Čelisti

Rekreační město Amity každoročně navštíví mnoho nic netušících turistů a rekreantů. Toto léto však mnoho z nich najde smrt v hladových čelistech bílého žraloka. Nezbývá než čekat, až se objeví někdo, kdo bude mít dostatek odvahy k odstranění obrovitého zabijáka. Své štěstí tak zkouší například lovec žraloků Quint, ichtyolog Hooper, či policista Brody....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26903/big_celisti-2tN-26903.jpg 3.9271
Literatura světová, Horory, Příroda, zvířata

Vydáno: , Naše vojsko

Jaws, 1974

Kniha Čelisti

Meda77
25. listopadu

Kniha se samozřejmě zaobírá ústy mořského živočicha, nikoli lékařské práce zubaře. Román a stejně tak i film zná snad většina. Příběh téhle naštvané sardinky není vůbec špatný, až na drobná hluchá místa se čte úplně na pohodu. Každý ví co čekat a co od knihy chce. Číst před dovolenou u moře rozhodně nedoporučuji, nejedná se o literaturu muškaření na Sázavě, takže krve jak na pohotovosti. Takové hodně dobré 3starsy.

Hotovson

Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem, kterej u mě teda vítězí. Knížka je dobrá, ale dějová linka s manželkou je podle mě navíc a kazí tempo, poslední část a hon na žraloka naopak parádní, akční a napínavá. Konec je jinej než u filmu, ale nevadí to. Nebudu dělat spoilery.

Pozn.: Co mi ještě vadilo, že po celou dobu se o žralokovi mluví jako o rybě. Je to samý ryba sem, ryba tam, je to docela otravný. Chápu, že kdyby se psalo o parybě, bude to sice správně, ale z literárního hlediska stejná, možná větší tragédie. Možná šlo prostě napsat žralok a bylo by to nejlepší :) (vydání z roku 1992, nevim, jak to je u dalších)

Obelix15

Filmové zpracování jsem poprvé viděl asi v 10 letech a dost dlouho trvalo než jsem se odhodlal do moře vlézt. Kniha je velice povedená a představivost při četbě dosahuje maxima. K dokonalosti chyběl už jen epický závěr se vzduchovou bombou.

666Jitka

Vzhledem k faktu, že mám hrůzu ze žraloků a jsem schopná začít se topit u nás na rybníku, když někdo ze srandy zakřičí "pozor, žralok", byla tato kniha pro mě opravdový napínavý a strašidelný počin. Mrazení, strach, čekání na okamžik, kdy se krvechtivý démon zase zjeví, mě při čtení této knihy provázely téměř celou dobu. Pamatuji se, když jsem poprvé viděla filmové zpracování Čelistí - opravdu jsem se bála, ani nedutala a chvílemi jsem fakt ječela...

Neřeknu

Ano,tahle kniha potvrzuje lidové rčení,že na velikosti záleží. Doporučuji všem začínajícím rybářům a optimistům co tvrdí,že na rybách je nuda :D A rada na závěr. To že jste někomu skočili na háček,ještě neznamená,že lovec je jen na jedné straně.

30.12.2020

Film jsem viděla hodně dávno, takže si ho nepamatuju, což je asi dobře. Nedávám plný počet, protože mi přišlo zbytečné, co si myslí šéfova manželka, nebo co dělá, a závěr mi přišel strašně rychlý. Ráda bych se dozvěděla, co se dělo ve městečku pak.

ArwenAragorn
20.10.2020

Dobré, ale tentokrát se mi víc líbil film.

kamolka
06.10.2020

Dočteno do půlky a vůbec mě to nebavilo. Chápu, že v době, kdy to vyšlo, to mohlo být skvělý a převratný (stejně jako filmová adaptace), ale v dnešní době, už mi to tak nepřijde.
Mimochodem, film mi přišel ještě nudnější než tak knížka, aspoň ten jsem dokoukala.