Nepřítel

Stigma války, stopy dávných utrpení, léta po válce živých se zjevují lidem válkou vykořeněným mnohdy tiše, jindy zase velmi dramaticky. Tak lze shrnout šest krátkých povídek Ericha M. Remarqua v této útlé knížce. Byly napsány krátce po vydání nejslavnějšího autorova díla Na západní frontě klid a vyšly v americkém časopisu Collier´s Weekly v letech 1930 a 1931. Tyto takřka zapadlé a zasunuté, působivé a jímavé lidské příběhy jsou pro nás - stejně jako pro čtenáře dalších evropských zemí - objevem. I v utrpení současnosti jsou novým aktuálním apelem proti zapomnění. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/532/nepritel-4kK-532.jpg 4.1207

Der Feind (1931)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Ikar (ČR)

dagmar5477

Velmi poutavě sepsané příběhy o válečném utrpení z různých pohledů.

dadako

Je to návrat k EMR po dlouhých letech a musím říct, že je to stále můj nejoblíbenější spisovatel. Jeho citlivé lidské popisy jsou dech beroucí. Není to jen o uvědomění si, že na druhé straně jsou také jen lidé, kteří jsou nepřátelé jen když mají pušku v ruce, ale i (a to častěji) o těžkosti začlenit se do běžné společnosti po skončení války.

Továrna
01.07.2016

Krátké, ale velmi silné a citlivě napsané povídky. Jsou napěchované nepochopením z toho, proč sta tisíce dobrých lidí na jedné straně bojuje proti sta tisícům dobrých lidí na druhé straně, zanechávají za sebou milióny mrtvých a to jenom proto, že o tom rozhodlo několik málo zlých lidí.

Člověk při jejich čtení a zvláště po jejich přečtení cítí zvláštní beznaděj a smutek a klade si velké množství nezodpověditelných otázek.

Jako každé Remarquovo dílo je to dílo lidské, skutečné a ryze krásné.

wir
07.03.2016

Ke knize se pravidelně vracím, z tvorby autora má nejoblíbenější.

Guarnere
24.02.2016

Popravdě se mi tento soubor povídek líbí více než Na západní frontě klid. V Na západní frontě klid hlavní hrdina často filosoficky uvažuje nad tím, co s jeho generací válka provedla, ačkoli je vlastně ještě v zákopech - podíváme-li se třeba na Oheň od Barbusse, který byl psán během války, tak tam toto filosofování nenalezneme, protože během bojů na něj nebyl čas. Nepřítel je ale vyprávěn pohledem do minulosti, a tak se k němu tento odstup a možnost zamyšlení se nad smyslem války hodí mnohem více. Moje nejoblíbenější je Mlčení u Verdunu.

Clamera
16.01.2016

Pro milovníky Remarqua nutnost! Autorovi je často vyčítána monotematičnost v námětech a zápletkách, samozřejmě i zde je hlavní tématem válka a její dopady na lidskou morálku, hodnoty, prožívání...Zejména ústřední povídka Nepřítel má je velmi silná. Všechny příběhy v sobě mají plno člověčiny, dojímají, chvilkami vám přejede mráz po zádech. Doporučuji i těm, kteří třeba zatím nepřišli Remarquovi a jeho stylu psaní na chuť.

Eli-Eli
21.11.2015

Remarque je Pan Vypravěč. Čtivé, nenásilné, působivé - přesně to, co se od něj čeká. Knižní vydání těchto krátkých šesti povídek je pro milovníky Remarqua lahůdkou. Povídka Josefova žena má v sobě dojemné kouzlo.
Doporučuji, určitě se ke knížce za čas ráda vrátím.

Franc
12.05.2015

Moje první setkání s tímto autorem. Jelikož nemohu srovnávat s jinými díly, hodnotím zatím průměrně.

Jednotlivé povídky mě nezklamaly, ale mé očekávání byla asi krapet větší s ohledem na zvuk autorova jména. Přesto jsem zvědav na další jeho díla.

KLADIK
10.05.2015

Možná některé s povídek si zasloužily státi se romány protože dějové měly na to potenciál.Ale pán spisovatel mě opět nezklamal.

ZdivocelaReny
03.01.2015

Přečteno za jedno odpoledne, přesto silně zapůsobilo. Remarque zkrátka uměl vyprávět. Povídky jsou psány docela "jednoduše", ale jsou silné a člověka zasáhnou. Většinou nemají "úderný" konec, spíše tak nějak vyplynou do ztracena (snad podobně jako lidské žití), o to více ale zapůsobí. O to jsou tragičtější...

Sisi11
31.07.2013

Válka deformuje lidi, ničí životy; rozbíjí manželství, rodiny a přátelství; bere a nic nedává. Zasahuje i ty, kteří jsou nevinní, i ty, kteří se neúčastní. Dotýká se všech a bere si svou krutou daň.

Skjaninka
08.06.2013

"V bledém světle se leskne čtrnáct tisíc křížů. Čtrnáct tisíc křížů v řadách za sebou, jsou tak překvapivě rovné, svisle i uhlopříčně, až člověka pálí oči. Pod každým je jeden hrob."

Šesť krátkych príbehov, ktoré hovoria o bolestných spomienkach na vojnu a taktiež o jej dopade na životné osudy nie len samotných vojakov, ale aj ich rodín a priateľov.
Malá knižka, ktorú stačí držať v rukách ani nie hodinku, ale jej obsah ostane vo vašom srdci už navždy.
Je to typické Remarqueovské dielko, bojujúce proti nezmyslenosti vojny a zanechávajúce veľmi skľučujúce pocity bezmocnosti.

Prvú poviedku už neprekonala žiadna iná a tým ostáva vrytá v mojej pamäti natrvalo. A v tejto malej ukážke je toľko pravdy, že ju sem proste musím napísať:

"Původně to nepřátelé nebyli, stali se jimi, až když dostali zbraně. Zamyslel jsem se nad tím, přestože jsem věděl, že moje logika možná není úplně správná. Ale došlo mi, že právě zbraně nám vnutily válku. Na světě bylo tolik zbraní, že nakonec získaly převahu nad lidmi a proměnily je v nepřátelé..."

Honey19
25.04.2013

Úžasně čtivá útlá knížečka. Občas mě při čtení těchto krátkých povídek běhal mráz po zádech. Stojí za přečtení!

kolodze
18.03.2013

Remarque se pomalu ale jistě dostává mezi mé oblíbené autory.Tato povídková kniha je dobrým úvodem do díla tohohle autora.Některá povídka je slabší některá silnější ale celkově je to starý dobrý Remarque ;)

ladyfromskye
17.03.2013

Mé první setkání s Remarquem. Už chápu, proč ho mamka tolik miluje!

samsara
09.03.2013

Výborná jednohubka. Pro mě nejlepší povídky, jaké jsem zatím četla.

maryzka
13.01.2013

Opět je zde dílo, které varuje před válkou,před zblbnutím obyčejných lidí od představitelů statu, od namyšlených a karieristických velitelů.

Remarqua
29.07.2011

Tenoučká knížtička povídek, které zdaleka nedosahují takového náboje jako většina Remarkových románů. Matně si vzpomnínám, že více mne zasáhly snad jen dvě povídky.

Addie
01.04.2011

Z mých románových setkání s dílem tohoto pána jsem si vždy něco odnesla, ale tyto povídky ve mně nevzbudily takový zájem na to, aby tomu bylo taky tak, je mi líto...