Mrtvá zóna

Mrtvá zóna je v pořadí pátým románem Stephena Kinga a podle všech dostupných statistik prodeje knihy patří mezi jeho nejúspěšnější. Jde o příběh, který se do určité míry – a skutečně do určité míry – odlišuje od ostatních autorových hrůzostrašných próz. Je to vzrušující a napínavý příběh, jehož děj se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/877/mrtva-zona-877.jpg 4.3836

The Dead Zone (1979)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

nefernefer

Není to úplně typická kingovka. Žádné tajemno, žádná husí kůže a chlupy po těle naježené hrůzou. Je to o mladém muži, jenž dostal „dar od Boha“. Ačkoli o tom „daru“ se dá s úspěchem polemizovat, záleží to na úhlu pohledu. Ve skutečnosti je to možná spíš boží trest, přestože si ho za nic nezasloužil. Měl úspěšně našlápnuto do pěkného příjemného života a během okamžiku přišel o všechno, co pro něj bylo do té doby důležité, a získal něco, o co vůbec nestál. Přestože hlavní hrdina dostal něco navíc, co je jiným upřeno, je tahle kniha vlastně o ztrátách. O ztracené lásce, rodině, o ztracených mezilidských vazbách. O tom, že lidé, kteří vás dřív měli rádi, z vás najednou mají strach. O osamocení, o tíze jinakosti. Vlastně to nebylo moc veselé čtení, ale to neznamená, že se mi kniha nelíbila. Naopak. Líbila se mi moc. I když jsem hrdinovi přála lepší konec.

MikeDV3

Psychologie postav byla vykreslena na velice dobré úrovni a kniha se velice dobře četla. Moc se mi líbila část, ve které autor líčí náboženský fanatismus Johnyho matky. Jedinou výtku mám ke konci, který byl podle mě trochu nedodělaný. Něco mi tam prostě chybělo.

tlllk

Klasický KING, zmes mystiky, hororu a dobre napísaných postav , pre mňa veľmi slušný oddych...

BlackBlade

Zajímavý příběh ze sféry jasnovidectví a vizionářství, který mi ale přišel jako několik slepených povídek, která na sebe plynule navazovaly. Chybělo mi tam trochu lepší tempo knihy (za to hvězda dolů).
A pak mi přišla až trapná scéna se střílením z balkonu. Na to, jak byl Johnny chytrý, tak tam se choval nelogicky a divně. Nebudu to více popisovat, abych nespoiloval, ale za tuto scénu také hvězda dolů.

Jaruš7

Úžasné, snad působivější díky poslechu, tahle je jaksi co do síly hororových zážitků pro mě přijatelnější, přistihla jsem se, že sedím, mám hlavu v dlaních a dech skoro nepotřebuji jen zírám jaksi nikam a sleduji ten melodický hlas vyprávějící pozoruhodný příběh, skutečnost ,fikce, vize, zde spolu s politickým děním má i po 37 letech působnost. Pan S.King má věhlas a jeho knihy mají váhu. I nyní po nástupu nového prezidenta D.T. je reportéry vyhledávaný pro porovnávání některých momentů v jeho románu s realitou soudobé politiky USA. (viz Google). K zamyšlení o tom co s nevysvětlitelnou jasnozřivostí - ( božím požehnáním -prokletím ) a jak ji přijmout, či utopit v zóně zapomnění - mrtvé, když se vám to štěstí - neštěstí stane. Vnímavost je nám daná, ale jde o to jakou spoušť to zanechá a jak s tím žít, aby to nebylo k nežití. Tohle se mi líbilo moc.

Roxik

Kniha byla skvělá, hlavní osobu jakou je John Smith si prostě musíte zamilovat, líbilo se mi jak se pral se svým životem a osudem i když byl smutný,jediné co mi v knize vyloženě vadilo byl ten politický kontext, který byl součást knihy. Nevím co si mám myslet o pocitech,které ve mě kniha zanechala, asi jen rozpolcenost a nespravedlnost nad osudem Johna Smitha. Rozhodně stojí za přečtení.

Tereza.K91

Od knihy jsem čekala trošku víc napětí. Byla to moje první kniha od Kinga. Určitě dám šanci další a uvidím. Třeba to není můj šálek kávy.

VeronikaEn

S touhle kingovkou mám spojených asi tak milion osobních zážitků. Četla jsem ji totiž u oceánu, když jsem letos, od jara do podzimu, byla v Americe. Ve vzduchu bylo cítit léto, sůl, moje vlastní radost a zároveň volební šílenství s Trumpem v čele, což dodávalo ještě větší šťávu politickému tématu knížky.
A Johnny? Toho musí mít každý rád. Já osobně si nevzpomínám, že bych měla nějakou Kingovu postavu raději a loučilo se mi s ní tak těžko.
Závěr, těch posledních pár stránek, byl naprosto perfektní. Měla jsem pocit, že přesně takhle to mělo být a nemohlo to dopadnout jinak. Doporučuji! :)

Mánička178
27.12.2016

První Kingova knížka, která se mi dostala do rukou, první setkání s psaným "hororem", takže bohužel nemohu srovnávat. Některé pasáže mi přišly hodně zajímavé a napínavé, ale hlavní myšlenka možná trochu příliš v "americkém" stylu... :)

Romanka89
16.12.2016

Myslím že vskutku jedna z nejlepších kingovek, chytne vás a nepustí dokud jí nepřečtete. Je otázkou k zamyšlení jeslti jasnovidectví hlavní postavy je dar nebo prokletí.

moore.allonsy
27.11.2016

Mrtvá zóna je druhá kingovka, která se mi dostala do rukou. Při čtení se člověk dostane do melancholické nálady, děj je sestavený poněkud pochmurným a depresivním stylem, ale to je právě to, co dodává téhle knížce na jedinečnosti. Jednotlivé charaktery jsou s neskutečnou precizností vykresleny. Společně s hlavním hrdinou Johnnym se dostáváme do okruhů jasnovidectví, prozřetelnosti, což mě na téhle knize přitahuje. Celý jeho osud a život je téměř až mrazivý, kdy jeho matka předpovídá v podstatě jeho další kroky, byť coby náboženský fanatik a blázen v jednom. Kolik věcí a podnětů obyčejný člověk nevidí, nevnímá a ani nepostřehne, ukazuje Johnnyho cítění po tělesném kontaktu. Pokud se vžijeme do situace Johna Smitha, je natolik excelentně napsána, až ztrácí zdání fikce.

poz3n
28.10.2016

Skvělá kniha, která si ovšem neodpustí srovnání s Kingovým o 30 let starším majstrštykem Dallas 63. A právě v tomhle porovnání Dallas 63 jednoznačně vítězí. Obě knihy jsou velmi podobně odvyprávěné, nicméně Mrtvá zóna je o něco méně komplexní, není tak dokonale plynulým příběhem v natolik komplexním světě, jaký King nabízí v Dallasu. King je zde opět (trochu paradoxně) nejsuverénější v zobrazení nenaplněné lásky. Zbytek příběhu je pak rozdělen spíše do jakýchsi delších epizod. Nicméně to klasické Kingovo "neurčité zlé něco" je přítomno na každé stránce a celému příběhu dodává klasickou očekávanou kingovskou atmosféru. Takže prostě King.

DickBach
14.10.2016

Opět excelentní kousek. Pro mně osobně by asi bylo lepší, kdyby byl děj zasazen jinam, než k politice, nicméně základní otázka, kterou si John klade, v jistých dobách velmi zajímala i mne... Luxusní zážitek. Děkuji.

Smiragl
04.09.2016

Klasický King, tak, jak ho mám ráda. Totální odpojení od starostí běžného života a naprosté ponoření do děje. Tak to má být!

boxas
20.07.2016

Je to fakt "trochu jiný" King. Hororové prvky tu nejsou a není tu ani obvyklý vybičovaný" konec. Na druhé straně hlavní hrdina mě donutil přemýšlet nad tím, jestli to, co by někteří považovali za dar, nemůže být vlastně prokletím jako v tomto případě. Zdůrazňované motivy - politický i náboženský, mi nevadily, taková je asi Amerika, a s Johnnym jsem soucítila. Takže, co víc si přát...

Laf
19.06.2016

Sice jsem čekala víc záhad, které bude třeba řešit a se kterými John bude pomáhat, ale i tak to bylo pěkné čtení, ke kterému jsem se ráda vracela, abych zjistila, co bude dál.

gemi
31.05.2016

Ale jo, no tak proč ne. Je to srdceryvné a vcelku i zajímavé čtení, které patří k tomu jednoduššímu a jednohubkovitějšímu z mistrova pera.

Marllo
26.04.2016

Ten King je prostě všeuměl :) Příběh o chlápkovi kterému byl osud krutý a k tomu mu přihodil schopnost jasnovidectví jsem hltal stránku po stránce. Jediné s čím jsem měl problém byl tip hlavního záporka z ranku politiky. Chápu, že politik, který se dostane do vyšších míst dokáže natropit mnohem více škody než obyčejný vrah nebo psychopatická sekta, ale pro mne tento druh rivala nebyl natolik zajímavý jako již zmínění. Přesto jsem do závěrečné stránky skoro nedýchal a doufal ve šťastný konec pro hlavního představitele, ač jsem věděl že tomu tak nebude.

Pennywise
25.03.2016

Kingovo knihy čtu na přeskáčku a vždy po dočtení si myslím, že jsem četl fakt to nejlepší co napsal. Divný. U žádného jiného autora toto nemám. Mrtvá zóna je opravdu perfektní román a hodně hodně čtivá!

marek6463
23.03.2016

Tak - i když se mi kniha celkem líbila,u Kinga je docela netypická.

RyoChiko
22.03.2016

Moje první kniha Kinga. Hltala jsem každou její stránku, pokaždé, když bylo něco napínavé, třásla jsem se, jako vždy u dobré knihy. Co dobré, výborné. King je opravdu King své spisovatelské profese.
John byl naprosto dokonalý, až do doby, co se rozhodl, že vše vezme do svých rukou. Za to bych ho "zabila", avšak tato skutečnost rozhodně nebere na mém hodnocení nic.
Mrtvou zonu jsem četla před volbou prezidenta USA 2016. A tak si říkám... Trump je podobný Stillsonovi ? No snad ne.
Kingu, díky ti za skvost z řady tvých (ne)hororů.

Bimbo01
08.03.2016

Napínavý román Stephena Kinga padří, dle mého názoru, k těm nejlepším. Román na pomezí fikce a možného pracuje s podobným tématem jako Zelená míle - určitá abnormální schopnost jedince a jeho soužití ve společnosti "normálních lidí". John Smith je po nehodě z dětství nadán jakýmsi darem jasnovidectví, který se ještě umocní po probuzení z 4,5 roku dlouhého kómatu, do kterého upadl po těžké autonehodě.
Autor rozvíjí myšlenku společenské a morální odpovědnosti člověka nadaného určitými abnormálními schopnosti a tím, zda tento člověk je povinnen sáhnout až k extrémním prostředkům, aby zabránil zkáze, kterou "vidí" v budoucnosti. Kromě toho se autor dotýká dalšího bolestného tématu Spojených států, kterým je náboženstký fanatismus. Styl knihy mi v mnohém připomíná některé z romnu Johna Irvinga, například Hotel New Hampshire. Při čtení knihy mne napadla tak trochu děsivá paralela se současným děním v USA před volbami prezidenta... Rozhodně tuto knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst napínavý a přitom velmi inteligentní a do posledního detailu propracovaný román, u kterého se rozhodně nebudou ani chvíli nudit a který je možná trochu donutí se trochu zamyslet.

danny_21
19.02.2016

Trochu netypický hořkosladký příběh, vymykající se klasické Kingovské šabloně, především po stránce námětu, sám jsem byl překvapený zjištěním, že patří do autorova ranného tvůrčího období. Jinak ovšem už typicky dobré postavy a báječně zachycená atmosféra sedmdesátek, filmové zpracování s Walkenem patří k tomu lepšímu z knižních adaptací - 75 %

premacech
29.01.2016

Opět velmi dobrá kniha, řekněme v Top10 autora. Hlavní hrdina mě dostal, špatně se mi s ním loučilo. Zase (u těch nejlepších knih to platí u všech) to bylo hodně o emocích. 97%.

babsi66
23.01.2016

I když zrovna není Mrtvá zóna klasickou kingovkou (nebo možná právě proto), určitě bych ji zařadila mezi jeho nejzdařilejší kousky. Je to o promarněné lásce, a přitom nejde o sentimentální doják, je to o politice a přitom to není politický thriller, hlavní postava získá nadpřirozenou schopnost, ale není to sci-fi, přestože dar (a prokletí) vidět do budoucnosti i minulosti představuje hlavní pilíř, na kterém je příběh vystavěn. Kingovi se povedlo napsat skvěle vyvážený psychologický příběh s výborně zachycenou atmosférou 70. let a nepříjemně hořkým koncem.

borknagar
19.01.2016

V roce 1999 jsem knihu četl poprvé a byl z ní nadšený. Po sedmnácti letech na Mrtvou zónu přišla opět řada. Pamatoval jsem si z příběhu pár pásáží, ale jinak nic moc. A musím uznat, že ta kniha je vážně moc dobrá. Takový ne úplně typický King. Skvělá atmosféra sedmdesátých let, trocha politiky, nadpřirozena, smutné lásky a krutosti života. Kdo nečetl, doporučuji, kdo četl, ví o čem píši. Moc pěkná, celkem smutná kniha, která ani po letech nezklamala a jsem za to moc rád......

Pixx-73
23.11.2015

Skvělá, hodně čtivá a napínavá kniha. Možná ne úplně typická, ale pro mě jedna z nejlepších knih od Kinga.

romankrasa
03.10.2015

Má nejoblíbenější kniha. Nejskvělejší pasáže. Pro mne nejlepší King. Ať si každý myslí, že píše horory. Pro mne jsou nejlepší jeho psychologické romány. Lehce nadpřirozené. Tady je King ve vrcholné formě a přikládám svoji oblíbenou pasáž.
„…a ten den byl náš nejlepší, i když ještě dnes je pro mne těžké uvěřit, že se vůbec někdy psal rok 1970, že se bouřili studenti a Nixon byl prezidentem, že nebyly žádné kapesní kalkulačky a domácí videorekordéry, že nebyl žádný Bruce Springsteen, ani punkové kapely. A jindy se mi zase zdá, že mám tu dobu na dosah ruky, že se jí skoro mohu dotknout, že sotva bych tě objal kolem ramen, dotkl se tvé tváře nebo krku, mohl bych tě odnést s sebou do jiné budoucnosti, kde by nebyla žádná bolest, tma ani těžká rozhodnutí. Inu, všichni děláme, co umíme, takže to musí být dobré. A pokud to není dobré, stejně to musí stačit"

A závěrečné stránky vás naprosto dostanou a po přečtení posledního slova budete otáčet stránky zpět. Znovu budete pročítat věty, které vás upoutaly a v mysli si budete příběh zas a znovu přehrávat s tím, že ho tak možná znovu vyvoláte Ale to už nejde a vy to dobře víte. Zbyl pouze prázdný bílý papír a pocit odloučení, ale zároveň štěstí. Pocit, že tu knihu prostě milujete... Takže za mne rozhodně 100%

toecutter
21.09.2015

Snad jediná kniha od tohoto "kultovního" spisovatele,z těch,které jsem přečetl,která se mi celkem líbila,a to jsem se do ní pustil až po shlédnutí excelentního filmového zpracování s Ch. Walkenem-protože S.K. určitě nepatří k mým oblíbeným spisovatelům.Na jeho díle nespatřuji nic kultovního,hororovýho a už vůbec ne strašidelnýho.Ale tato kniha se celkem dá-příběh je opravdu napínavý a John Smith v celku sympatická postava.Tuto knihu mohu celkem i doporučit

Hjuud
14.09.2015

Nejdřív to bylo na jasných 5*, ale po té poslední čtvrtině knihy, kde děj nabral tak nějak příliš rychlý spád a věci se v něm hodně spíše děly bez nějakého hlubšího vysvětlování, srážím hodnocení na 4*. Kniha se mi velmi líbila, bylo to velmi poutavé, ale že by to měl být nějaký mrazivý politický příběh, to zase ne. Jasnovidectví bylo zajímavým prvkem, stejně tak i dějová linie o lásce, ale suma sumárum jsem četl asi lepší kousky.