Andělí vejce

Nový román Petra Stančíka (Magnesia Litera 2015 za prózu) se odehrává v kulisách první poloviny 20. století. Hlavní hrdina Augustin Hnát se narodil zásluhou mořské panny. Jeho matka běhá po lese se srnami, otec mu vybral za kmotra obecního blázna. Místo hlavy má vejce, z něhož se líhnou andělé prapodivných nápadů. Asi by prožil nudný život, nebýt přátelství se strašidlem, vynálezu nekonečnítka, sibiřské anabáze, zničující lásky k mušli, dvou světových válek a jednoho vojenského zběha. Děj směřuje k tragickému rozuzlení, kde končí veškerý humor....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/308602/andeli-vejce-zUi-308602.jpg 4.2145
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Druhé město

Kniha Andělí vejce

JPBelmondo

I když se z počátku střídání dvou časových linií zdálo chaotické, s přibývajícími stránkami to šlo jako po másle, všechno do sebe začalo krásně zapadat a rozvinul se životní příběh Augustina. Reálný, pragmatický, místy protknutý magičnem. Krásný jazyk a neskutečná něha na mě z příběhu dýchly. Všechno to, co ho naučil dědeček. Bože! Jak jsem viděla to láskyplné starání se o kvásek, o půdu. A cítila tu vůni, s láskou pečeného chleba. Vždyť co je vlastně v našem životě nejdůležitější - kromě lásky. Čtivé, krásné, poetické, laskavé.

Patapuf

Tato kniha mě docela překvapila.... vzal sem ji jen tak s tím, že aspoň zaplácnu černobílý obal v letošní čtenářské výzvě.... a i když ve finále je ten příběh celkem o ničem, tak sem nakonec zjistil, že sem se u toho bavil a po dočtení sem byl donucen k zamyšlení... rozhodně zkusím další knihy autora....

vygum

Forrest Gump po česku okořeněný špetkou humoru a hrstkou konspiračních teorií, přelitý omáčkou magického realismu. Pozřít se to dalo, ale moc jsem si nepochutnala.

Kaik

Pěkný spletenec. Takový trochu "Stoletý stařík" po česku. Líbila se mi práce s jazykem, autorova fantazie a nezvyklé časové střídání dějových linek. Chyběla mi určitá účelovost toho všeho, nějaký smysl. Takhle to byla spíše bizarní sbírka zážitků vesnického supermana, byť zábavná a historicky poučná.

Hecuba

Bravo!

Hobo

Byl jsem značně překvapený, že existuje současný autor s takovým slohem, vtipem, s takovou nečeskou fabulací. Nejvíc mi při četbě vyvstával Márquez, podobnost však byla taková - česká. Určitě se podívám i po dalších jeho knihách.
Tak jen na ochutnávku:
Zašel také do kostela za otcem Kadlubem, aby se před válkou smířili. Starý farář mu vyvolávání démonů už dávno odpustil. Nalil do pohárů mešního vína a zavdali si.
Hovor se rychle stočil na otázku, zdali je válka dílem lidským, či Božím. Augustin byl toho názoru, že Bůh je strůjcem všeho, kdežto Kadlub věřil, že by nevymyslel něco tak hloupého, jako je válka. Augustin však nesouhlasil:
"Když může všechno, proč by nemohl být taky hloupý, je-li to jeho vůle?"
"Chceš mi tu povědět, že Pánbůh je blbec?" zeptal se farář spíš udiveně než rozhořčeně.
"A to zas ne, důstojný pane," bránil se Augustin. "Jen si říkám, že myslet, že Bůh musí být ze všech nejchytřejší, je pýcha rozumu a taky vzdělanosti. Jako by inteligence byla ta nejvznešenější ze všech vloh. To si vymysleli učenci, aby zdůvodnili, proč nepracují."
"Avšak rozum byl dán pouze lidem," namítl farář. "Aby rozeznali dobré od zlého."
"No právě že jenom nám. Třeba je to jen taková úchylka. Jinak by to měla i zvířata a rostliny. Ostatně k rozeznání dobra od zla stačí cítit bolest a radost."
"Ale jak by mohl být všemohoucí, jestliže by nebyl vševědoucí?" zoufal si padre.
"Podobně jako Röntgenovy paprsky X nebo zemětřesení, prostě bezmyšlenkovitá síla. Naproti tomu lidská cesta ovládání přírody skrze rozum a smyslové poznání vypadá hrozně chytře, jenomže nakonec vždycky vede k sebezáhubě."
"Synu, do téhle dálky s tebou nepůjdu," řekl Kadlub smírlivě. "Ale dávám ti požehnání, aby ses nám z té vojny vrátil živý a zdravý na duchu i na těle."

Sorrow

Tak jsme si bohužel ani napodruhé nepadli se Stančíkem do noty. Byť jsem měla zpočátku pocit, že díky Andělímu vejci autorovu tvorbu konečně docením, protože je mi tematicky bližší než Nulorožec, nakonec je výsledný pocit naprosto totožný. Mám z těch knih zkrátka pocit, jako by někdo vzal fakt luxusní ingredience a uplácal z nich průměrný burger. Věřím, že má Petr slušnou základnu věrných čtenářů, kteří mezi jeho řádky dovedou nalézt hlubší smysl, já se nicméně po jejich bok nezařadím.

Daisuke

Klasický Stančík, směs divokých fabulací a ověřených historických faktů, okořeněná notnou dávkou požitkářství. Oproti takovému Pérákovi nebo Mlýnu na mumie ovšem laskavější, rustikálnější a hlavně - lépe vypointované. Když si zvyknete na jeho rozjívený nacionalismus a zpátečnictví, je to další veselá tour-de-force po českých dějinách.

Jednooký král Václav I.
Jednooký král Václav I.