Máj

Koupit

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.
Doprovozená ilustracemi Jana Zrzavého a portréty K. H. Máchy od dalších autorů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1151/maj-1151.jpg 3.65431

Kniha Máj

Hanncha

Na Máj musím mít to správné rozpoložení, ale ráda se k němu vracím.

sgjoli

Máchův Máj se prostě neomrzí... Čtu každý rok na 1. května, jakožto tradici, a prostě je to pořád stejně úžasné. Nádherný jazyk, skvostné verše, ty obrazy, popisy přírody, ta atmosféra, ty bolavé emoce, ty děsivé myšlenkové stavy! A jako třešinka na dortu drama, nešťastná láska, zrada, smrt, vražda... No, já jsem nadšená. A jednoho dne se mi určitě poštěstí, abych si ten prvomájový den udělala echt máchovský - na Bezdězu, s mým oblíbeným vydáním Máje, a četba s výhledem do kraje... nebo u Máchova jezera. [Snít můžeme všichni, že? :-D]

IvetaZ

Úryvky jsme asi museli odrecitovat každý už na základní škole. Místy je to dost náročná četba, ale každý by to měl zkusit aspoň jednou přelouskat.

Filomena1961

Většině z nás se vryly verše K.H. Máchy do paměti, takže jsme schopni recitovat úryvky z Máje i x let po opuštění školy. Epické pasáže se střídají s lyrickými. Hlavní hrdina Vilém miluje Jarmilu a zároveň na ní žárlí. Nedokáže se se zbavit pocitu žárlivosti a stane se otcovrahem. Jarmila ukončí svůj život v jezeře a Vilém čeká na bolestivou smrt. Báseň nese nadčasové téma - láska, mládí, žárlivost, život, smutek a smrt. K tomu všemu úžasný jazyk, sugestivnost slova, metafory, protikladné představy, básnický rytmus jsou v české poezii ojedinělé.

midone

É ne, toto, vážení přátelé, asi nebude můj šálek kávy.

Mimir

Hodnotenie básni a poézie všeobecne je absolútne relatívne a bez potenciálu objektivity. S týmto poznaním by čitateľ mal odložiť prečítané dielo späť do regálov, či už bolo čítať ho agóniou alebo extázou. Báseň je unikátny a jedinečný vnútorný jazyk autora, ktorým vždy rozpráva a ovláda ho len autor samotný. Nikto nikdy nenapísal obdobnú báseň a nikto nikdy už nenapíše. Jazyk plný symboliky, ktorý žiaľ dnes zapadá prachom trendov, nie je jednoznačne zrozumiteľný, jeho dokonalé uchopenie poznal len tvorca, napriek tomu disponuje neuveriteľnou univerzálnosťou. Po Nezvalov-i druhý český autor a druhý krát vyslovujem: Brilantné!

Fazulajda

Je to, pravda, trochu složitější čtení, ale už jen pro krásu jazyka určitě stojí za to.

Snoopi

Byl pozdní večer, první máj... Nemůžu si pomoci, ale jakmile někde zaslechnu tato notoricky známá slova, "hrůzou krev se mi v žilách staví", blednu a dělá se mi "poněkud mdlo". Samotnou mě to moc mrzí, vždyť co může být krásnějšího než pravidelná plynulost verše, který nám Mácha předestírá. Dokonalé, skvělé, geniální, skvostné... Báseň místy lehce morbidní až strašidelná, s hororovou atmosférou hodnou gotického románu, s pasážemi opěvujícími přírodu, lásku, život a smrt. Báseň dynamická, živelná, plná patosu... Kombinace barev a kontrastů, děj hodný antické tragédie. Jambický verš s tolika metaforami a metonymiemi, navíc ta úžasná oxymóra!
Nádheru jeho téměř dokonalého rýmu však ocenit nedokážu: je to paradox, ale tato forma určité averze se u mě vyvinula díky "nucenému výchovnému procesu" pedagogů. Napřed na škole základní - naučit se nazpaměť první stránku, a pak jako kolovrátek monotónně odříkávat verše, jimž jsem ani za mák nerozuměla. Na škole střední pak "hledat hlubší významy" a stejně nakonec říci to, co profesorka chtěla slyšet. A konečně škola vysoká - jak bolestné prozření: pitvat a štěpit na malé částice v jakémsi fiktivním chemickém procesu, rozebírat sloučeniny na atomy, a zase jen odříkávat naučené fráze a interpretace...
I zašlapali ve mě lásku k takové poezii. Přesto však spatřuji v sobě světélko naděje: v roce 2008 režisér F. A. Brabec zpracoval Máj do podoby stejnojmenného filmu, k němuž vytvořila sountrack skupina Support Lesbiens a použila zde řadu pasáží této básně. Moc se mi ta píseň líbí a věřím, že právě v tom tkví způsob, jak klasické básnické texty co nejvíce přibližovat studentům :-)