Máj

kniha od:


Koupit

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.
Doprovozená ilustracemi Jana Zrzavého a portréty K. H. Máchy od dalších autorů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1151/maj-1151.jpg 3.64800
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (496)

Kniha Máj

Přidat komentář
m_martina
22. května

Báseň jsme se učili nazpaměť už ve škole. A i když si ji už nepamatuji, vybavuji si, že se mi líbila.

kika 13
01. května

Máj přečteno dnes a mám o čem přemýšlet.


Vecerkova
21. dubna

Máchova eufonie, volby slov jako jevil vonný vzdech; z venku větru vání; lebka bledá; ticho té temnosti; lazurným se pláštěm krylo na mě útočí.
Také to, jak Mácha užívá barvy a barevné kontrasty, nejčastěji modrou, bílou a zelenou – nad modré temno hor brutnaté slunce rudě zasvitnulo (...) v jezeru zeleném bílých je ptáků sbor; růžový nebe klín; černý mrak; zeleně zakvítá, vždy zeleněji prosvítá; rudá zář bledou barví tvář. To můžu.

terka2296
18. dubna

Doporučuji si knihu přečíst i v situaci, kdy nejste nuceni ji číst, třeba kvůli maturitní zkoušce. Na Máj se potom budete dívat jinak.

anak.anisek
16. dubna

Máj jsem četla kvůli hodinám literatury. Předtím jsem o něm samozřejmě slyšela, ale nebýt školy, asi bych ho nikdy nečetla.
Teď k samotnému hodnocení knihy. Máchovi se nepochybně podařilo napsat nezapomenutelnou skladbu pojednávající o životě i smrti a všelijakých dalších kontrastech a rozporuplností. Přesto tady - pro studenta, který literatuře nerozumí tak, jako odborník - vyvstává otázka. Je toto dílo opravdu tak dobré, jak se říká?
Nepochybně ano - z literárního hlediska. Ale pro mě - jako studenta, ač mě literatura neskutečně baví a nevadí mi se jí zabývat podrobněji - jde o dílo, které čtu pouze z nutnosti a ve výsledku mi vlastně nic neříká, přestože napsané je nádherně a bezesporu jde o jednu z největších lyrickoepických skladeb.
Nelituji toho, že jsem Máj musela číst, neboť z hlediska literárního mi hodně dal, ale k dílu se asi nevrátím, leda bych opět musela, ale kdyby ta situace nastala, nenadávala bych.
Šance přečíst si takové dílo se moc často nenaskytuje...

Vindur
15. dubna

Mácha se narodil v Čechách, a přesto by ho měl znát celý svět!!!

Sabina335
07. dubna

Poezie nepatří mezi mé oblíbené žánry. Přečteno hlavně kvůli maturitě. Lidé, kteří poezii rozumí, určitě ocení. Já bohužel ne, jelikož to není můj šálek čaje.

amejzlík
03. dubna

Knihu jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. Chápu autorovo rozhořčení nad tehdejší dobou a literaturou a je mi jasné že chtěl ukázat tu druhou stranu mince a sdělit čtenáři že, láska není vždy jen růžová a může přijít také zklamání. Protože jsem ještě žádné zklamání z lásky neprožila, nenechám si o ní kazit své iluze a dílo si přečtu až nějaké to rozčarování budu mít za sebou. Prožitek z díla mi ale zajistil jazyk, kterým bylo dílo napsáno.

1 ...

Doporučujeme

Maminka
Maminka
Blues: Blues pro bláznivou holku
Blues: Blues pro bláznivou holku
Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Smuténka
Smuténka