Pravomil aneb Ohlušující promlčení

Nový román nositele ceny Magnesia Litera inspirovaný skutečným příběhem válečného hrdiny, který se na sklonku života vrací do vlasti, aby vykonal spravedlnost. Pravomil na vlastní kůži prožívá klikaté dějiny 20. století od prvních lásek za první republiky přes výslechy na gestapu, mrazivé peklo sovětského gulagu, krvavé boje na frontě a dobývání uranu pro Stalinovy bomby, aby nakonec došel k poznání, že vzít spravedlnost do vlastních rukou znamená ztratit srdce. Pravomil je strašidelně poetická kronika dvacátého věku lidstva, prosáknutá tématy zločinu a trestu, práva a nespravedlnosti anebo nejobecněji smyslu života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470524/big_pravomil-aneb-ohlusujici-promlceni-qWn-470524.jpg 4.667

Kniha Pravomil aneb Ohlušující promlčení

zykan

Krásná knížka

broskev28
24.12.2021

Dočetla jsem den před Štědrým dnem a mám jasno: nic lepšího pod stromečkem najít nemůžu, takže já jsem si ten pravý vánoční dárek rozbalila, přečetla a do posledního písmenka vychutnala už v předstihu!
Výborné, vtipné, vlastenecké, československé (ale i německé, maďarské, rusínské, rumunské a ruské), prostě skvělá a téměř po všech stránkách dokonale povedená kniha. Za sebe vypíchnu jen babičku Gudulu, Jarku Baterku, jablečný viklan nebo třeba Svobodu a jeho averzi ke "hvězdářům".
A ta předsádka, už jen ta je naprosto dokonalá!
Takže doporučuju převelice a děkuju databázi knih a jejím čtenářům za skvělé reference, díky nimž jsem se s touhle knihou potkala mnohem dříve, než by mě k ní nasměrovala jakákoli reklamní kampaň.

"Úředník na dráze, pan Obrteloun, přišel volit ve svém klobouku z tvídu se vzorem kohoutí stopy, na němž se leskl zbrusu nový odznáček Jednoty na obranu státu. Kde jenom pan Obrteloun ty odznáčky pořád bere?"

Abroš
22.12.2021

Skvělé čtení postavené na reálném základu.Kombinoval jsem s Vikipedií/Judr.Karel Vaš,Pravomil Reichl.Kniha se dá odložit,až se dočte, a myslim, že by se měla brát i vážně.

gladya
24.11.2021

Někdo Pravomila nazval český Forest Gump a něco na tom je. Tahle knížka je skvělá kombinace historie a fikce. Odehrává se i v neveselých dobách a na velmi neveselých místech, přesto není jen smutná. Jsou tam i úsměvné příhody a optimismus. Pravomil je opravdu hrdina a vlastenec. Přemýšlím, jaký má vlastenectví obsah a význam dnes, zvlášť s ohledem na to, kdo všechno se dneska vlastenectvím ohání. To jen na okraj, opravdové vlastenectví je přece pozitivní.

TomHr
26.10.2021

Zapomenuty jsou Pérákovy slovní hříčky, tatam je poživačnost Egona Adlera. Pravomil je obyčejný český kluk, který se narodil do turbulentních časů a byl vychován v lásce k pravdě a k vlasti. A jako takový nemůže zůstat stranou, když se milované Československo dostane do spárů fašismu a hned nato se na scénu dere komunistická zhouba. Odbojářská činnost Pravomilova má samozřejmě nepříjemné důsledky, maďarský arest i sovětské lágry. Při líčení neuvěřitelně krutých poměrů v táborech na Sibiři si čtenář uvědomí, že tohle si autor tak úplně nevymyslel, tyhle hrůzy si prožily tisíce lidí, z velké části nevinných, spousty domnělých špiónů, nepřátel státu a revoluce. Také cesta zpět do vlasti přes Kyjev a Duklu, v řadách československého armádního sboru, je velmi uvěřitelná, místy až reportážně popsaná, vždy však s Pravomilovým (Stančíkovým) výstižným hodnocením situace a osob. Postavám, které známe z dějepisu, přidává Stančík další rozměr na pomezí reality a fikce. Pravomil potkává Heliodora Píku, budoucího prezidenta Kennedyho, Klementa Gottwalda, krutého Karola Veše – známého komunistického soudce. Přes všechna protivenství osudu, přes ztrátu milované osoby zůstává Pravomil věrný svým zásadám cti a vlastenectví. Boj za spravedlnost a svobodu pro něj zůstává nejvyšší metou až do samotného konce (kterým kniha vlastně začíná).
Už v některých předchozích románech byla patrná Stančíkova rezervovanost vůči Němcům. Nejinak je tomu v Ohlušujícím promlčení, zde je ale více zvýrazněn protiválečný a humanistický akcent. Kniha obnažuje nespravedlnost a zhoubnost komunistického světonázoru a zvrácenost přisluhovačů komunistického zřízení. Stančíka neopouští humor, ale od poměrně rozverných knížek, ve kterých jen tu a tam prosvítají třeba protiválečné motivy, se posunul k docela angažovanému, ale dojemnému historickému románu, k vážným tématům, jako je čest, spravedlnost, vlastenectví, láska k přírodě, smysl pro povinnost a pravdu. A to je dobře. Navíc: Pravomil je jedna z nejsympatičtějších literárních postav, se kterými jsem se v poslední době potkal. Třebaže není úplně vymyšlený. Nebo možná právě proto.

jojo2
06.10.2021

Očekával jsem podle anotace, že na mne vykouknou Staříci Schmitzer s Mrkvičkou a nakonec na mne vykouknul úplně jiný stařík a to rovnou ten stoletý. Stoletý stařík po česku aneb jak se zúčastnit všeho významného co se v této republice stalo během 20. století... :-) Musím říci, že jsem se skvěle bavil. A bylo prima, že těm největším bolševickým sviním nezůstala ani ta jména...

zpychova
04.10.2021

Od Petra Stančíka jsem četla již několik knih, jeho styl psaní mám ráda. Pravomil mi bohužel přišel už trochu překombinovaný (jak bylo zmíněno v jiném komentáři např. scéna s Kennedym). Všimla jsem si opakujících se drobností (obraty, jména ..) např. z Andělího vejce, což nehodnotím kriticky, rozumím, že to patří ke stylu psaní. Přesto jsem knihu dočetla a docela se mi líbila.

flare
28.09.2021

Povedena taskarice..dobre se cetlo a stejne tak i premyslelo..doporucuju..