Čelisti

Rekreační město Amity každoročně navštíví mnoho nic netušících turistů a rekreantů. Toto léto však mnoho z nich najde smrt v hladových čelistech bílého žraloka. Nezbývá než čekat, až se objeví někdo, kdo bude mít dostatek odvahy k odstranění obrovitého zabijáka. Své štěstí tak zkouší například lovec žraloků Quint, ichtyolog Hooper, či policista Brody....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26903/celisti-26903.jpg 4180

Jaws (1974)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Naše vojsko

Filatov

Knihu jsem si vybral kvůli tomu, že mám rád i legendární film Jaws. Knižní podoba je jak to bývá trochu jiná, než podoba filmová, ale má také velké kvality. Nejraději jsem zde měl postavu Quinta stejně tak jako ve filmu, protože jeho fanatický postoj k tomu, aby rybu usmrtil, mě fanatizoval. Jeho chladná mluva při boji mě fascinovala jak ve filmu tak zde. Romantická linka mi zde vůbec nevadila, protože rozdělila knihu tak nějak v polovině, než po krvavém úvodu zašla do ještě krvavějšího finále. Popis boje na moři a toho, jak se žralok v moři pohyboval a co cítil, když šel po své kořisti byl velmi napínavý.

MortRainey

Musím uznat, Spielbergův film je lepší!;-)

Rawen616

Ani se nechce věřit, že podle takto mizerné předlohy vznikl natolik zábavný(dodnes) film. Postavy oproti filmu vysloveně nesympatické, navíc se nemalá část knihy věnuje románku Hoopera a Brodyho manželky . Bohudík, že tohle se do filmu vůbec nedostalo. Žralok a jeho řádění je zde upozaděno na úkor popisování nelehkého života obyvatel městečka, které žije jen z turistů. To na jednu stranu chápu a sám nejsem přítelem přílišného démonizování dravých zvířat, ale na druhou - kvůli tomuhle knihu o žraloku zabijákovi asi číst nechcete. Závěrečné zúčtování a lov zcela postrádá napětí, a odbude se vlastně jen na posledních dvou stránkách.

ThomasRuhe

Kniha se od pozdější filmové verze celkem dost liší. Milostná aférka mezi Hooperem a Brodyho ženou mně moc pochuti nebyla, protože to vytvořilo nepřátelský vztah mezi Hooperem a Brodym.
Tleskám Spielbergovi, že tohle ve filmu úplně vynechal, udělal jen dobře.
Závěr byl ve filmu taky lépe ztvárněn. 3/5.

NeznámáL

Poprvé jsem viděla filmové zpracování ve svých 20 letech a absolutně mě to zklamalo, protože všichni kolem mě říkali, jak je to úžasný film. Dobře, pro mě nebyl. Nicméně měsíc po tom, co už jsem zapomněla, že jsem nějaký takový nudný film viděla, mi byla propůjčena knížka a byla jsem požádána, abych si to přečetla (jeho prosebnému pohledu jsem prostě neodolala)

Knižní předloha se četla docela obtížně. Možná to bylo malým nahuštěným písmem a tím, že příběh plynul jako řeka. Zhruba do poloviny mě to moc nebavilo, víte co, málo mrtvých, málo krve (stejně tak u filmu). Avšak jakmile přijel do města Hooper a Ellen začala kvůli němu blbnout, hned to nabralo úplně jiný směr. Najednou byl příběh rychlý.

Knížka vlastně není jen o tom "o můj bože, velký bílý žralok sežral už polovinu města a s chutí trhá kozatý mladý holky kusy". Ne, ta kniha je mimojiné o tom, jak smutná smrt jen malého počtu lidí naprosto zabíjí městečko po ekonomické stránce, které prostě žije jenom z letních hostů. A to je to, co se mi na tom líbí...lidé se zde poklidně žijí a zčistajasna jim jejich idylku naruší žralok.

Zklamala mě smrt Quinta ('Vidím tvýho pinďoura, parchante!' je prostě geniální hláška). Hooperova smrt mě nepřekvapila, choval se jako vůl a byl to sebevrah. Co mě trochu zklamalo bylo to, že nezemřel Brody. Jasně, hlavní hrdinové neumírají, ale myslím že by to jen podtrhlo genialitu celého příběhů.

Co bych vytkla, je překlad, protože myslím, že "son of a bitch" přeloženo jako čubčí syn, není úplně ok. Stejně tak mi i zvláštně zní "hovnožrout".

Co bych vyzdvihla, je atmosféra strachu zachycená na pouhých 205 stran. To je naprosto bravurní.

Mikky01

Knížní předloha se dost liší od filmového zpracování a přesto je vynikající. Spielberg to udělal geniálně, upřednostnil motiv žraloka, zatímco v knize žralok hraje spíše druhé housle. Dost dobře si nedokážu představit Spielberga, že by filmově ztvárnil milostnou avantýru paní Brodyové a Matta Hoopera, které Benchley v knize věnoval poměrně velký prostor. A právě těmito vedlejšími epizodami kniha získává nesmírně na zajímavosti. Výborně vystižená atmosféra typického amerického maloměsta. Vřele doporučuji.

od přečtení této knihy jsem si myslela,že Gaspacho je velice složitá polévka ... chudák paryba byla upozaděna...no,polévku jsem se naučila,je snadná na výrobu a výborná ve vedrech jako hlavní jídlo ..a v moři se nekoupu :-D

Hiddai
05.12.2017

Filmový konec byl mnohem pompéznější, ale jinak to nebylo vůbec špatné.

IvikaS
28.10.2017

Napínavé, čtivé, ten konec nebyl tak dramatický jako ve filmu ale o to byl možná reálnější.

Nildon
07.08.2017

Popadněte harpunu, oblečte plavky, nastartujte loď a nahoďte návnadu. Vyrážíme na lov velkého bílého žraloka, který sužuje pobřežní městečko Amity a věřte mi bude to fakt jízda, protože s touhle bestií nejsou žádný žerty. Kniha je skvělá a film ještě rozšiřuje o intriky, nevěru, zradu a vinu. Kde jsme ve filmu chytali žraloka tady se ještě dozvíte jaký dopad má na takové malé přímořské městečko a jeho obyvatele.

veruskaveve
12.05.2017

Jedna z mých čtyř nejoblíbenějších knih. Čtu ji pořád dokola, super, super, super.

heavy66
26.04.2017

Je zajímavé nakolik se liší kniha od filmu. Ve filmu je žralok hlavní postavou, kolem které se všechno točí, kniha řeší špatné mezilidské vztahy, ekologická témata, honbu za ziskem, dokonce manželskou nevěru, a žralok je pouze takovým katalyzátorem lidských problémů. Naštěstí Quint je pořád stejný, mezi řádky jako bych viděl Roberta Shaw.

dominik123
08.06.2016

Čeľuste je krátka, ale zároveň aj dlhá kniha. Dlhá je predovšetkým v prvej polovici, kde sa vlečie ako starí slimák. Druhá polovica je omnoho lepšia a s príchodom na loď sa začína, poriadna zábava. Charaktery postáv sú dosť nezaujímavé s výnimkou hlavnej postavy. Príbeh je jednoduchý, priamočiary a nemá veľa odbočiek, teda až na jednu, ktorá zbytočne brzdí dej. Slávny film je oproti knihe, iný a má aj inú atmosféru, ale nedá sa povedať že by bol aj lepší. Škoda slabej prvej polovice, ináč by to bolo za päť. Dávam 80 percent a štyri hviezd.

T800
08.04.2016

To, co jsem od mistra Spielberga viděl, to jsem také dostal v této knize. A ještě trochu víc. Absolutní spokojenost. Napětí, krev, láska a dobropdružství.

marek6463
23.03.2016

Stejně jako film se mi líbila i kniha,ale u té knihy je to takové opět zajímavější. I když film je zcela bezchybný na to,že je podle knihy tak je to takové méně působivější než v samotné knize.

Elman
01.01.2016odpad!

Byl jsem opravdu hodně zvědavý. Film jsem viděl mnohokrát a předloha mne lákala dlouhou dobu. Co k tomu napsat? Absolutní rozčarování. Tohle „dílo“ je brak par excellence. Spotřební čtivo se vším všudy. Pokuste se přečíst, pokud máte silný žaludek, dočtěte a následně využijte knihu v případě absence toaletního papíru. Tohle se mohlo prodávat jen díky dobře zvládnuté reklamní kampani. Zatímco nápad je za příslovečný milion, zpracování a literární úroveň, a to i v rámci žánru, nestojí za zlámanou grešli. Můj obdiv patří Stevenu Spielbergovi za to, že tuhle pseudoliterární telenovelu s papírovými postavami dokázal přenést na plátno způsobem, který dodnes baví.

VladimirTetur
16.12.2015

Lepší než film.

Terva
15.11.2015

Kultovní film Stevena Spielberga udělal z této knihy bestseller. Lidé nemusí chodit na písečnou pláž ani lézt do moře. Stačí jen v pohodlí domova listovat knihou. Příběh je víc zaměřen na lidské pocity a strach.

milan.krimsky
24.10.2015

Kniha dobrá, film nic moc

danny_21
20.10.2015

Nejvýraznější zářez tohoto autora mezi velká díla literatury, které k úspěchu výrazně pomohl Spielbergův slavný film, který navíc přinesl spoustu negativ v podobě panického strachu a vendetty výše postaveného druhu. Předloha, jakožto většinou, je ještě lepší, dává daleko větší prostor postavám, popisuje události, které vedou šéfa Brodyho krvavými událostmi a přidává několik pikantních a zajímavých detailů a odboček, které se do filmového scénáře nedostaly. Maximální spokojenost - 90 %

Obuvník
30.08.2015

Co se mi na knize líbí (psychologie radí začínat pozitivně):
Plastické charaktery postav.
Věrohodný odraz místní společnosti, kde se autor nebojí naházet do vody trošku toho bláta.

Co se mi na knize nelíbí:
Absence sympaťáků (na rozdíl od filmu) - já se snažil, věřte mi. Martin Brody byl blízko, ale k srdci mi nepřirostl. Ostatní postavy bych nechal spapat :-)
Občasná rozvleklost - ač je kniha útlá, je v ní několik nudných pasáží.

Po dočtení převládá mírné zklamání. Mám knihy raději než filmy, opravdu ano. Ale tady to neplatí.

PS: Žraloci jsou úžasná zvířata, která čistí světové oceány. Když vidím záběry rybářů, jak jim řežou ploutve a hází je zmrzačené zpátky do moře, je mi stydno. Však ona nám to příroda jednou vrátí. Pak možná zažijeme "Čelisti" na vlastní kůži.

juli2
21.08.2015

Možná je to přehnané, ale myslím si, že tato kniha je jedna z mála knih, která dokázala působit na takové množství lidí. Možná to má spíše na svědomí filmové zpracování. Podle mě jeden z nejlépe zpracovaných hororů, je mnohem realističtější než jiné, které jsem doposud četla. A ano od přečtení knihy či od vidění filmu mam vždy nepříjemný pocit při koupání v moři :-D

eraserhead
03.03.2015

Spielbergova filmová verze mě nikdy moc nebrala. Ne že by to byl špatný film, to není, ale nikdy jsem ho nepovažoval za něco extra. Když jsem se dostal ke knize, byl jsem docela v očekávání, v čem se bude od filmu lišit. A stačilo už jen pár stránek, abych byl pohlcen. Myslím, že Spielberg udělal z Benchleyho knihou trochu to samé, co Kubrick s Kingovým Osvícením. Zatímco Kingovo Osvícení je o hotelu, je Kubrickovo Osvícení o Jacku Torranceovi (což jsem mu nikdy neodpustil a taky to film hodně degraduje). A tak zatímco Spielbergovy Čelisti jsou o Žralokovi, Benchleyovy Čelisti jsou o Martinu Brodym, jeho manželce (parádní součást knihy, která ve filmu, bohužel, chybí) a Amity. A právě to knihu dělá mnohem lepší a záživnější. Očekávání mě naštěstí nezklamalo. Budu-li se k Čelistem vracet, bude to v literární verzi.

1972Sixo
05.09.2013

Nebyť filmu tak po tej novele asi nesiahnem. A ajhľa - pekný rodinný príbeh, so sociologickým podtextom a morálnym ponaučením. ...a ešte tam bol aj nejaký žralok.

FilThePus
04.08.2013

Nepřečtitelný.. // Lidem který to zvládnou celý by měl někdo gratulovat..

aktak1203
31.01.2013

Už je to několik let co jsem knihu četla, ale vím, že jedním dechem. Doporučuji.

Peter.Melon
23.01.2013

Tato kniha má hlavu i patu.Je čtivá,chytrá i napínavá...

Lenka Žofka
18.01.2013

Klasika, která je mnohem známější ve filmové podobě...kniha má jako vždy prostor pro členitější příběh

Madax
29.12.2012

Napínavá kniha nevypráví pouze o řádění velkého bílého žraloka, ale také o jeho dopadu na existenci města, které žije z letního turistického ruchu. Dost prostoru se věnuje i jednotlivým postavám, jejich vztahům a každodenním problémům. Samotné řádění žraločího zabijáka tak dost často ustupuje do pozadí, není to však na škodu. Příběh pak působí celkem věrohodně. Až ke konci se kniha změní v klasickou monster-story, ve které je žralok nejen velký, silný a nezničitelný, ale možná také inteligentní a prohnaný. Knížku doporučuji každému, kdo má zájem o napínavou četbu.

Dandulka
09.03.2012

Film se mi líbil, ale kniha je kniha.