Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217983/martan-m79-217983.jpg 4.52133
Originální název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (589)

Přidat komentář
Pan_Skala
15. září

Sice jsem viděl první film, který byl výborný, ale knížka ho minimálně dorovnala a nejspíše i předehnala v kvalitě. Četlo se to naprosto suprově, že byl spíše kolikrát problém, abych stíhal i něco jiného.

essterkaa
11. září

Naprosto skvělá kniha! Dobře, musím uznat, že vědecké popisování postupů, atd. klidně nemuselo být pravdivé a vůbec bych to nepoznala, což ale neznamená, že třeba pravdivé bylo. Kniha má prostě svoje kouzlo optimismu, bezprostředního humoru a dobrodružství, které je naprosto perfektní! Doporučuji :)

wiolca
03. září

Úžasný. Kdo nečte přichází o hodně. Tentokrát jsem se mohla podívat na Mars a zažít boj o přežití. Je fakt, že spoustě technickým věcem jsem vůbec nerozumela, takže i kdyby tam byly bláboly, tak nevím ani ň. Ale příběh to byl perfektní. Líbila se mi Markova houževnatost a optimismus s kterým šel pořád dál. Budu teď muset zhlédnout i film.

Dogwood
03. září

Velm zajímavá kniha je vidět že autor o všem přemýšlel a propočítával.. Hodně napnavé a zábavné čtení...

Petroff
30. srpna

Dost dobrá základní premisa, a ještě lepší zpracování. Je to napínavý, je to vtipný, je to vědecky popisný, nejsou tu lasery, teleporty a vybuchující lodě, vesmírný princezny ani černý díry. Je tu jen jeden chlapík, technik/biolog/konstruktér. Proti němu prázdná, pustá planeta a s ním naděje celýho lidstva na jeho záchranu. Dobrý čtení!

willovw
27. srpna

Skvělá knížka!!

lisbeth_s
24. srpna

Nejlepší kniha co jsem poslední dobu četla. Jako vážně. Po knize jsem sáhla prvotně, abych si mohla splnit další položku do Čtenářské výzvy. Film se mi líbil tak proč ne. Od první stránky jsem byla naprosto pohlcena do děje. Osobitý humor Marka Watneyho si zamilujete a nebudete v klidu, dokud nebudete vědět jak to s ním teda nakonec dopadne. Pasáže, kdy se vám chce hlasitě smát střídají pasáže, kdy se vám chce nekontrolovatelně brečet. Deníková forma tomu jen přidává na puncu reálnosti a občas jsem skoro zapomínala, že to je vlastně "jen jako". Skvělé!

Plážovýbarman
19. srpna

Kniha byla naprosto skvěla, nejlepší jsou vtipné pasáže kterých je opravdu dost (i rakovina dostane rakovinu :D).

Eorin
07. srpna

Byla jsem namlsaná filmem a při knize jsem si opravdu smlsla. Skvělé, forma deníku mě bavila, Markovi jsem fandila a "přežívala" jsem s ním. Nedalo se od knihy odtrhnout a tak mohu jen vřele doporučit. Strhující!

asanita
05. srpna

V případě této knihy je nutné říct, že jsem nejprve zhlédla film a až poté jsem přečetla knižní zpracování. Tato skutečnost mi však ani trochu nevadila, jelikož mě Markovo deníkové vyprávění vtáhlo natolik, že jsem na film skoro ani nevzpomněla. Mark má spoustu vlastností, které stojí za zmínku a to například neutuchající optimismus a schopnost zlehčit jakoukoliv životně nebezpečnou situaci, což se právě na Marsu rozhodně hodí. Vyzdvihnout mohu třeba pojmenování kabelu (SPOILER jež zničil Pathfinder KONEC SPOILERU) jako "můj šťastný kabel" (nebo tak nějak), vtipné bylo také používaní jednotek pirát-nindža nebo "velmi obsáhlé" zprávy v morseovce pro NASA. Technické popisy mi vůbec nevadily, podle mě naopak ke knize patřily. Stejně tak ke knize patřily pohledy z NASA a také kapitoly ukazující život na Hermesu. Zkrátka a dobře - nenechte se od čtení Marťana odradit jen kvůli tomu, že je kniha vlastně sci-fi, může vám toho totiž nabídnout mnohem více.

Warty
04. srpna

Úžasné čtení. Kniha je napínavá až do konce. Díky tomu, že jsem první viděla film, jsem si i docela dokázala představit, co vlastně hlavní hrdina vyrábí :-D Přestože hlavní hrdina uvízne na Marsu, neztrácí vtip a nadhled nad celou situací, takže kniha i pobaví. Nelze jinak, než vřele doporučit.

Taj-ka
31. července

Hlavně začátek je opravdu hodně technický, což se někomu může líbit, mě vyhovavalo když se prolínaly pasáže ze Země a z Marsu.

buldozer5
31. července

Co k tomu říct? Velmi dobře dějově propracovaná kniha, se kterou se rozhodně nudit nebudete a donutí čtenáře číst dál a dál, aby se dozvěděl, jak to dopadne. Čtení mě tak bavilo, že mně nějaké technické detaily vůbec nevadily.

ssyyllvvaa
30. července

Miluji robinsonády a tahle je úplně úžasná, plná humoru a nezdolného optimismu.

kubrus
27. července

Skvělý čtení . . .

Annkag
22. července

Táto kniha ma úplne pohltila už od samého začiatku keed som ako čitatel bola priamo vtiahnutá do deja....úžasne napísané,napínavé,miestami máte pocit že ste sa čosi nové dozvedelia naučili a v okamihu chrlíte na svojich známych múdra ktoré ste si zapamatali.....
Psychologický rozbor človeka míle od domova a úplne sám bez kontaktu so svetom...čo svetom?Svojou planétou....
Ú-Ž-A-S-N-É!!!

Ivinka.S
18. července

Skvělé napsaná kniha! Mark Watney je úžasný hlavní hrdina, který to nikdy nevzdává a čtenáře prostě baví :)

heavy66
17. července

Mark je nejosamělejším Robinsonem v dějinách ztroskotání, 200 milionů kilometrů od lidí, bez vzduchu, vody, jídla, piva, s výhledem pobytu v nafukovacím stanu na příští čtyři roky, s televizními seriály a disko hudbou. Pravděpodobnost přežití 0,001%!
Většina by to v podobné situaci zabalila, Mark je ovšem plný optimismu a sarkastického humoru. Jako špičkový specialista v několika oborech a zdatný improvizátor má slušnou šanci na úspěch....
Kniha se čte velmi dobře, včetně podrobných popisů fyzikálních a chemických procesů (tak jo, přiznávám, občas jsem se v nich ztrácel).
Je i přiměřeně napínavá, vědecko-fantasticky uvěřitelná. Zapochyboval jsem u vesmírného kabrioletu, ale pokud to vymyslela NASA, bude to fungovat!
Věřím, že se lidstvo jednou odvrátí od věčného válčení, náboženského blouznění a rabování bohatství Země, a další generace se dočkají televizních reportáží z výstupu lidské posádky na planetu Mars!

buldozer5
13. července

Kniha mě hrozně nadchla a už se nemohu dočkat na autorovo další dílo!

Alienor
13. července

Na knihe najviac oceňujem bezvýhradne pozitívne ladenie, čo sa už dnes veľmi nevidí. Nie je to nejaká veľká literatúra, ale rolu balzamu na dušu plní spoľahlivo.

dia.riedl
13. července

Báječné čtení, Mark je neskutečně skvělý. Film je taky výborný!

Petrasim
10. července

Nemám ráda scifi a nemám ráda technické věci, ale v této knize mě bavilo naprosto všechno! Úžasná knížka.

Lector
09. července

Tak mě opět jednou čtenářské choutky přivedly na stopu díla, jež patří mezi ta nejčtenější a nejkomentovanější (i když to není moje programová zásada). A zdá se, že zájem o ně nepolevuje. Myslím, že právem.
K této knize mne však přivedl spíše film, který jsem před jistou dobou shlédl. Chtěl jsem se vrátit k předloze a užít si nepřežvýkanou Weirovu kreativitu a preciznost.
Užil jsem si ji vrchovatě. Chrochtám si.
Marťan je sci-fi a není to sci-fi. Je to manuál krizového řízení pro borce z NASA a JPL. Weir nepotřeboval odcestovat daleko do budoucnosti ani do exotických zákoutí na hony vzdálených galaxií. Byl ochoten vystavit se posměchu odborníků a „takyodborníků“ a věnovat se „hypotetické události“, která se přihodí takřka tady a teď. Vyžadovalo to jednu „drobnost“ - nastudovat téma, strávit stovky hodin konzultacemi a pravděpodobně přepisovat a přepisovat.
Výsledek stojí za to. Jako individuum tupě adorující lidský rozum a analytické schopnosti, jimiž nás evoluce bůhvíproč obdařila (zdá se, že s námi měla slitování – je to takřka hluché, takřka slepé a vůbec to nemá čich – tak tomu dám alespoň schopnost uvažovat) smekám klobouk před precizním zpracováním. Pasáže věnované technickým problémům jsem hltal (pro srovnání vývoje žánru doporučuji Clarkův „Měsiční prach“). Na druhou stranu oceňuji poněkud cynický humor, jímž svého hrdinu autor obdařil. Nejvíce bodů však dávám za exemplární demonstraci analytického a systémového myšlení, kterého mezi lidmi ubývá jako vzduchu v protrženém skafandru.
Jestli tohle nepřitáhne mladé lidi k technice a k přírodním vědám, pak už nevím, co by to mělo být!
Vidím, že komentářů je tu spousta. V mnoha věcech se určitě opakuji, ale mám potřebu vzdát hold takové knize.

lukas.com
08. července

Kdybych neviděl film, byl bych napnutej jako trenky celou knihu. Knížku jsem přečetl za dva dny a jedním dechem.

Alysa
30. června

Na to, že jsem odborným částem knihy vůbec nerozuměla, mě Marťan nadchnul. Málokdy mě kniha takto vtáhne do děje. Každou popsanou situaci s Markem na Marsu jsem si dokázala představit. Za 5 hvězd bez debat.

KikinkaV
29. června

Výborné!

Elle1
28. června

Stejně jako film, který si oprávěně může říkat blockbuster, i kniha je opravdovým bestsellerem. Rozhodně doporučuji, příběh je napínavý, hlavní postava neskutečně vtipná a celkově se čte fakt úžasně. Jediným mínusem pro měl byly matematické výpočty a obecně různé postupy, které jsou pro obyčejného čtenáře docela abstraktní.

Aerine
25. června

Velmi velmi zajímavý námět. Jediné, co mi na tom nesedělo (vědeckým popisům nerozumím ani za mák, a tak nedokážu posoudit, zda by cokoli, co se na Marsu dělo, bylo technicky možné), bylo to, že se Mark nepotýkal s depresemi ani ničím podobným z důvodu absence sociálního kontaktu. Ale i tak to byl skvělý zážitek.

tsal
24. června

Marťan je hodně skvělá věc. Takový Robinson Crusoe, který místo na ostrově skončil na Marsu, a místo Pátka mu společnost dělá neoblomný smysl pro humor a optimismus. I přes zdánlivou lehkost, s níž Mark Watney popisuje svůj každodenní boj o přežití, mě po celou dobu šimral mráz po zádech. Spousta sci-fi se odehrává ve vesmíru, ale ten je obvykle jen prázdnou kulisou. Příliš málo titulů vám opravdu dá ochutnat, jak nebezpečné a člověku nepřátelské prostředí to je. Marťan je rozhodně jednou z těchto knih. S každou chybou či poruchou se nejprve zasmějete Watneyho vtipu a pak vám dojde, jak blízko byl ke smrti. Jaký zázrak je, že ještě dýchá. A co všechno (čímž myslím absolutně všechno) se kdykoliv může pokazit a zabít ho. Je to dobrodružná cesta, jejíž konec sice vidíte jasně, ale přesto vás dokáže napnout od začátku do konce. A taky vás donutí ocenit, jak fajnové místo Země a váš útulný koutek na ní vlastně je.

Jedinou slabinou tu pro mě byl častý technický výklad. Nestydím se přiznat, že jsem typická blondýna, která věří, že žárovky svítí díky malým trpaslíkům s pochodničkami. Výroba vody z plynů a ohně pro mě tedy byla naprostou španělskou vesnicí, jejíž princip bych skutečně nepochopila, ani kdybych chtěla. A já nechtěla. Zde nastupuje výhoda audioknihy (která je jen tak mimochodem rovněž skvělá). Odignorovat nezábavnou část v textu je podstatně těžší než odignorovat nezábavnou část zvukové stopy. Zážitek z četby mi tyto pasáže tedy zkazily jen minimálně. Technická linka knihy je nejspíš také zajímavá, ale mně ke spokojenosti stačila jen ta dobrodružná.

Neo1tex
21. června

Skvělá a vtipná kniha. Konec je trochu přitažený za vlasy, ale jinak je to výborné čtení.