heavy66 heavy66 komentáře u knih

Planeta tří sluncí Planeta tří sluncí Vladimír Babula

Ano, je to lepší než Signály z neznáma! Pamatuji se, že jsem jako kluk četl některé části Planety tří sluncí na pokračování ve starých časopisech.
Hodní soudruzi většinou české a ruské národnosti, za pomoci polepšeného (asi východního) Němce stavějí mezigalaktická letadla, atomové elektrárny, umělé stradivárky, zkoumají cizí planety (pouze vědecky) a od rána do večera myslí na blaho lidstva.
Zlí soudruzi - západní Němci a Američané - nemají ani za mák vědecké disciplíny, zneužívají alkohol, přejí si návrat imperialismu, a jsou po zásluze potrestáni.
Samozřejmě, že je to poplatné době vzniku, ale i vzhledem k textu Signálů si myslím, že tomu soudruh Babula věřil.

12.02.2017 2 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Zajímavá exkurze do bankovních praktik poloviny 70.let. Nejsem odborník, ale řekl bych, že se do dnešních časů mnoho nezměnilo - viz americká hypoteční krize 2007 a následná celosvětová finanční krize od roku 2008.
Kniha je psána podle klasického autorova schematu - poctivý sympaťák versus nepoctivý hajzlík, láska, zločin, katarze, happyend. Děj je přiměřeně napínavý zvlášť v závěru, ale vadilo mi hloupé jednání některých postav a i ten happyend byl příliš absolutní.

12.02.2017 3 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa rider I.,II. Cesta slepých ptáků / Runa rider I.,II. Ludvík Souček

Oblíbená kniha mého mládí. Skálopevně jsem všemu věřil - od islandských jeskyní až po Mars. Vždyť tam přece byly ty fotky!

28.01.2017 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Další příhody Jana, upíra a rytíře bez majetku, který dostal svůj přídomek od samotného krále Jana Lucemburského při kuřácké pauze kdesi na italském venkově.
Opět klasika ve stylu "pure science horror porno fiction Armageddon", ale kromě krve a sexu kniha nabízí také lásku, napínavý děj, a závěr, který vybízí k urychlenému otevření třetího dílu.
Omlouvám se, víc toho tentokrát nenapíšu, jdu si číst!

26.01.2017 5 z 5

Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Miloslav Švandrlík

Můj první erotický román, který jsem kdy četl! Švandrlík uměl sugestivně popsat erotické dusno, Neprakta zase kreslit vnadné krasavice, bylo to docela vzrůšo!

19.01.2017 5 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Draculova švagra jsem četl poprvé asi ve třetí třídě o zimních prázdninách na Šumavě. Knihu jsem si půjčil v hotelové knihovně. Dodnes si pamatuji, jak jsem bál u povídky Šumavský upír!

19.01.2017 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Krvavá romance! Pokud neumíte řídit auto, a máte příliš měkké srdce, takže neobstojíte v drsném kapitalistickém prostředí, zbývá pouze pozice nájemného zabijáka! Nákupy v Oslu nejsou bez rizika, v rybárně načichnete mořskou potvorou, ale zato pizzu vám kdokoli pomůže ochotně donést až domů! Pozor při vánoční návštěvě kostela! Snadno ztratíte hlavu pro dívku z románu Victora Huga! Dobrý příběh, ale Harry je Harry!

11.01.2017 4 z 5

Humor určitě za 5, smál jsem se nahlas, když Tomáš s Klárou Chlumskou zaháněli démony sexuální energií!....
Autor je z Bruntálu, ale s pražským místopisem je evidentně dobře obeznámen, jen z těch Hrnčířů do SAPY pod zemí, no nevím, po silnici je to nějakých 5km!
Knize musím vytknout jednu nepřesnost - Číňanům nás neprodal premiér, ale prezident! :-)

07.01.2017 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Absolutní akční smršť, která obsahuje víc mrtvol než měkkých souhlásek v textu, víc vystřílených nábojů než vyrobí Sellier s Bellotem za rok, víc vtipných hlášek a sexu než kdekoliv jinde mě zrovna napadá! Jdu na další díly!

04.01.2017 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

"Vzali jsme se těsně před válkou, dva roky předtím, než vypukla. A sotva jsme začali žít podle svého, zařídili si domácnost, přišla válka. Teď jsem přesvědčena, že válka zavinila všechno, všechna neštěstí, která následovala, a která dodnes doléhají na naši generaci. Dobře se pamatuji na dětství. Zažila jsem ještě dobu, kdy platily ideály pokojného minulého století. Bylo obvyklé svěřovat se hlasu rozumu. To, co člověku napovídalo svědomí, pokládali za přirozené a nutné. Usmrcení člověka rukou jeho bližního byla vzácnost, cosi neobyčejného, událost, která se vymykala z řádu. Vraždy, jak jsme se domnívali, se vyskytovaly pouze v tragédiích, v románech ze světa špionů a v novinách, v kronice události, ale nikoliv v obyčejném životě. a pojednou přišel ten skok z poklidné, nevinné pravidelnosti, skok do krve a nářků, do všeobecného zešílení a zdivočení každodenního a neustálého, skok do uzákoněného a vychvalovaného zabíjení."....(Larisa Fjodorovna Antipovová)

Tak přesně tohle jsem čekal od knihy Doktor Živago. Monumentální obraz dějinného zlomu první poloviny 20.století v Rusku. Podobně monumentální obraz, jaký vykresloval ve svých knihách další ruský laureát Nobelovy ceny, Alexandr Solženicyn. Ale Doktor Živago je o něčem jiném - o střídání zimy a jara, o niterných pocitech člověka, o kontrastu lidského rozumu proti malosti, hlouposti a zaslepenosti, o lásce, která dává člověku zapomenout na fyzické utrpení.
Jen ten nelítostný osud, kterému jedinec nemůže vzdorovat, prostupuje díla obou autorů....

24.12.2016

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

"Tvrdíte, že věříte v Boha, protože chodíte v neděli do kostela, protože špatně nakládáte se svým bližním, protože nevíte, co je hanba, a protože vás nehryže svědomí...Co je mi do vašich polí! Co je mi do vašich dobytčat a dětí! Žijete nečistý a hmotařský život. Nevíte, co je luxus..A já vám ten luxus nabízím: nabízím vám Boha...Bůh však nemá rád déšť...Bůh nemá rád vičku, Bůh se starou belu stará o vaše vičky a zábavičky. Bůh, toť poduška ze zlatého brokátu, toť diamant zasazený do slunce, Bůh je vzácný šperk vytepaný z lásky, to jsou elegantní čtvrti, hedvábné sutany, vyšívané ponožky, náhrdelníky a prsteny, Bůh toť nepotřebné, zázračné, toť elektrická monstrance...A pršet nebude!"
Pěna dní je o lásce až za hrob, a Srdcerváč je strašně temným a depresivním pokračováním toho příběhu - narodí se děti, a láska se redukuje na bolest, krev, strach, sex, hovna, hřích, vězení a smrt....Brr!
Je to skvělý román.

10.12.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

....tak já už samozřejmě vím, že Hedvábník je lepší než Kukačka! Je to dobře napsaná detektivka s postupně budovaným napětím a akčním závěrem. Téma brutální vraždy podle zvrhlého románu může navenek vypadat jako inspirace Kingovou Misery nebo Temnou polovinou, ale brzy zjistíte, že se jedná o originál. Pachatele jsem tipoval (a kupodivu správně) asi v polovině knihy - ta indicie, která k němu vůbec nevedla, se nedala přehlédnout. Celkový dojem z Hedvábníka dobře charakterizuje autorův citát - "jestli toužíte po celoživotním přátelství a nezištném kamarádství, běžte do armády a naučte se zabíjet. Pokud chcete po celý život uzavírat dočasná spojenectví s druhy, kteří budou oslavovat každý váš nezdar, pište romány!“

20.11.2016 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

V Kukačce jsem se ztrácel, protože svět modelek a módních návrhářů je pro mě vzdálenější než planeta Jupiter. Obě hlavní postavy detektivů jsou zajímavé, neotřelé a chemie mezi nimi funguje dobře, ale dlouhé rozhovory bez napětí se spoustou nezajímavých lidí, ze kterých se nakonec vyklube (celkem překvapivě) pachatel, mě spíše uspávaly. No ale co, je to Robertův první román, příště to může být mnohem lepší...!

20.11.2016 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

"Vy, jenž dalekosáhlým během svým, co ramenem tajemným zemi objímáte,
vy hvězdy rozplynulé, stíny modra nebe, vy truchlenci, jenž rozsmutnivše sebe,
v tiché se slzy celí rozplýváte, vás já jsem posly volil mezi všemi.
Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou,
vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou!"

- Takhle krásně vyjádřit lásku k rodné hroudě, KHM byl veliký básník!

09.10.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Francouzská odpověď na úspěch severské drsné školy! Hory, sníh, mráz, mlha, vítr, strašidelný dům, příšerné zločiny, temná tajemství, a charismatický vrchní vyšetřovatel, osamělý a frustrovaný podobně jako Harry Hole. Pravda, je to tak trochu scifi, na štíru s logikou, překombinovaný konec, tam kde Harrymu stačí chlast, je zde příliš vážné hudby, latinských citátů, a zkoumání detektivových niterných citů a pocitů. Ale příběh je napínavý, plný nečekaných zvratů, jak má správná detektivka být!

10.07.2016 4 z 5

Druhá světová válka Druhá světová válka Antonín Šnejdárek

Dějiny II.světové války pohledem českého "historika" z r. 1960 - "Americké a britské reakční kruhy bojující po boku německých fašistů proti Sovětskému Svazu a pokrokovému lidu svých zemí" - a jiné podobné perly. Kromě datové posloupnosti a rejstříku osobností II.světové války je to bezcenný brak! Jako bych slyšel učitele občanské nauky mého gymnázia začátkem osmdesátek. Nevyhazuju knihy, ale tahle šla do tříděného odpadu!

25.06.2016 odpad!

Mika Waltari byl nadán zázračnou mocí. Odfoukl prach z pískem zavátých sárkofágů, probudil mumie faraonů, a namíchal koktejl z vody posvátné řeky Nil, legend, pověstí a skutečných událostí, plný zářivých barev a života.
A ty, milý čtenáři, pluješ po Nilu na rákosovém člunu do královského města Vesetu, putuješ zemí Kemet okolo pyramid a chrámů mocných bohů do města Babylonu, plavíš se na mořském korábu na ostrov Kréta, jedeš na bojovém voze po sinajské poušti, a popíjíš ten koktejl a užíváš si úžasnou cestu dávno zaniklým světem, do kterého tě autor laskavě pozval.

22.06.2016

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Teď, právě teď jsem to dočetl a jsem plný dojmů! Dan Brown za pomoci turistického průvodce popsal (velice zdařile ****) v prvních třech čtvrtinách svého románu trasu orientačního závodu Věčným městem. Když konečně oběhl všechny kostely a baziliky, na chvíli se zastavil, vyhulil velikého jointa, nasál dlouhatánskou lajnu a napsal čtvrtinu poslední! Po odhalení tajemství neposkvrněného početí jsem přestal nevěřícně kroutit hlavou , a ten, kdo se smál mými ústy, musel být dozajista samotný........
"Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh!"

Mimochodem, víte, že žulový obelisk stojící na III.nádvoří Pražského Hradu byl navržen architektem Josipem Plečnikem a vztyčen v roce 1928? Horní zakončení obelisku ve tvaru pyramidy z pozlacených ocelových profilů, jaké se používají pro jaderné reaktory, bylo provedeno až v roce 1996 na popud prezidenta Václava Havla. Je všechno jenom náhoda?

28.05.2016 2 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan Brown je takový spisovatel televize Nova. Jeho knihy jsou nablýskané, napínavé, čtivé, prokládané reklamou - zašifrované pouzdro s tajemstvím svatého grálu otevřené známou PC značkou, to je důmyslná ukázka product placementu! - ale prázdné díky logickým nesmyslům jako například, že se Magdalena ukryla v židovské komunitě ve Francii v roce 33 n.l.
Naštěstí pro něj se katolická církev nechystá vyhlásit fatvu, takže se Dan nemusí skrývat jako Salman Rushdie.

26.04.2016 3 z 5

Zlo přichází třikrát Zlo přichází třikrát Svatopluk Doseděl

Jarošov nad Nežárkou, včetně okolních lesů, luk a hájů, je pro mě místo zalité sluncem, plné pohody a klidu. Povídky jsou dobré (mě osobně se nejvíc líbil Batalion), ale příliš vážné, temné a naturalistické, což s pohodou a klidem Jarošova nekoresponduje. Potřebovaly by okořenit kapkou švandrlíkovského nadhledu a humoru!

16.03.2016 3 z 5