harena harena komentáře u knih

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Měla jsem chuť na lehké, letní odpočinkové čtení, tak jsem konečně sáhla po panu Hartlovi. Zpočátku se mi to lehce četlo, některé scény byly jak živé, ale pak problémy Aleše s dětmi a se sexem začaly být stále stejné, až mě přestávaly zajímat a já jsem jen málem počítala stránky, jestli už bude konec. 200 stran by určitě stačilo. Můj šálek kávy to není, škoda.

31.08.2022 3 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Krásný příběh, který není ani tak moc detektivka, sice tu máme smrt a náš oblíbený Armand Gamache pátrá po vrahovi, ale je především o kamarádství, vlídnosti a o životě. Nejlépe knihu vystihla komentovat spisovatelka ve svém poděkování.
"Navíc jsem si uvědomila, že ty knihy jsou mnohem víc než Michael. Mnohem víc než Gamache. Je v nich obyčejná touha po společnosti. Po tom, někam patřit. Jsou o laskavosti, přijetí .Vděčnosti. Nejsou až tolik o smrti, jako spíš o životě. A o důsledcích rozhodnutí, která děláme."

Asi kniha nezaujme ty, kteří čekají napínavé, akční hledání vraha, ale já spisovatelce za tento vlídný příběh moc děkuji.

31.08.2022 5 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Rodina žije na farmě v Austrálii, kde nejbližší soused je vzdálen 300 km. Poušť, horko, samota a práce a zase práce, brr. Do toho nás spisovatelka dokáže dobře vtáhnout, tam bych žít nechtěla. Taky jsem přemýšlela, co tam asi ty kráva žerou. Všichni se snaží zjistit, proč jeden z nich zemřel na poušti a postupně se odhalují stará rodinná tajemství. Není to ani moc detektivka, ale je to určitě zajímavé a napínavé čtení.

25.08.2022 5 z 5

Černé jazyky Černé jazyky Dita Táborská

Dobře napsaný a určitě zajímavý příběh z Tchaj-wanu, kde vypráví postupně členové rodiny svůj životní příběh. Ti nejstarší, přišli do země už s Čankajškem, kontakty s pevninskou Čínou byly pod hrozbou vysokých trestů přísně zakázány a rodiny roztrženy. Kniha se mi líbila i když mě nelámala srdce jako Malinka či Běsa, Zpočátku téměř sto stran bylo vyprávění, které mě moc neoslovilo, ale s výpověďmi dalších členů rodiny je příběh zajímavější, napínavější a emotivnější.
Výborný nápad byl napsat v úvodu stručnou historii země, díky této knize jsem si začala o Tchaj-wanu shánět více informací, určitě kniha stojí za přečtení.

25.08.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Spisovatelka drží laťku stejně vysoko, jako v minulých dílech, jen bych řekla, že tu je mnohem víc lidí, někdy jsem hodně vzpomínala, kdo to asi je a příběh je hodně, hodně zamotaný, což zjistíme na konci. Jinak napětí plyne stejnoměrně rychle až do konce, adrenalín se držel na stejné úrovni, a čtení velice dobře ubíhá, protože strašně chceme zjistit, kdo je vlastně ten škrtič spřízněných duší. Pěkné čtyři hvězdičky.

25.08.2022 4 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Sice se krade dál a dál, ale tady z toho alespoň M. Goffa vytvořil zajímavý, chytlavý, nápaditý, čtivý, napínavý a reálný příběh z českého prostředí. Napětí nám dávkuje zpočátku po menších dávkách, ale brzy čtete jedním dechem. Styl psaní mi v detektivkách perfektně vyhovuje, jen škoda, že jsou hned přečtené.
Nabízí nám tu kromě napětí i perfektní zpracování kauz, o kterých jsme se dozvídali z tisku, kdy např. chudákovi poslanci někdo podstrčil do krabice od vína sedm milionů o kterých neměl tušení. Vzpomínám, jak bookmakeři nabízeli sázky, jestli u Ivana Langra najdou peníze v krabici od vína jako u Ratha nebo v zavařovačkách jako Kott s Pancovou. Jinak doporučuji číst sérii s Martinem Vrázem od začátku.

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Po dvaceti letech napsal Grangé pokračování Purpurových řek, což je jedině dobře. Příběh pohltí hned od prvních stránek, oba sympatičtí vyšetřovatelé musí pátrat i v minulosti miliardářské německé rodiny, aby odhalili kdo páchá tak odporné vraždy.
"To je šílené"
"To je německé. Jedna z tradic, kterou máme rádi. Slavná, etnická, divoká. Nedělej si o naší zemi mylnou představu, Niémansi, vždycky tu platil zákon silnějšího"
"Jedinou výzvou pro aristokrata je krev. Nedokáže-li Geyersberg v lese čelit nejnebezpečnějšímu nepříteli,, není hoden toho, aby řídil naše impérium."

Díky svižnému stylu, správně dávkovanému napětí i krátkým kapitolám dávám pět hvězdiček.

V podezření V podezření Michael Robotham

Zatím moje první kniha od Robothama, na kterého se už dlouho, díky kladným komentářům mých oblíbených čtenářů chystám. Jedná se o dobře napsaný kriminální příběh, i když je někdy psaný zdlouhavější formou, nevytrhuje ze čtení. Hlavní postavou je špičkový psycholog, který má poněkud problémy v soukromí, bojuje s nevyléčitelnou chorobou a snaží se psychopatického vraha sám. Pro mě velice dobrý úvod do osmidílné série, zase trochu jiné čtení, než akční thrillery.

Rodina odvedle Rodina odvedle Sally Hepworth

Zpočátku to je spíš běžný příběh čtyř mladých rodin, který se dobře četl, postupně se na povrch dostávají různá tajemství a na závěr nám spisovatelka přeci jen připravila malé překvapení. Čtivá romanťárna na léto - spíše pro ženy.

06.08.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Překrásné čtení. Perfektně popsaná atmosféra šumavské vesničky, kam přišli po odsunu Němců také rumunští Slováci s nadějí, že budou mít stejně dobré hospodářství, jako v Rumunsku. Zápletka je především pátrání v minulosti, spolu s Lindou rozplétáme složité osudy a vztahy lidí v Jelení Hoře. Od počátku jsem byla uchvácena atmosférou příběhu, popisy drsné šumavské krajiny. a velikou cenu pro mě měly i vzpomínky obyvatel, jejich vracení se do minulosti. I tím se pro mě stala nezapomenutelnou.
"Ale neměla byste dělat žádný rychlý řezy. Nesnažte se tu změnu provést sama. Prostě jen počkejte, až přijde.. Měla by být přirozená. Ne jako když vykopete stromek a přesadíte ho jinam. Spíš jako když se díváte, jak je jeho koruna rok od roku košatější, až vám jednoho dne zastíní dvorek. Rozumíme si? Mám pro vás jedinou radu: za ničím se nežeňte, ale nebraňte se ničemu, co k vám samo přijde"

Vřele doporučuji.

06.08.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Napínavý, čtivý a nenáročný thriller s opravdu překvapivým koncem, tím mě Lapena vždycky potěší. Díky krátkým kapitolám brzy přečteno. Dobré čtení na dovolenou

06.08.2022 4 z 5

Zaslíbené země Zaslíbené země Jean-Michel Guenassia

Vřele doporučuji. Druhý díl je dokonalé pokračování Klubu nenapravitelných optimistů, těžko říct, který je lepší. Kniha o hledání sebe sama, o přátelství, o lásce i bezohlednosti, jak se má člověk vlastně zachovat, aby svůj život žil v té Zaslíbené zemi, po které všichni touží, a která cesta na křižovatce života je ta pravá? Jak napravit své omyly, aniž bychom ublížili?
"Nedokázal jsem dostat z hlavy, že by bývalo stačilo, aby někdo z nich Sašovi pomohl a jeho život mohl vypadat jinak. Každý myslel jen na sebe. Byli stejní jako ostatní. "To je pravda, řekl Igor," jenže přátele nemůžeš vždycky hodnotit podle té nejpřísnější morálky. Když je člověk příliš nesmlouvavý, všechny je ztratí, je třeba jim dopřát nějaké výhody, lehce pokulhávající přátelství je lepší než žádné."

"Během chvíle měl Frank pocit, jako by je znal odjakživa, otisknou se do téhle zaslíbené země, kde je toho třeba tolik udělat, kde jejich mládí nebude handicapem jako ve Francii, v níž si všechny funkce uzurpují na doživotí starci. Budou mít historickou šanci podílet se na vzniku spravedlivější společnosti a obnově toho, co jejich otcové zničili."

Ach, ach, jak se vše stále opakuje. A vše je lehce zasazené do historických událostí, kde jsem bez dechu četla o životě v Alžírsku, v Rusku, pak o nezapomenutelné povodni ve Florencii.
Guenassi dokonale propojil životní příběhy hrdinů, je tu spousta zvratů a myšlenek, u kterých se zastavíte a vše je psáno lehce, že po přečtení téměř 500 stran litujete, že už je konec. Kniha, ke které se člověk vrací,

20.07.2022 5 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná a emotivní. O tragédii v Životicích jsem neslyšela, děkuji autorce za zpracování, nedovedu si představit, kolik úsilí ji to muselo stát. Celý příběh jsem prožívala, jako bych se toho přímo účastnila. Všichni by si knihu měli přečíst a jednoznačně dávám pět * a doporučuji.

20.07.2022 5 z 5

Zpřetrhaná pouta Zpřetrhaná pouta Linda Castillo

Knihy Lindy Castillo jsou nejen napínavé, ale těším se na ně také proto, že se hodně dozvídáme i o životě amišů. Ani tento díl se nevymyká, náčelnice Kate vyšetřuje, pátrá, je také v ohrožení života, ale také hodně vzpomíná na své dětství a mládí v amišské komunitě. Pěkné.

06.07.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Od začátku do konce dobře čtivý psychologický thriller, určitě patří k těm lepším, které B.A. Paris napsala. Příběh pěkně rozpracovaný a tak dobře vymyšlený, že jsem podezřívala nakonec všechny zúčastněné osoby. Spokojenost.

06.07.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Moc jsem se těšila na další pokračování série a je to stejně skvělé, jako předešlé díly. Vyšetřování je napínavé, vraždy nejsou morbidní, perfektně vykreslená psychologie postav, které poznáváme ještě víc a po šokujícím závěru jen zůstanu stát s otevřenou pusou. Cože??? Sabine? Proč zase Ellinor? Zvládne to Torkel? a Billy? A okamžitě vyhlížím pokračování. Prý teď už to bude poslední díl, strašně držím Sebastianovi palce.
Podle mě napsala tato švédská spisovatelská dvojka jednu z nejlepších krimi sérií, až bude konec, užiju si celou řadu ještě jednou.

06.07.2022 5 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Jedná se o prvotinu spisovatelky a zpočátku to je přece jen znát. Ale příběh si vybrala zajímavý, věřím, že alespoň trochu podobné se za války i staly. Od poloviny strhující a nesmírně emotivní čtení o rodičovské lásce a poutu, které nepřerve vzdálenost, ani čas.
Po přečtení knihy zůstává krásný pocit.

26.06.2022 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Docela jsem se těšila na další příběhy z amišské komunity, kde vraždy, únosy atd. dovedně vyšetřuje policejní náčelnice - bývalá amiška- Kate B. Čtení není žádný běh o závod, ale případ je napínavý a Linda nás spolehlivě udrží u knihy až do konce.

26.06.2022 4 z 5

Diplomatické maléry Diplomatické maléry Milan Syruček

Velmi čtivá kniha, která poskytuje odlehčený, smíchový pandán k "vážným" dějinám diplomacie. Autor jako zahraniční zpravodaj a zcestovalý novinář vidí i do zákulisí a s humorem jemu vlastním se dozvíme o různých diplomatických malérech už od šestnáctého století až téměř po současnost. Výborná kniha faktu o zatím nikde nepublikovaných událostech.
str.10:
"........ absence smíchové kultury tvoří jeden z povážlivých deficitů naší současnosti."

26.06.2022 5 z 5

Nerez Nerez Marek Epstein

Jsem nadšená, moje první setkání s Markem Epsteinem a můžu jen chválit. Perfektní povídky, napínavé, bez odboček, ať už byly o čemkoliv, každá také nutila k zamyšlení. Čteno jedním dechem, skvělé, mohu jen doporučit.

23.06.2022 5 z 5