Outsider

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403472/outsider-W6f-403472.jpg 4.619
Orig. název:

The Outsider (2018)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Outsider

Přidat komentář
smazenaryba
dnes

Pôvodne som nechcel hodnotiť tak vysoko, ale posedná tretina knihy veľmi príjemne pripomenula Kingove staršie knihy. Štýlovo nadväzuje na trilógiu s Bilom Hodgesom (áno, je to prakticky štvrtý diel a v príprave už je ďalší), takže je to viac menej zasa detektívka, no tento krát so skutočne silným hororovým nádychom. Napriek všetkým tým otravným iphonom, ipadom a hláškam typu "na nete je dnes už všetko" to má priam osemdesiatkovú atmosféru , keď frčal Freddy Krueger, Chucky, Pinhead a podobní krásavci.

Keď sa nad tým zamyslím, kniha aj je namixovaná podobným štýlom ako It, Tretie oko, či Nezbytné veci, akurát všetkých tých malomeštiackych zakomplexovaných hrdinov, závislákov a úchylov čo si idú po krku nahradil tým detektívov a s tým spojené hľadanie dôkazov, výsluchy, telefonáty a podobný balast. Vo výsledku, ak Kingove staršie knihy pôsobia ako mohutné eposy, postupne rozvíjajúce a gradujúce vzťahy v komunite, tak tieto novšie "detektívky" sú skôr také seriálové epizódy, ktoré človek pozerá (číta) skôr zo zotrvačnosti. Aj Outsider je skôr seriálová epizóda. Zrejme najlepšia epizóda slušného seriálu, ale stále iba epizóda.

karol.cadex
dnes

Od začátku jsem doufala, že Terry Maitland vstane z mrtvých nebo co, ale že mi tam v půlce vyskočí Holly jako čertík z krabičky a tím se celý děj zbrzdí, to jsem nečekala. První půlka je úžasná, ona vlastně i ta druhá je super, ale asi jsem chtěla od Stephena po Růženkách něco jiného. Na druhou stranu si říkám, kde ten boží dědek furt bere nápady? Outsider má přesah, chvílemi jsem byla příjemně znechucená, postavy jsem milovala nebo nenáviděla tak, jak to má být, takže vlastně asi dobrý a já jsem možná jen nevděčná.

petrarka72
16. května

Není to Kingovo nejlepší ani nejoriginálnější dílo - ale přesto mě Outsider vcelku uspokojil. Pvní čtvrtina je vydatná (variace na Den kobylek mě vždycky dostanou) a pak na mystery linku člověk (bez víry?) hůř naskakuje. Ale použité literární a hlavně mýtické souvislosti (tady William Wilson a mexický El Cuco) tomu dávají další rozměr, Holly je neodolatelná - a děj opět skončil v den mých (a Stephenových) narozenin, což je "zásadní" (kdyby to šlo, přidám vysmátého smajlíka)... Jo! Jen jedna věc. Nepřeložený název je fakt zavádějící. Camus by se určitě nezlobil - kdyby nikoho nenapadlo nic lepšího.

Oksalakka
13. května

SPOILER! Je to v podstatě čtyřka k sérii s Billem Hodgesem a první půlka je rozjetá dobře, veškerá tragédie obviněného z brutální vraždy je vykreslená mistrně. V druhé půlce King bohužel opět sklouzává do bažiny vnitřních monologů a dialogů, ve které utopil Konec hlídky. Dočetl jsem se zaťatými zuby. Většinu Kingů čtu a budu číst víckrát, ale k tomuhle se už stoprocentně nevrátím.

wlado
28. dubna

Opäť skvelý King. Kniha trochu pripomína klasiku To, no hororu je tu menej. Prvá časť je viacej detektívka a čitateľ absolútne netuší, čo sa z toho vykľuje.

martin6849
23. dubna

!!! MOŽNÉ SPOILERY !!!

Při čtení této knihy jsem si už po tolikáté říkal, jak by bylo super, kdyby King napsal nějakou nemysteriozní a nehororovou knihu, protože prostě umí proklatě dobře vyprávět. A trošičku jsem se bál chvíle, kdy se to začne lámat z detektivky do něčeho jiného, protože ta první detektivková část se mi líbila hodně a měl jsem trošku obavu, kam se to zvrhne. Ale nakonec i ta druhá půlka byla super, jsem spokojený.

Jednoznačně palec nahoru:
Za návrat (alespoň části) Finders Keepers,
za odkazy na Temnou věž,
za to, jak King umí vykreslovat postavy - u hodně jiných knih, které jsem četl v poslední době, si stěžuju na idiocii postav, která kazí zážitek. Ano, i tady se některé postavy chovají jako idioti, ale buď jsou uvěřitelní, nebo pro to mají vysvětlitelnou motivaci.
(je toho více, ale musím si vzpomenout :-))

A Betě jednoznačně palec dolů za český název! Opravdu se mohli aspoň trošku zamyslet a pojmenovat to nějak, aby to vystihovalo význam originálu. Protože není outsider jako outsider...

Gracian1964
23. dubna

Prekvapuje ma, že ešte nikto nestihol napísať komentár na túto knihu. Opäť som prvý, hm. Nech už to znamená čokoľvek. Toto rozhodne nebude objektívny komentár, ako by aj mohol byť, keďže som len úbohý subjekt, navyše parádne zaťažený na pána Majstra. Teda je vcelku pochopiteľné, že dávam plný počet. Napriek tomu, že kniha je pomerne obsiahla, prečítal som ju neuveriteľne rýchlo, škoda, mohlo tých stránok byť aj viac. Viem, som nekritický a dal by som plný počet, aj keby King napísal telefónny zoznam. Dobrý príbeh, ktorý ničím neprekvapí, ale ani neurazí, skrátka kingovská klasika. Fanúšikom by sa mala páčiť a ostatní? Tí nás predsa nezaujímajú, no nie? Keď sa im to nepáči, nech si čítajú niečo iné. Iba pre upresnenie, knihu som prečítal v slovenskom preklade, čo ma mierne mrzí, radšej by som mal český, len neviem, či už v českom preklade vyšiel.