Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217983/big_martan-m79-217983.jpg 4.53458
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Martian, 2014

Kniha Marťan

blankaa89

(+ SPOILER) Je až neuvěřitelné, jak mě knížka vtáhla do děje, i přes všechny ty technické popisy. Místy jsem se vžívala do kůže “marťana” a uvažovala, jak bych žila stovky dní na 10 vařených bramborách a čisté vodě. Bylo to velmi čtivé a napínavé! Teď už se těším, až mrknu na film :)

rejka79

Kniha, která oslavuje lidský důvtip , nezdolnost, optimismus, hodnotu pomoci a přátelství...a to potřebujeme slyšet, proto doporučuji.
Kniha je spíše "technická", o tom jak hlavní hrdina vyřešil technický problém, jakymi udelatky si pomohl...coz vyzaduje par znalosti gymplacke chemie a fyziky..na me uz to bylo moc složité. Obsahuje 5% emoci, jak to Martan vlastne prožívá a to zas bylo pro mě málo. Kniha je urcite dobrá, záleží jaky jste typ a ja zas tak technický typ nejsem,takze sem ráda, ze sem to dala do konce.

Květ

Marťana jsem včera zvládla přečíst za jediný den, chytil si mě a nepustil. Výborně napsaná fikce, zajímavý námět a propracované detaily. Knížka je ve většině napsaná formou deníkových záznamů astronauta Marka Watneyho. Mark je veskrze kladný hrdina, kterému prostě musíte držet palce. Tak trochu MacGyver nebo Ferda Mravenec, práce všeho druhu, myšleno v dobrém :) I přes velké množství technických popisů, fyzikálních i chemických reakcí, kterým jsem ne vždy rozuměla, jsem si knížku moc užívala a nemohla se od ní odtrhnout.

Meda77
21.12.2021

Kniha není špatná, psána stylově na pohodu a Weir mi připadá, že psát vcelku umí. Děj knihy je poměrně jasný už od začátku, takže po ničem nepátráte. Weirův humor je příjemný, ale pokud se někdo domnívá, že je ho tu tolik, aby to utáhlo knihu je na omylu. Hlášky jsou jen občasné a vykouzlí úsměv na tváři, nikoli bujarý smích. V podstatě kniha připomíná spíše vesmírný manuál, než napínavý příběh. Pro některé, kteří by radši akčnější děj to bude asi delší čtení. Objektivně dobře napsáno, dobré zpracování fyziky a astrofyziky v knize a dobrá dějová linie, ovšem nic co by se dostalo nad lepší průměr. 5starsů co tu dávají uživatelé naprosto nechápu, existují bravurnější autoři i knihy. No nechť každý jak chce.

Hotovson
17.12.2021

Jako bomba! :D Z fyziky jsem na gymplu pravidelně osciloval mezi 4 a 5, takže jsem kolikrát netušil, o čem je řeč, ale to vůbec nevadilo. Mark Watney a jeho hlášky a glosování jeho pobytu na Marsu a popisování obyčejnejch i neobyčejnejch situací, co přinese každej další den (nebo zde spíš sol - aspoň něco novýho jsem se naučil) se postaraly o velkou porci zábavy. A taky že cukr a kyslík v uzavřenej baňce je docela výbušná směs :D Samozřejmě nesmělo chybět hrdinství a napínavý momenty, ale bez toho by to byla nuda a nebylo by to dost americký. Raketa osekaná na kost pobavila. A nejenom ta, bylo toho samozřejmě daleko víc. Jsem zvědav na film, tak snad to nezprasili.

baraka7
23.11.2021

Příběh má neuvěřitelný námět, je psán vtipně, ale mě se nepodařilo vžít do děje a přečtení mi trvalo neskutečně dlouho.

Klarkare
22.11.2021

Vynikajúca kniha, mala som pocit, že je to realistický príbeh a nie sci-fi. Bolo to napínavé a zároveň zábavné.

janka2000
17.11.2021

Skvělá kniha, která je úžasně napsaná. Velmi mi sedl Andyho styl a docela se nasmála. Příběh bych přirovnala k budoucímu Robinsonu Crusoe. Inteligentní hlavní hrdina zůstane sám na Marsu. Ještě že je botanik a mechanik ... Napínavé, problémové a jedinečné.
Rozhodně je kniha lepší jak film.