Mlýn na mumie

Podtitul: aneb převratné odhalení komisaře Durmana Fantaskní román se odehrává v roce 1866, na historickém pozadí Prusko-rakouské války, a to v několika vzájemně se zrcadlících dějových i významových rovinách. Jeho ústředním tématem je relativita trestu i jeho vykonávání. Základní příběh – pátrání dvojice detektivů po tajemném pachateli sériových vražd, prolínající se s krvavým válečným konfliktem – vykresluje rozpor mezi individuální vraždou, jíž společnost odsuzuje a trestá, zatímco institucionalizované zabíjení v armádě naopak odměňuje a dává za vzor. Hlavním hrdinou paralelní dějové roviny je skutečná historická osobnost Leopolda von Sacher-Masocha, syna pražského policejního ředitele, který svým životem i literárním dílem naplňuje eponymní ideu masochismu, jež převrací trest v jeho pravý opak, takže namísto bolesti přináší trestanému rozkoš. Třetí dějová rovina se odehrává v oblasti vysoké politiky: Rakouské císařství dojde po prohrané válce s Pruskem k osudovému rozhodnutí odbojné Maďary odměnit autonomií, zatímco loyální Čechy „potrestat“ národnostně nespravedlivými zákony. V závěru se všechny dějové roviny románu spojují do překvapivé pointy... „Komisař Durman je sympatický prasák vyšetřující sérii bizarních vražd. Hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku. Ostatně celá tato staropražská detektivka působí opulentně: zažijete v ní honičku na střechách ghetta, navštívíte nejstarší pražský bordel, s císařem Maxmiliánem si odskočíte do Mexika a v proslulém pouličním Kandelábru si pochutnáte na jehněčím srdíčku „nadívaném do jedné komory frikasé z jater a do druhé z brzlíku“. Všechno možná působí starosvětsky, ale píše se nešťastný rok 1866: rok války Němců s Němci, jímž symbolicky počíná moderní nacionalismus a jiné -ismy, komunismus nevyjímaje. Durman má sice před sebou ještě pět zdánlivě idylických desetiletí, žije však zároveň v době, kdy se rozorávají mohyly a parní mlýny melou kosti starých bojovníků na spodium pro cukrovary. A ten bílý prášek je již drogou naší doby. Jedno je pro mě jisté: Stančík vytvořil nejpražštější knihu současnosti, a kdyby dnes psal Angelo Maria Ripellino novou Magickou Prahu, nemohl by tento majstrštyk v pojednání o pražské literatuře pominout.“ Bogdan Trojak...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193242/mlyn-na-mumie-Rez-193242.jpg 4.1381
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Druhé město
více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (5)

jardadr
16.06.2016

Ještě mě napadla kniha Jiné životy Hynka Harra od Jakuba Dotlačila. Ještě jsem ji nečetl, ale je to také fantazie z té samé doby jako Mlýn na mumie, z roku 1866.

Gagarin
16.06.2016

Díky, pár věcí jsem neznal, podívám se na to :-)

jardadr
15.06.2016

Pokud mohu doporučit nějakou dobrou literaturu z prostředí staré Prahy, pak je tu samozřejmě komunita pražských něměckých literátů - Golem od Gustava Meyrinka, ten rozhodně stojí za přečtení, je to vlastně žalozpěv za židovské město. Myslím, že atmosféru města před asanací vystihuje úplně skvěle, navíc je v tom i tajemno. Prahy umírající doby se od Meyrinka ještě týká novela Valpuržina noc, která absurdními motivy Mlýn na mumie připomíná.
Pak bych doporučil krásnou knihu Noc pod kamenným mostem od Lea Perutze.
Pražský Triptych od Johannese Urzidila. A samozřejmě Kafka, vždyť Proces se odehrává v Praze, i když tam není jmenována. Zmiňme i zapomenutého pražského autora Paula Leppina.
Druhé město od Michala Ajvaze - fantastický ponor do stínové Prahy, města za městem. Fantazií Stančíka ještě převyšuje a navrací tomuto dnes takřka turistickému disneylandu jeho tajemnou, prastarou tvář.
Pak určitě Povídky Malostranské od Jana Nerudy, něco od Ignáta Hermanna, třeba Ze staré Prahy, nebo Zmizelá Praha.
Našlo by se toho ještě spousty :-)

Gagarin
14.08.2015

Ani po pár týdnech ve mě neupadá nadšení a nějak na tu knihu nemůžu přestat myslet. Poradil by někdo nějakou podobnou literaturu? Nejvíc mě bavilo vykreslení atmosféry Prahy té doby, ale samozřejmě byl výborný i ten styl... co vy na to? Poradíte? Podotýkám, že Miloše Urbana znám, kdyby to někoho napadlo :-)

pajonek
04.04.2014

...tahle kniha bude u mne kandidovat na Knihu roku ... famozní vykreslení Prahy v roce 1866 , skvělé postavy a postavičky, skvělý příběh a určitě není podstatné jak tahle kultkrimi dopadne.... dopadla už u mne skvěle