Outsider

kniha od:

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1125

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

The Outsider , 2018


více info...

Komentáře (299)

Komentáře 299 Recenze 8

YangJie
YangJie
25.11.2023 5 z 5

No tak za mě to je návrat ke “Kingovským kořenům. Ani “Pytel kostí nebo “To to sice není, ale zaplať Pán bůh aspoň za to.

Stromm
Stromm
24.11.2023 4 z 5

Začátek má parádní drajv a totálně mě to chytlo, všechno se to tak rychle zkomplikuje a nutí to čtenáře přemýšlet, fičel jsem stránku za stránkou a těžko jsem se od toho odtrhával. Akorát holt poslední třetina dost zaostávala. Ne že bych byl vyloženě nespokojenej, jenom tady to nejlepší už bylo vyčerpáno a konec mě v křesle až tak nedržel. Nicméně zas kvituju, že vymyšlený to King tentokrát měl zajímavě, to zas ne že ne. Takže bych to uzavřel tím, že holt to má vysoko nastavenou laťku a za přečtení to stojí, i když King umí i líp.


Katebe
Katebe
23.11.2023 4 z 5

Díky výzvě to pro mne byla druhá Kingova kniha. První byl Cujo před 15 lety a tehdy jsem byla nadšená. Se stejným nadšením jsem se dala do Outsidera a trochu mne to zklamalo.
Brutální vražda jedenáctiletého kluka otřese obyvateli Flint City. Viník je jasný, všechny důkazy směřují k oblíbenci města...nebo ne?
Kniha je detektivkou s nadpřirozeným vysvětlením, což člověk očekává už dle anotace. Nicméně jsem čekala víc hororový příběh. Nejsem ale klasickým čtenářem hororů a ani detektivek, a tak nemám úplně s čím porovnávat.
Děj je velmi dobře propracovaný a ke všem hlavním postavám jsem si našla cestu. Trochu mě čílilo přeskakování z osoby na osobu, ale alespoň měl člověk náhled do myšlenek všech osob. Na můj vkus mi čtení zabralo docela dlouhou dobu. Děj se docela táhl a bylo jednoduché knihu odložit.
Rozmýšlela jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. A když pominu své předpoklady, tak tři hvězdičky by byly nefér a málo. Je to velmi dobrá kniha.

gemi
gemi
05.10.2023 5 z 5

Mistr nám zraje jako víno. Povedlo se mu napsat po všech stránkách vynikající román. Typicky kingovská záležitost, která mistrně mixuje krimi s hororovými prvky a obojího je tam tak akorát. Velmi potěšil návrat Holly Gibney ze série s detektivem Hodgesem, která začíná románem Mr. Mercedes. Kdo si chce Outsidera užít naplno, měl by si nejdřív přečíst tuto sérii. King bravurně udržuje čtenáře v napětí nastolením situce, která je zdánlivě nemožná (podezřelý byl na dvou místech současně a na obojí jsou pádné důkazy), takže člověk místy fakt hltá stránky. No a znalce Kinga potěší závěr, který je na mistra zcela netradiční - je totiž dobrý. Fakt dobrý. Jestli King něco obyčejně neumí, tak jsou to závěry, které více či méně nepovedeně utnou parádní román. Tady to neplatí. Závěr vypadá, jako by ho ani mistr nepsal. A ano, to je lichotka. Pro člověka, který má rád detektivky, sci-fi a horor je to povinná četba!

Ivka82
Ivka82
02.09.2023 5 z 5

Přečtena jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout. Kinga jsem nikdy předtím nečetla a tato mi byla doporučena do výzvy...nelituji, myslím, že si toho od něj přečtu víc

Hellrampage
Hellrampage
23.08.2023 4 z 5

Outsider je skvelý temný detektívny thriller, v ktorom vás bude baviť sledovať, ako sa vyšetrovanie vyvíja a kto je nakoniec vrahom. Akčných pasáží tu nie je moc ale to vôbec nevadí, pretože sú napísané kvalitne - prestrelka pred súdom je luxusná, rovnako ako záverečné dve scény. Bude vás mraziť a je tu veľa drsných častí. Ralpha a Holly, ktorá prišla v druhej polovici, som si najviac obľúbil. Aj keď to je jeho novšie dielo, stále som mal pocit, že čítam starého Kinga zo starej Ameriky. Pozrel som si aj niekoľko častí seriálu, no tam je veľa vecí inak a prestrelku pred súdom dosť odflákli. Fakt si radšej prečítajte knihu.

VA_Krtek
VA_Krtek
30.07.2023 3 z 5

Já půjdu asi trochu mimo hlavní proud, ale pár Kingových knih jsem už přečetl a musím říct, že tohle byla remíza. Příběh sám o sobě byl celkem čtivý, určitě se mi nestalo, že bych se u toho nějak trápil. Ale byla to prostě v podstatě dobrá detektivka s trochou nadpřirozena. Jak to asi bude, je z děje zřejmé již od prvních stránek a vy tak jen sledujete postavy, kterak odvádějí detektivní práci. Možná kdyby to napsal někdo jinej, asi bych hodnotil výše. Ale zrovna King má u mě nasazenou laťku dost vysoko a Outsider postrádal takovej ten pocit "co se to sakra děje?"

andysek88
andysek88
18.07.2023 5 z 5

Jedna z prvních knížek, kterou jsem od Kinga četla. Klasický King - trocha fantasy, trocha tajemna, zla, napětí a děsu.

tetanurae
tetanurae
30.06.2023 5 z 5

Terry Maitland je oblíbený učitel, trenér baseballu a celkově milý chlapík. Pokud to tak ovšem je, tak proč si pro něj veřejně přišla trojice policistů a před zraky půlky města jej zatkli? Důvod? Zabil chlapce jménem Frank Peterson, a to způsobem, že vlkodlak z pohanské mytologie by se nemusel stydět.
Je jasné, že Terryho čeká křeslo. Nebo injekce.
Svědků je dost a důkazů taky. Problém nastává ve chvíli, kdy se ukáže, že Terry má neprůstřelné alibi. A jako by toho nebylo dost, učitelova dcera trpí sny o muži, co má místo očí brčka. Všichni víme, že sny jsou všetečné, ale proč má ty samé i hlavní vyšetřovatel Ralph Anderson?

Troufám si říci, že Stephen King rozhodně neupadá. Tyhle názory, které občas slyším, že jeho pozdní tvorba odpovídá stárnoucímu muži, mi přijdou mimo mísu. Outsider je naopak jeden z mála Kingových románů, které vás pohltí od první stránky (opravdu nestandardní!!!) a skoro je vám líto, že příběh skončí. Skončí a nebude pokračovat, dokud se autor pro pokračování nerozhodne. Za pozornost rozhodně stojí stavba díla, která sice využívá konceptu pozvolné gradace, avšak velice nezvyklým způsobem. Příběh je totiž vygradovaný již v počátku a spád si drží v takřka neměnném tempu. A já jsem velice znepokojen, jelikož Řbitov zviřátek jsem vždy pokládal za nejlepší Kingovu knihu. Jenže z Outsidera se nebezpečně stává Favorit.
Celkové hodnocení 90%. -hluback-

Arwen777
Arwen777
23.06.2023 4 z 5

Mysteriózní detektivní příběh s kapkou hororové atmosféry, pro mě ideální kombinace. Při čtení v noci, kdy jsem byla sama, jsem se i bála (no ano, jsem strašpytel).
Mám ráda Kingův styl vyprávění, hodně mě baví pohled na Ameriku jeho očima, popis krajiny, měst, lidí a společnosti, vztahů, provázanosti a konsekvencí. Líbí se mi jeho odkazy na jiné knihy, postavy nebo reálné lidi. Tady byl skvělý popis síly davu a nebezpečí odsouzení a lynčování, řetězec neštěstí. Je pravda, že konec mě trochu zklamal, čekala jsem delší, napínavější a pompéznější vyvrcholení. Bylo to moc rychlé a snadné. Ale celkově hodnotím knihu jako velmi podařenou.
Doporučuji.

Luigi1
Luigi1
17.06.2023 4 z 5

Tato Kingovka se povedla

Anya700
Anya700
11.06.2023 4 z 5

Byl to můj první King. Nemusím moc duchařinu a tak mne konec trochu zklamal, ale jinak docela čtivé, hlavně první půlka. Ta druhá mi připadala trochu rozvláčná, a už jsem občas i trochu přeskakovala.

Marcela52
Marcela52
04.06.2023 4 z 5

Po delší době jsem si přečetla díky čtenářské výzvě román, který jsem ještě od tohoto autora nečetla. Očekávala jsem napínavý děj, strhující popis událostí, a také trochu toho tajemna, které umí Stephen King tak sugestivně popsat. To vše se ve vrchovaté míře naplnilo, ale přesto jsem příběh o brutálním zločinu na malém chlapci dočetla hlavně ze zvědavosti, jak spletité vyšetřování dopadne.
Zdá se, že tento uznávaný autor už trochu upadá do stereotypu, kdy čtenáře dokáže napnout až na doraz, aby se nakonec dopracoval k očekávanému šťastnému konci a vyřešení složitého případu.
Proto dávám o hvězdičku méně, i když je to určitě kniha, kterou přečtete jedním dechem. Za mě je tam vidět rutina autora, který, dle mého názoru, už své nejlepší věci napsal.

Kerriova
Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Byly doby, kdy jsem četla jen Kinga, ale posledních několik let jsem si od něj dala dlouhou pauzu. Jeho tvorbu z posledních let tedy prakticky neznám. Byla jsem tudíž zvědavá, co mě čeká a nemine. A že to stálo opět za to, stejně jako před lety. Tato kniha sice nebyla úplně typickou kingovkou, na jaké jsem zvyklá, ale vůbec mi to nevadilo. O to víc upoutala mou pozornost. Tentokrát to totiž nebyl čistě horor, ale zajímavý mix nadpřirozena s detektivkou. Autor se s příběhem nemaže, jako ostatně nikdy, postavy dostávají pěknou sodu, a ačkoli je vše obšírně popsáno (jak je u Kinga už tradicí), přesto příběh pěkně odsýpá a je neskutečně napínavý. Moc mě bavilo sledovat, jak se zarytě racionální kriminalisté pomalu a neochotně, ale jistě vyrovnávají s přítomností něčeho nevysvětlitelného. Závěr byl na můj vkus možná trošku slabší, ale i tak ve mně Outsider zanechal velice silný dojem. Silný a silně zneklidňující. Stephen King snad nikdy nezklame, ať člověk sáhne po kterékoli jeho knize.

Tina.orl
Tina.orl
30.04.2023 4 z 5

Další Kingovka, která se zprvu tváří úplně jinak, než jak nakonec vypadá. Když začnete číst, setkáte se s odporným zločinem, zatčením hlavního podezřelého Terryho, jehož otisky byly nalezeny na místě činu a neústupným vyšetřovatelem Ralphem. Nejdřív to vypadá na dobrou detektivku, ale následně se vše začne postupně měnit.

Začátek knihy mě udržoval v neustálém napětí a opakování si dvou otázek. Je Terry vrahem, když se našlo jeho DNA? Není vrahem, když má neprůstřelné alibi? Došlo i k některým nečekaným situacím a následně k dalším otázkám.

Jak jsem ale četla dál, tak z detektivky se začal klubat thriller (což mě nevadí). A postupně se začalo vytrácet napětí. Při závěrečném čtení, kdy zrovna to má být napínavé nejvíce, jsem napjatá nebyla vůbec. Nicméně četla jsem se zaujetím.

Kapkaa
Kapkaa
19.04.2023 4 z 5

Po dlouhé době se mi do ruky dostalo opět něco od ,,krále,, hororů Kinga a já se na jeho dílo velice těšil.
Outsider se v první třetině knihy trochu přetvařuje a vy můžete nabít zdání, že se jedna o detektivku, což se v pozdější části změní a autor se dopracuje k tomu co umí nejlépe a to je horor s nadpřirozenem.
Kniha má dobrý nápad, dobré postavy a velice zajímavou postavu outsidera. O to víc mě zamrzelo vyvrcholení knihy s již zmíněným antagonistou, které je nijaké a tak nějak vyšumí do prázdna.

Helena378
Helena378
18.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha, potěšilo mě setkání s Holly Gibneyovou.

nula87
nula87
11.04.2023 5 z 5

Je skoro až neuvěřitelné, jak King jde s dobou a i ve svém věku vystřihne další skvělou knihu. Knihu, která má naprosto skvělý a bechderoucí úvod, ve kterém jde zatím "jen" o detektivku, a nakonec ji splete do mixu detektivky, horroru a nadpřirozena takovým způsobem, před kterým nezbývá než smeknout.

miklis
miklis
09.04.2023 3 z 5

Ke Kingovi se občas vracím, s naději, že vytvoří zase něco, co mě bude fascinovat jako Řbitov zvířátek, To bohužel už léta hledám marně a ani Outsider to nevylepšil.

Termina
Termina
24.02.2023 2 z 5

Rozhodně nepopírám, že by King neuměl psát .. jen to prostě a jednoduše není četba pro mě .. od něho první a zaručeně poslední kniha co jsem přečetla .. DÍK!

pazdy15
pazdy15
07.02.2023 4 z 5

V mnoha ohledech mi to přišlo podobné Beznaději. Tím neříkám, že to bylo špatně, ale zas až tolik jsem se nezačetl. Ovšem postavy a jejich vykreslení, a zvláště jedna extra, se mi moc líbily.

8182
8182
22.01.2023 2 z 5

Knihu js četla jen kvůli výzvě, King mě nikdy přílis nelákal a pomalá detektivka s hororovou zápletkou mě nezaujala, četla jsem ji neúměrně dlouho a měla jsem problém dočíst. Celý příběh byl přílis málo uvěřitelný, obsahoval příliš mnoho hlavních postav a chybělou tempo. Zajímavá zkušenost to určitě byla. Utvrdila jsem se v tom, že King není autor pro mě.

KlariN
KlariN
21.12.2022 5 z 5

Stephen King je ďábel, a ani v již poměrně úctyhodném věku neztrácí literární šarm, a smysl pro vynikající revizi v zásadě klasických zápletek. Zde brilantně zvládá skládat hold svým žánrovým souputníkům, a navíc do hry vrací jednu z nejmilovanějších postav vlastního univerza, a spolu s ní i jistou, výstižně pojmenovanou rekvizitu. A ano, nefalšovaně jsem se bál. Tisíceré díky, maestro Stephene. Těším se na další šupy!

zelda7
zelda7
18.12.2022 5 z 5

Má první kniha od Stephena Kinga a jsem moc spokojená, výborný detektivní příběh.

Lenucha77
Lenucha77
28.11.2022 4 z 5

Souhlasím s tím, že první dvě třetiny ok, i když druhá se začala nějak tahniut. Ta třetí se mi zdála spíš pro děti - já nevím. Ale v zásadě dobrá Kingovka, mistrně napsaná, tak jako vždy!

Teraesa
Teraesa
05.11.2022 5 z 5

Ďalší excelentný príbeh od Kinga. Pohltil ma od úplného začiatku, veľmi oceňujem kombináciu detektívnej práce so štipkou nadprirodzena. Postavy boli dobre rozvinuté, ich reakcie vierohodné. Vyskytlo sa aj niekoľko veľmi napínavých častí. Hodnotím piatimi hviezdičkami.

Princezna22
Princezna22
31.10.2022 3 z 5

Začátek byl uzasnej.. Skvělé, pak sem tam nějaké to bububu. Ale Teda za mě jsou lepší knihy od pana Kinga.. Tohle je ta mě takový ten střed. 3⭐

Witch2017
Witch2017
15.07.2022 4 z 5

První dvě třetiny paráda, pak se to lehce zvrhlo do míst, které se mi úplně nezamlouvaly, ač nebyly přehnaně nechutné nebo překombinované. Ale dočetla jsem a nelituju. Celkově spokojenost.

anibeni
anibeni
05.07.2022 5 z 5

Zajímavá detektivka z pera S.Kinga je bravurně napsaná, opět jsou zde perfektně zachyceny jednotlivé postavy.. I když nám druhá půlka knihy spadá tak trochu do žánru mysteriózního příběhu s prvky hororu, podle mě to nijak neubírá na kvalitě a napětí..

escapelle
escapelle
26.06.2022 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších Kingových knih.
Král udržuje napětí od začátku do konce. Žádné pasáže které by mě nudily, přišly zbytečné, odváděly mě od hlavní myšlenky příběhu. I závěr se mi moc líbil, není to žádná překombinovaná slátanina, jak s oblibou Stephen své knihy končí.