Nepokojná léta: Historie třicetileté války

Kniha švédského historika je ojedinělým pokusem o vylíčení dějin třicetileté války propojením "velkého příběhu" neosobní války s osudy Erika Jönssona Dahlberha, umělce, vojenského inženýra a válečníka - jehož deník posloužil autorovi jako inspirace. Důležitým tmelem práce jsou ale také sondy do soudobé civilní i vojenské každodennosti. Autor neopomene jedinou příležitost odbočit od sledu bitev a tažení - Erikova nemoc je mu záminkou k pojednání o soudobých lékařských a léčitelských praktikách, dozvídáme se o hygieně vojenských táborů, pohnutkách rabujících žoldnéřů, těžkostech v zásobování, běžných nemocech i táborových epidemiích. První švédsky pohled na období třicetileté války zprostředkovaný českému čtenáři....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32249/big_nepokojna-leta-historie-tricetilete-OdI-32249.jpeg 4.878
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Ofredsår: Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt, 1993

Kniha Nepokojná léta: Historie třicetileté války

modrykomar
26.02.2021

velmi, velmi dobre. odporucam kazdemu zaujemcovi o toto dejinne obdobie.

bleekemolen
04.01.2021

Ultimatni pruvodce dobrodruzstvim svedskeho naroda za 30ti lete valky. Autor nepozaduje od ctenare temer zadne predchozi znalosti problematiky, coz se tykalo i me. I presto dostavame do rukou monumentalni dilo, po jehoz docteni se mi v hlave utvoril jasny obraz a spojily vsechny souvislosti. Vse je predlozeno velmi chytlavou formou.

včelařka
09.08.2020

Hned na začátku se přiznám, že jsem nedočetla... důvod? Moc jmen, míst a popisů bojů... a bohužel moje netrpělivost.
Ale hodnotím vysoko... skvělý popis bezvýchodné reality a krásný jazyk.

ludek7426
31.07.2020

Historie třicetileté války podaná pro změnu více ze švédského úhlu pohledu. Nejsou to strohá fakta a letopočty, ale obrovský obraz života v té době. Obdivuhodné jak široký mají záběr témata, které autor probírá. Vše podloženo pečlivě sesbíranými písemnými prameny, ať už se jedná o historické publikace nebo dobové kroniky a deníky.
Některá tvrzení jsou čistě subjektivní, ale na to má autor právo,prostě velmi čtivě a zajímavě podaná historie. Výborné.

michalhk89
26.02.2020

Četl a je vynikající :)

bertrand
20.09.2019

Ano, kniha je to úžasná, pokud hodnotíme z hlediska literatury a faktu.
Na druhou stranu, pokud si stránku za stránkou uvědomujete, že tento nemilosrdný a nekončící kruh deptajících událostí se v onom věku skutečně otáčel, nezbývá než knihu nedotčenou odložit a počkat až dostatečně otrnete pro druhé čtení.
To je můj případ...

sarkafarka1900
28.12.2018

Výborná kniha. Nedostatkem pouze je osnova knihy, kdy na začátku knihy je popisován průběh morového onemocnění "hlavního hrdiny" Erika Jonsonna-Dahlberga v roce 1656 bez jednoznačného sdělení zda onemocnění přežil, následně je třicetiletá válka popisována i na jeho osudech retrospektivně a na konci není ani naznačeno, jak to s Erikem dopadlo. Přesto jsem nakonec dal 5 hvězdiček, popis vlastních událostí třicetileté války skutečně stojí za to.

Ramiel
30.09.2017

Naučná kniha psaná na pomezí popisu a vyprávění z období třicetileté války ze švédského pohledu nejen o válečných událostech, ale i o životě lidí v této době. Zajímavostí pro mě mimo jiných bylo zejména zapojení se Švédska do kolonizování Nového světa. Také informace, že ve Švédsku té doby neexistovalo nevolnictví a sedláci byli svobodní, na rozdíl jako tomu bylo u nás i v okolních zemích.