojice detektivů po tajemném pachateli sériových vražd, prolínající se s krvavým válečným konfliktem – vykresluje rozpor mezi individuální vraždou, jíž společnost odsuzuje a trestá, zatímco institucionalizované zabíjení v armádě naopak odměňuje a dává za vzor. Hlavním hrdinou paralelní dějové roviny je skutečná historická osobnost Leopolda von Sacher-Masocha, syna pražského policejního ředitele, který svým životem i literárním dílem naplňuje eponymní ideu masochismu, jež převrací trest v jeho pravý opak, takže namísto bolesti přináší trestanému rozkoš. Třetí dějová rovina se odehrává v oblasti vysoké politiky: Rakouské císařství dojde po prohrané válce s Pruskem k osudovému rozhodnutí odbojné Maďary odměnit autonomií, zatímco loyální Čechy „potrestat“ národnostně nespravedlivými zákony. V závěru se všechny dějové roviny románu spojují do překvapivé pointy... „Komisař Durman je sympatický prasák vyšetřující sérii bizarních vražd. Hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku. Ostatně celá tato staropražská detektivka působí opulentně: zažijete v ní honičku na střechách ghetta, navštívíte nejstarší pražský bordel, s císařem Maxmiliánem si odskočíte do Mexika a v proslulém pouličním Kandelábru si pochutnáte na jehněčím srdíčku „nadívaném do jedné komory frikasé z jater a do druhé z brzlíku“. Všechno možná působí starosvětsky, ale píše se nešťastný rok 1866: rok války Němců s Němci, jímž symbolicky počíná moderní nacionalismus a jiné -ismy, komunismus nevyjímaje. Durman má sice před sebou ještě pět zdánlivě idylických desetiletí, žije však zároveň v době, kdy se rozorávají mohyly a parní mlýny melou kosti starých bojovníků na spodium pro cukrovary. A ten bílý prášek je již drogou naší doby. Jedno je pro mě jisté: Stančík vytvořil nejpražštější knihu současnosti, a kdyby dnes psal Angelo Maria Ripellino novou Magickou Prahu, nemohl by tento majstrštyk v pojednání o pražské literatuře pominout.“ Bogdan Trojak...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193242/mlyn-na-mumie-Rez-193242.jpg 4673
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Druhé město

Kniha Mlýn na mumie

Kerberos

Poslouchala jsem audioknihu a musím říct,že mě to moc neoslovilo.

(+ SPOILER) Musím se přiznat, že jsem to nečetl, ale poslouchal. Byl to skvělý zážitek. A protože je to takový mazec, tak jsem to dal ještě jednou a bavil jsem se podruhé.

gaaabi

Zvláštní kniha... nevím dodnes, proč z ní byla paní knihovnice tak nadšená. Trošku jako Adéla ještě nevečeřela??? Ale ten film já miluju... tak nevím, nevím....

Selhan

Pokus být Umbertem Ecem, který ale dopadl G.R.R. Martinem. Mlýn na mumie má své kouzlo - hlavně ve staré Praze a i ve své hravé přemrštěnosti - ale na dobré hodnocení to není. Uvítal bych buď více dějové souslednosti a méně třináctiletých prostitutek, a nebo více fantazie a méně třináctiletých prostitutek.

Ranuncul

Jedna hvězdička za celkem zajímavý začátek, ale pozdeji se to zvrhlo ve splacaninu nejhoršího ražení.

Ramiel

Zpočátku zajímavě se rozvíjející příběh v příjemném prostředí Prahy 19.století se zvrhl v nesmyslnou slátaninu žrádla, chlastu a sexu. Škoda.

nefernefer

„Když se Durman marně snažil polknout hostii, která se mu přilepila na jazyk, pomyslel si, jaká škoda, že Ježíš nebyl kuchař. To by jistě neproměňoval své tělo do suché, nekvašené oplatky bez chuti, ale vybral by si k tomu třeba bouillabaissu nebo jehněčí kolínko na rozmarýnu. Kněží by během mše vařili a teologické spory by se nevedly o vycházení Ducha svatého, nýbrž o to, zda biftek smažit na sádle, nebo na oleji, či je-li přípustné do bramborového salátu přidávat mrkev.“

Velmi osvěžující kombinace světa alá „Adéla ještě nevečeřela“ s průvodcem po pražských knajpách a bordelech (v obou případech s velmi barvitými popisy nabízených rozkoší) za Rakouska-Uherska, zpestřená fantaskními až mysteriózními scénami a doplněná mnoha vtipnými historicko-politicko-filozofickými postřehy. Lahůdka pro jazykové fajnšmekry. V případě duševní nouze lze nalistovat libovolnou stránku a téměř s jistotou tam najdete nějakou perlu, která vám poskytne první pomoc. Pročež velkoryse promíjím rozplizlý konec a vřele doporučuji coby účinný nástroj duševní hygieny.

„První živý tvor, jehož člověk domestikoval, nebyl žádný vlk, nýbrž kvasinka. Alkohol a chléb stály u počátku lidské civilizace.“

Joklík8

Velmi zvláštní kniha... Sáhl jsem po ní velmi natěšeně a přišlo velké zklamání. Nevím, co si o tom má myslet. Chvílemi to byla čistá parodie ve stylu "Adéla ještě nevečeřela," chvílemi jsem cítil pokusy o sdělení hlubšího poselství. Naznačené dějové roviny (viz zdejší popis knihy) jsem v knize nepotkal - nepřijde mi, že by Leopold Sacher Masoch, byl hlavním hrdinou paralelní dějové linie, když se v knize objevil na dvou stránkách...
Slibný a velmi nadějný začátek se začal utápět v nesmyslech, nepochopil jsem proč tam je mnohostránkový popis příběhů věcí, které Durman objevil u vetešníka, když většina z nich neměla pro děj žádný smysl. Román na mě působil tak, že autoru docházely nápady a tak vyplňoval prostor popisy jídel (ale skvělými, to se musí nechat!) a milostných hrátek hlavního hrdiny (také dobře napsaných). Na druhou stranu obojího bylo až příliš, a jak známo, všeho moc škodí... Neupírám autorův spisovatelský um (například úvodní posezení stolní společnosti v hospodě bylo opravdu skvěle napsané a navnadilo čtenáře), ale děj mě opravdu zklamal. Souhlasím s poznámkou kolegy stoun25, že se jedná o punk na papíře. Ale takový punk mě bohužel nezaujal.