Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1176 302

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

petra5167
26.11.2020 3 z 5

Jak je tu již několikrát zmíněno - začátek byl skvělý a pak se to nějak zadrhlo. S příchodem Holly na scénu mě kniha začala celkem nudit. Chvilku mi přišlo, že čtu To (hlavně v podzemí). A musím konstatovat, že mi dost chybělo napojení se na postavy, což většinou u knih Kinga nepostrádam. Když ke konci dojde k přestřelce, bylo mi i jedno, kdo tam zemře.

twigxi
24.11.2020 2 z 5

Zacatek se mi moc libil, kratke kapitoly se cetly dobre a svizne. Ale od druhe poloviny, kdy dej prechazi z detektivky do hororu jsem se do cteni musela nutit. Ne ze bych nemela rada hororovy zanr, prave naopak! Tady to ale vubec nebyl muj salek caje. Pripadalo mi to prilis prvoplanove. Vlastne jsem takovy dej cekala uz pri pohledu na obalku.
S. King je urcite velice dobry spisovatel se skvelym vypravecskym nadanim a rozhodne nechci shazovat jeho talent, jen to zrejme neni autor pro me.

Radkas87
19.11.2020 4 z 5

Nejdriv jsem si rikala, ze King zacal psat detektivky. A popravde by mi to nevadilo, prvni detektivni pulka se mi moc libila a pak uz nastoupil klasicky King, kdy jsou vysvetleni nevysvetlitelna :-) 4* davam, protoze v knize je spoilerovan dej z knihy Pan Mercedes (a nasledujicich) a to se mi moc nelibi (Pan Mercedes jsem jeste necetla a ted uz vim jak dopadne).

Hjuud
15.11.2020 3 z 5

Začátek super, napínavý děj s vyšetřováním a pozvolným nástupem zla. Druhá půlka knížky však trošku nudila a konec tak nějak nezaujal. 3 a půl *

Simstr
06.11.2020 4 z 5

Silný rozjezd. První půlka čistokrevná krimi - skvělá. Druhá půlka, sci-fi. Konec nic moc.

Ivan Kučera
06.11.2020 3 z 5

„Nevypadá jako zrůda, že?“ – „Jako zrůdy vypadají jen zřídka.“ Zvláštna, ale nakoniec prekvapivo nie zlá kniha. Prvých 200 strán je fakt dobrých. Mrazivá záhada s nečakanou prácou s pozíciou hlavnej postavy sa však následne preklopí do veľmi nezáživného, nudného a zdĺhavého stredu, kedy sa strašne nezaujímavé postavy dosť nezaujímavo rozprávajú o rôznych veciach. To som skoro umieral. Ku koncu to našťastie nabralo absolútne nečakaný hororový smer, ktorý som fakt nečakal a považujem ho za pokus Stephena Kinga vrátiť sa k svojim temným, hororovým počiatkom (ktoré trvali do 90. rokov, ehm). Bohužiaľ, z postavy El Cuca nie je vyťažené temer nič hororové, takže nás čaká už len zdĺhavá akčná scéna na konci a je hotovo. Mnohí Outsiderovi vyčítajú práve koncový odklon k hororu. Ja nie. Ja mu vyčítam nedostatočný resp. slabo prepracovaný odklon k hororu. 10-dielny seriál z roku 2020 sa celkom vydaril, minimálne prvá polovica je super, mrazivá a príjemne zlovestná, avšak ako sa postupne začne tajomstvo vysvetľovať, upadá druhá polovica do zdĺhavej monotónnosti. Je to zvláštne: kým u knihy ma bavila skôr jej druhá (hororová) polovica, u seriálu to bolo presne naopak.

Radunnie
04.11.2020 3 z 5

Po přečtení několika prvních kapitol jsem se nemohla odtrhnout, kniha slibovala vše, co by měla správná detektivka splňovat - napětí, které by se dalo krájet, šílená vražda. Do doby, kdy se nic moc nového neděje a čtenář je postupně vtahován do tísnivé atmosféry, je pan King mistrem svého řemesla.
Jakmile se ale na scéně objeví Holly a začne se diskutovat, řečnit, plánovat a zase diskutovat, sem tam nějaká napínavá, nereálná akcička, veškerá dosavadní snaha páně Kinga o mistrovský počin jde k šípku. Takhle praštěný, za vlasy přitažený závěr jsem si ani ve snu představit nedokázala! A přitom bych si tak ráda od autora přečetla kvalitní detektivku, tentokrát pro změnu s racionálním rozuzlením!
Jedno se ale panu Kingovi upřít nedá, jeho talent pro nástin atmosféry a nezaměnitelný literární styl.

misantroop
19.10.2020 3 z 5

První část knihy mě nadchla a měl jsem pocit, že graduje k velkolepého finále. V druhe části ale ztratila tempo a rozuzlení mě moc nenadchlo. King umi vtáhnout do děje a má talent vytvořit dojem, že postavy jeho vyprávění velmi dobře znáte ale konec trochu ztrácel dech. Stejně je ale King dále můj favorit ve vesmíru literatury.

Sylvanas
17.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Čtyři hvězdičky tahle kniha dostala za začátek, za konec by si zasloužila tak tři.
Z počátku se mi vážně líbila. I když se děj rozvíjel slimáčím tempem, bavilo mě to. Celou dobu jsem natěšeně čekala, až odhalí vraha, v domnění, že to bude „normální“ člověk. Jenže pak se z toho vyklubala zase nějaká úchylná nadpozemská bytost, což moje nadšení z knihy docela pohřbilo...
Proto se mi nelíbilo TO - protože mi to přišlo jako neskutečná kravina. Absolutně mě nenapadlo, že by se z Outsidera mohlo stát něco podobného, jenže bohužel, stalo. Nechci hanit Kingův styl psaní, ale přijde mi, že v tohle případě to tu knihu zkazilo.
Závěrem se vyjádřím k úplnému konci: Tam to King vcelku rychle zapíchnul. A taky dost divně. Jako pardon, ale hlavní nepřítel je stvůra, co zabila nevím kolik lidí, a sundá ho na první pokus nějaká uťápnutá ženská? Ke všemu závažím v podkolence... Mohl to být slušný thriller, ne nevím co s nevím čím v hlavní roli (sadistický upír s kantalupem místo hlavy).

JarousFCB
12.10.2020 2 z 5

Takový klasický King :) ale na něj docela podprůměr

vpadysak
05.10.2020 4 z 5

Veľmi pekná mysteriózna detektívka. Od začiatku do konca je príbeh veľmi pútavý so sympatickými postavami. Zo začiatku sa zdá všetko jednoduché a jasné až tu zrazu príde zádrhel a všetko sa zmení. Ako sa s tým vysporiadali postavy si už prečítajte sami. Za mňa by som na konci privítal aj viac strán, ale autor sa rozhodol takto a s tým sa nedá nič robiť :-) Ale povedzme si na rovinu, nieje to jediná Kingová kniha, pri ktorej by čitateľ privítal koniec podľa seba a nie poľa majstra Kinga :-) Videl som pred knihou aj seriál a poznal som pointu, ale knihu som si veľmi užil. Určite doporučujem každému, kto má rád jemné mrazenie tam vzadu na krku :-)

jes09
24.09.2020 3 z 5

Má první kniha od tohoto autora, čekala jsem wow efekt a přišel na konci pouhý otazník - to je opravdu konec?
Dech beroucí děj od začátku, poté následovalo v tomto pořadí: napětí, údiv, zamyšlení, čekání a otazník.
Na druhou stranu se mi líbila povaha postav.

Rade
23.09.2020 4 z 5

Strhující první část, tak jak to autor umí; věrohodné postavy, drsné syrové scény, hutná atmosféra. Ale i potom, co se příběh začne vyvíjet trochu „jinak“, je to stále kingovsky působivé. Brčka v očích, ruka za závěsem, mně tedy při tom naskákala husí kůže (ano, četla jsem za tmy na chalupě u malé lampičky…).
King prostě umí pracovat s dávnými dětskými strachy, uloženými v našich podvědomích – co se to rýsuje za závěsem v koupelně? Je to skutečně sprcha? Neschová se někdo pod postelí? Nechytne mě něco za nohu? (Jo, byly doby, kdy jsem jako holka skákala do postele hned od dveří a žádného Kinga jsem tenkrát nečetla…)
Plus za Holly, je to fajn, narazit na známou postavu.
Jenže v té texaské části už to nebylo ono, snad moc rozvláčné, moc nekonečných diskuzí, konec nijaký bez pointy, ale nejvíc mi asi vadilo to vysvětlování – u Kinga mě vždycky bavily ty naznačené děsy, tady se mi už zdálo toho popisováni, jak to zlo funguje, nějak moc…

PeterSmith
22.09.2020 2 z 5

První "Kingofka", kterou jsem nedočetl....detektivka no...

i.stefany
15.09.2020 2 z 5

Je mi líto, ale tohle nebyl můj šálek kávy. Chtěla jsem zkusit nějakého Kinga, ale bohužel jsem ztratila zájem zhruba v polovině knihy. Začátek byl skvělý, mělo to spád a napětí, ale po nástupu Holly jsem se začala ztrácet, neholduji mystice a nadpřirozenu a tady už jsem nedokázala udržet pozornost, prostě mě to přestalo bavit.

Icequeen
30.08.2020 4 z 5

Už nemôžem povedať "starý dobrý King". Stále píše kvalitne a rada ho čítam, ale už sa neviem do deja vnoriť až tak hlboko, že prestanem sledovať čas a mám problém knihu odložiť. Povedzme, že "starý King" je viac na mieste.

evickakyticka
30.08.2020 3 z 5

Abych pravdu řekla, mám radši jiného Kinga. Trochu míň brutálního, víc magického, ale jako vypravěče ho miluji. Opět jsme v Americe, kterou nám autor dokáže tak věrně popsat. Brutální počin, který se zde řeší, mi moc do noty nekápl. Myslela jsem, že rozuzlení bude nabírat trochu jiný směr. Ale budiž. Trocha zklamání, proto jen tři hvězdy.

Toffee
28.08.2020 4 z 5

King se všemi plusy i minusy. Jeho schopnost poutavě vyprávět příběhy, gradovat napětí, pracovat s tajemnem tak, že se vám ježí chloupky na krku, je pořád obdivuhodná a ani v Outsiderovi nezklamal. No, a že mu často nejdou konce, to taky není překvapení. Často mívám pocit, že vytvoří tajemné zlo, zoufalý boj několika odhodlaných s ním, a pak najednou neví, co dál, jak to skončit. V Outsiderovi byl závěr skoro trapný, až jsem si říkala: "A to má být jako všechno?" Nejsem si taky jistá, jestli mám ráda, když autoři své knížky propojují, je to trochu podvod na čtenáře. Zjevení se Holly ze série Bill Hodges navíc zafungovalo jako deus ex machina - přišla, všechno věděla a vysvětlila, no, a byl konec.
Čtyři hvězdy dávám ze setrvačnosti - přinejmenším z půlky je to napínavý a strašidelný příběh se zajímavým námětem.

Dela111
23.08.2020 3 z 5

Toto nebyla četba tak úplně pro mne, ale příznivcům Kingovy tvorby se asi většinou bude líbit.
První polovina knihy se povedla, byla poutavá s dobře vykreslenou atmosférou a zajímavá zápletka slibovala napínavý děj a grandiózní finále. Bohužel staronová postava Holly v druhé polovině děj posunula někam jinam, příběh ztratil jiskru a začalo se to vléct. Rozuzlení bylo odbyté a působilo až úsměvně, což je u thrilleru celkem průšvih ;-).
První polovina dobrá, druhá nic moc, takže tak nějak průměr.

ViDRa
19.08.2020 3 z 5

Kinga mám rád, ale tady jsem z obsahu úplně odvázaný nebyl. Prvních cca 80 stran je skvělých. Ty výslechy jsou dobře napsané, je to napínavé. Pak to ale dojde do bodu, kdy vlastně čtenář všechno ví, a poměrně dlouhá doba je věnována tomu ho přesvědčit o tom, že se stalo něco, co se stát nemohlo. Čtenář to ví dávno, postavy to ale řeší vcelku nezáživně. A tak je to bohužel většinu knihy, až se dojde zase k posledním cca 80 stranám, kde se konečně koná něco proti tomu, čím to začalo. Závěr je pak vlastně takový nijaký, trochu až nečekaně rychlý a jednoduchý.
A negativně musím hodnotit český překlad. I když možná ne překlad, jako spíš redakci knihy, která je podle mě zcela odfláknutá. Při čtení řada vět nedává smysl a je zřejmé, že obsahují překladatelské chyby. Kdyby před vydáním někdo knihu normálně četl, tak by mohly být tyto chyby opraveny. Za to dávám minimálně o jednu hvězdu dolů, protože to velmi často vytrhávalo z děje.