harena harena komentáře u knih

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Opět čteno jedním dechem, zajímavý byl nápad s pohádkami, protože některé jsou opravdu drsné i když do popisu brutálních vražd v této knize mají daleko. Minulost se prolíná s přítomností, oba příběhy do sebe v závěru zapadnou, konec je nečekaný a překvapující, proto se jen můžeme těšit na další díly.

14.01.2023 5 z 5

Romantický a zpočátku smutný příběh, kdy hlavní hrdince při autohavárii zahyne manžel s dcerkou. Což už víme z anotace. Hrdinka se snaží se svou ztrátou vyrovnat a odjíždí do Irska. Lehce psané, nakonec příjemně oddechové čtení a možná nový vztah, který navázala v Irsku, bude pokračovat v druhém dílu. Uvidíme.

14.01.2023 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Stejně jako první díl i Černé léto jsem přečetla jedním dechem, skvěle propracovaný a napínavý děj. Bavil mě i občasný humor, který napětí odlehčil, dozvěděli jsme se i zajímavosti z gastronomie. Už mám třetí díl a těším se na další případy, které bude sympatická dvojice Poe a Tilly řešit. Oba díly skvělé, doporučuji!!!.

14.01.2023 5 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Konečně jsem se dočkala další knihy mé oblíbené spisovatelky. Opět romantický příběh o neskutečné lásce, která přetrvá až za hrob, kde se současnost prolíná s historií, je tu tajemno, intriky, minulé životy, magická vůně bylinek - prostě moje stará Barbara Erskin. Příběh je založen na skutečných postavách a místech, které žily a existovaly. Krásné čtení a vzrušující příhody jsem si užívala s hlavními hrdiny také. Další kniha asi zase za několik let.

Odolnost: Přežít těžkou dobu Odolnost: Přežít těžkou dobu František Koukolík

Nejprve si ujasníme, co je vlastně odolností, definici, společné znaky a dále MUDr. Koukolík pokračuje trochu náročnějším vyprávěním o genech, neuroendokrinním systému, o typech stresu a osobnosti. Pro mne byly zajímavé vazby mezi matkou a dítětem, dále také co je důležité, aby děti dovedly lépe čelit stresu. Jsou tu i příklady z Ugandy, kde byly děti násilně rekrutovány. Knížka je krátká, zajímavá, podnětná a dobře čtivá i pro laika, jako jsem já.
Inspirující věta na str. 55:
"Mimochodem: lidi je možné požádat, aby si několikrát do týdne napsali seznam toho, zač jsou vděční. Významně to zvýší pocit, že jim je dobře, neboli wellbeing."

Mrtví umí mluvit Mrtví umí mluvit A.K. Turner

Povedená prvotina britské autorky. Hlavní hrdinkou je asistentka Cassie, která pracuje v pitevně , snaží se vypátrat, jestli se jedná o vraždu nebo nešťastnou náhodu a sama se ocitá v nebezpečí života. K zemřelým se chová s úctou a díky své empatii se do nich i dokáže vcítit ažse zdá, že čte myšlenky. Napínavé, má to spád a ta trošku tajemna tomu dodává zajímavost. Povedený thriller.

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Styl autora se mi líbí stále víc, pro stupňování napětí používá hodně krátké věty, příp. na řadek jen jedno slovo a člověk chce číst dál a dál a nerad knihu odkládá. Ale ten závěr mě zklamal a hodně otázek PROČ zůstává. Vůbec nevíme, co vraha vedlo k vraždě, ke způsobu vraždy a objevením sestry jdeme do dalšího dílu???? Ale napínavé čtení to je.

Propast času Propast času Roman Bureš

Tak tady mi pan Bureš pěkně zamotal hlavu. Časoprostor se zbláznil a najednou jsou na Zemi lidé z jednadvacátého století, starověcí římští velitelé, Němci v nacistických uniformách, dívka s robotem z roku 2330, neandrtálci a Číňan s nanoroboty v krvi, od kterého se v závěru Toňa a ostatní dozvědí, co se pravděpodobně stalo. Čtivé, akční, jen ty boje a bojůvky se budou více líbit mužské části lidstva, já to moc nemusím.

Dravec Dravec Marek Epstein

Domácí násilí, odehrávající se v jedné rodině, vyprávěné pohledem matky, devítileté dcery a otce. Drsné čtení a určitě reálné, také jsem se s podobným případem setkala a nevěřila, že je možné se takto chovat. Příběh má spád, nechybí emoce a snad proto přečteno za chvilku.

17.12.2022 4 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

To byla krásná fantasy-pohádka pro dospělé. Milé, vtipné i dojímavé čtení hodící se na předvánoční čas. Roztomilé příšerky přirostou k srdci, při čtení se budete usmívat nebo dojímat a budete chtít číst dál a dál. Čtení, které duši pohladí.

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Nezapomenutelné dystopické povídky. Viděla jsem špatné hodnocení a neměla proto velké očekávání, ale hned prvním dystopickým příběhem Krysí ostrov jsem nadšená. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, není to lehký příběh, touha se pomstít bojuje se smyslem pro spravedlnost, adrenalin na každé stránce, zvítězí emoce? Z pohledu Willa to bylo spravedlivé, ale opravdu bylo?
I další příběhy nejsou jednoduché. Jsou napínavé, promyšlené, strhující a v závěru překvapující. Myšlenky o svobodné volbě, o paralelních světech, o lásce, o oddanosti, o krutosti mi po zavření knihy nedají spát. Včera jsem dočetla a stále ji mám v hlavě. Pro mě skvělé čtení, ráda si po delší době knihu přečtu ještě jednou.

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Další skvělý díl výborné série, tentokrát se autorka zaměřila na sekty, na jejich manipulaci s lidmi a potlačování jejich vůle. Jeden z nejlepších dílů, kdy člověk přemýšlí, jak lehce jde člověk zmanipulovat, jestli je opravdu vrah ten, jehož ruka vraždila a jestli je opravdu nejlepší řídit se pravdou i když ublíží mnoha lidem. Díky Bryante. Je to jedna velká jízda, napínavá, úžasná, strhující a k zamyšlení. Jednoznačně doporučuji.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Moc milé, pohodové čtení pro adventní čas. Sympatické postavy, romantická zápletka a příjemná hygge atmosféra se nese po celou dobu čtení. Knížku zavírám s úsměvem, spokojená a dobře naladěná. Jdu hledat recept na pravé dánské skořicové šneky. Krásné počtení.

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Názory na paralelní světy mě vždycky zajímaly, takže cestování hlavního hrdiny mezi nimi mě bavilo. Navíc je Brian spisovatel, který umí výborně a čtivě psát a tady nám podal opravdu zvláštní a zajímavý příběh.Zpočátku mi chvilku trvalo se začíst, ale je dobré vydržet, protože pak je to opravdu jízda. A tříkrát "ano" za ten konec, vypadalo to na racionální vysvětlení, ale poslední odstavec s blondýnkou ve sportovním oblečení tu představu zbořil. Každopádne moc dobrý technothriller.

Tatínku, ta se ti povedla Tatínku, ta se ti povedla Zdeněk Svěrák

Zábavné a příjemné čtení, jak jsme od pana Svěráka zvyklí. Bavilo nejen moje vnučky, ale i mne.

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Skvělá, promyšlená, uvěřitelná a napínavá detektivka. Je vidět, že spisovatelka v reálném životě nosila pistoli a odznak. Je dobře, že oboje odložila a dala se na psaní. Příběh má spád, perfektně popsané hlavní postavy včetně vraha a čte se jedním dechem. Doporučuji a dávám si spisovatelku do oblíbených.

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Silný a strhující příběh plný bolesti a smutku, ale také plný mateřské a sourozenecké lásky. Hlavně i příběh byl pro mě uvěřitelný, říkala jsem si, že spisovatelka snad musela podobné rodinné drama prožít. Ale jsou tu i vtipné pasáže a příběh nutí člověka číst dál a dál. Přečtu si i další autorčinu knihu.

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Byla jsem velice mile překvapená knihou české spisovatelky Málkové. Příběh je psán s lehkostí a humorem, má spád a po přečtení zanechá v duši pohodu a radost. Já si ji snad pro ten příjemný pocit přečtu ještě jednou. To je opravdu kniha pro radost.

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Skvělé, děsivé, vtipné, výborně psané, kniha se těžko odkládá. Moje dcera by řekla "boží !!". Jen bych nechala čtenáře přemýšlet a také vynechala epilog. I když........ať žije MATKA !! Moje první setkání se spisovatelem a už si objednávám první díl jeho trilogie, protože pan Bureš prostě umí psát.

30.10.2022 5 z 5

Přerušovaný půst pro ženy Přerušovaný půst pro ženy Cynthia Thurlow

Souhlasím s teorií o přerušovaném půstu, ale recepty jsou příliš exotické. Jistě nebude problém pro ty, kteří se do tohoto doporučovaného půstu vrhnou, použít naše obyčejné suroviny. Jinak informace o tom, které potraviny jsou zdravé a které ne, jsou všeobecně známé, ale 16ti hodinový půst pro zajímavost možná zkusím.

30.10.2022 3 z 5