Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217983/martan-m79-217983.jpg 4.52452

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)

onRock
včera

Jurij Gagarin mal oveľa spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu loď ako ja. A sovietske lode – boli smrtiace pasce.

Dominika21

V životě jsem nečetla sci-fi, avšak čtenářská výzva je hold výzva, a tak se do mých rukou dostala kniha Marťan.
Co k tomu říct - DĚKUJI - čtenářské výzvě, protože tato kniha byla naprosto vynikající, přečteno jedním dechem, někdy jsem trnula hrůzou, jindy se bez ostychu smála nahlas...dávám pět hvězd a doporučuji!!!

xxtom

Film Marťan jsem viděl a moc mě bavil. Kniha mě ale bavila o to víc. Spoustu věcí je zde popisováno daleko zajímavěji než ve filmu.

Jessica007

Tento žánr - tedy sci-fi - v současnosti skoro nečtu. Zde jsem ale udělala výjimku. A jak dobře jsem udělala. Je to skvělá knížka, moc se mi líbila. Sympatický hlavní hrdina, který oplývá humorem a takovou dobrou povahou, knížku jsem četla "jedním dechem" a hlavně ten konec. Prožívala jsem to, nejen četla. Opravdu výborná kniha, kterou určitě doporučuji i těm, kteří běžně sci-fi nečtou. Bylo to napínavé a hlavně takové lidské.

Rave

Miluju žánry "co by se stalo, kdyby...". Marťan je přesně tou knížkou, která se vyrovná Malevilu, Dnu Trifidů či Temné hmotě. Dokonce mě, chemického analfabeta, přinutil přemýšlet i tímto směrem. A občas jsem se i chytala :-))) Nicméně, jindy mě matematicko-chemické odstavce až nudily, přestože jsem po jejich přečtení musela uznat, že bez nich by to zkrátka nešlo...V počítači mám stažený i film, na který jsem teď, po přečtení knížky opravdu zvědavá. Jo, a tak nějak víc si, po přečtení, vážím úplně obyčejného vzduchu kolem sebe, obchodu za rohem a tekoucí sprchy...

Irsaf

Parádní čtení

Trina1

Tuhle knížku hodně dlouho nevyženu z hlavy. Byl to mazec, byl to fakt děsnej mazec. Dala bych deset hvězd, ale dávám jen pět, víc to nejde. Co se dá dělat. Ke konci mi naskakovala husí kůže a draly se mi slzy do očí. Myslím, že u filmu je neudržím :-)

vlcka

Nevěřila bych, že někdy budu hltat fyziku, matematiku a chemii. Ne, že bych byla schopná pochopit všechny výpočty, reakce a procesy, ale moc mě to bavilo. Napínavé čtení okořeněné vědou a odlehčené humorem. Skvělá kombinace!

kackahracka

Geniální. Vemte si, že jsem nikdy neměla ráda fyziku ani chemii, knížka vás z velké části nutí se právě fyzikálními a chemickými zákony zaobývat, a já se přesto nedokázala odtrhnout. Fantasticky promyšlený příběh, napínavý od první do poslední kapitoly. Vypráví ho hrdina se sarkasticky vtipnou duší, kterou si nemůžete nezamilovat. Fandíte mu, rozesměje vás, dojme vás. Bezpochyby jedna z nejlepších (ne li vůbec ten top) knížek, co jsem kdy četla. Za mě naprosto zaslouženě plný počet hvězd.

tereija

Na mě tam bylo moc technických údajů, ale dobře se kniha čte. Po celou dobu jsem mu držela palce.

deedulka

Občas jsem se ztrácela v technických popisech a fyzikálních zákonech. Mark byl hold kabrňák, pro kterého to byla brnkačka. :) Líbil se mi jeho břitký humor i ve vypjatých situacích. Celkový nápad se zapomenutým "marťánkem" byl originální a čtivý. Jsem zvědavá i na další knihy od autora.

evickakyticka

Sci fi moc nevyhledávám. Ale Marťan mě zaujal, tak proč ho nezkusit. Rozhodně to není špatná kniha, to ne, ale pro mě je to takový průměr. Zpočátku se čtenář musí zorientovat v odborně-technických věcech, které se vážou k pobytu ve vesmíru a to od oprav Habu až po frakci kyslíku. Potom už jen čekáme, jestli se podaří dostat Marka domů. Fandili mu určitě všichni, ať už pro jeho schopnosti nebo vtipné komentáře. Každopádně nejsem uhranutá ani unesená.

Polinius

Pokud v noci spíte s kalkulačkou, tak se vám to bude líbit.

cie

Tak jsem se i přes obavy pustila do čtení a i když spousta věcí byla pro mě dost nepředstavitelná jako chemické a matematické výpočty, tak se mi to moc líbilo a napjatá jsem byla až do konce! A ten skvělý suchý humor si mě získal hned na začátku! Určitě přečtu další knihy od tohoto autora!

Bublinka.

Tohle dobrodružství mě bavilo. Mark je fakt sympaťák, člověku musí prostě přirůst srdci, jak se se svým osudem pere s vtipem. Jasně, občas jsem absolutně nevěděla o čem se mluví a co se teda děje a proč, ale tak nějak vždy z toho vzešel pochopitelný výsledek, takže jsem se s tím nějak vyrovnala. Za mě fajn sci-fi oddechovka, kde chyběla dávka nadpřirozena a to bylo pro mojí materialistickou dušičku dost odpočinkové.

Rawen616

Taková sympatická kniha, asi jako její hlavní hrdina. Ten si dokáže čtenáře získat jak vtipem, tak i svou houževnatostí a schopností nějak vykoumat zdánlivě neřešitelné problémy. Celé je to psané podobně jako byl psán Ready player one - je cítit, že to nenapsal žádný velký literát ale někdo, kdo do toho dal srdíčko a své znalosti(geekovské odkazy nechybí ani zde). Hrdinovi sice neustále něco nevychází ale celková pozitivní atmosféra vás nenechá na pochybách, že to vše, i přes napínavý závěr, dobře dopadne.
Ocenit musím i dvě poselství které z knihy vyznívají: 1.Shromažďujte znalosti - můžou vám zachránit život. 2.Kdyby lidstvo táhlo za jeden provaz, dokázalo by neskutečné věci.

Zelený_Drak

Každá dekáda by měla mít svou knihu o výpravě na Mars. V roce kdy vyšel Marťan jsem zrovna četla Mars od Bovy z 92. roku. Pouhých 22 let stačilo k tomu, aby se sci-fi o Marsu posunula po té sci stránce o míle.

Marťan je vtipná kniha, která kombinuje příběh Robinsona a výzkum jiných planet, ale zatím bych ji podobně jako Mars neřadila mezi knihy, které chci číst víckrát. Rok 2034 let ukáže, jak moc je to nadčasový kousek.

Ze začátku mě kniha nadchla – Markova vynalézavost a odhodlání přežít jsou záviděníhodné. Nejvíc se mi líbila botanická část. Bohužel někde těsně před sklizní mě Marťan začal nudit a nudil mě až do velké výpravy. Už to prostě bylo moc dokola – malér a řešení, malér a řešení.

Layyen

Mnohem lepší než filmové zpracování, napínavé.

Orechanda

Naprosto úžasná kniha, už od první věty jsem se smála. Sedí mi styl psaní i humor, který nemá konkurenci. Opravdu doporučuji, kniha má stejný styl jako film.

Acamar

Příjemná chytrá a lehká oddechovka v humorném kabátku, (byť trochu holywoodského střihu), ze které sálá obrovské nadšení a zápal autora, oslava lidského důvtipu a vynalézavosti, nezdolně optimistického přístupu a improvizace s lepicí páskou v hlavní roli, stejně jako víry v dobré konce...
Možná to není úplně uvěřitelné, ten sled neustálých nehod a jejich záplatování na Markově koleně (jako ostatně děj spousty knih), a možná byl konec - vzhledem k celkově pozitivnímu zjednodušenému duchu knihy - předvídatelný, ale vůbec mi to nebránilo na 3 dny úplně "vypadnout" střídavě na Mars, Hermes a štáb NASA, a číst každou volnou chvilku v napětí o další Markův osud.

Basta1912

Panebože, tak tohle byla ale fantastická knížka!!!! Právě jsem dočetla a přestože se Vám může zdát, že knížka o chlápkovi, co zůstal víc než rok trčet na Marsu, musí být k smrti nudná, absolutně tomu tak není!!! Dávám plný počet hvězdiček s tím, že jsem tak dobrou knížku už hodně dlouho nečetla a to jsem knihovnice! Těším se na Artemis :)

JíraKrál

Výborné. Moc se mně líbil film i kniha. J

nikola.ciprich

Knihu jsem přečetl jedním dechem, skvěle jsem se u ní bavil, a semtam se dozvěděl nějakou zajímavou technickou informaci.. za mě rozhodně doporučuji!

Timkim

Knihu jsem cetl jiz pred rokem o Vanocich, vazne pecka. Dej od zacatku do konce. Nejprve jsem precetl knihu a az nasledne koukl na film. No svete div se, film kopiruje z 90% knihu. Nadseni. Jedine zklamani bylo, filmove prevraceni roweru. Nebylo zadne. Kniha predcila me ocekavani. Za me doporucuji NASA a SCIFI nadsencum.

11karina

Očekávala jsem nevšední sci-fi a prokousávala jsem se desítkami stran nudných popisů technických řešení. Knihu jsem jako jednu z mála odložila. Film je mnohem lepší - většinou to bývá naopak. Za mne zklamání.

martina2704

Mark je fakt skvělá postava. Tak skvělá, že jsem díky ní celou knížku dočetla. Můj problém totiž byl, že byla až moc technická - jasně, patří to k tomu, ale nějak jsem ty pasáže nedokázala uchopit. Posledních asi sto stránek mi přišlo dost pomalých - už bylo jasné, že se nejspíš Mark dopracuje tam, kam směřoval - jedinou otázkou zůstávalo, zda bude "happy end" či nikoli.
Každopádně oceňuji originalitu příběhu a autorovu schopnost vymyslet, jak by celá taková mise a její důsledky mohly vypadat.

Ookmalej

Až na několik technických nepřesností je to naprosto fantastická a dech beroucí kniha. Napínavá od prvního do posledního slova. Je to ta kniha, kterou chcete mít ve své knihovně. Čistíte si zuby - čtete knihu, děláte si kafe - čtete knihu, jedete v tramvaji - čtete, přejedete zastávku - čtete, přecházíte ulici - čtete, vezou vás do nemocnice po srážce s cyklistou - stále čtete. Konečně americká sci-fi, která stála za to.

elenai

Robinson Crusoe ve sci-fi hávu mě dostal. Mark Watney je fakt hustej týpek a při jeho hláškách jsem se musela smát nahlas. Ale KDYBY se někdy něco takového stalo, nemyslím si, že by daný člověk měl náladu takto vtipkovat. :) Klobouk dolů před Andym Weirem, kniha byla velmi promyšlená, obvzlášť to pěstování brambor. Třeba si z něj v budoucnu vezmou v NASA příklad.
Hodně mě ale při čtení brzdily technické věci a termíny. Musela jsem se na knihu opravdu hodně soustředit. Ten úplný konec si člověk ale musí domyslet. :)

FillaSFC

Země: "Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou."
Střih.
Mars: "Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci!"

Musím souhlasit s ostatními – Marka Watneyho si zamilujete. U mě to nebyla zrovna láska na první pohled, prvních padesát stran bylo neuvěřitelně nezáživných, pořád dokola jen popis přeměny jednoho plynu na druhý a neustálé propočty, k dalšímu čtení jsem se musel vyloženě přemáhat. Pak se ale dějová linie dostala i na Zemi, čímž příběh dostal spád a už to fičelo jako po másle. V závěru dokonce zamrzelo, že už kniha končí. Takže mohu zahlásit – mise splněna. :-)

Alexxxka

Vubec nejsem technický typ, přesto jsem se v těch technických věcech neztratila. A Mark je borec! Vždy jsme se těšila na to jakou dá hlášku :-D Na konci knihy jsem se nemohla přestat smát. Těším se na novou knihu Artemis