Dívej se, jak umírají

Dívej se, jak umírají https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55905/divej-se-jak-umiraji-55905.jpg 4 122 22

87. revír série

Kdybyste se zeptali policistů z 87. revíru, který měsíc v roce nejvíc nenávidí, odpověděli by vám, že červenec. V červenci jsou v Isole největší vedra, červenec se nejvíc vleče, jako by byl delší než jiné měsíce. Červencová vedra některým jedincům vaří mozky v hlavách. Partičky pouličních flákačů jako by z horka nabíraly odvahu k udatnějším činům. Víc se přepadává, víc se střílí, v ulicích je víc nebezpečno. Stačí jeden špatný příklad a vedro dostane grády přímo pekelné. Pepe Miranda je právě ten nevhodný příklad. Portorikánský hrdina ulice, rváč a taky vrah, jedněmi obávaný a nenáviděný, druhými obdivovaný. Teď převažují ti druzí, protože Pepemu se podařilo převézt policii. Vodí ji za nos a ukrývá se někde, kde ho nemůže najít, i když o to usiluje. Když se to daří Pepemu, proč bychom to nezkusili taky, napadá jeho obdivovatele a vlna zločinnosti v ulicích města nebezpečně narůstá. Jeden anonymní telefonát však změní situaci. Policisté už vědí, kde se Pepe Miranda ukrývá, a rozhodnou se vzít skrýš útokem. Útočit v nepřátelském prostředí, navíc proti kryse zahnané do kouta, však není nic jednoduchého, jak se příslušníci 87. revíru záhy přesvědčí...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

See Them Die , 1960

Johny_H.
Johny_H.
01.10.2023 5 z 5

Slabší příběh o proti ostatním. To se nedá říci, ale je jiný a to dost. Spíše než na řešení nějakého zločinu se zde zaměřujeme na etické otázky ohledně rasizmu a segregace lidí na základě jiného etnika a následných dopadech. Moc hezky se to čte jako román 87 revíru jeto na 3/5 ale hodnotím to trochu samostatně jelikož je tam 87 revír spíše okrajově a dávám tomu 5/5 jako dílo které velice dobře staví na etnických problémech v Americe tehdejší doby.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
11.09.2022 4 z 5

80%
... Pro mnohé z těch lidí byl Miranda prostě rebel a vyděděnec. Vědomě či nevědomě mu fandili. Přáli si, aby se postavil té obrovské armádě mužů v modrém, prostřílel si cestu z toho nešťastného bytu, narazil si klobouk na stranu, poslal polibek dámám a odcválal kamsi k západu slunce...
_______________________________________________________________________________________________________
Tento díl byl hodně smutný. Skoro celý se týká velkému zátahu policie na místě, kde se ukrývá nechvalně proslulý grázl Pepe Marino.
Kniha je poutavě napsaná a emočně silná. K přečtení ji doporučím.

janina66
janina66
16.08.2022 2 z 5

Tak tento díl se mi vůbec nelíbil. Naštěstí byl krátký, i tak jsem s četbou měla problém.

iceVS
iceVS
08.07.2022 4 z 5

Carelly tam bylo pomálu a celý to bylo takový bezútěšný...

Olous1
Olous1
27.06.2022 4 z 5

O malinko slabší díl, ale i tak se mi to líbilo. Příběhy 87.revíru mám ráda a těším se na další díl. Autor dokonale popsal atmosféru v Americe,gangy, prostituce atd. Určitě doporučuji.

faba
faba
22.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Audiokniha. Trochu netradiční „pátrání" 87. revíru se odehrává v této knize. A nejen pátrání, ale pár mini příběhů, od figurek z místního gangu, přes námořníka na vycházce, až po zločince, který „odolává" nájezdu policie. Není to úplně styl McBaina a jeho party detektivů, ale jenom taková malá epizoda z Isoly a jejich občanů...

Ivan F
Ivan F
13.09.2021 4 z 5

Prvý dôkaz o spisovateľskom majstrovstve Salvatore Lombina je práve v tejto knihe, druhým dôkazom je kniha Džungľa pred tabuľou - vtedy bol už úplne vyzretým spisovateľom. Áno, tento príbeh letmo sa dotýkajúci 87ho obvodu je skvelou ukážkou pisateľskej zručnosti, ale zároveň nás, skalných čitateľov Salvatoreho príbehov, necháva tak trochu chladnými, pretože toto nie je typický príbeh z 87čky. Teda je, len je inak napísaný, netypicky v porovnaní s inými jeho knihami. U mňa spisovateľsky bez výhrad, samotný príbeh však gradáciu a spád najlepších Salvatoreho diel nedosahuje.

mi-380
mi-380
07.07.2021 5 z 5

Tentokrát žádné velké pátrání, žádná razantní honička. O to víc si můžeme užít výstižných popisů komplikovaných vztahů mezi policisty a dramatických životních příběhů hlavních postav, především z komunity portorikánských přistěhovalců. Často mám u McBaina pocit, že mí oblíbení domácí vypravěči policejních historek, Dominik Dán a Martin Goffa, byli jeho pilnými čtenáři.
Stručné, výstižné, napínavé, smutné.
90 % (aktuálně 92 hodnocení s průměrem 78 %).

P.S.
V akci tentokrát hlavně Parker, Fernandez, Carella a poručík Byrnes.

katka134
katka134
12.05.2021 3 z 5

Tento díl mě ani napodruhé s odstupem času nebavil. Vystupující mládež byla děsně nesympatická. Carella se v příběhu jen mihnul a Andy Parker dojem moc nevylepšil.

tygřík2
tygřík2
26.10.2020 4 z 5

Tomu se říká sisyfovská práce, honit jednoho zločince za vysokou cenu a za zády dorůstají další adepti péče 87. revíru. Autor se na malém prostoru dotknul mnoha témat, která zdaleka nejsou minulostí, jak by se snad zdálo.

moudivlacek
moudivlacek
22.01.2020 3 z 5

Není to vysloveně brack, ale už jsem četla lepší díly. Dost podivný vleklý začátek, každopádně je tu dost silná otázka Portorikánců v Americe a jejich úloha. Jejich začlenění do společnosti a chování "domorodců". 1 z nich je od mala posuzován jako lump, aby dostál "své nálepce", je opravdu ten lump, kterého detektivové a policisté musejí dostat za každou cenu. Obě strany ví, že někdo při tom určitě umře.
Navíc je tu otázka maličké party dospívajících kluků, kteří mají svou mini partu a hodlají "se zviditelnit".
Těžké téma i dnes

konicekbily
konicekbily
20.10.2019 4 z 5

Špičková kniha autora to není, ale nudou jsem při čtení netrpěl. Domnívám se, že taková byla atmosféra ve Spojených státech v šedesátých letech minulého století a autor ji popsal dokonale.

Greenfingers
Greenfingers
20.08.2019 4 z 5

Ed McBain je mým oblíbencem a i když Dívej se, jak umírají nepovažuji za jeho vrcholné dílo, přesto mě rozhodně nezklamalo. Oceňuji především autorův nezaměnitelný styl psaní. Když popisuje červencové horko v Isole, při čtení se začínám potit taky, prostě věřím mu každé slovo. To je myslím hlavní rozdíl mezi ním a některými současnými autory thrillerů. Navíc nepotřebuje napsat 500 a více stránek, aby čtenáře zaujal (nebo spíše unudil?). Vcelku jednoduchý příběh na 188 stranách líčí osudy několika portorikánských přistěhovalců, kteří se dostali na "šikmou plochu".

soukroma
soukroma
03.08.2019 3 z 5

Věřila jsem, že Mistr mě nikdy nezklame. Ale, ouha, tohle mne nejen nebavilo, ale hlavně to nebyl žádný "případ 87. revíru" (ani detektivka, ani krimiromán). Jakoby to bylo uzavření jakéhosi jejich případu, které se dramaticky a tragicky zkomplikovalo v portorikánské čtvrti.
Autor si tady tedy pohrál jen s rozuzlením ve stylu zbeletrizované černé kroniky, nic víc, nic míň (ani pointa či naučení mi nebylo úplně jasné), takže je mi líto: 50%

mirunda
mirunda
31.07.2019 1 z 5

Z nostalgie k autorovi dávám aspoň jednu hvězdičku. Dřív jsem na něm vyrostla. Tento příběh mě ale vůbec nebavil, divně vymyšlený, divně napsaný, divné postavy a přesto, že to byla jen jednohubka, četla jsem ji dlouho, neb mě nedokázala vtáhnout do děje.

heavy66
heavy66
21.02.2019 4 z 5

Začalo to jako nevinné nedělní ráno v portorikánský čtvrti. A postupně se začínají věci měnit, a většinou k horšímu....
Příběh se mi líbil, jsou z něj cítit autorovy sympatie k místním lidem a hluboká znalost prostředí vyloučených lokalit velkoměsta.

Mydlivoj
Mydlivoj
17.12.2018 2 z 5

Knihy s příběhy z 87.revíru čtu postupně tak,jak je autor vydal. Tato,je pro mě (alespoň zatím),jednoznačně nejslabší.

jaroiva
jaroiva
08.10.2018 4 z 5

Příběh samotný je celkem slabší, jako by zrovna byla okurková sezóna. Zpočátku mě to moc nebavilo, ale postupně jsem dýchala s jednotlivými hrdiny, pak ke konci už skoro ani nedýchala. Nechápu, jak to autor udělal, ale zaujal mě i bez příběhu.

LutherKing
LutherKing
24.01.2018 3 z 5

Líbilo ale občas se to zadrhávalo...

Nunynka
Nunynka
05.04.2015 3 z 5

Kniha mě ani nenadchla,ale nebyl to ani žádný propadák.

detektivní drsná škola střelba

Ed McBain
americká, 1926 - 2005
2014  75%Tváří v tvář
2006  73%Nenávist
1969  83%Zabiják
2006  84%Brokovnice
2007  83%Postrach

Kniha Dívej se, jak umírají je v