Máj

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1151/maj-1151.jpg 3.63294
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Academia

NaiTenshi

Klasika, ale já jsem víc na Kytici. :)

Jacck

vrchol české poezie, nádherný jazyk, nádherné obrazy přírody, romantický děj.

ALadin1905

„... na tváří lehký smích, hluboký v srdci žal ...“
Ryzí romantismus se všemi svými rozpory a kontrasty ... Smrt a bolest v čase zrození a rozpuku ... Láska a nenávist. A hluboké tajemství přírodního koloběhu a pomíjivosti ...
Nádherný jazyk.
Kdo poznal tajuplný Máchův kraj na severu Čech, musí rozumět jeho dílu ještě o něco hlouběji ...:)

Atanone

Na škole ani krátce po ní mě na Máj nikdo neukecal. Zkoušela jsem to číst a snažila jsem se to i dočíst,ale nakonec jsem to vždy vzdala. Ale protože si vážně myslím,že by takováto díla měl znát každý Čech,vymyslela jsem na sebe fintu a zaposlouchala jsem se do krásného hlasu pana Hrušínského,který si s básní,se svým hlasem, se svým věkem a též se mnou dělal,co chtěl. Za což mu tam nahoru děkuji a k těm spoustám hvězd,které mu jistě dělají společnost,přidávám svých ušmudlaných *****
Pan Mácha promine,že se musí dělit,ale pravidla jsou holt pravidla.

Aileena

Poezie není zrovna mým šálkem kávy, ale existují výjimky. Při čtenářské výzvě jsem si řekla, že klasika by člověk měl znát více, než jen z "profláknutých" úryvků. Po přečtení bych dílo shrnula snad jen jednou větou: Některé mezery ve vzdělání by měly zůstat nezaplněny.
Co mi nejvíce vadilo: hned v úvodní části se dozvím, co se vlastně stalo - očekávala jsem spíše postupné odhalení příběhu. Intermezzo I. jsem vůbec nepochopila - proč proboha zvolil autor tuto formu?! (Napíšu, kdo větu říká a pod to ji uvedu do závorek.) Stejně tak mohl přece mluvícího zakomponovat do textu např.:
Krtek mu pod zemí hrob vyryje, čas ho poté náhrobkem přikryje.
Naštěstí, stejně jako ve všem v životě, co člověk - to názor. Za mě bohužel velké zklamání a hodně slabé dvě hvězdy.

HYPNOS88

Dalo by se to číst pořád dokola. Dokonalá hra se slovem a českým jazykem. Jak barvitě a krásně jde popsat obyčejný les, pole a příroda vůbec. Skvělá slasická záležitost.

intelektuálka

Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj.
Zem jedinou i v dědictví mi danou, širou tu zemi, zemi jedinou.
Krásné vyznání lásky k rodné zemi, pro mě klasik české poezie.

Aríka

Karel Hynek Mácha je řazen mezi autory obrozenecké literatury, který svá díla psal ve stylu romantismu. Tato kniha je povinnou četbou snad na všech školách a tímto způsobem jsem se k ní dostala i já. Ihned jsem si ji oblíbila ačkoliv se jedná o smutné téma. Obdivuji autora , že za tak mladého veku dokázal sepsat něco tak úžasného. Tolik přirovnání, epifor, anafor či oxymóronů jen tak někde nenajdete, samozřejmě tam můžeme najít spoustu dalších jazykových i uměleckých prostředků. Na tuto knížku můžu pět samou chválu, a proto ji rozhodně doporučuji.

veronika4918

Četla jsem dobrovolně již dříve, než jsme ji dostali jako povinnou četbu. V obdoví, kdy jsem se o tuto literaturu začala zajímat. Líbilo se.

Katranis

Povinná četba.

krevetinka

Vždycky jsem k tomuto dílu měla averzi, už jen proto, že je v povinné četbě na střední škole. Což vlastně byl důvod, proč jsem ji musela číst. Překvapilo mě ale, že jsem místo nuceného čtení příběh opravdu hltala. Miluju poezii obecně a tohle je jedna z mých nejoblíbenějších.

Devil-Ivet

Pro českou literaturu je to určitě skvost. Báseň, která má co říci. Pro mě je to báseň, která příliš nenadchla.

Této sbírce básní jsem nikdy dříve na chuť nepřišla. Ani po nynějším přečtení to není to pravé ořechové. Myslím si, že už to ani zkoušet číst někdy znovu nebudu.

kami16

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a upřímně mě moc neoslovila. Začátek samozřejmě dobrý, ale uprostřed knihy a ke konci jsem knize nevěnovala tolik pozornosti. Mácha opravdu není spisovatel, ke kterému bych se vracela.

SnoopyMa

Máj s sebou přináší nejen tragický konec nešťastné lásky či poeticky vykreslenou májovou přírodu, ale jde i do hloubky, kde zavadí o metafyziku. Pochopitelně je nutné se na text více soustředit, ale stojí to za to, já osobně nejvíc zbožňuju Máchovy oxymórony.

DeniseMarini

Nejsem velký fanoušek poezie, ale Máj mě oslovil.

kní

"na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal"

Kdo Máj nevlastní a potřebuje se k němu vrátit nebo ho rychle přečíst - např. do školy + prohlédnout si krásné ilustrace Jana Zrzavého s možností přepnout na původní znění nebo anglický překlad nebo se dozvědět něco z jeho historie: http://www.lupomesky.cz/maj/

whiolet

Klasika...

BaS1972
04. květnaodpad!

Prostě NE! Nemám ráda Máchu coby básníka, Máj se nedá čist v dnešní době a patrně se nedal číst nikdy. Jsem pevně přesvědčená, že dosud z čítanek a povinné četby nevymizel pouze proto, že nemáme jiného romantického básníka.

Ketesh

Klasika, která si mi líbila, ale asi už ji nikdy číst nebudu.

Lucik100

Když jsem to začínala jako povinnou četbu, tak jsem tu knížku nenáviděla. Když jsem však četla dál, knížku jsem si dokonce oblíbila a myslím, že si jí určitě ještě někdy přečtu.

EvikU.

Opět působivá kniha k povinné četbě.

Nelíísek

Kdyby ta kniha, kterou jsem měla v ruce tak brutálně nesmrděla (na obálce jsem i musela seškrabat i plíseň !!) tak bych u ní usnula, knihu jsem musela přečíst jako povinnou četbu k maturitě, jinak bych se ji ani nedotkla, už více se mi líbila kytice, kterou jsem také četla nedávno.

AndysPolakova

Bohužel mě tato kniha neoslovila a nebavila mě, možná se to jednoho dne změní, ale bohužel jsem knihu četla z donucení, abych z ní mohla udělat rozbor, ale jinak jsem se do ní nedokázala vžít :(

katushah

Ze začátku to vypadá jak milostná romance a pak je z toho horror. Celkem působivé dílo.

mirektrubak

Co si pamatuji, tak když jsem byl student, Máj se mi příliš nelíbil. A ani teď při opakovaném čtení (v čase prvních šedin) jsem názor nezměnil. Práce s jazykem je kreativní, metafory jsou působivé, ale stejně jsem se nemohl do příběhu nějak dostat. Asi nejvíc mně lezla na nervy ta přemíra patosu a přepjaté emoce. Prostě to není poezie pro mně.

Lablynt

"Dalekáť cesta má! Marné volání!"

Máj jsem pochopila až teprve, když jsme ho probírali ve škole...

Musíte ho prostě rozebrat, podívat se do hloubky příběhu a zamyslet se nad všemi těmi neskutečně skvěle promyšlenými obraty, metaforami, teprve poté pochopíte, jak dokonalé je toto dílo. Jasný důkaz toho, že český jazyk (může být) je velmi krásný, bohatý, rozmanitý a tak jedinečný. Děj není tolik důležitý, tady hrají roli pocity, emoce, příroda, všechny ty myšlenky tak bravurně vtisknuté do slov... Jedna hodina čtení jednoduše nestačí, Máj si zaslouží více času. Pro mně velmi geniální dílo...

"Budoucí čas?! - Zítřejší den?! -
Co přes něj dál, pouhý to sen,
či spaní je bez snění?
Snad spaní je i život ten, jenž žiji teď; a příští den
jen v jiný sen je změní?
Či po čem tady toužil jsem,
a co neměla šírá zem,
zítřejší den mi zjeví?
Kdo ví? - Ach žádný neví -"

fvalek

V dobovém kontextu naprosto vyvrhelní dílo, které se časem ukázalo jako zlomové. Mně se líbilo moc, kontrast krásné jarní přírody a smrti hlavní postavy nečekaně funguje. Všichni víme, že Mácha byl vcelku prasák a do romantického "Máje" má dost daleko, ale tady se vážně snažil a já to oceňuji. Kdyby se celé dílo neznehodnocovalo už od základky tím, že se všichni musí téměř povinně učit naprosto nicneříkající úsek, určitě by byly ohlasy lepší. Já osobně dávám 100 %, moje srdcovka a taky si díky Máchovi pamatuji co je oxymóron, díky Karle! :D

bara9550

Česká klasika, kterou ovšem hodnotím, jak se mi četla a jaký na mě udělala dojem.
Možná i tím, že nám ji stále vtloukali ve škole do hlavy, se mi malinko znepříjemnila.

Hana3441

Klasika