Marťan

od:


KoupitKoupit eknihu

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217983/martan-m79-217983.jpg 4.52549
Orig. název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (707)

Přidat komentář
Verrrunka
12. října

No nebudu lhát, čekala jsem trochu větší pecku, když to ovládlo knižní svět. Kniha se mi líbila, jen se mi to nečetlo úplně lehce. Jsem technický antitalent, takže nějaká chemie a fyzika jsou mi fakt cizí. Bylo tedy hodně těžké se v textu zorientovat. Nicméně, postava Marka mě fakt bavila a nedovedu si představit, že by si někdo dokázal zachovat duševní zdraví, kdyby zůstal sám na Marsu. Ale Markův humor je fakt super. Některé pasáže mě fakt nudily, ale po zhruba polovině knihy už mě to začalo fakt hodně bavit a nakonec jsem dočítala knihu pozdě v noci, abych nemusela čekat do dalšího dne. Takže nakonec hodnocení veskrze pozitivní :-)

agatha2
10. října

Zamilovala jsem se do Marka Watneyho, je to miláček, chtěla bych ho mít doma. Sci-fi čtu pouze výjimečně, takže nemohu posoudit, zda je tato kniha z pohledu sci-fi výborná či nikoliv, ale pro mě se stala další srdcovou záležitostí.

lubik734
09. října

Kniha mě úplně pohltila, opravdu skvělá!!!

lele_eos
06. října

Právě teď dočteno. Páni! Páni!!!

zdencaaa
05. října

Trochu suchopárné jakobych četla příbalový léták k práškům na spaní. Nedočetla jsem.

Terezulina
05. října

no.....tak to bylo něco pro mě :-) já četla knížku jedním dechem....kniha se mi líbila moc, bavilo mě ,že byla většinou formou deníku a hlavně.... jsem ráda, že Mark mluvil sprostě....no, kdyby mi šlo o život, tak bych taky nemluvila "jejky….sakra", ale taky si pěkně ulevila.... já určitě doporučuji knihu přečíst

eliska5154
01. října

Krásná, velmi čtivá a vtipná kniha. Ne jednou jsem se u ní zasmála... Velmi pěkně napsáno a vlastně to nemá moc daleko do reality.. :-)

antuka
30. září

Humanistická, skoro osvícenská kniha o tom, jak lidský důvtip a vynalézavost zvítězí nad lží a nenávistí. A smrtí. Marťan srší optimismem a důvěrou v lidstvo do takové míry, že tu nejen chybí jakýkoli záporák, ale dokonce i jen malou nepatrnou postavičku pokrytce, prospěcháře, remcala nebo cynika byste tu hledali marně. Děj odehrávající se na Marsu byl ještě do jisté míry věrohodný, ale situace na zemi byla spíš plochá. Potřebě více rozpracovat geopolickou situaci, politické obhájení monstrózní záchranné operace apod., které by si kniha tohoto rozsahu jistě zasloužila, se autor vyhnul tím, že jednotlivé složky záchranny líčil pohledem "zdola", tedy pohledem jednotlivých malých aktérů, kteří se na záchranně podíleli. Nevěřila bych, že někoho napadne v dnešní době něco tak průzračně laskavého, a vlastně naivního a utopického napsat, ale hlavn by mě nenapadlo, že mě bude bavit to číst!

Opatov
30. září

Velmi vtipne, velmi lidske a velmi poucne. Knizka, na kterou si vzpomenu vzdy, kdyz vybiram v obchode brambory.

BoubelkaLulu
30. září

Watney mi připomíná našeho souseda na chalupě, ten je také vášnivý zahradník. Místo skafandru si ale obléká spíš montérky.

hurwajz
29. září

Tak tohle bylo super, film ztvárnil Ridley Scott na jedničku, ale pro mě je i v tomto případě kniha lepší (...tím nechci nějak degradovat jeho filmový um) , ikdyž jsem film viděl zrovna nedávno, a věděl jsem, co za problémy bude Mark muset řešit a jak dopadnou, nemohl jsem se od knihy odtrhnout, je to čtivé, napínavé. Složitější výpočty, kolik má čeho, a kolik potřebuje, kolik je schopen, kolik může ušetřit tím nebo tím......jsem přečetl a řek jsem si, prostě to tak bude(prostě jsem je nechápal). Líbilo se mi, že to je nejen deník, kde Mark popisuje jdnotlivé SOLy, ale že mezitím se popisuje děj na Zemi, nebo se vrací čas zpátky. Díky filmu jsem měl před očima postavy herců, a jako bych se na film i díval. Markovy hlášky jsou perfektní, mnohokrát jsem se rozchechtal. Prostě super kniha.

Lorej
28. září

Na knihu mě nalákal film, který jsem před časem viděla. Musím ale říct, že kniha je mnohem napínavější, zajímavější a v mnoha ohledech lepší než film.
Rozhodně doporučuji nejen fanouškům sci-fi.

Terezsopi
21. září

Film je oproti této knize jenom sladká pohádka. V knížce je místy trochu moc detailů, ale konec obrovsky graduje a nenechá vás odejít.

Monika145
10. září

Sci-fi běžně nečtu, s fyzikou a chemií jsem skončila někdy v 9. třídě, ale Marťana lze jedině doporučit: příběh, spád, napětí ale i humor. Marťana jsem původně vůbec neplánova číst, náhodou jsem si ho z nedostatku jiného čtiva půjčila v knihovně a doma odkládala skoro celou výpůjční dobu. A nakonec za 3 dny bylo po něm :)

Hakem
06. září

Teda, to bylo jízda. Fyzika a chemie normálně plyne kolem mě bez povšimnutí a teď jsem s nimi strávila 2 dny a nejhorší na tom bylo, že jsem tomu rozumněla a bavilo mě to. Takže klobouk dolů autorovi, vysvětlit všechno tak, že i laik chápe vo co go ve většině času. Svižný zajímavý děj, jste napnutí až do konce. Shlédnutí filmu předem bylo taky dobrý (i když už je to dloouho), měla jsem k tomu i hezkou vizualní podporu v paměti. Kdybych někdy uvízla na Marsu, tak budu aspoň vědět co nedělat :D

nicolettkaa
31. srpna

Sci-fi obykle nečtu, není to úplně můj šálek kávy, ale Marťan není úplně jen tak ledajaké sci-fi. Kniha je plná vtipu, Mark má podobný smysl pro humor, což mě hodně bavilo. Film jsem viděla dřív, ale přesto jsem si čtení užívala a říkala si, kdy už ho konečně zachrání. Jen jsem se ztrácela v technických parametrech a chemických vzorečcích, ale chápu, že bez nich by se kniha neobešla.

greyw9278
31. srpna

Určitě by se našli vědci, kteří by vytkli nějakou tu mouchu, ale pro běžného smrtelníka to je klenot. Jednoduše je to perfektní, a i humor je zde skvěle zakomponován. Lze jen doporučit!

tereza2627
30. srpna

tak tehle zanr neni muj salek kavy...pribeh krasny, opravdu dobry napad, ale moc me to nebavilo cist..pasaze zdlouhave, dlouhe popisovani jeho cinnosti...no nenadchlo me to...3hvezdy za pribeh ;)

DericCaster
29. srpna

Já viděl nejprve film a říkal jsem si že je to dobrý film, ale s knížkou se srovnat prostě nedá. Knížka je mnohem lepší. Anebo se hezky doplňují. Myslím tím, že při čtení knížky mi mysl doplňovala obrazy z filmu a bylo to super. Román je napínaý a šlověk se i zasměje. Za mě super!

Carolka409
23. srpna

Film byl pěkný, ale kniha mnohem lepší. Doporučuju

6839
17. srpna

Neskutečně napínavé, skvěle vyprávěné, vtipné (Zbožňuji autorův smysl pro humor), poučné, geniální... Knihu jsem vůbec nechtěla odložit, budete s ní jíst, procházet se, chodit na záchod, nebudete spát,... - chci říct,... je to bomba, přečtěte si jí a posuďte sami.

Ebeca
10. srpna

Super, i když místy mi to přišlo zbytečně moc vleklé... Ale celkově čtivé i přes neskutečné množství technických údajů.

Kaytria
09. srpna

Perfektní. Prostě perfektní. Několikrát jsem zatajovala dech a s napětím očekávala, jestli to tomu Markovi vyjde nebo nevyjde, i jsem musela zatlačovat slzu při pomyšlení, jak se dokáže celej svět semknout, aby pomohl jednomu botanikovi. Byl to milý příběh s napětím i vtípkama.

jennefer
29. července

Lepší než film (kupodivu, film byl taky super), přitom stránky utíkají samy a nejednou se na mě spolucestující v MHD dívali divně, když jsem vybuchovala smíchy. A zhltl ji i můj muž, a to už je co říct:-D

Metla
28. července

Katastrofické survival drama, vzbuzující vzpomínky například na A.C. Clarka a jeho „Měsíční prach“ (pro mě těžká nostalgie, jedna z prvních sci-fi, co jsem četla). S ohledem na téma osamělého hlavního hrdiny jsem měla trochu obavy, jak bude „Marťan“ čtivý – dalo se očekávat minimum dialogů a hodně rýpání v psychice. To první vůbec nevadilo, to druhé se překvapivě nekonalo. Chápu a sdílím námitky některých čtenářů: Mark Watney se opravdu chová neuvěřitelně pohodově v situaci, kdy by se měl utápět v depresích. Ale připusťme, asi by to nebyla taková zábava číst. Autor zvolil dokonale vyhovující deníkovou formu, s občasným odskokem k jiným postavám a událostem důležitým pro děj či dokreslení příběhu. „Marťan“ mě držel v napětí, často vyvolal úsměv či zachechtání, nepřeháněl to s patosem, stránky se otáčely skoro samy. Někdy jsem se poněkud ztratila v technických detailech, to je však můj problém a zážitek mi to nekazilo. Jediným nudnějším prvkem byly narážky na staré americké seriály, které mi nic neříkají – snad v tom bylo něco zajímavého alespoň pro americké čtenáře. Udělat Weir hlavního hrdinu o něco věrohodnějším, možná bych udělila 5 hvězdiček.

thezelda
27. července

Nádhera! Napsáno čtivě a uvěřitelně. Hlavní postava je poměrně sympatická a nelze neocenit její suchý humor, s nímž přistupuje k mnoha (pro ni) potenciálně smrtelným situacím.
Hlavní hrdina překonává překážky pomocí svého rozumu a dovedností...nedokáži posoudit faktickou správnost a realističnost prostředí, používané techniky, chemických reakcí, nicméně na mě osobně to působilo dosti autenticky.
Líbí se mi, že jsem v knize nepostřehl moment, kdy by situace byla neřešitelná a za hlavní postavu ji vyřešil nějaký "deus ex machina" - jak jsem již řekl, vše bylo vyřešeno úvahou a řešením s použitím dostupných zdrojů (žádné zázraky se nekonaly).

Zde možná trochu SPOILER:

Možná, že kniha mohla být o trochu kratší - přiznám se, že jsem se ke konci už o hlavní postavu přestával bát, neboť se krizové situace opakovaly (na můj vkus) tak často, že mi začalo připadat nemyslitelné, že by je "Marťan" nějak nevyřešil...

Julinka679
22. července

Na Marťana jsem se hodně těšila a nemohla jsem se dočkat až se mi dostane do rukou!
Bohužel má kniha (pro mě) jednu chybu a to je hodně chemických vzorců a technických údajů, moje hlava to prostě nebere a těmto věcem prostě nerozumím. Samozřejmě chápu, že když se jedná o "vesmírné sci-fi" tak se tam podobné věci musí nacházet ale já se bohužel v ději kvůli tomu ztrácela a nevěděla "která bije". Je to škoda, jinak bych hodnotila plným počtem *...
Na druhou (tu lepší) stranu je kniha vtipná, dobře čtivá a hlavní postavu si téměř okamžitě "zamilujete"! Mark je chytrý, sympatický a má zvláštní smysl pro humor... no... je to prostě Marťan! :D
Knihu doporučuji ale dávejte si pozor na chemické vzorečky, technické údaje apod... :-) Přeci jen, ne všichni tomu rozumíme :-/ :-)

onRock
20. července

Jurij Gagarin mal oveľa spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu loď ako ja. A sovietske lode – boli smrtiace pasce.

Dominika21
15. července

V životě jsem nečetla sci-fi, avšak čtenářská výzva je hold výzva, a tak se do mých rukou dostala kniha Marťan.
Co k tomu říct - DĚKUJI - čtenářské výzvě, protože tato kniha byla naprosto vynikající, přečteno jedním dechem, někdy jsem trnula hrůzou, jindy se bez ostychu smála nahlas...dávám pět hvězd a doporučuji!!!

xxtom
15. července

Film Marťan jsem viděl a moc mě bavil. Kniha mě ale bavila o to víc. Spoustu věcí je zde popisováno daleko zajímavěji než ve filmu.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

Mars (planeta) humor boj o přežití zfilmováno kosmonauti, astronauti trosečníci NASA optimismus deníky hard sci-fi

Autor a jeho další knihy

Andy Weir

Andy Weir
americká, 1972

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených65x
v Přečtených3235x
v Čtenářské výzvě657x
v Doporučených395x
v Knihotéce752x
v Chystám se číst940x
v Chci si koupit201x
v dalších seznamech21x